Wiadomości

Domom dziecka potrzebne jest wsparcie przed świętami

Z powodu pandemii pogorszyła się sytuacja dzieci w domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Z powodu pandemii pogorszyła się sytuacja dzieci w domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. fot. 123rf.com/ Dmitrii Shironosov

Skutki pandemii koronawirusa odczuwa każdy z nas. Pogorszyła się również sytuacja dzieci w domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Do tej pory placówki mogły liczyć na wsparcie darczyńców czy przedsiębiorców, którzy teraz często sami borykają się z trudną sytuacją finansową. Ośrodkom można jednak pomóc, biorąc udział w zbiórce pieniędzy i potrzebnych rzeczy.Domy dziecka i ośrodki adopcyjne w Trójmieście


W czasach pandemii sytuacja dzieci z domów dziecka i placówek wychowawczych jest jeszcze trudniejsza niż wcześniej. Wychowankowie mało wychodzą, nie uczęszczają do szkół, bo są one zamknięte, a ze wsparcia placówek wycofuje się wielu sponsorów. W efekcie domom dziecka brakuje wszystkiego - przede wszystkim środków do czyszczenia, kosmetyków, a także produktów pierwszej potrzeby. Opiekunowie zgłaszają, że obecnie przydaje się wszystko, także gry i przybory, które umilą czas dzieciom. W wielu placówkach opiekuńczych brakuje również komputerów do nauki zdalnej dla każdego ucznia i innych rzeczy.

Nie wszędzie jednak sytuacja jest aż tak dramatyczna. Są placówki, w których nie brakuje podstawowych produktów, jednak potrzebne jest wsparcie w zakresie spędzania czasu wolnego przez dzieci, tak jak to ma miejsce w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Gdyni.

- Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną - konieczność spędzania większej ilości czasu w domu oraz w miejscach rzadziej uczęszczanych - bylibyśmy wdzięczni za wsparcie w postaci gier planszowych, gier na konsole, rowerów. Mile będą widziane również inne sprzęty, artykuły umilające spędzanie czasu wolego np. papiernicze, artystyczne itd. Mogą to być również korepetycje online - mówi Remigiusz Walędziak, dyrektor Centrum Administracyjnego placówek opiekuńczo-wychowawczych w Gdyni.

Przedświąteczna zbiórka dla dzieciPrzedświąteczna zrzutka wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Powstała w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia - jej celem jest uzbieranie jak największej ilości produktów i pieniędzy, za które organizatorzy kupią najpotrzebniejsze artykuły do placówek wychowawczych. Liczy się każda złotówka. Ale nie tylko. W tej zbiórce ważne są nie tylko pieniądze - można także przekazać różne produkty. Wielu z nas ma w domu pełno niepotrzebnych rzeczy: zabawek, gier, kart, zeszytów, książek, kosmetyków. Mamy ubrania, których pewnie nigdy już więcej na siebie nie założymy. Właśnie to może się przydać potrzebującym dzieciom.

Kto zbiera?Organizatorem zbiórki jest Agencja Interaktywna MintBayGdańska, a dokładniej właściciele firmy - Paweł Czarnecki i Agnieszka Pokorska. Agencja na co dzień zajmuje się kompleksową obsługą firm: tworzy strony www, zajmuje się marketingiem online, materiałami reklamowymi itp. Jak twierdzą, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i codziennie stawiają sobie nowe cele. Teraz jednym z nich jest także pomoc innym.

Skąd pomysł, by zrobić taką akcję?

- Prywatnie od wielu lat staramy się pomagać potrzebującym. Nie tylko ludziom, ale także zwierzętom - wspieramy schroniska, skąd także wzięliśmy pieska. Nasza agencja powstała dopiero kilka miesięcy temu i stwierdziliśmy, że jest to kolejna okazja, aby móc dać coś od siebie, wesprzeć potrzebujących. Często wystawiamy swoje usługi na aukcjach charytatywnych, zbiórkach, licytacjach. Pomoc dla dzieci z POW i domów dziecka przyszła nam do głowy, ponieważ natknęliśmy się na ogłoszenie na jednej z grup na Fb, że jest zapotrzebowanie w jednym domu dziecka na owoce, jedzenie i inne rzeczy dla dzieci. Wzbudziło to w nas zainteresowanie, więc skontaktowaliśmy się z kilkoma placówkami i dowiedzieliśmy się, że potrzeby są ogromne, którym sami niestety nie jesteśmy w stanie sprostać. Stąd urósł w nas pomysł zbiórki, ponieważ wiemy, że ludzie mają dobre serca. Liczymy na chęć pomocy oraz na to, że wspólnie uda się pomóc chociaż w jakiejś części potrzebującym dzieciom i placówkom - tłumaczą Agnieszka Pokorska i Paweł Czarnecki.

Dla kogo zbierane są rzeczy i pieniądze?Organizatorzy zbiórki chcą dotrzeć i pomóc jak największej liczbie placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka w Trójmieście i okolicach. Jednak wszystko zależy od ilości uzbieranych rzeczy oraz budżetu, jakim będą mogli dysponować. Do tej pory udało się pomóc Placówce opiekuńczo-wychowawczej nr 2 w Gdyni, do której 9 listopada organizatorzy zawieźli kilka zakupionych przez nich produktów.

Chęć uzyskania pomocy wyraziły również inne POW z Gdyni oraz Dom Dziecka z Kartuz, w którym przebywa 56 wychowanków.

Jak można pomóc?- Tak naprawdę potrzebne jest wszystko. Potrzeby, jakie wypisują placówki i opiekunowie dzieci zaczynają się od chemii, proszków, akcesoriów do sprzątania, kosmetyków do codziennego użytku dla wychowanków, ubrań, potrzebne są również różnego rodzaju gry i produkty, które umilą ten czas siedzenia w placówkach dzieciom. Teraz jest to jeszcze bardziej potrzebne, ponieważ podczas panującej pandemii te dzieci nie wychodzą praktycznie nigdzie. Potrzebne jest wszystko - apeluje Agnieszka Pokorska.
Co możesz oddać lub podarować?

 • chemię gospodarczą
 • kosmetyki
 • akcesoria do sprzątania
 • nowe ubrania
 • słodycze
 • gry i zabawki
 • książki
 • artykuły papiernicze
 • gry na konsole
 • rowery
 • korepetycje online
 • sprzęt elektroniczny.

Zbierane są rzeczy nowe oraz rzeczy używane, ale niezniszczone i w dobrym stanie. Możesz również wesprzeć zbiórkę finansowo, wpłacając dowolną kwotę na zrzutkę dostępną pod tym adresem. Do akcji przyłączył się również sklep Kids Concept, w którego siedzibie na ulicy Morskiej 174 w Gdyni zorganizowano punkt zbiórki rzeczy w godzinach 9-17. W godzinach późniejszych organizatorzy proszą o kontakt.

Zbiórka trwa do 20 grudnia, ponieważ organizatorzy jeszcze przed Wigilią chcą zdążyć zakupić i porozwozić produkty do placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka. Kontakt do organizatorów: tel. 601-529-425, mail: pomagam@mintbay.pl.

Przedświąteczna zbiórka trwa do 20 grudnia.
Przedświąteczna zbiórka trwa do 20 grudnia. mat. prasowe organizatora

Opinie (116) 8 zablokowanych

 • Ale jak to, na dziecko płacą ok 7000 miesięcznie dla rodziny zastępczej

  I im mało?

  • 6 12

 • No to cyk, pieniążki zamiast do kleryków i Watykanu skierować dla dzieciaków

  I już.

  • 13 5

 • Super akcja i popieram, ale gdy zobaczyłem te rozpiski ile państwo chce dofinansować bogatych grajków to straciłem chęć komukolwiek cokolwiek dawać. Jeśli nasze państwo stać na dofinansowanie Golców prawie 2mln zł to czemu, ludzie musieli zbierać w hot16challange (wraz z prezydentem) ~4mln. Nasze państwo potrafi dać nasze pieniądze prywatnym bogatym, to niech i da potrzebującym na państwowych pieniądzach.

  • 7 2

 • A ile da ania lewandowska albo gorniakowa?!!!nic,bo jest chytra i pazerna i ciagle chcą wiecej wiiiincyj!!!to dlaczego my biedni (5)

  Ludzie mamy pomagac???skoro sami niemamy.niech pomagają ci ktorzy mają pieniadze czyli celebryci.i to do nich piszcie takie artykoly a nie nam biednym polakom zyjacym od pierwszego do pierwszego

  • 7 10

  • Jak nnie chcesz to nie pomagaj. Proste.

   • 2 0

  • Zapewne dają dużo tylko nie każdy się z tym afiszują.

   Po drugie to ich prywatna sprawa.

   • 4 0

  • słabe podejście

   Wiesz co, ja sama nie mam zbyt dużo pieniędzy, samotnie wychowuję niepełnosprawnego synka. To nie muszą być duże kwoty, ja mogę symbolicznie podzielić się plasteliną i farbkami i to zrobię. Jeżeli człowiek nie chce pomagać, to nie będzie, a kto chce to znajdzie sposób.

   • 2 0

  • celebryci pomagają fundacjom i to super robią ,i co mają ciebie o tym informować , ty sie tylko kierujesz

   zawiścią ,że oni mają a ty nie

   • 2 0

  • To nie pomagaj, ale tez nie dysponuj pieniędzmi innych. Jak jakieś pretensje, to może do rodziców tych dzieci, bo mnożą się jak króliki i zachowują jak kukułki.

   • 1 0

 • Potrzebują wsparcia? Jakto! (2)

  Z jednej strony nasz jedynie słuszny krzyczy z mównicy jak to w Polsce jest dobrze, wyzywa kobiety od czci i wiary, gdy te chcą świadomie planować rodziną, ogranicza się dostęp do środków antykoncepcyjnych, zakazuje się jakiegokolwiek przerywania ciąży a później się okazuje, że domy dziecka nie mają kasy i żebrzą po społeczeństwie mimo, że obowiązek ich utrzymania leży na tej właśnie władzy. Nie uważacie, że ta sytuacja jest delikatnie mówiąc, chora? Choć współczuję tym dzieciom, nie dam im nawet grosza - niech im prezes da.

  • 13 4

  • Hmmm... (1)

   Jednak trafiają się tak tępe pały jak ty. Wiele dzieci straciło rodziców za młodu i dlatego są w takiej sytuacji i nie ma to nic wspólnego z całym tym pseudo strajkiem kobiet czy też aborcją. P.S. Jednak jesteś przykładem że zdrowie to nie wszystko.

   • 1 1

   • nie kłam nie manipuluj cienko ,większosć dzieci z domów dziecka to porzucone przez

    rodziców i ludzie boją się je adoptować z powodu chorób związanych z ich psychiką . Przestań sobie robić dobrze bo zabijasz dzieci o brudne portki

    • 2 0

 • Myślę że po komputery to do Pana Broniaża on naciskał.na zdalna nauke :)

  • 5 3

 • Wszędzie (od)dawanie (4)

  Jeśli nie ma na podstawowe rzeczy czy budżet rozrywkowy dla dzieci to w takim razie proszę zgłosić taki fakt odpowiednim instytucjom. Może i jest za mało, więc to błąd systemowy. Zgadzam się ze sceptykami. Owszem, Państwo organizatorzy pewnie mają dobre intencje, okres świąteczny to istny zalew takich akcji, a dzieci są wdzieczniejszym tematem niż seniorzy, bezdomni, nałogowcy itp. Prawie zawsze jest sukces. Dlaczego zatem nie było takiej akcji np.latem? Druga sprawa to wszędzie tylko przepraszam "daj", hospicja daj, domy dziecka daj, leczenie ciężkich chorób daj, na zwierzęta daj, na sprzęt daj itd. Oczywiście to kwestia wyboru indywidualnego, ale dla mnie i kręgu moich znajomych osób pracujących aktywnie, też ciągnących różnie czyli z kredytem mieszkaniowym, jeszcze bez dzieci nikt nie daje i nie wspiera. Zero. Nawet symbolicznie. Powodzenia takim akcjom, ale zastanawiam się gdzie jest Państwo i po co tyle urzędasów, których jak widać zarządzanie się nie sprawdza.

  • 14 3

  • No właśnie

   Realistko napisałaś " ciągnący kredyt mieszkaniowy, jeszcze bez dzieci" ...
   Artykuł jest o dzieciach, taki więc twoja wypowiedź jest zupełnie nierealna

   • 0 5

  • Ogólnie zbiórki są pożyteczne, wspierają inicjatywy, gdzie jest chęć i działanie, (2)

   ale mało pieniędzy na wykonanie.
   Wspieram to co jest transparentne, akurat w temacie zwierząt- grupę ludzi ( w większości pań), które opiekują się kotami,organizują leczenie i sterylizację, ale nie są fundacją.
   Mam dostęp do ich konta bankowego, widzę każdy przelew wpływający i wypływający. ( wszyscy wspierający mają). Dużo te panie przeznaczają także z własnych środków.
   Tutaj myślę, że dla dzieci akcja też jest potrzebna, tylko, że powinny to być np.kupony prezentowe do sklepów z butami, ubraniami, nie chodzi o to, by zebrać stare książki - czy naprawdę te dzieci czytają książki? I raport jak te bony zostały wykorzystane. Co do pieniędzy , powinno być konto ogólnodostępne, albo raport z wpływów z datków i z wypływów. Co do środków czystości- nie wiem, mam lęk czy na pewno zostaną przeznaczone na pranie w Domu Dziecka- czy tego nie wykonuje firma zewnętrzna? Jeżeli dzieci uczą się prać, to dobrze, wesprę. Więcej szczegółów, prośba jest bardzo ogólnikowa. Dlaczego dzieci nigdzie nie wychodzą ? To nienaturalne. Dzieci, które mają rodziców, wychodzą i są na podwórku, chodzą po lesie, latem kina były otwarte. Chętnie wesprę , gdy poda się tutaj jak można sprawdzić na co pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone.

   • 3 1

   • Pani Beato (1)

    Pojęcia pani nie ma o tym co dzieje się w domach dziecka... Nie chcę uwłaczać wiedzy, ale: nikt z zewnątrz nie przychodzi sprzątać, prac czy gotować. Robią to wychowawcy, pokazując przy tym dzieciom jak to się robi, by dzieci i młodzież ogarniała usamodzielnienie, tak jak w "normalnych" domach. Co do wyjść, faktycznie, teraz nie wychodzą, jak cała reszta społeczeństwa, gdyż mamy pandemię, i tak jest to nienormalne. Przed tym szaleństwem, dzieci wychodziły częściej niż te z "normalnych" domów. Proszę mi powiedzieć ile razy pani była np na meczach reprezentacji w piłce nożnej, albo innych dużych imprezach?
    Próba oczernienia ludzi pracujących w tym miejscach jest obrzydliwa, bo to bohaterowie, którzy zmagają się codziennie z problemami tych dzieci, nie zostawiają ich w pracy, przynoszą do domów często kosztem swoich rodzin.
    Co do samej akcji, jest fajna, ale nie kosztem tych wszystkich komentarzy

    • 2 1

    • Zbyt szybko mnie Pan /Pani ocenił/a, pracowałam 8 lat w Domu Dziecka ( nie w 3mieście )

     Nikogo także nie zamierzam oczerniać, napisałam na przykładzie tego co ja widziałam-
     niestety, tam, wtedy -uczciwość części personelu pozostawiała wiele do życzenia, dlatego odeszłam stamtąd.
     Znam wielu wspaniałych wychowawców, panie pielęgniarki oddające serce. Teraz nie jest tak, że całe społeczeństwo siedzi w domu, my z nastoletnimi dziećmi dużo wędrujemy szlakami turystycznymi (dwa/trzy weekendy w m-cu)- interesujemy się przyrodą, robimy albumy w wersji papierowej- to takie hobby. Dlaczego dzieci z Domu Dziecka nie mogą połazikować po lesie ? Tam nie ma pandemii. Uważam, że pomoc materialna powinna być celowa, dobrze zaplanowana z wzięciem pod uwagę realnych potrzeb dzieci. Dostawaliśmy po niejednej ,,zbiórce darów" stare ciuchy, stare książki, stare buty, wstyd było dzieciom to pokazywać. Pomagać należy z głową, wymaga to wysiłku, poświęcenia czasu, wiem, gdyż jesteśmy zaangażowani rodzinnie w pewne działania związane z pomaganiem. p.s. Na meczach (tylko lokalnie- ligowych) byłam dwa razy, mąż może z 8-10, na tzw.dużych imprezach- kilka razy w ciągu 17-stu lat. Byłam z dziećmi kilka-naście raczej razy na wernisażach :), m.in. w domach kultury, bo sama lubię, czy w Teatrze Miniatura, gdy były młodsze. Często w bibliotece od malucha (choć teraz nie każde czyta książki), często na basenie. Raczej urządzamy wypady , czy grę w siatkę, wycieczki rowerowe, w mniejszym gronie ze znajomymi. Gdy pracowałam, nigdy wychowawca nie gotował a kucharz, była kuchnia u nas i ścisłe wytyczne sanepidu, to co zostawało, nie można było na drugi dzień odgrzać i podać. Nie miałam na celu dyskredytować niczyjej pracy, jest ona b.trudna- w Domu Dziecka czy Ośrodkach Szkolno- Wychowawczych, ale boję się czy ta akcja- pomoc spełni swoją rolę, oby tak. Pewnie powinnam zaufać.

     • 2 1

 • Przecież jest państwo które płaci na dom dziecka....

  • 6 1

 • Bajer full (1)

  Brawo zamiast dawać Golcom i innym Zenonom, lepiej pomóc domom dziecka. A nasi celebryci powinni się wstydzić.

  • 11 1

  • Te zespoły to nie moja bajka, ale może adoptuj kilkoro tych dzieci, bardzo wtedy pomożesz, bo jak na razie to dobrze ci idzie dysponowanie pieniędzmi innych.

   • 0 1

 • Makiety, niepotrzebne stadiony, ECS, a nie ma dla dzieci jedzenie i ubrań ?

  Czy ktoś zwariował?
  Rozrost niepotrzebnej biurokracji, zabawa w wydawanie nie swoich pieniędzy na lewo i prawo a brak kasy dla dzieci ? Naprawdę ?

  Może obciąć małą cześć dotacji dla Hevelianum, Kunszt wodny, żarówki na stadionie w Lletnicy (kilka mld zł)?

  Szlag mnie trafia jak czytam że brak kasy dla dzieci a na bzdury idą mln zł.

  • 7 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Beta (2) Dzisiaj dzień spodziewanej miesiączki. Zrobiłam betę. Wynik

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ja

 • xbox dla dzieci (6) może ktoś podpowie jakiego xboxa najlepiej kupić na chwilę obecną ? myślimy czy używany czy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: asienkaj

 • 500+ Witam.ja już 10 miesięczny czekam i nic.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Edyta

 • Jak to w końcu liczyć... (2) Dziewczyny pomóżcie,ostatni @ dostałam 27.10 ale wieczorem..czyli podobno mam liczyc,że...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Olka

 • Starania o drugą dzidzię- kto ze mna? (10) Hej kochane. Jak tam Wasze starania..ja w lutym niestety zaszłam w ciążę pozamaciczna....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aleksandra

 • Krople sab simplex Zostały mi dwa opakowania kropli sab simplex na kolki. W czerwcu przywiezione z Holandii....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Magda 515102506

 • Poród w wojewódzkim podczas pandemii (21) Hej :) czy są tu mamy, które w ostatnim czasie (powiedzmy od września) rodziły w szpitalu...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Monika

 • Hsg gdzie? (5) Proszę o informację gdzie aktualnie można wykonać badanie hsg i czy w ogóle gdzieś można?...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Autorka

 • Położna (4) Dzień dobry, Czy mają Panie do polecenia godną zaufania położną? Pozdrawiam

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ao

 • jak usunąć plamy z fioletu z... (2) Mam na blacie w kuchni plamy z fioletu jak je usunąć

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Miłość prawdziwa i przyjazn fałszywa (2) Miłosc istnieje w realu . mozna z soba byc od podstuwki, wziac ślub i byc z soba całe zycie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Alinka

wszystkie tematy »