• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak współcześnie uczyć dzieci patriotyzmu?

Magdalena Raczek
11 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Jak kształtować uczucia patriotyczne i przywiązanie do rodzinnego kraju u malucha, dla którego pojęcie ojczyzna jest czymś kompletnie abstrakcyjnym? Jak kształtować uczucia patriotyczne i przywiązanie do rodzinnego kraju u malucha, dla którego pojęcie ojczyzna jest czymś kompletnie abstrakcyjnym?

"Kto ty jesteś? Polak mały" - chyba każdy kiedyś uczył się tego wierszyka w szkole. Wielu rodzicom wydaje się, że to właśnie tam powinien być kształtowany w najmłodszych stosunek do własnego kraju. Jednak jak wiadomo, dzieci najlepiej rozumieją, kiedy pokazuje się im przykłady ze świata, w którym na co dzień się poruszają. Dla najmłodszych rodzina to właśnie ojczyzna. Dlatego warto wykorzystać to i dawać dziecku dobry przykład. W jaki sposób powinniśmy więc rozmawiać z nimi też o patriotyzmie?
Słynny już "Katechizm młodego Polaka" Władysława Bełzy powstał w 1900 roku. Przez ostatni wiek zmieniło się jednak postrzeganie patriotyzmu, dlatego aby nie kojarzył się on dzieciom dość drastycznie z powinnością "oddawania życia" czy z też nudnymi szkolnymi akademiami, powinniśmy patriotyczne treści przekazywać pociechom w bardziej przystępny sposób. Dzieci najlepiej poznają świat poprzez zabawę, ciekawe historie z książek, filmów i opowiedziane przez dorosłych, dlatego w ten sposób warto również mówić im o patriotyzmie.

Imprezy z okazji Dnia NiepodległościPrzede wszystkim jednak sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym ten patriotyzm dla nas jest, bo może być różnorodnie definiowany i postrzegany. Czy to rodzaj wspólnotowości, nasza tradycja i historia, które nas łączą, a może wartości, takie jak demokracja, wolność i praworządność? A może ważniejsze jest współuczestnictwo na co dzień w małych społecznościach, w działaniu na dobro kraju?

- Z moimi uczniami zajmowaliśmy się w piątek tematem: "Patriotyzm - jak dzisiaj być patriotą?". Wszyscy zgodnie twierdzili, że bycie patriotą w dzisiejszych czasach nie jest łatwe, ale zawsze ważne jest to, co w sercu i w głowie. Współczesny patriota musi być człowiekiem otwartym, tolerancyjnym, dbającym o środowisko, znającym historię, stanowiącą jeden z najistotniejszych elementów scalających naród, kultywującym tradycje. Patriota szanuje swoją małą ojczyznę - rodzinę, nauczycieli, koleżanki i kolegów, miasto, w którym mieszka, tworząc tym samym świat oparty na podstawowych i jednocześnie najważniejszych wartościach. Bardzo ciekawe były wypowiedzi uczniów, którzy często reprezentują Polskę w międzynarodowych zawodach. Opowiadali o tym, jakie uczucia towarzyszą w momencie zwycięstwa i czy wtedy myślą o kraju - mówi o zajęciach w szkole Karolina Lange-Wyszyńska, nauczycielka języka polskiego w Sopockiej Akademii Tenisowej.

Patriotyzm u dzieci - troska o ojczyznęBez względu na to, czy czujecie się patriotami, czy nie, czy chodzicie na marsze i parady, wieszacie flagi podczas świąt narodowych, czy nie praktykujecie tych zwyczajów, możecie opowiedzieć dzieciom o swojej wersji miłości do ojczyzny, jak ją rozumiecie, a tych może być wiele. Nasza troska o ojczyznę może bowiem objawiać się na różne sposoby, m.in. poprzez dbanie o rozwój kraju, ale i swój własny, o tradycję, kulturę, język ojczysty.

W czasach otwartych granic, w świecie globalnej wioski nasz patriotyzm objawia się oczywiście inaczej niż sto czy dwieście lat temu. Dlatego warto dzieciom uświadomić tę różnicę poprzez opowieść o naszej historii, o utracie i dążeniu do odzyskania niepodległości. Ale i o tym, jak dziś postrzegamy zaangażowanie w życie naszego kraju. Że przejawia się ono w codziennych działaniach, dzięki którym dbamy o wspólne dobro, a może to być zarówno chodzenie na wybory, płacenie podatków, jak i kasowanie biletu w komunikacji miejskiej, niezaśmiecanie otoczenia, szanowanie siebie nawzajem, pomaganie innym, dbanie o wspólne przestrzenie tj. klatka schodowa czy plac zabaw albo szanowanie przyrody, sprzątanie po psie czy segregowanie śmieci.

Symbole narodowe - jak wytłumaczyć dziecku?Być może wasze dziecko zna polskie symbole narodowe - flagę, herb i hymn, jednak warto się wspólnie zastanowić nad tym, skąd się one wzięły. Dlaczego barwy naszej flagi to czerwień i biel, co znajduje się w herbie Polski, dlaczego i kiedy hymn śpiewamy na baczność? Odpowiadając sobie i dzieciom na te pytania, sięgniemy przy okazji po kawałek historii naszego kraju.

Naukę symboli narodowych z najmłodszymi najlepiej odbyć poprzez wspólne słuchanie i śpiewanie hymnu - nauka wszystkich zwrotek na pewno przyda się też i wielu dorosłym. Wytłumaczcie przy tej okazji sens zawartych tam słów. Można też wykonać razem prace plastyczne tj. zrobienie lub uszycie flagi, narysowanie lub pokolorowanie herbu. Jeśli wasze dzieci lubią wyklejanki, rysowanie, malowanie itp., to warto z nimi wykonać więcej prac - np. z mapą Polski, gdzie możecie pokazać podział na regiony, województwa, wspólnie zaznaczyć lub wykleić zdjęcia największych miast i narysować rzeki.

Poznawanie historii, języka i kulturyDo dzieci najbardziej przemawia lekcja historii "na żywo", dlatego warto wybrać się do miejsc, gdzie tę historię można poznać inaczej niż z podręczników czy opowieści, np. do muzeum. Możecie również zatrzymać się pod jakimś ważnym pomnikiem w mieście np. króla lub polityka czy odwiedzić grób nieznanego żołnierza i przy tej okazji powiedzieć kilka słów o tym miejscu i osobie, jaka jest z nim związana. Takimi małymi krokami przybliżycie pociechom dzieje kraju bardziej efektywnie niż ze szkolnego podręcznika.

Przy okazji można opowiedzieć lub poczytać o ciekawych postaciach i ich losach: o naszych królach, bohaterach, artystach czy naukowcach, którzy zasłużyli się dla Polski. Warto sięgać po książki przybliżające postaci historyczne, pokazywać obrazy i inne formy sztuki, ale i poznawać wspólnie literaturę i język ojczysty poprzez czytanie wierszy, piosenek, legend, bajek i innych.

Warto z dziećmi odwiedzić zarówno nowoczesne muzea, takie jak Europejskie Centrum Solidarności czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które przedstawiają najnowszą historię Polski, jak i te bardziej tradycyjne, jak Muzeum Hymnu Narodowego, oddział gdańskiego Muzeum Narodowego, w którym zobaczyć można do końca roku wystawę "Symbole Niepodległej", prezentującą ponad 500 obiektów, takich jak: orły państwowe i mundurowe, ryngrafy, flagi, bandery, sztandary czy biżuteria patriotyczna.

- W Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie staramy się pokazywać patriotyzm jako coś fajnego i codziennego. Wybicki jest tu świetnym przewodnikiem, a jego życie doskonałym przykładem. Ten gorący patriota ze wszystkich sił dbał o Rzeczpospolitą. Pokazujemy go zarówno jako twórcę Legionów Polskich we Włoszech i ich pieśni, ale również jako dobrego gospodarza inwestującego w rozwój majątku, ekonomistę (był autorem jednej z pierwszych prac o wprowadzeniu pieniądza papierowego), publicystę czy autora oper i dramatów. Nade wszystko gorącego patriotę, któremu staramy się nie tworzyć spiżowego pomnika, ale ukazywać żywego człowieka. Zasady te przybliża wystawa "Symbole Niepodległej", która skupia się na ukazaniu procesu odzyskiwania niepodległości i tworzenia symboliki odrodzonej Polski. Bardzo ważna jest dla nas część wystawy, gdzie prezentujemy różnicę pomiędzy flagą, flagą z godłem a banderą - bardzo często mylonymi i stosowanymi niezgodnie z zasadami. Wiedzę o symbolach narodowych przekazujemy również w formie warsztatów, gdzie przedstawiona zostaje historia Orła Białego, a uczestnicy mają możliwość wykonania wspólnie flagi czy kokard narodowych - mówi Przemysław Rey - kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Zwiedzajcie i poznawajcie swój krajPokochać ojczyznę można przede wszystkim poznając ją i podziwiając jej piękno, a to najlepiej zrobić poprzez podróże po kraju. Nawet odwiedzając pobliskie miejscowości, region, województwo, a potem dalsze zakątki Polski. Dzięki takim wyprawom możemy nie tylko zwiedzić wiele ciekawych miejsc, poznać ważne dla historii Polski miasta i ich zabytki, ale i zobaczyć różnorodność krajobrazu i polskiej przyrody (góry, jeziora, lasy, pola, wzgórza, morze), a także osobiście się przekonać, że Polska to nasz wspólny dom.

Ciekawe także mogą być wędrówki "palcem po mapie". Globus, mapy, atlasy - to wszystko przyda się do takiej lekcji geografii Polski. Każda okazja do dowiedzenia się czegoś nowego o naszym kraju będzie dla dzieci ciekawa, dlatego warto to wykorzystać i przy tej okazji wspólnie zaplanować kolejną dalszą podróż (gdzie jedziemy, co można tam zwiedzić) lub krótką wycieczkę w okolice.

Uczestnictwo w świętach narodowych z dziećmiWydarzenia codzienne mogą być przejawem patriotyzmu, ale podczas świąt narodowych możemy bardziej podkreślić nasz związek z Polską np. uczestnicząc w marszach, wiecach i paradach na Święto Niepodległości i podczas innych świąt państwowych lub wydarzeń ważnych dla naszego kraju jak np. te sportowe (mistrzostwa, olimpiady, itp.).

Przeczytaj także: Mnóstwo sposobów na świętowanie Niepodległości w Trójmieście

Świętować można na swój sposób - jeśli nie lubicie tłumów, zawsze można wybrać się do jakiejś instytucji np. do teatru lub muzeum właśnie.

- Dla podkreślenia rangi obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z pokładu historycznego niszczyciela OM ORP "Błyskawica" zostanie oddany świąteczny salut składający się z 21 salw armatnich. W tym szczególnym dniu zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej oraz historycznego niszczyciela Okrętu-Muzeum ORP "Błyskawica" - zaprasza Iwona Krysiewicz, Specjalista ds. edukacji.
 • Z pokładu historycznego niszczyciela OM ORP "Błyskawica" zostanie oddany świąteczny salut składający się z 21 salw armatnich.
 • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni to miejsce, gdzie możemy dzieci zaznajomić z historią Polski.
 • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni to miejsce, gdzie możemy dzieci zaznajomić z historią Polski.
 • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni to miejsce, gdzie możemy dzieci zaznajomić z historią Polski.
Również gdyńskie Muzeum Emigracji będzie czynne wyjątkowo w poniedziałek, 11 listopada, a wystawa stała zostanie udostępniona odwiedzającym 11 listopada, w godzinach 12:00 - 20:00, bezpłatnie.

Z kolei w Sopocie 11 listopada w Teatrze na Plaży obejrzeć można spektakl w wykonaniu Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis pt. "Polka niepodległa - historia w spódnicy" na podstawie książki Anny Dziewit-Meller "Damy, dziewuchy, dziewczyny" z wykorzystaniem ilustracji autorstwa Joanny Rusinek. Spektakl w formie musicalowej opowiada o silnych, zdeterminowanych i utalentowanych kobietach, bez których współczesna Polska wyglądałaby inaczej, tj.: Maria Skłodowska-Curie, Zofia Stryjeńska, Irena Sendlerowa, Maria Komornicka, Wanda Rutkiewicz i innych.

Lektury na temat patriotyzmu dla dzieciNie ma to jak dobra, wartościowa książka, dlatego zachęcam jeszcze ponadto do lektury pozycji bardziej współczesnych niż wspomniany na początku "Katechizm...". Oto wybrane przeze mnie i polecane wydawnictwa: "Wielka księga małego Polaka" Joanny Bachanek (znaczenie symboli narodowych, legendy, wiedza na temat regionów, strojów ludowych, kuchni, atrakcji turystycznych, ważnych wydarzeń z historii naszego kraju oraz sylwetki wybitnych Polaków), wyd. MAC Edukacja "Ignaś. Opowieści patriotyczne" Wioletty Piaseckiej (bohaterem jest Ignacy Jan Paderewski: pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. To historia niezwykłego chłopca, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski), wyd. Niko, "Wielka księga małego patrioty" (czym jest patriotyzm i co współcześnie oznacza bycie patriotą), wyd. Wilga, "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach" Zofii Staneckiej, (sześć wesołych opowiastek o polskich świętach narodowych i państwowych, wzbogaconych przystępnymi informacjami historycznymi), wyd. Egmont, "Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości" Michała Rusinka (wyjątkowa książeczka z wierszykami patriotycznymi w zupełnie nowej odsłonie przystępniejszej dla współczesnego dziecka), wyd. Znak emotikon, "Kto ty jesteś?" Joanny Olech, wyd. Wytwórnia (o patriotyzmie inaczej: lekko, nowatorsko i na dziecięcą miarę, odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnego szacunku, ekologii, tolerancji i zaangażowania na rzecz kraju). To tylko wybrane tytuły.

 • Książki na temat patriotyzmu dla dzieci pokazują najmłodszym, jak można rozumieć patriotyzm dzisiaj.
 • Książki na temat patriotyzmu dla dzieci pokazują najmłodszym, jak można rozumieć patriotyzm dzisiaj.
 • Książki na temat patriotyzmu dla dzieci pokazują najmłodszym, jak można rozumieć patriotyzm dzisiaj.
 • Książki na temat patriotyzmu dla dzieci pokazują najmłodszym, jak można rozumieć patriotyzm dzisiaj.
 • Książki na temat patriotyzmu dla dzieci pokazują najmłodszym, jak można rozumieć patriotyzm dzisiaj.
 • Książki na temat patriotyzmu dla dzieci pokazują najmłodszym, jak można rozumieć patriotyzm dzisiaj.
 • Książki na temat patriotyzmu dla dzieci pokazują najmłodszym, jak można rozumieć patriotyzm dzisiaj.
 • Książki na temat patriotyzmu dla dzieci pokazują najmłodszym, jak można rozumieć patriotyzm dzisiaj.
 • Książki na temat patriotyzmu dla dzieci pokazują najmłodszym, jak można rozumieć patriotyzm dzisiaj.
 • Książki na temat patriotyzmu dla dzieci pokazują najmłodszym, jak można rozumieć patriotyzm dzisiaj.
 • Książki na temat patriotyzmu dla dzieci pokazują najmłodszym, jak można rozumieć patriotyzm dzisiaj.

Miejsca

Opinie (115) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • dajcie je pod opiekę kiboli albo księży (8)

  już oni nauczą dzieci tzw. "patriotyzmu". Będziemy mieli wieczną jesień średniowiecza na "Zielonej wyspie". Czyli pokój z kulą w głowie.

  buahhahaahahaa.

  • 36 44

  • tylko lekarz od głowy pomoże.... (1)

   • 17 14

   • obawiam się że już za późno

    • 12 7

  • chyba wnuk ubeka? (4)

   jakby była wojna to kibole pierwsi poszli by walczyć w obronie Polski, a od księży to z daleka, wiesz ilu wymordowano w czasie wojny?

   • 5 8

   • wielkiej łachy by nie robili (1)

    młodzi, zdrowi mężczyźni dostaną z automatu kartę mobilizacyjną.

    • 2 0

    • mięso armatnie

     zrobione z matołów

     • 5 2

   • A ilu wymordowano szewców, piekarzy, murarzy, cieśli, krawców, sprzedawców, rolników, szwaczek, nauczycielek, listonoszy, itd. Nikt z nich nie miał za to przedstawiciela w pewnym ,,państwie w państwie" który to wspierał faszyzm a po wojnie pomagał oprawcom uciekać przed karą i odpowiedzialnością za cenę m.in. złota z zębów i obrączek wymordowanych cywili (również jeśli nie w większości Polaków). Nie wycieraj więc sobie gęby wymordowanym księżom bo byli oni takimi samymi ofiarami nazizmu jak i kościoła. A to że ksiądz jest księdzem to też jest kwestia zmanipulowanego umysłu. Ktoś może być księdzem i być w porządku ale nie dla tego że jest księdzem tylko dlatego że... jest w porządku. A pisząc o kibolach jako o patriotach wystawiasz sobie opinię na dzień dobry w swoim wpisie. Każdy kto choć przez chwilę zetknął się z tym środowiskiem wie że tak naprawdę w głównej mierze chodzi tam o handel dragami jeśli chodzi o ,,przywutcuf" a małolaci czuję się świetnie bo są w kupie i wydaje im się że stanowią jakąś silną część tego świata. Brnąc jednak w to dalej okazuje się że jeden sprzedaje drugiego po to żeby nie pójść do pierdla. Przyjaciele- jak Lechia i Wisła- najlepszy przykład. Wa razie konfliktu zbrojnego nie byłoby inaczej.

    • 2 3

   • Ilu?!

    • 0 0

  • ...

   Wziąłeś już dzisiaj leki Towarzyszu?

   • 4 3

 • po co uczyć patriotyzmu zaraz będzie państwo europejskie (6)

  wszyscy będziemy mówić po niemiecku, ewentualnie po angielsku, historia nie ma znaczenia, godność nie ma znaczenia, chiny i tak przejmą świat (już przejęły),

  protip dla nowobogaczy uczcie bąbelki chińskiego

  • 15 40

  • bełkot pijanego durnia bez szkoły

   przestań chlać to może ci się rozjaśni

   • 8 2

  • Wygląda że całkowicie się z tym zgadzasz

   bo ja NIE

   • 1 3

  • (3)

   Wiem, ze ironizujesz ale do tego ludzie powinni dazyc. Na poczatek uzywac jednego jezyka. To juz na szczescie sie dzieje, bo angielski jest znany coraz szerzej i wypiera niektore jezyki.

   • 2 6

   • angielski wypiera języki? (2)

    wtf? w t f cpales?

    • 3 3

    • (1)

     Sprawdz moze jakimi jezykami posluguja sie byle kolonie Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii...

     • 4 2

     • hiszpańskim i portugalskim

      oraz francuskim

      • 0 0

 • (3)

  Może zacząć od wpojenia w jakim kraju żyje, nad jaką główną rzeką, jakie miasto jest stolicą no i nauki pierwszej zwrotki hymnu.

  • 23 2

  • nad brudną rzeką

   ot co

   • 3 0

  • obrady Sejmu (1)

   najlepsza lekcja.

   • 1 0

   • z gotowania

    jak zrobić sałatkę z buraków

    • 2 0

 • Opinia wyróżniona

  Patriotyzm dla mnie... (12)

  to podniesienie puszki i wrzucenie jej do kosza, sprzątnięcie po swoim psie, ustąpienie miejsca w komunikacji.... Ot takie mało zauważalne...

  • 63 16

  • (4)

   patriotyzm to kupowanie w polskim sklepie - skoro już o codzienności mowa

   • 4 16

   • tak to powiedz to beneficjentom 500+

    żeby kupowali w lokal
    nych sklepach a nie sieciowych, wyśmieją ciebie po pierwszych kilku słowach.... taki patriotyzm!!!

    • 16 3

   • raczej powinno być: kupowanie polskich towarów (1)

    • 7 8

    • drugi głąb

     • 1 0

   • głąb

    • 1 0

  • takie podstawowe zasady obowiązuja w każdym cywilizowanym kraju... (1)

   to nie jest określenie słowa patriotyzm

   • 7 6

   • no bo patriotyzm to są po prostu podstawowe zasady w cywilizowanym kraju...

    • 8 5

  • to kultura właściwego obycia i kultury człowieka

   • 12 1

  • leming to niema nic wpólnego patriotyzmem z tylko nie smieceniem (3)

   • 3 11

   • Jak nie masz o czymś pojęcia, to łaskawie nie obrażaj innych (2)

    SJP: Patriotyzm "1. miłość do własnej ojczyzny i gotowość poświęcenia się dla własnego narodu; 2. lokalny patriotyzm - silne przywiązanie do miejsca, w którym się mieszka" - "podniesienie puszki i wrzucenie jej do kosza, sprzątnięcie po swoim psie..." jak najbardziej się w to wpisuje, jeżeli ma na celu zrobienie dobrze miejscu w którym się żyje.

    • 2 0

    • patriotyzm to bzdura wymyślona przez i**otów dla i**otów (1)

     • 5 2

     • wlochaty

      • 1 0

 • dzieciaki trzeba uczyć patriotyzmu, bo póżniej - jak w każdej nauce - połowa wywietrzeje (1)

  autor słusznie zwraca uwagę na podróżowanie i poznawanie własnego kraju!!

  • 16 12

  • tobie wszystko wywietrzało zostałeś pusty jak dzban

   • 4 3

 • Nie uczyć.

  • 26 20

 • uczyć patriotyzmu? (2)

  o co w tym chodzi współcześnie?

  • 18 4

  • Chodzi o myślenie grupowe, o odnajdywanie wspólnot, o to by ludzie nie byli zatomizowani.

   • 2 9

  • O to samo co kiedys, zeby frajerzy z usmiechem na ustach gineli w wojenkach wywolanych przez wladcow.

   • 4 1

 • (6)

  Patriotyzmu? A po co. Polak polakowi by z przyjemnością nóż w plecy wbił jakby nadarzyła się okazja. Jeden na drugiego pluje. Wieczne przepychanki słowne, zazdrość, zawiść, chamstwo na każdym kroku. Nękanie bez powodu, wywyrzszanie się przy każdej okazji, wieczne pretensje o byle co, rodacy podzieleni przez głupie 500zl. To jest tylko wierzchołek góry.

  • 32 13

  • (2)

   Możesz to zracjonalizować na 2 sposoby:
   1. stwierdzić że głupki, zawistni itp są w każdym narodzie w mniej więcej równym procencie i przejść nad tym do porządku dziennego
   2. odnaleźć prawdziwe lub wyimaginowane obce pochodzenie tych głupków, zawistników, chamów itp i stwierdzić że to nie są prawdziwi Polacy :D
   Wybór oczywiście jak to zawsze w życiu bywa - zależy od ciebie :D

   • 4 6

   • nie masz racji, w innych krajach ludzie nie są tak zjechani jak w wolsce

    mieszkańcy Polski są barbarzyńcami w porównaniu z cywilizacją zachodnią, Chinami, Indiami czy nawet Kazachstanem, który jest bardzo cywilizowany, czy nawet krajami afrykańskim, niektórymi, mieszkańcy Polski są gorszą dziczą

    • 8 6

   • Opcja druga jest najwygodniejsza, najłatwiej zwalić na bliżej niesprecyzowane obce siły zamiast spojrzeć w lustro :)

    • 5 0

  • Musisz być duszą towarzystwa na imprezach :) (2)

   Musisz być duszą towarzystwa na imprezach :)

   • 4 2

   • a ty rondlem towarzystwa

    • 1 0

   • prysznicem towarzystwa?

    • 0 0

 • Zabierać je za granice (16)

  żeby mogły zobaczyć jak wyglądają cywilizowane kraje.

  • 36 23

  • (4)

   Szczególnie Francja

   • 15 5

   • oczywiście, Francja była i jest jednym z najbardziej cywilizacyjnie rozwiniętych państw na świecie (3)

    ale taki jak ty kłapouch nigdy tego nie pojmie, najpierw moja droga, futrzasta istoto, powstań z kolan i zacznij chodzić na dwóch nogach, jak człowiek

    • 9 18

    • Masz racje to jeden z bardziej nowoczesnych krajow, m.in to tu udzielono po raz pierwszy slubu zmarlemu. U nas to ciagle niemozliwe , taki zascianek.

     • 6 1

    • (1)

     Francja rozwinięta hahahahahahahaha
     No tak, można sobie wyjść na ulice i podpalić auto, okraść sklep, wyliściowac kobietę w biały dzień - postęp jak nic

     • 7 1

     • tak agencie kgb, wcale cię nie widać ze stałym przekazem z Moskwy

      że Europa zła a Rosja dobra a jaka nędza w Rosji jest każdy wie i widzi

      • 0 1

  • (4)

   I to szybko puki te kraje jeszcze istnieja. Bo juz niedlugo wladze przejmie tam mniejszosc tzn wiekszosc islamska. Czy nadal beda tak cywizlizowane.

   • 9 5

   • Pisanie po polsku to też oznaka patriotyzmu. (2)

    Warto trochę poznać własną kulturę, zanim zacznie się krytykować inną.

    • 4 4

    • Typowy lewak

     Nie masz argumentow, ale musisz jakis przytyk zrobic. I jeszcze te mentalne poczucie nizszosci wobec innych.

     • 7 2

    • Obiektywnie patrzac to przecietny polak ma lepsze pojecie o innych krajach niz oni o nas. Wiekszosc z nich nie wie nawet gdzie jest Polska

     • 5 2

   • islam i chrześcijaństwo to ta sama religia

    przy czym chrześcijaństwo jest bardziej zbrodnicze

    • 1 5

  • a tu zaskoczenie (3)

   Europa Zachodnia jako przykład najbardziej ucywilizowanego obszaru- z tym bym dyskutował. Wystarczy tylko zajrzeć do niektórych europejskich stolic, żeby się przekonać że wyglądem przypominają bardziej Islamabad, ludzie koczują na ulicach w prowizorycznych budach, nigdy nie wiesz czy owinięty szmatą nie zdzieli cię w łeb za to że jesteś biały. do tego wyzysk często na skraju współczesnego niewolnictwa Europejczyków ze wschodu, mdląca poprawność polityczna, że Arab musi mieć wszystko bo ucieka przed wojną, nawet stadnie pogwałcić kilkadziesiąt czy kilkaset miejscowych kobiet, bo inna kultura, a na wszystkich SORach tego cywilizowanego świata jest podawane tylko 1 lekarstwo na wszystkie choroby tego świata, czyli paracetamol. Ludzie czym wy się tak zachwycacie. Polska w tej chwili jest jedną z nielicznych ostoi zachowanej normalności i porządku. To wspaniały kraj wiecznych malkontentów

   • 11 4

   • witamy agenta kgb ze stałym bełkotem (2)

    a tymczasem połowa Rosji to wyznawcy islamu

    • 1 4

    • tylko że Putin jakoś potrafi (1)

     trzymać za mordę to towarzystwo, a ci pedzie z UE się nad nimi rozczulają, Arab zarobkowy ma dostać wszystko czego zapragnie, imigrant zarobkowy z Europy Środkowo-wschodniej ma się co najwyżej pocałować w d..ę. dyskryminacja pełną gębą w tychże super cywilizowanych krajach Europy Zachodniej. a co do tego ma agentura kgb bo nie widzę związku?

     • 1 1

     • nic nie trzyma, w czeczeni bandyci gwałcą i mordują

      a ich przywódca stoi na cele rządu, podążając twoja logiką trzeba za ryj mocno chwycić katolików w Polsce, tak jak zrobiono to z nimi w Irlandii, żeby nie fikali

      • 0 0

  • (1)

   Hahahaha. No tak, bo cywilizacja to przeciez ciagłe ataki terrorystyczne, utrzymywanie nie robów z somalii z pieniedzy niemieckich podatników albo wmawianie ze drów typów ssących sobie fujary nawzajem to rodzina. Jedz tak i nigdy nie wracaj.

   • 0 1

   • witamy bełkot agenta kgb, sasza, nudne są wasze fake news

    świadczą o desperacji Putina, jak tam wasza mafia paliwowa po sankcjach Europy? kwiczy Putin, co? stąd twój bełkot i kłamstwa

    • 0 0

 • "Jak współcześnie uczyć dzieci patriotyzmu?" (2)

  Oddać je pod opiekę księdza i onr.

  • 14 18

  • tam zrobią z nich oślą kiełbasę

   • 4 4

  • Poznać z Macierewiczem.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane