• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy likwidacja gimnazjów wpłynie na rekrutację do przedszkoli?

Anna Żukowska
24 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Samorządy zapowiadają, że przyszłoroczne rekrutacje do przedszkoli powinny przebiec sprawniej niż dotychczasowe. Samorządy zapowiadają, że przyszłoroczne rekrutacje do przedszkoli powinny przebiec sprawniej niż dotychczasowe.

Rodzice obawiają się, że likwidacja gimnazjów, zapowiedziana przez rząd, odbije się na dzieciach w wieku przedszkolnym. I choć wciąż jest wiele niewiadomych, samorządy zaczynają przygotowywać się do zapowiadanych zmian. Pytamy je, czy skutki reformy dotkną także dzieci z rocznika 2014, czyli przyszłoroczne trzylatki.



Spodziewasz się problemów z rekrutacją do przedszkoli w przyszłym roku?

Pisali do nas rodzice zaniepokojeni reformą edukacji, która zlikwidować ma gimnazja. Przebiega bardzo szybko i na wiele pytań nie ma jeszcze odpowiedzi. Wciąż nie wiadomo, które gimnazja przekształcą się w szkoły podstawowe i przyjmą dzieci z klas starszych, a które zmienią profil np. na szkoły ponadpodstawowe.

"Rekrutacja do przedszkoli będzie przebiegać sprawnie"

W tej sprawie rozmawialiśmy z wydziałami odpowiedzialnymi za edukację w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Wszystkie zgodnie zapowiadają, że w przyszłym roku rekrutacja do przedszkoli będzie przebiegać sprawniej niż w tym roku. Przypomnijmy, że podczas ostatniej rekrutacji dzieci z rocznika 2013 r. miały duży problem z dostaniem się do wybranego przedszkola w związku z podwyższeniem wieku szkolnego do siódmego roku życia. Część sześciolatków została w przedszkolnych zerówkach, przez co nie można było zwiększyć liczby miejsc dla trzylatków. Pisaliśmy o tym na wiosnę.

- Mam dwuletnie dziecko i liczyłam na to, że w przyszłym roku znajdzie się dla niego miejsce w przedszkolu - mówi pani Malwina z Gdańska. - Jednak w związku z kolejnymi zmianami w szkołach martwię się, że nie uda mu się dostać do samorządowego przedszkola. Czytałam, że w dużych miastach może być z tym problem.
W przyszłym roku sytuacja trzylatków ma być lepsza - na gminy nałożono ustawowy obowiązek zapewnienia im miejsca w przedszkolu. W tym roku obowiązek ten dotyczył dzieci sześcio-, pięcio- i czteroletnich.

Z podstawówek znikną "zerówki"?

Jako że od września w szkole podstawowej ma pomieścić się więcej klas, wśród rodziców pojawiły się obawy, że z podstawówek mogą zniknąć "zerówki". Dzięki temu znalazłoby się miejsce dla dzieci z nowo tworzonych klas siódmych.

Wygląda jednak na to, że taki scenariusz nie będzie realizowany.

- W związku ze zmianami w sieci szkół nie planujemy wycofania oddziałów "0" ze szkół podstawowych - uspokaja Olimpia Schneider z Wydziału Prasowego Urzędu Miasta Gdańsk. - W zdecydowanej większości placówek pomieszczą się zarówno klasy "0", jak i nowe oddziały klas 7. W tej chwili trwają rozmowy z dyrektorami szkół dotyczące koniecznych warunków, które umożliwiłyby pomieszczenie zwiększonej liczby dzieci.
W roku szkolnym 2016/2017 zdecydowana większość dzieci urodzonych w 2010 r. program realizuje w szkole. W przedszkolu zostało 641 dzieci, a do szkoły poszło ich aż trzy razy więcej. Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańsk, pod który podlega edukacja, uspokaja, że w przyszłym roku nie powinno być problemów z rekrutacją dla trzylatków. M.in. dlatego, że zaczną działać dwa nowe przedszkola samorządowe - przy ul. Damroki i Dąbka.

Podobnie jest w Gdyni. Usłyszeliśmy zapewnienia, że planowana likwidacja gimnazjów nie będzie miała wpływu na sytuację rekrutacyjną dzieci w wieku przedszkolnym.

