Wiadomości

Chaotyczne zakończenie trudnego roku szkolnego

Nie będzie symbolicznego, ostatniego dzwonka, tradycyjnej uroczystości i uścisku ręki podczas odbierania świadectwa. W niektórych szkołach nie będzie nawet świadectw, bo ich wręczenie przesunięto tam na wrzesień. Po 10 miesiącach nauki, w tym przeszło trzech pracy zdalnej, uczniowie kończą rok szkolny 2019/20, pełen wyzwań spowodowanych epidemią koronawirusa.zakończona Łącznie głosów: 1324
Kiedy we wrześniu minionego roku uczniowie rozpoczynali nowy rok szkolny, nikt się nie spodziewał, że będzie to czas, który na długo zapisze się na kartach historii. Z powodu epidemii koronawirusa od 16 marca nauka odbywała się zdalnie. W wyniku rządowych obostrzeń konieczne było też zmodyfikowanie zasad egzaminów ósmoklasisty oraz matur. Choć finalnie udało się dobrnąć do końca, była to droga kręta, wyboista, na której zarówno szkoły, jak i uczniowie niejednokrotnie zaliczali potknięcia.

Maturzyści kończą rok szkolny zdalnie. Jak czują się w nowej rzeczywistości?Trudne początki nauki zdalnejNarzucone przez rząd dodatkowe ograniczenia spowodowały, że uczniowie przez dłuższy czas byli pozbawieni osobistego kontaktu z rówieśnikami. Aktywność społeczna przeniosła się do sieci - spragnione kontaktu dzieci po zdalnych lekcjach przenosiły się na internetowe komunikatory, gdzie starały się - zachowując pozory normalności - rozmawiać ze sobą tak, jak robiły to np. na przerwach w szkole czy podczas wspólnych zabaw po lekcjach.

Z realizacją nauki zdalnej szkoły radziły sobie różnie. Zdarzali się nauczyciele zaangażowani i kreatywni, którzy e-lekcje prowadzili w jeszcze bardziej atrakcyjnej formie niż te tradycyjne, sięgając po co rusz to inne internetowe narzędzia. Byli też tacy, którzy ograniczyli się do realizacji ministerialnego minimum, oraz tacy, którzy ze zdalną nauką nie radzili sobie w ogóle.

Nauka zdalna okazała się problematyczna również dla uczniów i ich rodzin. Pojawiły się problemy z brakiem komputerów, internetu, a czasem nawet chęci. W szkole tradycyjnej, gdzie nauczyciel ma osobisty kontakt z uczniem, wyegzekwowanie czegokolwiek było łatwiejsze. Przez internet jest to o wiele trudniejsze. Problemów było znacznie więcej, o czym systematycznie informowali nas nasi czytelnicy.

Kombinowanie, piżamy i bilingi nauczycieli. Zdalna nauka okiem rodzicaRok szkolny 2019/20 był szczególny pod wieloma względami. W niecodzienny sposób będzie również świętowane jego zakończenie.
Rok szkolny 2019/20 był szczególny pod wieloma względami. W niecodzienny sposób będzie również świętowane jego zakończenie. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Jaki rok szkolny, takie zakończenieTo był trudny i chaotyczny rok szkolny - i takie też będzie jego zakończenie. Wiele szkół miało problem z ustaleniem tego, w jaki sposób zorganizować wręczenie świadectw. Większe, bardziej oficjalne uroczystości przewidziano dla ósmoklasistów, którzy żegnają się ze szkołą. Uczniowie młodszych klas będą mieli wręczane świadectwa podczas kameralnych uroczystości na świeżym powietrzu, np. na boisku szkolnym, indywidualnie przez nauczyciela, który będzie czekał na swoją klasę w określonych godzinach, bądź w jeszcze innej formie, z zachowaniem wymaganych zasad sanitarnych.

Niektóre szkoły, jak np. Szkoła Podstawowa nr 50 w Gdańsku, świadectw nie będą wręczały w ogóle - uczniowie odbiorą je we wrześniu.

Co po wakacjach?Uczniowie wyczekują powrotu do szkoły. Ministerstwo Edukacji zapewnia, że placówki oświatowe przygotowują się do normalnej pracy, ale gwarancji tego, że przywrócona zostanie od września, nie daje. Wszystko ma zależeć od stopnia rozwoju epidemii koronawirusa, a - jak wiemy - sytuacja jest dynamiczna.

Po wakacjach uczniowie wrócą do szkół? MEN szykuje różne scenariuszePozostaje też kwestia tego, ile nietypowych rozwiązań, które sprawdziły się w praktyce, wejdzie do codziennego użytku. Korzystanie z tabletów czy smartfonów, dla przykładu, w wielu szkołach było dotychczas napiętnowane. W praktyce okazało się jednak, że są cennymi narzędziami, które mogą znacznie podnieść jakość kształcenia. Czy szkoły powrócą we wrześniu do całkowitego zakazu ich stosowania na swoim terenie? Wydawałoby się to niedorzeczne.

E-podręczniki alternatywą dla papieru?Skoro tablety i smartfony byłyby wykorzystywane w szkole, to może warto rozważyć wprowadzenie e-podręczników? Choćby jako alternatywę, a nie zamiennik dla tych tradycyjnych. Skończyłby się problem z kilkunastokilogramowymi plecakami, bo dziecko trzymałoby komplet książek w jednym czytniku.

I wreszcie transmisja lekcji online. To rozwiązanie najmniej prawdopodobne do zrealizowania, ale jakże korzystne dla uczniów, którzy z różnych względów do szkoły chodzić nie mogą, choć czują się na tyle dobrze, aby zachować ciągłość nauki. Skończyłby się problem z nadrabianiem zaległości.

Ciekawych rozwiązań podczas zdalnego nauczania wprowadzono mnóstwo i miejmy nadzieję, że nauczyciele chętnie będą z nich korzystali. Miejmy również nadzieję, że nowy rok szkolny tego mijającego nie przebije pod względem "atrakcji" - w ostatnich miesiącach dostaliśmy ich tyle, że już wystarczy.

Opinie (109) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • żłobki/klubiki (2) Dzień dobry, Ten post skierowany jest do rodziców małych pociech, jak również tych którzy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sylwia

 • Higiena siusiaka (2) Mamy chłopców,poradzcie proszę.synek ma prawie 5 lat. dopiero od niedawna mozna odciągnąć...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama chlopca

 • Jasnobrązowe plamienia... (3) Dziewczyny wiem,że nie jesteście lekarzami,ale może chociaż wysłuchacie...w litych orzeslzam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Olka

 • Ileostomia u noworodka Czy są tu mamy dzieciaczków z wyłonioną stomią na jelicie cienkim?Synek kilka dni temu mial...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: talka

wszystkie tematy »