• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Bostonka" to zmora przedszkoli i żłobków

Piotr Kallalas
23 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Bostonka. Podstawowym objawem są charakterystyczne zmiany skórne, m.in. na dłoniach. Bostonka. Podstawowym objawem są charakterystyczne zmiany skórne, m.in. na dłoniach.

"Bostonka", ze względu na łatwość transmisji, jest prawdziwą zmorą przedszkoli, żłobków i szkół podczas sezonu infekcyjnego. Na szczęście, pomimo obaw rodziców, odznacza się stosunkowo łagodnym przebiegiem i nie wymaga hospitalizacji.





Czy twoje dzieci przebyły chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej?

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (z ang. Hand, Foot and Mouth Syndrome czyli HFMS) jest powszechnie, choć błędnie, nazywana chorobą bostońską czy "bostonką". Lekarze i specjaliści zwykle korygują rodziców, co nie zmienia faktu, że w języku polskim bostonka pozostaje pierwszym wyborem. Niezależnie od nazwy infekcję wywołują enterowirusy, a do zakażenia dochodzi najczęściej w środowisku szkolnym i przedszkolnym.

Czytaj też: Choroba bostońska coraz częściej atakuje dzieci

Bostonka - objawy. Chorują dzieci poniżej 10 roku życia



Najbardziej typowe objawy to:
  • gorączka
  • zmiany na błonie śluzowej i skórze, często o charakterze grudek i pęcherzyków

- Jest to choroba zakaźna, która najczęściej rozprzestrzenia się u dzieci poniżej 10 roku życia i ma zwykle łagodny przebieg. Możemy zaobserwować charakterystyczne zmiany na powierzchni dłoniowej i podeszwowej, a także po wewnętrznej stronie policzka, które jednak nie swędzą i zanikają. Zdarza się również zapalenie gardła - wskazuje dr Sławomira Niedźwiecka, kierownik oddziału w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy.
Specjaliści zwracają uwagę szczególnie na bolesne zmiany w obrębie jamy ustnej, co prowadzi do dyskomfortu podczas jedzenia i powoduje brak apetytu. Chorobę cechuje wysoka zaraźliwość - jest przenoszona drogą kropelkową i przez wydzieliny, dlatego tak istotne jest częste mycie rąk.

- Syn najpierw był niewyraźny, potem dostał wysypki i gorączki. Błyskawicznie okazało się, że połowa grupy w żłobku ma to samo - wspomina pani Ania z Sopotu.
Czytaj też: Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Przełom zimy i wiosna odznaczają się wzmożoną liczbą zakażeń



"Bostonka" zwykle nie wymaga hospitalizacji. Czasami dzieci trafiają na oddział jeszcze przed rozpoznaniem ze względu na pojawiającą się gorączkę.

- Okres wylęgania określa się, że trwa od trzech do pięciu dni. To, co jest istotne, to fakt, że przechorowanie nie zapewnia odporności. O tej porze roku zwykle obserwujemy najwięcej przypadków choroby - mówi dr Sławomira Niedźwiecka.
Czytaj też: Coraz bliżej skutecznej szczepionki przeciw wirusowi RSV

Leczenie choroby bostońskiej



Leczenie ma charakter objawowy i polega na próbie redukcji gorączki, a także stosowaniu leczenia przeciwbólowego. Na HMFS mogą chorować również dorośli, natomiast dochodzi do tego stosunkowo rzadko i bez większego nasilenia symptomów.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane