- 1 Brawurowy musical cyrkowy z przesłaniem (9 opinii)
- 2 Korekta płci u nastolatków. "Potrzeba regulacji procesu" (66 opinii)
- 3 Zapisy na darmowe szczepienia przeciw HPV (29 opinii)
- 4 10-latek robi, co chce. Brak reakcji rodziców (362 opinie)
- 5 Pomógł uratować życie chorego chłopca (54 opinie)
- 6 Rodzinne atrakcje na weekend w Trójmieście (4 opinie)
Depresja u dzieci - jakie są powody i objawy? Na co powinni zwracać uwagę rodzice? Jak powinno wyglądać leczenie? - Kluczowe to być dostępnym dla dzieci - słuchać, rozmawiać, akceptować, rozumieć, towarzyszyć. Nasilenie objawów dzieje się stopniowo, dlatego warto mieć szerokie pole kontaktów społecznych, być uważnym na sygnały z otoczenia (od rówieśników, nauczyciel) - mówi Regina Osika, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie
- Objawy depresji u dzieci
- Depresja u dzieci a pandemia
- Depresja u dziecka - jak powinno wyglądać wsparcie?
- Depresja u dziecka - na co powinni zwrócić uwagę rodzice?
Objawy depresji u dzieci
Jakie są najczęstsze symptomy zaburzeń psychicznych w tak młodym wieku?
Regina Osika: - W przestrzeni szkolnej czy rówieśniczej jest to zwykle wycofanie z aktywności. Mówimy o zmianach rytmu dobowego, przeniesieniu aktywności w obszary wirtualne, ale także bezpośrednie sygnały dotyczące poczucia braku sensu/bezsensu, braku siły i motywacji. Rodzice mogą zaobserwować zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia, problemy motywacyjne z dotrzymaniem obowiązków domowych czy wręcz dbaniem o siebie, a także porzucaniem dotychczasowych zainteresowań.
Depresja u dzieci a pandemia
Dlaczego właśnie teraz obserwuje się wzrost liczby młodych pacjentów z problemami psychicznymi?
Jednym z czynników może być wcześniejsze doświadczenie pandemii. Na pewno pandemia skutkowała zamknięciem, ograniczeniem kontaktów, co nasiliło te procesy. Pojawiło się dużo zaburzeń lękowych, zmiany rytmu dnia, a wielu osobom jest obecnie trudno odzyskać satysfakcję, siłę, motywację do podejmowania kolejnych wyzwać/wrócić do życia sprzed pandemii. Trzeba dodać natomiast, że o potrzebie dostępności do opieki specjalistycznej mówimy od lat.

Depresja u dziecka - jak powinno wyglądać wsparcie?
Jak powinno wyglądać wsparcie w takich sytuacjach?
- Warto, żeby proces wsparcia był prowadzony kompleksowo, aby młody człowiek miał możliwość skonsultowania swojej sytuacji z psychologiem. Istotna jest możliwość nawiązania kontaktu psychoterapeutycznego w formie cyklicznych spotkań mających charakter długofalowy. Jeśli to za mało, uczeń powinien trafić na konsultacje lekarskie, podczas których specjalista decyduje np. o włączeniu farmakoterapii, co jest tak samo ważne jak wypracowanie mechanizmów adaptacyjnych i profilaktycznych.

Depresja u dziecka - na co powinni zwrócić uwagę rodzice?
Jak rodzice mogą wyłapać depresję u swojego dziecka?
- Kluczowe to być dostępnym dla dzieci - słuchać, rozmawiać, akceptować, rozumieć, towarzyszyć. Nasilenie objawów dzieje się stopniowo, dlatego warto mieć szerokie pole kontaktów społecznych, być uważnym na sygnały z otoczenia (od rówieśników, nauczycieli). Obecnie młodzież często jasno komunikuje swoje potrzeby. Bardzo często są sytuacje, w których to rodzice dzwonią, mówiąc, że dziecko zgłasza potrzebę kontaktu z psychologiem.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-03-23 13:51
Tyle tutaj mądrości o innych. Tak naprawdę, to człowiek wpędza drugiego człowieka w depresje. Z d się nie bierze. Wiec może zastanówcie się nad traktowaniem innych. Bo jak traktujesz innych, tak traktują ciebie. Ciężko to zrozumieć ? Największym przewodnikiem życia dla dziecka jest rodzic, który często sam jest psychicznie niedojrzały. Życie to nie kabaret, film czy medialny głupi przekaz. Macie problem, to zacznijcie od początku - nawet w doroslym życiu, bez tych wszystkich ogłupiaczy.
- 23 0
-
2023-03-23 13:03
Wystarczy odłączyć kabel od Internetu
Ale ze mnie znawca. Tak na poważnie dobrze jest znaleźć przyczynę takiego stanu i nad tym pracować, dobrze jest mnieć również wsparcie wśród bliskich osób
- 9 3
-
2023-03-23 12:12
Słuchajcie (4)
... swoich najbliższych - dzieci, młodych, także starszych, bo depresja często dotyka także osoby w wieku senioralnym. Słuchajcie, reagujcie, wspierajcie, nie wstydźcie się działać - depresja/lęki to zaburzenia, z którymi można wygrać, można je pokonać. Im szybciej rozpocznie się proces leczenia, tym lepiej. I najważniejsze - najskuteczniej działa lekoterapia w połączeniu ze wsparciem psychologa.
Depresja to nie wstyd. Depresja to ból, który można przezwyciężyć.- 25 1
-
2023-03-23 12:32
Tak, tylko najczęściej jest tak, że senior czy osoba dorosła już nikogo nie obchodzi, gdyż taka osoba już raczej nie ma rodziców, którzy by się nią zainteresowali. A dzieciak to co innego. Za nim zawsze się ktoś wstawi (nawet zreszta gdyby tych rodziców nie miał). Nad dorosłym to już nikt sie nie roztkliwia; musisz radzić sobie sam.
- 5 1
-
2023-03-23 13:16
(1)
"I najważniejsze - najskuteczniej działa lekoterapia w połączeniu ze wsparciem psychologa"
Nie, najlepiej działa Bóg. Modlitwa i wziąć się za robotę. Sprawdzone.- 1 20
-
2023-03-23 14:27
ciebie chyba bóg opuścił xD
- 6 1
-
2023-03-25 13:16
Ludzie już są tak zapatrzeni w siebie, ze nie słuchają nikogo, nie widza świata jaki ich otacza, nie znają własnych bliskich. Lekoterapia jest jak alkoholizm- pomaga na chwile. Wiec może zacznijcie tak po prostu żyć. Nie musicie przecież byc wiecznie młodzi, piękni, bogaci i znani. Bądźcie sobą :)
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.