• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ile czeka się na tomografię i rezonans w szpitalach?

Piotr Kallalas, ws
10 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Rozpiętość czasu oczekiwania na badania diagnostyki obrazowej jest bardzo duża. Rozpiętość czasu oczekiwania na badania diagnostyki obrazowej jest bardzo duża.

Badania tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego wykonywane są bez limitów, jednak czas oczekiwania na nie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Coraz częściej zdarza się również, że jeszcze dłużej niż na samo badanie musimy czekać na jego opis. Brakuje radiologów, a na opis badania czeka się nawet kilka miesięcy. Jak sytuacja wygląda w trójmiejskich szpitalach?



Jak oceniasz dostępność do diagnostyki obrazowej w Trójmieście?

- Ostatnio zarówno w Gdyni, jak i w Gdańsku próbowałam umówić się na tomografię komputerową głowy i wszędzie czas oczekiwania był podobny - dwa-trzy miesiące. Znam przypadki, że umówienie się to jedno, jednak potem czas oczekiwania na wyniki, a dokładniej na opis, to również alternatywna rzeczywistość - napisała do nas czytelniczka Ania.
Sprawdziliśmy, ile czeka się na badania tomografii komputerowej, ale także rezonansu magnetycznego w największych trójmiejskich placówkach medycznych.

Czytaj też: Będzie łatwiej o tomograf czy rentgen. Ruszyło Centrum Diagnostyki Obrazowej za 39 mln zł

Czas oczekiwania zależy od ośrodka



W Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku zarówno na badanie TK, jak i MRI czeka się mniej więcej dwa tygodnie. W przypadkach pilnych czas oczekiwania skraca się zaledwie o dwa-trzy dni. Jeśli chodzi o Szpital św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie, to pierwsze terminy w przypadku tomografii są dostępne w czerwcu, a pacjenci chcący skorzystać z rezonansu magnetycznego muszą poczekać do sierpnia. Podobnie, choć nieco lepiej, sytuacja wygląda w Wojewódzkim Centrum Onkologii, przy czym czas jest znacznie skrócony po założeniu Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego.

- Pacjenci DiLO w ciągu tygodnia mają wykonywane badania (rygor czasowy wynikający z szybkiej terapii onkologicznej) - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy Copernicus.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, w przypadku badania tomografem, pacjenci mogą zarejestrować się jeszcze na terminy majowe w przypadkach pilnych i na czerwiec w przypadkach stabilnych. Jeśli chodzi rezonans magnetyczny to pierwsze wolne miejsca znajdziemy odpowiednio w lipcu (stan pilny) i we wrześniu (stan stabilny).

Pacjenci z kartą DiLo również mają wykonywane badania TK i MRI w ciągu tygodnia.

W gdyńskim Szpitalu im. PCK w Redłowie raczej nie ma problemu z zapisaniem się na badanie tomografii komputerowej - tu umówimy się już na kolejny tydzień. Natomiast w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni pierwsze, wolne terminy są dostępne w drugiej połowie czerwca.

Brakuje radiologów. Na opis badania czeka się nawet kilka miesięcy



Musimy jednak pamiętać, że samo wykonanie badania nie wystarczy. Kluczowe jest również szybkie otrzymanie wyniku oraz opisu. Systematycznie wzrasta grupa oczekujących na wynik takiego badania. Chociaż proces diagnostyczny kończy się de facto dopiero z momentem otrzymania opisu, NFZ statystyk kolejek do opisu już nie prowadzi. Z informacji od pacjentów wynika, że np. na opis tomografii komputerowej czeka się często ponad miesiąc, a czasem nawet dłużej. Dla chorego onkologicznie pacjenta to wieczność.

Wszystko z powodu braków kadrowych. Zapotrzebowanie na radiologów rośnie, a szpitale mają ogromny problem z ich zatrudnieniem. W radiologii sytuacja jest trudna w całej Polsce, bo wykonujących zawód specjalistów jest ok. 4 tys. (w tym - jak podkreśla NIL - ok. 20 procent stanowią lekarze po 60. roku życia). Z kolei liczba badań radiologicznych wzrasta z roku na rok, nie tylko ze względu na zwiększającą się liczbę urządzeń, lecz również zmieniające się standardy medyczne, które wymuszają dodatkowe badania.

Czytaj też: Ma 12-centymetrowego guza, na opis tomografu musi czekać osiem tygodni. "Brak specjalistów"

Badania tylko płatne lub na rzecz oddziałów



W Szpitalu MSWiA w Gdańsku są wykonywane pełnopłatne badania dla pacjentów ambulatoryjnych.

- Pracownia RTG i TK w SP ZOZ MSWiA w Gdańsku dla trybu ambulatoryjnego nie jest finansowana przez POW NFZ. Wszystkie badania dla pacjentów ambulatoryjnych są pełnopłatne na podstawie cennika zamieszczonego na stronie zakładu. Czas oczekiwania pacjenta na wykonanie badania w zależności od jego charakteru trwa max. do trzech dni. Opis badania pacjent otrzymuje max. do siedmiu-dziewięciu dni - informuje Grzegorz Sut, dyrektor szpitala. - Równolegle pracownia realizuje zlecenia badań radiologicznych na potrzeby pacjentów hospitalizowanych w poszczególnych oddziałach szpitala. Te projekcje są rozliczane w ramach systemu JGP dla poszczególnych hospitalizacji. Lekarz zlecający badanie ma możliwość niezwłocznego zapoznania się z rezultatem badania. Pacjent kończący hospitalizację otrzymuje opis badania z kartą wypisową. Ma także możliwość uzyskania płyty z obrazem badania.
O kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia stara się z kolei 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku.

- W podanym zakresie nasz szpital nie wykonuje badań finansowanych bezpośrednio przez NFZ. W chwili obecnej szpital czyni starania w pozyskaniu kontraktu z NFZ na badania tomografii komputerowej. Wykonujemy badania TK rozliczane w procedurach wykonywanych na rzecz oddziałów naszego szpitala oraz w ramach rozszerzonych procedur diagnostycznych poradni specjalistycznych - informuje Maciej Oleszczak, zastępca komendanta.
Jeśli chodzi o odpłatne badania, to czas oczekiwania wynosi około tygodnia.

Opinie (100) 6 zablokowanych

  • Miałem wiele razy USG tk i MRI (2)

    I nigdy nie czekałem dłużej niż 1,5 tygodnia. Jak się wie gdzie iść to nie ma problemu, także nie narzekajcie jak idziecie w jedno miejsce i koniec.

    • 4 16

    • Trzeba sprawdzać kolejkę oczekujących nfz.

      • 3 2

    • Odpłatnie?

      • 3 1

  • (1)

    Wizytę u specjalisty miałem mieć na 8 grudnia, ale ze w rejestracji zauważono, że na cito to wizytę mam 24 listopada. Moim zdaniem aż takim problemem nie jest brak specjalistów, bo do niektórych prywatnie trzeba czekać maksymalnie miesiąc. Na NFZ kolejki są długie, bo za darmo. Jeżeli wprowadzić opłatę 5zł dla internisty za wizytę, a do 25zł za specjalistę plus badania to kolejki nagle by się zmniejszyły. Ludzie (zwłaszcza starsi) chodzą z byle czym do specjalisty np ze skaleczeniem i już prześwietlenie, badania krwi i moczu i skierowanie do ortopedy, bo jednak może być złamanie. Przez takie coś Ci którzy serio potrzebują pomocy muszą czekać po kilkanaście miesięcy.

    • 1 13

    • Co za dziwne rozumowanie "za darmo". Nie ma nic z a darmo. Kazdy placi skladki zdrowotne i tp dotyczy wszystkich . 9% dochody z kazdego zrodla nie mniej niz 270 zlotych miesiecznie z kazdego zrodla . Za darmo to maja tylko ukochani przez Premiera Ukraincy i to naszym kosztem. Ludzie zrozumcie wreszcie. NFZ to nie jest łaska, to jest nasze prawo, wypracowane i opłacone.

      • 7 1

  • Karta dilo jest tylko do postawienia diagnozy jak jest podejrzenie choroby nowotworowej.

    Potem możemy ją do kosza wrzucić,żadnych szybszych terminów kontrolnych.Ja za każde badanie płacę,bo przy mojej chorobie czas to podstawa.

    • 7 1

  • ... (1)

    ja zapytałbym lekarza czy potrzebuje opis. jeśli chodzi o głowę to chyba nie będzie potrzebne. fachowiec sobie poradzi, podobnie może być z kręgosłupem

    • 4 4

    • Bzdura

      • 3 0

  • DILO (3)

    Ja mam wrażenie, że karta DILO jest zakładana wyłącznie dla tych "rokujących zdrowienie". Sama jestem jej posiadaczką - za pierwszym razem cała diagnostyka z konsylium (2 tomo, rezonans, rtg) załatwione były w ciągu miesiąca w UCK. Teraz mam co kwartał wizyty u onkologa, zleca badanie na kolejną wizytę - umawiam się z dużym wyprzedzeniem - nigdy nie czekałam dłużej niż 3 tygodnie w UCK, o opisy wyników się nie martwię, bo wszystko mają w komputerze przed kolejną wizytą (teraz też tak było - na początku kwietnia dostałam skierowanie, zadzwoniłam na radiologię 29 kwietnia, badanie na 11 maja, kolejna wizyta u onkologa - na początku lipca - opis odbiorę sobie przy okazji wizyty).

    • 2 7

    • Dilo jest dla postawienia szczegółowej diagnozy,nie czekamy w kolejce.Dostaje każdy z podejrzeniem choroby nowotworowej.

      Poprzednie karty były wadliwe bo wymagały szczegółowych badań,żeby przyjąć do szpitala.Lekarz w UCK kierował mnie co miesiąc na jakieś badanie nie podejmując leczenia w związku z tym,musiałem się ratować ucieczką do centrum onkologi.

      • 2 0

    • Dilo (1)

      Moje wizyty w UCK w leczeniu hematologicznym też przebiegają bez większych kompilacji co 4 miesiące.

      • 2 1

      • co ma dilo do tego?

        • 0 0

  • Masakra (1)

    Ja akurat leżałam tydzień temu w szpitalu i zrobili mi tomografię od ręki. Opis tego samego dnia. Dobrze, że położyli mnie do szpitala, bo w trybie ambulatoryjnym trwało by to najwyraźniej miesiącami. W ciągu tygodnia miałam 3 usg i jedną tomografię plus zabieg. Chyba lepiej wymusić żeby położyli do szpitala zamiast odsyłali do domu. Dodam, że jestem osobą młodą (32 lata), bez chorób przewlekłych, nadwagi itp., bardzo poważnie to wszystko potraktowali (chociaż leczenie się nie skończyło i 24 maja mam wrócić do szpitala na kolejne badania diagnostyczne). Nie rozumiem czemu nie podchodzą podobnie do osób z poważniejszymi chorobami jak np rak itp.

    • 14 0

    • Ktos zauwazyl ze ci sami lekarze opisuja tez setki badan z sor i samego szpitala. A jest ich malo (radiologow)

      • 1 0

  • Kłamstwo (2)

    Rzeczniczka CO na Grunwaldzkiej kłamie !!! Dokładnie wczoraj to jest 9 .05 22 r byłem z mamą onkologiczną Karta Dilo Cito !! Skierowanie natychmiast !!! Termin na sierpień !! Do tej pory pacjent może umrzeć !!!

    • 17 2

    • Ona obowiązuje w placówce gdzie się leczysz i tylko do dokładnego zdiagnozowania a potem już nie działa

      • 2 1

    • tak potwierdzam

      nie przyjmują szybko pacjentów z kartą DILO mówią że musi być skierowanie od ich leakrza

      • 2 1

  • Affidea Gdynia czekalem tydzień opis w ciagu dwoch dni (3)

    • 0 6

    • Ale przecież tam na NFZ nie robią. Robiłem tam kilka razy i zawsze te 2 tyg na opis się czekało

      • 3 0

    • Robia na NFZ w affidei bylem robilem (1)

      Ronilem w affidei gdans i wejherowo też affidea

      • 0 0

      • Aha to ok , ja robiłem zawsze w Gdyni i tam nie mają na NFZ

        • 1 0

  • (1)

    To wszystko jest śmiechu warte jaka wczesna diagnostyka wszystko pic na wodę do neurologa czekam 8 miesięcy a rząd obiecywał że będzie lepiej totalne kłamstwo ten kto ma kasę to może się poleczy jakiś czas

    • 9 0

    • 170zł to dużo a w przycnodni to chyba 120zł.?

      Jak nie zależy ci na zdrowiu to czekaj.

      • 0 2

  • Temat tabu

    Brakuje lekarzy ? Dlaczego ?

    • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane