• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie i jak zrobić test na koronawirusa?

Piotr Kallalas
25 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
- W piątek wprowadzamy możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany - ogłosił rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - W piątek wprowadzamy możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany - ogłosił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

W ciągu ostatniej doby przeprowadzono ponad 95 tys. testów na koronawirusa w całym kraju, w tym 5580 na Pomorzu. Sprawdziliśmy, w jaki sposób można obecnie zapisać się na test.



Czy byłe(a)ś chory na COVID-19?

Od września ubiegłego roku lekarze rodzinni stanowią trzon systemu kierującego pacjentów z podejrzeniem COVID-19 na testy, które wcześniej były zlecane przez służby sanitarne.

Obecnie ze względu na znaczące wzrosty zachorowań i większą obecność brytyjskiej mutacji resort zdrowia zdecydował się wprowadzić specjalny formularz, który pozwala dokonać samodzielnej rejestracji.

Jak zapisać się na test na koronawirusa?



Wszyscy, którzy podejrzewają u siebie infekcję wywołaną koronawirusem, mogą obecnie skorzystać z rządowej strony internetowej projektu Domowa Opieka Medyczna. Po wypełnieniu ankiety, w której udzielamy odpowiedzi na temat wystąpienia objawów, kontaktów z osobą zakażoną czy obecności chorób współistniejących - system kwalifikuje pacjentów do wykonania testu. W dalszej kolejności powinniśmy poczekać na kontakt z konsultantem Domowej Opieki Medycznej, który następnie akceptuje zgłoszenie.

- Konsultanci pracują 7 dni w tygodniu od 8:00 do 18:00. Prosimy, abyś składał formularz w tych godzinach. Konsultant potwierdza dane najpóźniej kolejnego dnia po wypełnieniu i wysłaniu formularza. Formularze złożone po 18:00 będą obsługiwane w miarę możliwości kolejnego dnia lub później - informują przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Po otrzymaniu zlecenia na test zostanie również wysłany SMS z systemu eKolejka z konkretnym terminem i miejscem przeprowadzenia wymazu.

- Jeśli nie udasz się na test we wskazanym miejscu i terminie, możesz skorzystać z dowolnego innego punktu pobrań. Wtedy jednak obowiązuje cię kolejka - podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

Testy na koronawirusa na NFZ i płatne - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Dodatkowo w najbliższym czasie zostanie uruchomiona możliwość rejestracji za pomocą profilu zaufanego, co ma jeszcze bardziej usprawnić ścieżkę zapisów.

- W piątek wprowadzamy możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany. Zachęcam do jego założenia - potwierdził we wtorek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Warto podkreślić, że obecnie cały czas można przejść kwalifikację podczas zgłoszenia i bezpośrednio zarejestrować się na wizytę w mobilnym punkcie organizowanym przez UCK w Gdańsku.

Lekarz POZ wystawi skierowanie na test



Na badania wymazowe cały czas kierują również lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Specjaliści medycyny rodzinnej mogą wydać skierowanie zarówno podczas teleporady, jak i w trakcie wizyty w przychodni.

- Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może także wystawić lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej, lekarz, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (hospicja) oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Kontakt z lekarzem jest szczególnie istotny w sytuacji wystąpienia jednoznacznych objawów sugerujących COVID-19.

Wiele osób unika wykonania testu na COVID-19, nawet jeśli są ku temu wskazania, bo boją się zamknięcia w domu. Tymczasem unikanie wykonania testu zwyczajnie się nie opłaca i jest społecznie nieodpowiedzialne. Wiele osób unika wykonania testu na COVID-19, nawet jeśli są ku temu wskazania, bo boją się zamknięcia w domu. Tymczasem unikanie wykonania testu zwyczajnie się nie opłaca i jest społecznie nieodpowiedzialne.

Badanie tylko raz na tydzień



Obecnie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło również ograniczenia czasowe - test można wykonać po 7 dniach od przeprowadzenia ostatniego wymazu. Pojawiały się bowiem sytuacje, że pacjenci co kilka dni powtarzali badanie.

Podczas wykonywania testu w mobilnym punkcie należy pamiętać o zabraniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Na 2 godziny przed badaniem:

  • nie spożywaj posiłków,
  • nie pij,
  • nie żuj gumy,
  • nie płucz jamy ustnej i nosa,
  • nie myj zębów,
  • nie przyjmuj leków,
  • nie pal papierosów.

Informacja o wyniku na IKP



Z naszych informacji wynika, że obecnie czas oczekiwania na wynik wynosi 1-2 dni. Rezultat jest przekazywany za pośrednictwem profilu zaufanego na Internetowym Koncie Pacjenta, a wcześniej system wysyła SMS z powiadomieniem.

W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku powinniśmy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który następnie podejmie decyzje dotyczące dalszych kroków terapeutycznych. Automatycznie rozpoczyna się również izolacja domowa trwająca 10 dni u pacjentów bezobjawowych. W przypadku chorych z objawami to lekarz rodzinny - podczas zdalnej konsultacji - decyduje o wydłużeniu izolacji.

W razie znaczącego pogorszenia się stanu zdrowia, a zwłaszcza w sytuacji problemów z oddychaniem, powinniśmy bezwzględnie udać się na oddział zakaźny lub wezwać karetkę.

Co istotne, osoby, które ukończyły 55. rok życia, kwalifikują się do monitoringu zdrowia przy użyciu pulsoksymetru w ramach Domowej Opieki. Warto jednak zwrócić uwagę, że z tej formy wsparcia mogą skorzystać również osoby młodsze. Wystarczy zgłoszenie przez lekarza pierwszego kontaktu bądź samodzielne wypełnienie formularza.

Czytaj też: Na oddziałach covidowych brakuje lekarzy. "Szukamy anestezjologów"

Gdzie zrobić test?



Aktualnie mamy na Pomorzu 38 punktów poboru wymazów - 11 w Gdańsku, 1 w Sopocie, 4 w Gdyni, 2 w Słupsku oraz 20 w innych częściach naszego regionu. Większość z tych punktów w wybrane dni tygodnia czynna jest również w godzinach popołudniowych.

Wykaz punktów pobrań COVID-19 dla pacjentów ze skierowaniem

Jakie objawy powinny skłonić nas do wykonania testu?



Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym momencie praktycznie każdy objaw infekcji górnych dróg oddechowych może wskazywać na rozwój COVID-19. Specjaliści podkreślają, że obecnie panująca brytyjska mutacja nie daje już tak wiodących symptomów jak utrata węchu i smaku. Te oczywiście mogą się pojawić, jednak nie są już tak nagminne. Dodatkowo coraz częściej chorują ludzie młodzi.

- Do tej pory nasz niepokój wzbudzały przeważnie takie czynniki ryzyka jak wiek czy choroby przewlekłe - zaznacza Andrzej Zapaśnik, lekarz rodzinny, prezes Przychodni BaltiMed w Gdańsku. - Wydaje się jednak, że obecnie coraz częściej ciężki przebieg COVID-19 dotyczy ludzi młodych i w pełni sił. Z rozmów z pacjentami wynika, że objawy nie są też tak specyficzne - uskarżają się na bóle gardła, objawy przeziębieniowe i objawy paragrypowe. Zdarza się często, że gorączka wcale nie jest taka wysoka - utrzymuje się stan podgorączkowy, a chorzy nie mają sił i odczuwają ogólne osłabienie organizmu. Praktycznie każde objawy przeziębieniowe i paragrypowe, które utrzymują się powyżej 2-3 dni, powinny być podstawą do wykonania testu.
Czytaj też: Młodzi coraz częściej trafiają na oddziały covidowe. Sytuacja w szpitalach

Lekarze rodzinni zaznaczają, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni obserwują lawinowy przyrost pacjentów z podejrzeniem COVID-19.

Miejsca

Opinie (151) 8 zablokowanych

  • Udało się wyjść

    To były ciężkie 3 dni, duszenia.

    • 2 2

  • Ten co apeluje o noszenie maseczek będzie miał krew na rękach. (4)

    Maski nie chronią przed wirusami, mogą powodować poważne infekcje i odbierają odporność.

    • 9 3

    • (1)

      gdyby tak w rzeczywistości było, większość ludzi już by umarła z powodu noszenia maseczek. Zastanów się wcześniej co piszesz.

      • 3 4

      • Właśnie zaczynają umierać, bo są bardziej podatni na koronę i inne choroby dróg oddechowych.

        • 2 2

    • niech motocykliści nie niszą masek i kasków.po o sie truć. (1)

      • 2 1

      • haha dobry przykład!

        • 0 0

  • ludzie otworzcie oczy (3)

    pojechac wystarczy do serwisów samochodowych ( koncerny miliarderów ) w serwisach pelno ludzi po 40 mechanikow kazdy sie przemieszcza i co ? nikt nie zaraza ? branzy motoryzacyjnej nikt nie ruszył nawet nawet nie pomyslal by zamknac od poczatku pandemii wiecie dlaczego? bo wszystko to wlasciciele miliarderowie , tak samo lide biedronki czemu tego nikt nie zamyka w oby przypadkach czlowiek na czlowieku mnostwo ludzi i tam wirusa nie ma !? ludzie obudzic sie trzeba bo oni to co prywatne chce zniszczyc by to przejac , kazdy wirusolog powie ze majtki na buzi nic nie pomagaja z wirusem nic ! konstutucja chorni nas przed wolnoscia kiedy w koncu sie obudzimy !?

    • 8 2

    • (1)

      Lidli i Biedronek nikt nie zamknie bo tam ludzie kupują jedzenie. Jak sobie wyobrażasz zamknięte sklepy z żywnością?

      • 0 0

      • Ja sobie wyobrażam, ponieważ gdyby ta pandemia była tak groźna jak opowiadają, to ważniejszym byłoby ratowanie ludzi, aniżeli nażarcie się. Zależałoby wszystkim, abyś trochę mniej zeżarł, ale przeżył.

        • 0 0

    • Ja jeżdżę do serwisu na Morenie i właściciel chyba nie jest miliarderem. Zresztą jakby był to chyba nie zakładałby serwisu samochodowego.

      • 0 0

  • czy testy pozytywne będą powtarzane dla 100% pewności, czy od razu kierujemy osobę na izolację? co w przypadkach gdy test robiony jest bo pacjent ma wizytę w 'zwykłym' szpitalu z innego powodu a otrzymuje wynik dodatni i nie chcą go przyjąć w zwykłym szpitalu wysyłając do covidowego a np pacjent nie ma żadnych objawów, test może być fałszywy i w coidowym szpitalu dopiero zarazi się wirusem... czy to ktoś bierze pod uwagę?

    • 4 0

  • (1)

    Fajne testy. Jednego dnia pozytywny nastepnego negatywny.

    • 8 0

    • trochę jak test alkomatem

      • 0 0

  • Ale jak dojechać na test ? (2)

    Jestem emerytką, prawa jazdy nie posiadam. Założmy, ze będę musiała test zrobić.....Mam iśc pieszo 10 km/ tyle mam do najbliższego punktu/ .Łącznie z drogą powrotną 20 km ? Osoba chora lub nawet podejrzewająca zakażenie nie jest sportowcem. Pojechać tramwajem czy może taksówką ? Sąsiada zarazić? Czy są jakieś mobilne punkty poboru tzn takie, które przyjadą pod dom, zeby test wykonać? Jeśli tak to jak to załatwić i dlaczego o tym się nie pisze....?

    • 7 1

    • zadzwoń, przecież dowożą na te testy, tylko w swojej przychodni to zgłoś

      • 0 0

    • może przyjechać tak zwany wymazobus do domu (żołnierz WOT) na wniosek lekarza POZ ale aby tak było trzeba zgłosić jakiś objaw - inaczej można się cmoknąć. przyjedzie, pobierze wymaz i wynik będzie tylko jeden (+) po czym izolacja 10dni

      • 2 0

  • Ja uwazam, ze cale spoleczenstwo powinno byc przetestowane a zakazeni odizolowani przez 10 dni i byloby po krzyku

    • 2 5

  • Pilkarz polskiej reprezentacji jednego dnia mial wynik pozytywny a nastepnego wynik negatywny! to moze wszyscy tak maja? tylko, ze wszystkim nie robi sie codziennie testow

    • 11 0

  • Niech ich doją do spodu

    Tylko do tego te wiesniaki się nadają

    • 0 2

  • (1)

    Testy PCR dają fałszywie dodatni wynik i NIGDY nie powinny być stosowane do badania koronawirusów :) cxy bydło oglądające telewizję o tym wie ??? :) nie ma pandemii, nie szczepimy się preparatami genetycznymi które błędnie nazywają szczepionkami

    • 3 1

    • Ponoć twórca tych testów w magiczny sposób zniknął... albo ktoś go znikną

      A tej patologii rządowej takie testy pasują. Do tego manipulacja statami i życie w strachu. Pff...

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (7 opinii)

(7 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane