• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rodzice, pilnujcie na plaży swoich dzieci

Elżbieta Michalak
18 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat W środę efektowne wejście Daru Młodzieży
Na zatłoczonej plaży bardzo łatwo jest się zgubić - szczególnie dziecku, które zupełnie niezamierzenie może oddalić się podczas zabawy od swoich opiekunów.  Na zatłoczonej plaży bardzo łatwo jest się zgubić - szczególnie dziecku, które zupełnie niezamierzenie może oddalić się podczas zabawy od swoich opiekunów.

Od początku sezonu na trójmiejskich plażach zgubiło się ponad 300 dzieci. Na szczęście wszystkie zostały dość szybko odnalezione. Ratownicy apelują jednak do opiekunów o uwagę i wzmożoną czujność względem małych plażowiczów.



Opiekunowie małych dzieci zachowują się na plaży :

O zgubę na plaży nietrudno, szczególnie w upalne dni, kiedy jest ona po brzegi wypełniona odpoczywającymi. W takich warunkach najłatwiej jest stracić z oczu właśnie dziecko, bo wystarczy, że podczas zabawy niezamierzenie oddali się o kilka metrów od rodziców.

- Na gdańskich plażach dzieci gubią się codziennie, podczas upalnych dni dochodzi nawet do kilkudziesięciu takich przypadków - mówi Grzegorz Pawelec, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku. - Od początku sezonu odnotowaliśmy ich 150. Najczęściej zdarza się tak, że o zaginięciu dziecka informują ratowników rodzice, ale bywa też na odwrót - kiedy zgłaszają się dzieci, nie mogące odnaleźć na plaży swoich opiekunów.

Akcje ratownicze kończą się na ogół powodzeniem, ale tak silne przeżycie potrafi zostawić ślad w pamięci dziecka na bardzo długie lata.

- Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakim dzieckiem mamy do czynienia - mówi psycholog Magdalena Zmuda-Trzebiatowska, psychoterapeuta z Gdyni. - Jeśli cechuje je samodzielność, będzie wiedziało, co robić i potrafiło poprosić kogoś o pomoc, więc na pewno psychicznie poradzi sobie lepiej niż dziecko zamknięte w sobie, w którym przeżycie zagubienia wzbudzać będzie paraliżujący strach. W takim przypadku konsekwencje mogą być silne i przejawiać się np. nocnym budzeniem, strachem przez oddaleniem, a w efekcie kurczowym trzymaniem się rodziców.

Długość trwania akcji poszukiwawczej zamyka się zazwyczaj w 30 min. Bywa jednak i tak, że poszukiwania rozciągają się w czasie, choćby dlatego, że opiekunowie zbyt późno zauważają zaginięcie dziecka.

- Pamiętam sytuację, kiedy dziecko zawędrowało z plaży w Nowym Porcie aż do plaży w Gdyni Orłowie - to była najdłuższa akcja poszukiwawcza w mojej dotychczasowej karierze - opowiada Kazimierz Zalewski, kierownik plaży sopockiego WOPR-u. - Znaleźliśmy malca po kilku godzinach dzięki kobiecie, którą zastanowiło, że dziecko samo spacerowało plażą o tak późnej porze.

Aby odciążyć ratowników, których głównym obowiązkiem jest przecież ratowanie życia ludzi przebywających w wodzie, na trójmiejskich kąpieliskach od lat funkcjonują opaski dla dzieci, na których wpisać należy niezbędne informacje o dziecku i opiekunie - niezwykle przydatne podczas akcji poszukiwawczej.

- Takie kolorowe opaski funkcjonują na wszystkich strzeżonych kąpieliskach w Gdyni i otrzymać je można bezpłatnie od ratowników stacjonujących przy plaży. - mówi Michał Gruk, starszy ratownik z plaży Gdynia Śródmieście. - Zapisuje się na niej imię dziecka i rodzica, a także nr telefonu kontaktowego. W ramach akcji edukacyjne rozdajemy dzieciom także informacyjne broszury, które pomagają zapoznać się z kąpieliskiem oraz ogólnymi zasadami panującymi na plaży.

Na plażach Gdańska i Sopotu opaski również odebrać można u ratowników stacjonujących przy wieży ratowniczej.

Jak należy postąpić w sytuacji, kiedy dojdzie już do zagubienia dziecka wśród tłumu plażowiczów? Szukać go samemu, czy od razu udać się do najbliższej wieży ratowniczej i zadzwonić pod numer ratunkowy nad wodą, czyli 601-100-100?

- Nigdy nie należy czekać, a od razu udać się do ratownika i zadzwonić na numer alarmowy. Nie powinniśmy w takich sytuacjach przeceniać swoich sił i uskuteczniać poszukiwań na własną rękę, tym bardziej, że ratownicy współpracują ze sobą na różnych kąpieliskach, porozumiewając się za pomocą radiotelefonów, dzięki czemu mogą zadziałać szybciej i skuteczniej - dodaje Kazimierz Zalewski.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (78) 9 zablokowanych

  • juniord

    ja zwracam zawsze uwage, denerwuje mnie nieodpowiedzialnosc rodzicow, powinno sie im dzieci zabierac to moze by spoważnieli a nie takie nieroztropne kmiotki :/ obczaje ten konkurs Matarnii, ale nie wiem czy czas znajde na ogarniecie teog bo duuuzo roboty ostatnio, wracam do domu i spac od razu ;

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (7 opinii)

(7 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane