• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Córka pod opieką ojca - dylematy codziennego życia

Hanna Banaś
5 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Dziś tatusiowie, którzy decydują się na kilka godzin odciążyć mamy i wziąć pod opiekę swoje dziecko, mogą natrafiać na trudne dylematy, np. do której toalety/przebieralni na basenie wejść z małą córką? Dziś tatusiowie, którzy decydują się na kilka godzin odciążyć mamy i wziąć pod opiekę swoje dziecko, mogą natrafiać na trudne dylematy, np. do której toalety/przebieralni na basenie wejść z małą córką?

Ojciec, który przejmuje część obowiązków związanych z wychowywaniem dziecka i spędza z nim czas sam na sam, np. na basenie, w kinie czy restauracji, nie dziwi dziś nikogo. Czasem jednak całą radość ze wspólnie spędzonego czasu mogą zepsuć dylematy codziennego życia, np.moment, w którym tata musi zdecydować, do jakiej toalety lub szatni udać się z małą córeczką.



Do której toalety powinien pójść w miejscu publicznym ojciec z córką?

Dla kobiet zazwyczaj nie jest to krępująca sytuacja. Bez problemu korzystają z damskiej toalety, niezależnie od tego, czy posiadają syna, czy córkę. Często przewijaki dla dzieci również znajdują się w damskich toaletach. Chociaż z punktu widzenia rodziców powinno być osobne pomieszczenie, w którym również tata mógłby swobodnie przewinąć swoje dziecko.

- Korzystając z toalet w miejscach publicznych, zupełnie nie krępuję się, aby zaprowadzić synka do damskiej toalety. Jest jeszcze małym chłopcem i myślę, że paniom, które akurat przebywają w toalecie, to nie przeszkadza. Ale na pewno nie odważyłabym się wejść do toalety męskiej. Myślę, że ojcowie, którzy mają córki mogą mieć z tym problem, bo ani nie wezmą jej do damskiej, a w męskiej może to krępować zarówno panów, jak i małą dziewczynkę. Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby toalety dla niepełnosprawnych były również udostępnione dla dorosłego z dzieckiem. Tam również powinny być montowane przewijaki - mówi Natalia, mama 3-letniego Kubusia.
Mężczyzna raczej nie zdecyduje się na to, żeby wejść z córeczką do damskiej toalety. Byłoby to bardzo krępujące dla kobiet, które poza kabiną mogą poprawiać sobie rajstopy lub staniki przy lustrze. Z drugiej strony mała dziewczynka w męskiej toalecie również może czuć się nieswojo lub powodować krępację u mężczyzn, którzy znajdują się aktualnie w środku. Zwłaszcza, jeśli toaleta jest wyposażona w pisuary, które znajdują się poza kabinami.

Sprawa często nie wygląda lepiej na basenie, gdzie ojcowie w towarzystwie córek muszą udać się do szatni męskiej. Wciąż niewiele obiektów dysponuje szatniami rodzinnymi, z których można korzystać całymi rodzinami.

- Faktycznie jest problem korzystania z szatni na basenie lub w toalecie publicznej. Jeśli mam jechać sam z córką, to wybieram takie baseny, które mają szatnie rodzinne. Nie wyobrażam sobie wprowadzać córki do szatni pełnej nagich mężczyzn. W restauracji, jeśli jestem do tego zmuszony, bo na przykład nie ma toalety dla niepełnosprawnych, z której moglibyśmy skorzystać, to idziemy do męskiej. Staram się tak przeprowadzić córkę, żeby nie widziała pisuarów, następnie zamykamy się w kabinie. Ale tak, jest to krępujące, na razie bardziej dla mnie, ale z czasem może być również dla niej - mówi Szymon, tata 4-letniej Zuzi.
Chyba żaden ojciec nie chce narażać córki na widok całej sali nagich mężczyzn. Żaden pewnie również nie czuje się komfortowo, jeśli przy takim zgromadzeniu musi córkę przebrać lub przewinąć. Czasami niewiele trzeba, aby zostać oskarżonym o pedofilię.

- Ostrożność w tej kwestii to bardzo dobra cecha, ale czasami zostaje niepotrzebnie wyolbrzymiona i ojciec przebywający na basenie ze swoją córeczką czuje się jak potwór - dodaje Szymon.
Na szczęście coraz więcej basenów decyduje się na rozwiązanie problemu szatniami rodzinnymi. W Trójmieście można je znaleźć między innymi w Centrum Sportowym u Jezuitów oraz w Szkole Pływania Pływak.

- W naszym obiekcie jest szatnia rodzinna - koedukacyjna oraz dwie dodatkowe szatnie dla par: mama z synkiem czy tata z córką, do których wchodzi się tylko w takich konfiguracjach. Takie rozwiązanie bardzo się sprawdza, osobne szatnie cieszą się dużym powodzeniem. Rodzice mówią nam, że to jest jedyny obiekt, który ma takie możliwości, ponieważ zazwyczaj jest tylko szatnia damska i męska - mówi Agnieszka PłosajCentrum Sportowego u Jezuitów.
Również inne obiekty, takie jak kina czy restauracje, coraz częściej decydują się na oddzielne toalety dla rodziców z dziećmi, zaopatrzone w przewijaki lub umożliwiają im korzystanie z toalety dla niepełnosprawnych.

- W Multikinie w Gdańsku rodzicom z dziećmi najwygodniej jest korzystać z toalety dla osób niepełnosprawnych. Jest ona przestronniejsza i rodzicowi łatwiej jest do niej wejść razem z dzieckiem. Ponadto jest ona wyposażona w przewijak dla małych dzieci, więc jeśli rodzic chce z niego skorzystać, to ma taką możliwość - mówi Natalia Kaleta-Nguyen, Specjalista ds. PR z Multikina Gdańsk.
Nie zmienia to jednak faktu, że problem wciąż istnieje. Współcześnie rola ojca małej dziewczynki nie jest prostym zadaniem. Jednak dzięki odpowiedniemu nagłośnieniu sprawy, nowo powstające budynki i przestrzenie przeznaczone dla całych rodzin stają na wysokości zadania i biorą pod uwagę różne sytuacje, starając się ułatwiać pobyt rodzicom z dziećmi, niezależnie od płci.

Miejsca

Opinie (86) 4 zablokowane

  • Chodzę czasem z córką do męskiej, ale najczęściej do niepełnosprawnych.

    Kiedyś poszedłem do damskiej, ale tam był taki syf, że już do damskiej więcej nie pójdę.

    • 5 0

  • Biedni tatusiowie. (2)

    Jacy Wy biedni, jak wam ciężko. Kobiety zajmują się dziećmi, domem, praca i nie wymyślają jak im ciężko. Wszystko mają na głowie i dają radę.

    • 2 8

    • Nie wszystkie ! (1)

      To teraz taka moda . Większość kobiet w małym stopniu zajmuje się dzieckiem , bo przecież też pracuje , też są zmęczone i nie mają ani czasu ani ochoty na gotowanie . Wolny czas to dla nich, po ciuchy do galerii . Czasem na fitness . Na obiad do mamy albo coś po drodze . A facet nie potrzebuje ciągłej zmiany ciuszków i kosmetyków , więc co zajmuje się dzieckiem.
      Nasze matki to były złote rączki . Nie miały problemów z przewijaniem. Nie było pieluch jednorazowych i trzeba było je później prać.

      • 2 0

      • Napisała to osoba, która komuś czegoś zazdrości...

        Taaaaa

        • 0 0

  • Bez przesady. Poki dzieciak maly to zabiera sie go/ja do wlasnej szatni. W szatniach przeciez nikt nie epatuje nagoscia i nie macha penisem przed oczami malego dziecka??

    A w miedzyczasie uczy sie dziecko samoobslugi w szatni. W ten sposob 6-7 letnie juz poradzi sobie w szatni samo, ewentualnie czasem moze poprosic o pomoc jakas pania czy pana.
    Ja tak wlasnie robilam. Teraz dzieci maja juz 7 i 10 lat i same sie przebieraja w meskiej szatni. A ja w damskiej.

    • 0 0

  • W niektórych miejscach

    Przewijak jest tylko w damskiej, tak więc tam zabieralem syna, bo na muszli go przebierać nie będę

    • 2 0

  • Dlaczego panie się unoszą?

    Ja chodzę z córką do damskiego, bo generalnie jest częściej, nie jest nasikane dookoła, i każda kabina jest zamykana, wiec i tak nikt nikogo nie podgląda w trakcie załatwiania się.

    • 0 0

  • Śmieszą mnie oburzone kobiety w damskiej szatni/przebieralni/wc

    Bo mężczyzna wchodzi tam z dziewczynką
    A dziewczynka to nie kobieta ?
    A dziewczynkę (i faceta) to kto urodził ?
    A facet tę dziewczynkę z kim zrobił ?
    Ja rozumiem jakby wszedł Santa Claus z reniferem i zaczął go podmywać, ale o dziecko ?

    • 1 0

  • (1)

    Na basenach funkcjonują szatnie rodzinne. A w toalecie można wejść do kabiny dla niepełnosprawnych. Z reguły jest w oddzielnym pomieszczeniu, a kolejka do niej nie stoi prawie nigdy. Jeśli dziecko jest tak małe, że potrzebuje przewijaka, to panie obecne w toalecie taty nie wyrzucą. Do kabin zaglądał nie będzie , a przewijak na ogół stoi w kątku umywalni.

    • 1 0

    • Ciekawe, gdzie ty masz te szatnie rodzinne

      Bo problem przerósł np. projektantów nowego basenu w Pruszczu

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane