• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy możliwa jest opieka nad dzieckiem bez telewizora i komputera?

31 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Odpowiedź na to pytanie postaramy się uzyskać od Sylwii Borys, opiekunki i animatorki, pracującej w gdańskiej EDUbawialni. Ten punkt popołudniowej opieki nad dzieckiem działa od roku na Żabiance.



Twoja ulubiona zabawa z dziećmi to...

Nie mam chyba jednej ulubionej zabawy, ale bardzo lubię zabawy muzyczno-ruchowe. Jedną z nich jest "taniec labada", podczas którego tańczymy z dziećmi w kole śpiewając i trzymając się za różne części ciała, np. za głowę lub kolana. Jest to idealna zabawa na rozpoczęcie zajęć lub urodzin, ponieważ przy tańcu labada jest dużo śmiechu, dzięki czemu tworzy się przyjazny klimat.

Jak trafiłaś do EDUbawialni?

O pomyśle otworzenia punktu popołudniowej opieki nad dziećmi dowiedziałam się od właścicielki Szkoły Well, która przedstawiła mi wizję EDUbawialni i zaproponowała współpracę. Przyznam się, że byłam mile zaskoczona, ale również wiedziałam, że ta praca to wyzwanie. Agnieszkę znałam już wcześniej, bo sama jestem absolwentką szkoły Well i byłam jej uczennicą. Jednocześnie znając ją i zasady, jakimi kieruje się w swojej pracy, zgodziłam się bez większych wątpliwości. Wiedziałam, że będzie to kolejna możliwość zdobycia cennego doświadczenia w pracy z dziećmi, a więc również możliwość rozwoju.

Jak wygląda praca z dziećmi w miejscu, w którym nie ma telewizora i komputera?

Wydaję mi się, że jest ona po prostu większym wyzwaniem dla opiekuna czy animatora, bo jak wiadomo dzieci nie lubią się nudzić. Nasza zabawa i praca z dziećmi musi być dla nich ciekawa i twórcza, co wymaga od nas zaangażowania i wcześniejszego przygotowania. Wiele zależy też od ilości i wieku dzieci, co również staramy się zawsze brać pod uwagę. Dzięki rezerwacjom na kolejne dni, w EDUbawialni możemy zorganizować zajęcia w taki sposób, by były one dostosowane indywidualnie do potrzeb dzieci. Większość z nich jest również naszymi stałymi bywalcami, dzięki czemu mamy możliwość lepszego poznania ich. Dzięki temu wiemy co lubią, a czego nie, w czym są dobre i jakie robią postępy.

Mamy również ustalony plan dnia, podczas którego jest czas na zabawę z opiekunką, głośne czytanie książek, podwieczorek i zajęcia edukacyjne. Taki plan pozwala na lepszą organizację pracy i sprawia, że dzieci wiedzą co je czeka i na co mogą danego dnia liczyć. Codziennie odbywają się różne zajęcia edukacyjne, prowadzone przez specjalistki w swoich dziedzinach.

Największą popularnością cieszą się zajęcia plastyczne i teatralne. Te pierwsze prowadzone są przez Mariannę Jagodę-Mioduszewską, która zajmuje się także ilustrowaniem książek dla dzieci. Podczas swoich zajęć uczy różnych technik plastycznych, dzięki czemu tworzymy min. kartki na różne okazje, wykonujemy prace z gipsu czy projektujemy wystrój pokoju, zastawę obiadową lub wazon.

Prowadzone przez Magdę Głombiowską zajęcia teatralne skutecznie zarażają dzieci humorem i optymizmem, a każde także spotkanie to niesamowita podróż do krainy fantazji. W naszej ofercie mamy również zajęcia muzyczne, sprawnościowe połączone z terapią ręki oraz zabawę w języku francuskim. Tak więc staramy się, żeby u nas dzieci czuły się dobrze i wychodziły z uśmiechem na twarzy. A miłym akcentem dla nas - opiekunek i animatorek - jest moment, w którym dzieci wcale nie chcą wychodzić z EDUbawialni i informują rodziców, że chciałyby się jeszcze pobawić.

Z jakimi problemami zetknęłaś się w EDUbawialni?

Największym problemem jest chyba moment, w którym dzieci nie chcą zostać pod naszą opieką, bo się wstydzą lub nie chcą zostać bez rodziców. Staramy się wtedy nie naciskać i dać dziecku czas na oswojenie się. Czasem zapraszamy je razem z rodzicem, czasem po prostu otwieramy drzwi i wychodzimy do niego. Pamiętam malca, który nie chciał rozstać się z tatą, więc przyszłam do niego z dużą pluszową żabą i kilkoma balonami, którymi się zainteresował. Po chwili wziął mnie za rękę i wszedł do EDUbawialni. Bawiliśmy się jeszcze kilka minut, by w tym czasie widział tatę. Następnie umówiliśmy się, że pobawimy się jeszcze chwilę, a tata zrobi zakupy i niedługo wróci.

Czasem zdarza się również, że podczas zajęć lub zabawy w grupie dzieci nie mają akurat ochoty w czymś uczestniczyć i wtedy staramy się zachęcić je do kontynuowania zabawy lub umawiamy się, że troszkę odpocznie, a jak będzie miało ochotę, to do nas dołączy. Przeważnie po chwili, gdy widzi że dobrze się bawimy, wraca do grupy lub jeśli jest to młodsze dziecko, to bawi się w tym momencie z opiekunką.

Ważnym elementem naszej pracy jest również integracja dzieci i nauka współpracy, co czasem również wymaga więcej wysiłku. Jak widać, w naszej pracy, jak w każdej, zdarzają się również trudniejsze sytuacje. Dzieci są szczere i czasami nieprzewidywalne, potrafią wprost powiedzieć co im się podoba, a co nie, bywa też, że mają gorszy dzień lub zły nastrój. W takich momentach ważna jest właśnie nasza rola - rola opiekuna, próba zrozumienia lub kompromisu. Staramy się podchodzić indywidualnie do każdego dziecka.

Co przynosi ci największą satysfakcję, kiedy zajmujesz się dziećmi?

Na pewno są to momenty, w których widzę, że dzieci się uśmiechają i że nasza zabawa przynosi im radość. Kiedyś, podczas urodzin, pewna dziewczynka spytała mnie, czy może na chwilkę wyjść do mamy. Zapytałam ją czy coś się stało. Odpowiedziała, że nie, tylko chce powiedzieć mamie, że jest super. Było mi wtedy bardzo miło.

Kiedyś też podczas urodzin była dziewczynka, która nie chciała bardzo zostać bez mamy. Podeszłam więc do niej i chwilkę porozmawiałam. Złapałam za rączkę i powolutku zaczęłyśmy liczyć kroki, dzięki czemu weszłyśmy do sali. Zaprosiłam również do zabawy jej mamę i mimo, że nie brały udziału we wszystkich zabawach, to dziewczynka z urodzin wychodziła z uśmiechem na ustach. Później dowiedziałam się, że pytały o zajęcia, które prowadzi pani Sylwia. Takich różnych sytuacji mogłabym przytoczyć więcej, bo to są naprawdę wspaniałe i bardzo miłe chwile.

Odpowiadając więc w skrócie na pytanie, największą satysfakcje podczas opieki nad dziećmi sprawia mi to, że mogę jakoś wywrzeć na nie pozytywny wpływ, sprawić żeby się uśmiechnęły, nauczyły czegoś nowego i były bardziej pewne siebie. Bo nie ma chyba nic ważniejszego niż to, żeby dzieci miały poczucie własnej wartości. I właśnie to staramy się w naszej pracy robić - znaleźć w każdym dziecku coś wyjątkowego i to pielęgnować.

EDUbawialnia zaprasza 3 września 2012 na Dzień Otwarty. Wstęp wolny. Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc. Więcej szczegółów na stronie Edubawialnia.pl

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (5)

  • Dziecko przywiązane za nogę do szafy

    ma zapewnioną opiekę szafy i trudniej o głupie pomysły u niego.

    • 3 1

  • (2)

    Jeżeli nie wypowiedziała się Superniania to ja nie mam po co czytać tego artykułu;)

    • 1 2

    • (1)

      co za durny tytul artykulu, zwlaszcza ze edulandia to dla dzieci od 3-9lat, 3latek przed kompem w przedszkolu? durny tytul

      • 1 3

      • Ano

        Spodziewałam się innej treści po tytule...

        • 0 0

  • edu bawialnia- super sprawa

    mój synek 2 razy w tygodniu chodzi do Edubawialni, oboje jesteśmy zadowoleni. Kajtek kreatywnie spędza popołudnie, a ja mam czas na spokojne zrobienie zakupów. Oprócz p.Sylwii w Edubawialni pracuje jeszcze bardzo miła p.Kamila. Szczerze polecam!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane