• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

103 dni wolnego od szkoły - rok 2014 zapowiada się optymistycznie

Katarzyna Mikołajczyk
21 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Dla uczniów 103 dni wolnego od nauki to z pewnością powód do radości. Niekoniecznie z faktu tego cieszą się rodzice, którzy zadbać muszą w tym czasie o opiekę nad dzieckiem. Dla uczniów 103 dni wolnego od nauki to z pewnością powód do radości. Niekoniecznie z faktu tego cieszą się rodzice, którzy zadbać muszą w tym czasie o opiekę nad dzieckiem.

Rok 2014 przyniesie w szkołach o 4 wolne dni mniej niż rok poprzedni. 107 dni wolnych w 2013 roku i 103 w roku 2014 (wliczając ferie i wakacje). Oznacza to, że po każdym wysiłku na uczniów czeka całkiem dużo odpoczynku.



Czy wykorzystujesz dni urlopu, by możliwie najbardziej wydłużyć "długie weekendy"?

Choć ustawowo wolne dni: 3 maja i 1 listopada wypadają w tym roku w soboty, uczniowie i tak nie mają na co narzekać. Czekają ich aż 103 dni wolne od nauki.

W szkołach rozpoczęła się niedawno zimowa przerwa w nauce, która potrwa w naszym województwie do 31 stycznia. Zobacz, co w czasie ferii dzieje się w Trójmieście. Do szkół uczniowie wrócą jednak 3 lutego i w szkolnych ławkach będą musieli wytrzymać aż do wiosny.

Co dalej? 1 kwietnia szóstoklasistów kończących szkołę podstawową czeka egzamin podsumowujący dotychczasowe lata nauki. Potem przewidziana jest wiosenna przerwa świąteczna, która potrwa od 17 do 22 kwietnia. Od razu po Wielkanocy - 23, 24 i 25 kwietnia sprawdzianowi na zakończenie szkoły zostaną poddani gimnazjaliści.

Obiecująco zapowiada się majowy weekend. Tym razem odpoczywać będziemy aż cztery dni, bowiem 1 maja wypada w czwartek. Od razu po długim weekendzie zaczną się egzaminy maturalne, które potrwają do 30 maja.

Przy pomyślnych wiatrach czeka nas przed wakacjami jeszcze jeden przedłużony weekend: uczniowie szkół, które ustanowiły dniem wolnym piątek wypadający po Bożym Ciele, będą mieli wolne od 19 do 22 czerwca.

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 roku w paragrafie piątym daje szkołom możliwość dysponowania pewną pulą dni wolnych, które można wykorzystać w miarę potrzeb szkoły - mówi Krystyna Laudańska, dyrektor Wydziału Organizacji i Pragmatyki Kuratorium Oświaty w Gdańsku. - To oznacza, że szkoły lub rodzice mogą wnioskować o ustalenie któregoś dnia dniem wolnym od zajęć ze względów np. organizacyjnych, jak to już miało miejsce w tym roku w niektórych szkołach w przypadku 2 i 3 stycznia.

Pula wolnego, o której mowa powyżej, to w szkołach podstawowych - do 6 dni, w gimnazjach - do 8 dni, w liceach i technikach - do 10 dni. Warto jednak pamiętać, że część z nich jest wykorzystywana podczas egzaminów na zakończenie szkoły i matur. Zobacz rozporządzenie MEN w sprawie organizacji roku szkolnego.

Po Bożym Ciele uczniowie wrócą do ławek tylko na tydzień, by 27 czerwca powitać wytęsknione wakacje, które trwać będą aż 65 dni.

A co nas czeka po wakacjach? 1 września wypada w 2014 roku w poniedziałek, a Dzień Nauczyciela (14 października), we wtorek i jest tradycyjnie wolny od zajęć dydaktycznych.

Kolejna szansa na przedłużony odpoczynek od szkolnych obowiązków pojawi się w listopadzie 2014 r.: wypadające we wtorek Narodowe Święto Niepodległości niektórzy poprzedzą wolnym poniedziałkiem - da nam to aż cztery dni wolnego.

Bieżący rok szkoły pożegnają kolejnym długim wypoczynkiem. Zimowa przerwa świąteczna dla niektórych trwać będzie aż do 4 stycznia.

Opinie (94)

  • Pracujący robotnik (3)

    Robotnik nie musi skończyć studiów wyższych ( nie zawsze tylko jednych) , jedyną jego umiejętnością ( a często i wiadomościami) jest wywijanie łopatą. Jak tak robotnikom zazdrość - do szkoły, na studia i do pracy jako nauczyciel. Też będzie zarabiał 2500 i pracował 18 godzin w tygodniu.

    • 6 8

    • to my pracujemy 18???

      mi wychodzi 55 h, ja chce 8h dziennie!!!

      • 4 0

    • byle robol ma często więcej rozumu niż większość nauczycieli... (1)

      • 1 4

      • Drodzy Rodzice , tak ostro zabraliście się za krytykę nauczycieli , a może czas zacząć od siebie . Pracuje w klasach I-III . Oczywiście rodzice czepiają się wszystkiego , tylko nigdy nie potrafią krytycznie spojrzeć na swoje postępowanie . Ciągłe spóźnianie się uczniów , braki w pracach domowych , po długiej nieobecności uczeń przychodzi z pustymi ćwiczeniami ( w czasach internetu , skypa , czy gadu-gadu można zdobyć zaległe lekcje ) , brak śniadania , stroju na wf, materiałów na plastykę . Ponadto czytanie e-maili od nauczyciela raz w roku , o dzienniku elektronicznym nie wspomnę , regularne opuszczanie zebrań . Mimo , że zawiadamiam o różnych klasowych wydarzeniach z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem , rodzice dzień wcześniej dzwonią z durnymi pytaniami o datę i godzinę np., wyjazdu . Tak jest notorycznie . Czytanie ze zrozumieniem się kłania .Ponadto rodzice przy dzieciach pozwalają sobie w domu na krytykę nauczyciela . Jak wiadomo , to w przyszłości i tak obróci się przeciwko rodzicom . dziś nie szanuje nauczyciela , jutro rodzica . O nadopiekuńczości rodziców można książki pisać . Gdyby mogli to odprowadzaliby dzieciątko do szatni , aż do gimnazjum . Rośnie nam pokolenie niesamodzielnych kalek życiowych . nieliczni rodzice wyłamują się temu schematowi i dla nich oraz ich pociech warto przychodzić do pracy .

        • 3 0

  • (1)

    Nauczyciel nie pracuje 20 godzin tygodniowo tylko 40. Zapoznaj się z kartą nauczyciela , a potem rób te pożal się boże wyliczenia.

    • 12 3

    • jak wiecej robi dla dzieci

      ma wiecej sprawdzianów, testów to i wiecej wychodzi
      średnio wyliczono, ze nauczyciel w PL pracuje 55 h
      ja już zrezygnowałem z tego zawodu

      • 3 1

  • tylko, że... (1)

    Gdybym chciała być robotnikiem, przestałabym się kształcić o trzy fakultety i cztery lata liceum wcześniej.

    • 9 3

    • mały szczegół dla niektórych

      oni mysla ze jest 1 nauczyciel i każdy ma tak samo, tyle samo h i pensji

      • 2 1

  • 4 miesiące wolnego, 20 godzinny tydzień pracy, zniżki na PKP, możliwy roczny urlop

    praca jako wychowawca kolonijny itp itd. Nie jest to praca w której się człowiek przepracuje - no chyba że pracuje w szkole niesamorządowej bez Karty Nauczyciela - ale to przecież skandal, wszak nauczyciel jak górnik to "szczególna" praca, bardzo trudna i musi być specjalne traktowanie.

    • 3 6

  • Naczyciel pracuje ok 180 dni w roku !!! 10euro netto za godzinę pracy

    Rok to 52 tygodnie i 1-2 dni (52x7=354dni)
    Z tego
    9 tygodni wakacji
    2 tygodnie przerwy świątecznej
    2 tygodnie ferii
    prawie tydzień świąt Wielkanocnych
    rózne inne święta, majówka, Boże Ciało, 1, 11 listopada to jakieś 10 dni wolnych

    Pracuje 36-38 tygodni, po 5dni w tygodniu

    WOLNE
    14-16 tygodni wolnego = 98- 112 dni wolnego
    36-38 tygodni x 2 dni wolnego = 72 - 86 dni wolnego
    =============
    RAZEM ok 184 dni wolnego

    PRACA
    36-38 tygodni x 5 dni w tygodniu x 20 godzin w tygodniu daje około 750h pracy ROCZNIE !!!!
    Zakładając roczną pensję netto w granicach 30 tys zł oznacza to że dostaje 40zł/h

    • 3 8

  • Nie macie pojęcia o pracy nauczyciela

    Nauczyciel pracuje 40h tyg, poza pracą przy tablicy sa jeszcze wywiadówki, rady pedagogiczne, szkolenia, przygotowanie do lekcji, poprawa sprawdzianów, zeszytów, ćwiczeń. O picu kawy, jedzeniu podczas przerwy można zapomnieć- po prostu nie ma czasu. Poza tym wieczne utarczki z rodzicami którzy są coraz bardziej roszczeniowi i uważają, ze wszystko wiedzą, oraz uczniami, którzy mają wiecej praw od nauczycieli.... Jeżeli ktoś uważa, ze nauczyciele mają tak dobrze, to trzeba było nim zostać! Zapraszam na choćby jeden 20 minutowy dyżur w szkole podstawowej, albo na lekcje w klasie, w której połowa uczniów jest nadpobudliwa, wtedy można zobaczyć jaka to komfortowa i cudowna praca.

    • 10 6

  • Nauczyciel w szkole prywatnej pracuje 40h/tydzien (1)

    I szkola taka ma czesto znacznie lepsze osiagniecia niz publiczna, nauczyciel w szkole publicznej 20h/tydz. w wiekszosci bez zaangazowania byle odbebnic.
    Karte nauczyciela powinni zlikwidowac, to jest przezytek minionej epoki.

    • 2 8

    • Piszesz o tych szkołach , co robią selekcję przy naborze ? Przyjmują najlepszych , a potem chwalą się wynikami .No , rzeczywiście wielka to praca z ich strony . Tłuką testy , aby osiągać najlepsze wyniki i wygrywać rankingi . Pochwalcie się poprawą wyników u słabszych uczniów , takich jakich mamy w szkołach państwowych , a wtedy podyskutujemy .

      • 1 1

  • Dlaczego nie zostaniecie nauczycielami?

    Tak liczycie ile mamy wolnego, ile godzin pracujemy. Dlaczego zatem nie skończycie kilku kierunków studiów? (w moim przypadku 3 podyplomówki) i nie zostaniecie nauczycielami, będziecie mieć "tak fajnie jak ja". I potem się zdziwicie, że jednak pracujecie dużo więcej niż 20h/tydz, że wakacje poświęcacie na dokształcanie ... itd

    • 9 5

  • Na koniec apel do wszystkich dyrektorów szkół w Trójmieście, naczelników oświaty i pracowników kuratorium i MEN. Wprowadźcie szkołę przez 365 dni w roku. Niech nikt nie wypomina nauczycielom ich wolnego. Zobaczymy jak długo społeczeństwo wytrzyma.

    • 7 2

  • macie te fakultety, a jesteście smutni

    po co to, idzie niż demograficzny, koniec. taka rzeczywistość, spotkamy sie na budowie, już z wieloma nauczycielami pracowałem. to nie komuna, tu walczyć trzeba. jest was za dużo. kończy sie pewna epoka, ale jak macie 100 fakultetów to chyba wiecie o tym. niż,niż,niż.do łopaty

    • 0 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane