• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie i jak zrobić test na koronawirusa?

Piotr Kallalas
25 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
- W piątek wprowadzamy możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany - ogłosił rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - W piątek wprowadzamy możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany - ogłosił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

W ciągu ostatniej doby przeprowadzono ponad 95 tys. testów na koronawirusa w całym kraju, w tym 5580 na Pomorzu. Sprawdziliśmy, w jaki sposób można obecnie zapisać się na test.



Czy byłe(a)ś chory na COVID-19?

Od września ubiegłego roku lekarze rodzinni stanowią trzon systemu kierującego pacjentów z podejrzeniem COVID-19 na testy, które wcześniej były zlecane przez służby sanitarne.

Obecnie ze względu na znaczące wzrosty zachorowań i większą obecność brytyjskiej mutacji resort zdrowia zdecydował się wprowadzić specjalny formularz, który pozwala dokonać samodzielnej rejestracji.

Jak zapisać się na test na koronawirusa?



Wszyscy, którzy podejrzewają u siebie infekcję wywołaną koronawirusem, mogą obecnie skorzystać z rządowej strony internetowej projektu Domowa Opieka Medyczna. Po wypełnieniu ankiety, w której udzielamy odpowiedzi na temat wystąpienia objawów, kontaktów z osobą zakażoną czy obecności chorób współistniejących - system kwalifikuje pacjentów do wykonania testu. W dalszej kolejności powinniśmy poczekać na kontakt z konsultantem Domowej Opieki Medycznej, który następnie akceptuje zgłoszenie.

- Konsultanci pracują 7 dni w tygodniu od 8:00 do 18:00. Prosimy, abyś składał formularz w tych godzinach. Konsultant potwierdza dane najpóźniej kolejnego dnia po wypełnieniu i wysłaniu formularza. Formularze złożone po 18:00 będą obsługiwane w miarę możliwości kolejnego dnia lub później - informują przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Po otrzymaniu zlecenia na test zostanie również wysłany SMS z systemu eKolejka z konkretnym terminem i miejscem przeprowadzenia wymazu.

- Jeśli nie udasz się na test we wskazanym miejscu i terminie, możesz skorzystać z dowolnego innego punktu pobrań. Wtedy jednak obowiązuje cię kolejka - podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

Testy na koronawirusa na NFZ i płatne - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Dodatkowo w najbliższym czasie zostanie uruchomiona możliwość rejestracji za pomocą profilu zaufanego, co ma jeszcze bardziej usprawnić ścieżkę zapisów.

- W piątek wprowadzamy możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany. Zachęcam do jego założenia - potwierdził we wtorek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Warto podkreślić, że obecnie cały czas można przejść kwalifikację podczas zgłoszenia i bezpośrednio zarejestrować się na wizytę w mobilnym punkcie organizowanym przez UCK w Gdańsku.

Lekarz POZ wystawi skierowanie na test



Na badania wymazowe cały czas kierują również lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Specjaliści medycyny rodzinnej mogą wydać skierowanie zarówno podczas teleporady, jak i w trakcie wizyty w przychodni.

- Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może także wystawić lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej, lekarz, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (hospicja) oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Kontakt z lekarzem jest szczególnie istotny w sytuacji wystąpienia jednoznacznych objawów sugerujących COVID-19.

Wiele osób unika wykonania testu na COVID-19, nawet jeśli są ku temu wskazania, bo boją się zamknięcia w domu. Tymczasem unikanie wykonania testu zwyczajnie się nie opłaca i jest społecznie nieodpowiedzialne. Wiele osób unika wykonania testu na COVID-19, nawet jeśli są ku temu wskazania, bo boją się zamknięcia w domu. Tymczasem unikanie wykonania testu zwyczajnie się nie opłaca i jest społecznie nieodpowiedzialne.

Badanie tylko raz na tydzień



Obecnie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło również ograniczenia czasowe - test można wykonać po 7 dniach od przeprowadzenia ostatniego wymazu. Pojawiały się bowiem sytuacje, że pacjenci co kilka dni powtarzali badanie.

Podczas wykonywania testu w mobilnym punkcie należy pamiętać o zabraniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Na 2 godziny przed badaniem:

  • nie spożywaj posiłków,
  • nie pij,
  • nie żuj gumy,
  • nie płucz jamy ustnej i nosa,
  • nie myj zębów,
  • nie przyjmuj leków,
  • nie pal papierosów.

Informacja o wyniku na IKP



Z naszych informacji wynika, że obecnie czas oczekiwania na wynik wynosi 1-2 dni. Rezultat jest przekazywany za pośrednictwem profilu zaufanego na Internetowym Koncie Pacjenta, a wcześniej system wysyła SMS z powiadomieniem.

W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku powinniśmy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który następnie podejmie decyzje dotyczące dalszych kroków terapeutycznych. Automatycznie rozpoczyna się również izolacja domowa trwająca 10 dni u pacjentów bezobjawowych. W przypadku chorych z objawami to lekarz rodzinny - podczas zdalnej konsultacji - decyduje o wydłużeniu izolacji.

W razie znaczącego pogorszenia się stanu zdrowia, a zwłaszcza w sytuacji problemów z oddychaniem, powinniśmy bezwzględnie udać się na oddział zakaźny lub wezwać karetkę.

Co istotne, osoby, które ukończyły 55. rok życia, kwalifikują się do monitoringu zdrowia przy użyciu pulsoksymetru w ramach Domowej Opieki. Warto jednak zwrócić uwagę, że z tej formy wsparcia mogą skorzystać również osoby młodsze. Wystarczy zgłoszenie przez lekarza pierwszego kontaktu bądź samodzielne wypełnienie formularza.

Czytaj też: Na oddziałach covidowych brakuje lekarzy. "Szukamy anestezjologów"

Gdzie zrobić test?



Aktualnie mamy na Pomorzu 38 punktów poboru wymazów - 11 w Gdańsku, 1 w Sopocie, 4 w Gdyni, 2 w Słupsku oraz 20 w innych częściach naszego regionu. Większość z tych punktów w wybrane dni tygodnia czynna jest również w godzinach popołudniowych.

Wykaz punktów pobrań COVID-19 dla pacjentów ze skierowaniem

Jakie objawy powinny skłonić nas do wykonania testu?



Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym momencie praktycznie każdy objaw infekcji górnych dróg oddechowych może wskazywać na rozwój COVID-19. Specjaliści podkreślają, że obecnie panująca brytyjska mutacja nie daje już tak wiodących symptomów jak utrata węchu i smaku. Te oczywiście mogą się pojawić, jednak nie są już tak nagminne. Dodatkowo coraz częściej chorują ludzie młodzi.

- Do tej pory nasz niepokój wzbudzały przeważnie takie czynniki ryzyka jak wiek czy choroby przewlekłe - zaznacza Andrzej Zapaśnik, lekarz rodzinny, prezes Przychodni BaltiMed w Gdańsku. - Wydaje się jednak, że obecnie coraz częściej ciężki przebieg COVID-19 dotyczy ludzi młodych i w pełni sił. Z rozmów z pacjentami wynika, że objawy nie są też tak specyficzne - uskarżają się na bóle gardła, objawy przeziębieniowe i objawy paragrypowe. Zdarza się często, że gorączka wcale nie jest taka wysoka - utrzymuje się stan podgorączkowy, a chorzy nie mają sił i odczuwają ogólne osłabienie organizmu. Praktycznie każde objawy przeziębieniowe i paragrypowe, które utrzymują się powyżej 2-3 dni, powinny być podstawą do wykonania testu.
Czytaj też: Młodzi coraz częściej trafiają na oddziały covidowe. Sytuacja w szpitalach

Lekarze rodzinni zaznaczają, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni obserwują lawinowy przyrost pacjentów z podejrzeniem COVID-19.

Miejsca

Opinie (151) 8 zablokowanych

  • Noszenie masek na twarzy ma sens w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie natomiast nie na wolnej przestrzeni.

    • 6 0

  • (2)

    Lekarz Bodnar leczy już tysiące ludzi chorych na rzekomy covid lekiem amantadyna , i nie szczepimy się tym g*wnem które wciskają akwizytorzy pisowscy

    • 3 2

    • PIS ratuje życie tobie i twoim bliskim więc podziękuj baranie a nie filozofuj

      przez takich nawiedzonych z sekty lewackiej ja ty są problemy na tym świecie.

      • 1 0

    • POdobno lekarz Grodzki też leczył, tylko się dotacje dla niego skończyły od pacjentów

      • 0 0

  • w radio mówią na kazdej stacji że polacy mają gdzieś obostrzenia, maseczki, odległości.

    polak mądry po szkodzie jak zwykle będzie.w polsce wirusa jest obecnie najwięcej w europie bo polacy sa najmądrzejsi, sami wykszatałceni lekarze, szkoda tylko że sie marnują na budowie.

    • 2 2

  • Polacy to po części narzekacze ,mądrale wiecznie niezadowoleni. Potrafią nawet krytykować marki samochodów mimo że nie mają ani jednej swoje fabryki samochodów.Ale są najmądrzejsi. Czas dorosnąć i zacząć myśleć,dojżałością jak widac po covidzie nie błyszczycie.Nawet z maskami macie problem.

    • 0 1

  • Droga redakcjo

    Uważałem Was za rzetelne źródło informacji ale widzę że i Wy siejecie propagandę, nie wiem czy Wam każą czy macie takie przekonania że trzeba.

    • 3 1

  • TEST

    Piłkarz Klich ,2 dni temu robił TEST i był zakażony,a dziś ,zrobili mu 2 Testy i jest zdrowy jak byk!!!!!! czy ktoś się pomylił,o co tu chodzi??????

    • 5 0

  • niby granice sprawdzane solidniej ,a jednak nie wszystkich kontrolują przy przekraczaniu z niemcami, i tak w tę czy tamtą się jedzie

    • 0 0

  • badanie od ręki (1)

    W Niemczech są punkty badania COVID za darmo.
    Ustalić trzeba godzinę i za 10 min. jest wynik. Tak chcę.

    • 2 1

    • 80 euro jakie za darmo

      • 0 0

  • Gdyby ta "pandemia" była tak groźna, jak opowiada Morawiecki i Niedzielski , to (2)

    pozamykaliby dosłownie wszystko (Biedronki, Lidle, Kościoły, salony samochodowe itp. itd.), a wojsko wrzucałoby chleb do mieszkań przez okna. Nie mogliby postąpić inaczej, ponieważ służba zdrowia już dawno by upadła. Teraz to jest jedynie tworzenie legendy grozy, ale wszystko jest pod kontrolą. Tylko tłuszcza ma mieć wrażenie, że za drzwiami czycha covid, ale zbawca Mateusz dba o nich ich uratuje, a później odtrąbi sukces swój oraz niewydolnej służby zdrowia, a nawet urzędasów którzy okopali się w urzędach i po cichu dziękują losowi, że teraz mogą oficjalnie pokazać petentowi środkowy palec.
    Jak chcesz, aby było wybitnie groźnie, to walisz testy (zresztą niemiarodajne) od rana do wieczora i jest groźnie. Jak będziesz chciał odtrąbić sukces i przygasić "pandemię", to ograniczysz testy do minimum. Codziennie przejeżdzam koło "punktu pobrań" i od dawna zawsze było pusto. Dopiero od trzech dni widać po dwa, trzy samochody, ale szału nie ma. Gdyby faktycznie robili tyle testów, to kolejka powinna być na kilometr!
    Nie twierdzę i nigdy nie twierdziłem, że nie ma jakiegoś wirusa, którego nazwali covid coś tam, ale ta cała otoczka, ta niby walka, te głupoty, brak logiki, spójności działań, propaganda, częste kłamstwa etc. skłaniają do zastanowienia się "nad tą całą pandemią".

    • 2 1

    • (1)

      Zachorujesz, to się sam przekonasz, czy to jest groźne. Wtedy Twoje teorie zderzą się z praktyką. Ja już przez to przeszedłem - i cieszę się, że nie trafiłem do szpitala. Ale na pewno nie jest to zwykła grypa czy przeziębienie.

      • 0 1

      • Nie chcę zachorować, ani na "to coś", ani na nic innego! Tobie też życzę zdrowia! Chodziło jedynie o to, że "walka z tym czymś" obnażyła tysiące różnego rodzaju głupot. Jedną z nich jest chociażby zakaz zasłaniania ust i nosa tzw. szczelnym kominem, ale możliwość zasłaniania maseczką z firany z wielkimi dziurami. Przecież wymyślił to sam Niedzielski. Pytanie w zasadzie retoryczne: "czy Niedzielski jest głupcem, czy robi głupca ze mnie".

        • 0 0

  • Nie rób testu, nie będziesz chory

    Wszyscy narzekacie a sami dajecie się testować i nakładacie maski potulne baranki

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (7 opinii)

(7 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane