• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Inteligencja na obniżonym poziomie

oprac. Mon.
14 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

Zdolny ale leń - taka łatka najczęściej przlega do dzieci, które zamiast postępów w nauce zostają daleko w tyle za rówieśnikami. To czy szkoła pozostanie miłym wspomnieniem z dzieciństwa czy przyczyną nocnych koszmarów zależy od indywidualnych możliwości dziecka.



Już w pierwszych latach edukacji szkolnej wyraźnie rysują się różnice wśród uczniów zdolnych, przeciętnych i mniej zdolnych. Dzieci, które radzą sobie z realizacją materiału edukacyjnego, chętnie uczęszczją do szkoły, są aktywne i łatwiej nawiązują relacje z rówieśnikami.

Uczniów, którym przyswajanie materiału edukacyjnego przysparza trudności, może dotyczyć problem obniżonego poziomu inteligencji. O tym jak rozpoznać przyczynę niepowodzeń szkolnych u dziecka opowie psycholog Anna Janowska.

Problem obniżonej inteligencji dotyczy określonych środowisk społecznych czy może być również uwarunkowany biologicznie?

- Przyczyn obniżonej inteligencji u ucznia może być wiele, zarówno społecznych jak i biologicznych. Niższa niż przeciętna sprawność intelektualna może przykładowo wynikać z nieprawidłowości w okresie ciąży i czynników okołoporodowych. Bywa również tak, że spowodowana jest ona zaniedbaniem wychowawczym dziecka. Taka sytuacja ma miejscie kiedy rodzice nie opiekują się dostatecznie dzieckiem, nie zaspokajają jego podstawowych potrzeb, nie wspierają jego rozwoju bądź ograniczają go.

To jak potoczą się losy ucznia z podejrzeniem obniżonej inteligencji zależy od nauczyciela, który powinien jako pierwszy dostrzec niepokojące objawy podczas zajęć lekcyjnych.

- Kiedy nauczyciele bądź rodzice mają wątpliwości co do możliwości umysłowych dziecka, kierują je do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Na podstawie obserwacji, rozmowy z rodzicami oraz badań psychologicznych i pedagogicznych, zespół psychologów i pedagogów wystawi opinię o możliwościach intelektualnych dziecka i przyczynach jego trudności w nauce. Jednocześnie w opinii zawarte są wskazówki dot. dalszej pracy z dzieckiem.

Na jakiego rodzaju pomoc mogą liczyć dzieci, u których za podstawie badań i testów stwierdzono obniżony poziom inteligencji?

- Dziecko z opinią o inteligencji niższej niż przeciętna wymaga pomocy zarówno specjalistów jak i rodziców, którzy powinni pracować z nim w domu. Zazwyczaj dzieciom tym udziela się pomocy terapeutycznej w szkole w formie dodatkowych zajęć z nauczycielem-terapeutą. Problem polega jednak na tym, że w Polsce wciąż nie ma solidnego programu i metod pomocy tym uczniom, dzieci te nie mają też żadnych specjalnych praw na egzaminach zewnętrznych np. dłuższy czas pisania egzaminu.

Dzieci z obniżonym poziomem ineteligencji mają szanse dorównać kolegom i koleżankom ze szkolnej ławki. Niezbędna będzie czujność doświadczonego nauczyciela, który pokieruje dziecko do odpowiedniej poradni oraz praca rodziców z dzieckiem w domu.

oprac. Mon.

Opinie (29) 1 zablokowana

  • bede sie kierowal intuicja jasnowidza

    Jezeli twoje dziecko ma problemy emocjonalne to napewno ma problem z koncentracja ,a co za tym idzie i z nauka(zapamietywaniem).
    Mozesz mu pomoc nawet jak ma ADHD,jak?
    Zdziwisz sie ze metoda jest banalnie prosta,podawaj dziecku Omega 3 i Omega 6 jako dodatek do codziennej diety.Efekty zadziwia ciebie i specjalistow.W przeciagu 3miesiecy do pol roku nastapi wyrazna poprawa.Szczegolnie u dzieci cierpiacych na ADHD,daje sie zauwazyc postep w normalnosci zachowan.
    Nie dziekuj mi ,moim obowiazkiem bylo przekazac Ci te wiedze.
    Zapomnij o drogich lekach i ciaglym ganianiu do psychologow!

    • 0 0

  • Moje.dziecko ma Afazje

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane