• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chusta czy nosidełko - jak nosić niemowlaka?

JPU
26 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Gdy dziecko potrzebuje bliskości rodzica, pomocne okazuje się korzystanie z nosideł lub chust. Gdy dziecko potrzebuje bliskości rodzica, pomocne okazuje się korzystanie z nosideł lub chust.

Jak nosić noworodka - nosidełko czy chusta dla niemowląt? Co lepiej sprawdzi się na co dzień? Gdy dziecko lubi być noszone lub czuć bliskość mamy i taty, rodzice szukają sposobów, by zadbać nie tylko o komfort pociechy, ale także swój własny. Z pomocą przychodzą rozwiązania, które pomagają ulżyć rękom i kręgosłupowi rodziców.Czy korzystałe(a)ś z nosidła lub chusty do noszenia dziecka?

Zarówno chusty, jak i nosidełka mają swoje zalety. Kluczem jest odpowiednie dopasowanie rozwiązania do okresu rozwojowego dziecka. W odróżnieniu od nosidełka, chusta może być stosowana już od pierwszych dni życia, czyli także w okresie noworodkowym. Wszystko za sprawą możliwości podwinięcia miednicy dziecka, zaokrąglenia pleców, zgięcia nóżek i mocnej stabilizacji pozycji. Także obręcz barkowa jest odpowiednio zabezpieczona.

- Nosidło z reguły znajduje zastosowanie u starszych dzieci, które samodzielnie siadają oraz trzymają głowę. Wymusza ono również większe odwiedzenie nóżek dziecka, które u noworodka może być z kolei za duże. Sytuacje są rozmaite, rodzice mają różne potrzeby, tak samo jak dzieci mogą się zupełnie inaczej rozwijać, dlatego każde z nich powinno być indywidualnie konsultowane - podkreśla Aleksandra Jędrzejewska, położna z zespołu Zaufaj Położnej, doradczyni noszenia dzieci.
Chust w przeciwieństwie do nosidełek można używać już od pierwszych dni życia dziecka. Chust w przeciwieństwie do nosidełek można używać już od pierwszych dni życia dziecka.

Jak wiązać chustę?Chociaż chusta dobrze dopasowuje się do dziecka i rodzica, a prawidłowa pozycja wspiera rozwój kręgosłupa noworodka czy niemowlęcia oraz odciąża kręgosłup dorosłego, to jednak jej założenie nie jest takie proste. Ból pleców podczas noszenia dziecka w chuście może być oznaką, że została niewłaściwie zawiązana.

Jak dbać o wygląd w ciąży? Jak dbać o wygląd w ciąży?
- Nie ma jednego najlepszego rozwiązania, które tak samo sprawdzi się u wszystkich. Pod kątem pozycji dziecka chusta daje więcej możliwości ułożenia go w odpowiedniej pozycji i pozwala pełną kontrolę nad tą pozycją. Z drugiej jednak strony, bywa tak, że rodzice średnio radzą sobie z odpowiednim zawiązaniem chusty. Wtedy często lepszym rozwiązaniem okazuje się nosidło. Mawiamy tak: dobrze dobrane nosidełko jest lepsze niż źle zawiązana chusta - mówi Katarzyna Knapik, doradca chustonoszenia w Mama i ja.

Tu kupisz akcesoria dla dzieci


Nosidełka nie zapewniają takiego podparcia i kontroli nad pozycją dziecka, dlatego najczęściej są stosowane już u nieco starszych dzieci. Nosidełka nie zapewniają takiego podparcia i kontroli nad pozycją dziecka, dlatego najczęściej są stosowane już u nieco starszych dzieci.

Jak nosić noworodka? - nosidełko lepsze dla większych dzieci?W ergonomicznym nosidełku dziecko nie ma podparcia z boku, ma więcej miejsca i swobody w poruszaniu się i wyjmowaniu rączek. W odróżnieniu od chusty, w przypadku nosideł rodzic nie jest w stanie w pełni ustabilizować małego ciała i zachować kontroli nad symetrią jego ułożenia. W nosidełku dziecko ma także bardziej odwiedzione nóżki, co przekłada się na jego pozycję, dlatego to rozwiązanie częściej jest stosowane dopiero u niemowląt, które ukończyły już co najmniej trzeci miesiąc życia.

- Niektórych modeli naszych nosidełek również można używać od urodzenia, ale warto wtedy dopasować nosidełko pod okiem doradcy noszenia. Decyduje w tym przypadku możliwość ułożenia dziecka w prawidłowej pozycji - dodaje Katarzyna Knapik.
JPU

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku (2 opinie)

10 zł
wystawa

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy (EUD) (1 opinia)

warsztaty, spotkanie

Garden of Lights - Pinokio - Ogród świateł (10 opinii)

35 - 79 zł
w plenerze, pokaz

Najczęściej czytane