- Zasadniczo nie będziemy rezygnować z oddziałów przedszkolnych zorganizowanych przy szkołach podstawowych - tłumaczy Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia. - Tego rodzaju decyzje będą dotyczyły bardzo nielicznych szkół. W tej chwili tylko w czterech szkołach podstawowych nie ma zerówek.
Jeśli zaś chodzi o liczbę dzieci uczących się w gdyńskich szkolnych zerówkach, jest ich ponad dwa razy więcej niż tych z przedszkolnych zerówek. Wiceprezydent Gdyni uspokaja, że z rekrutacją do przedszkoli w przyszłym roku nie powinno być problemu. Od września 2017 r. mają działać dwa nowe, duże przedszkola - na ul. Chylońskiej i Nagietkowej.

Rodzice z Sopotu od kilku lat nie mają problemu ze znalezieniem miejsca w samorządowym przedszkolu.

- W przyszłym roku nie powinno być inaczej - mówi Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Sopot. - Poza tym ustawa nas zobowiązuje do zapewnienia miejsc dla trzy-, cztero-, pięcio- i sześciolatków. Rekrutację planujemy jak co roku na przełom marca i kwietnia.
W Sopocie nie ma zerówek w szkołach, rodzice są jednak zachęcani do wysyłania sześciolatków do pierwszej klasy. W tym roku połowa zameldowanych w Sopocie sześciolatków poszła do pierwszej klasy, pozostałe dzieci uczą się w zerówkach przedszkolnych.

Na razie więc rodzice obecnych dwulatków mogą czuć się spokojni. Rekrutacja do przedszkoli odbędzie się wiosną 2017 r. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa o systemie oświaty nie zobowiązuje gmin do zapewnienia trzylatkom miejsca wychowania przedszkolnego w przedszkolu położonym najbliżej miejsca zamieszkania.

Miejsca

Opinie (34)

  • Nie dla chaosu w szkole !!!!!!'!!!!!!!!!!!!!!! (1)

    Swiadomi rodzice protestuja ogolnopolska koalicja przeciw pseudoreformie strona Nie dla chaosu w szkole. Facebook, www, Rodzice nie wiedza że pseudoreforma uderzy w ich dzieci we wszytskich grupach wiekowych. Potem apele smolenskie i religia i historia zycia Wielkiego Przywódcy zamiast matematyki i chemii. Nie prowadźcie swoich dzieci jak barany na rzez. Zbierajxcie podpisy, kontaktujcie sie z innymi rodzicami, Popierajcie akcje ZNP nUczyciel walczą nie tylko o swoje miejsca pracy to także ludzie zaslugujacy na szacunek ale i onwasze dzieci !

    • 1 5

    • likwidacja gimnazjów - rodzice są na tak

      nie dla rodziców , którzy mówią,że są świadomi a tak naprawdę dają się manipulować Broniarzowi.

      • 1 0

  • Zerówka (1)

    Za pozostawieniem dziecka w tzw "zerówce " przedszkolnej przemawia do mnie jeden i to chyba najważniejszy argument - więcej personelu do opieki nad dziećmi - 2 panie na zmiany i zawsze ktoś do pomocy a w szkole 1 pani przez 5 godzin i biada jak zachoruje bo co 45 min zmienia się nauczyciel. Resztę czasu dziecko spędza w zatłoczonej po południu świetlicy.

    • 5 1

    • mój syn chodził do zerówki w szkole córka w przedszkolu. Zdecydowanie polecam w przedszkolu.

      • 2 0

  • Ale jak zabraknie miejsca w podstawowkach bo 7 klasy beda??

    Za komuny (i w latach 90ych) w tych samych podstawowkach miescilo sie 8 klas a roczniki mialy wtedy po 650-700 tysiecy dzieci. Teraz roczniki maja po 400 tysiecy albo mniej. Te 400 tysiecy to z trzeciego ''wyzu'' (2007-2010).

    • 3 0

  • Oczywiście i na ocieplenie klimatu.

    • 0 0

  • Siła

    Protestowali i po co jak rzadzacy się nie dali.Ci co Protestowali to uszy skupili i nic nie zrobili.Po co te protesty.Walczyc to siła wygrania.

    • 0 0

  • Trzeba

    Trzeba zlikwidować gimnazja, bo trzeba stworzyć nowe podręczniki. Nowe podręczniki historii. O nowej objawionej prawdzie kto i kiedy obalił komunę a kto nie. I komu należy się pomnik a komu nie . I komu należy się władza absolutna a komu nie. I dzieciom w nowych podręcznikach się to objawi. reszta będzie tak jak była. I kosztować to będzie grube miliony... Oby dzieci na tej przepychance jak najmniej ucierpiały ...

    • 3 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane