• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Joanna Stolp
12 grudnia 2023, godz. 09:30 
Opinie (9)
Pediatrzy, ortopedzi i fizjoterapeuci dziecięcy zgodnie twierdzą, że nauka wstawania i chodzenia dziecka powinna odbywać się w jak najbardziej naturalnych warunkach. Nie należy również spieszyć się z zakupem pierwszych butów. Powinno to nastąpić dopiero wtedy, gdy dziecko chce chodzić nie tylko w domu. Pediatrzy, ortopedzi i fizjoterapeuci dziecięcy zgodnie twierdzą, że nauka wstawania i chodzenia dziecka powinna odbywać się w jak najbardziej naturalnych warunkach. Nie należy również spieszyć się z zakupem pierwszych butów. Powinno to nastąpić dopiero wtedy, gdy dziecko chce chodzić nie tylko w domu.

Stawianie pierwszych kroków i nauka chodzenia to czas dużych zmian i wielu powodów do radości. Zwiększona mobilność malucha wiąże się m.in. z wyborem pierwszych butów dla dziecka. Jak je wybrać?

Czy dobrze wybrałe(a)ś pierwsze buty dla swojego dziecka?

Pediatrzy, ortopedzi i fizjoterapeuci dziecięcy zgodnie twierdzą, że pionizacja dziecka powinna odbywać się w jak najbardziej naturalnych warunkach. Nie powinniśmy więc przyspieszać lub, co gorsze, zmuszać dziecka do nauki wstawania i chodzenia. Tak samo jest z wyborem pierwszych butów. Im dziecko jest mniejsze, tym stopa jest bardziej podatna na odkształcenia, dlatego powinniśmy starać się w miarę możliwości wydłużyć czas do momentu zakupu butów.

Kiedy kupuje się pierwsze buty dla dziecka?- Buty dla dziecka zaczynają być potrzebne dopiero wtedy, kiedy zacznie chodzić. Nie warto kupować ich wcześniej. Malutka stopa rozwija się bardzo szybko, lubi wolność oraz swobodę i to właśnie wtedy najlepiej się rozwija oraz wtedy kształtuje swoje cechy motoryczne - mówi mgr Aleksandra Fenska-Literska, podolog, wykładowca w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku.
Jedną z oznak, że powinniśmy zainteresować się zakupem butów, jest chęć dreptania dziecka na własnych nogach również poza domem. W takiej sytuacji powinniśmy mieć na uwadze względy bezpieczeństwa, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, z jakim podłożem będą miały do czynienia stopy dziecka, i właśnie wtedy założyć mu pierwsze buty.

- W domu dziecko powinno chodzić boso lub w specjalnych skarpetkach antypoślizgowych. Kiedy pogoda sprzyja, możemy również dzieciom pozwolić boso biegać po podwórku, po trawie - dodaje Aleksandra Fenska-Literska.

W chłodniejsze dni maluchowi, który nie chodzi, wystarczą cieplejsze skarpety lub tzw. niechodki, czyli luźne kapcie niemowlęce, które zapewnią dziecku maksymalną swobodę. W chłodniejsze dni maluchowi, który nie chodzi, wystarczą cieplejsze skarpety lub tzw. niechodki, czyli luźne kapcie niemowlęce, które zapewnią dziecku maksymalną swobodę.

Buty dla dziecka - jak zabezpieczyć przed zimnem stopy dziecka, które jeszcze nie chodzi?Dzieci, które jeszcze nie podejmują prób samodzielnego chodzenia, nie muszą mieć butów, nawet gdy zachęca nas do tego temperatura na zewnątrz. W takiej sytuacji maluchowi wystarczą cieplejsze skarpety lub tzw. niechodki, czyli luźne kapcie niemowlęce, które zapewnią dziecku maksymalną swobodę w chłodniejsze dni.

Jak ocenić prawidłowy rozwój dziecka? Jak ocenić prawidłowy rozwój dziecka?

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?Buty dla dziecka, które zaczyna chodzić, muszą być elastyczne i giętkie w każdym kierunku. Jest to bardzo istotne, ponieważ na tym etapie maluch dopiero uczy się odpowiednio przetaczać stopę podczas chodu, a elastyczna i giętka podeszwa zapewni lepszą równowagę i czucie podłoża.

Takie buty powinny być też lekkie, przewiewne i miękkie, nie mieć wyprofilowanej wkładki i posiadać dobrze wyprofilowany zapiętek. Pamiętajmy, że tylna część powinna otulać piętę, a nie ją usztywniać.

Ważnym elementem jest rozmiar, ponieważ stopa dziecka rośnie bardzo szybko. Warto zwrócić uwagę nie tylko na ich odpowiednią długość wkładki, ale także szerokość. Dobrze wybierać modele rozszerzane w kierunku palców, które zapewnią im swobodę. Pierwsze buty nie powinny być też wysokie, by nie utrudniać ruchów niewielkiej stopie. Lepiej wybierać buty, które kończą się poniżej kostek dziecka, a w przypadku zimowych bucików cholewki powinny być maksymalnie miękkie i elastyczne.

- Stanowcze nie mówimy sztywnej i wysokiej cholewce. Sztywny but usztywnia staw skokowy, a to nie jest dobre! Wówczas stopa nie pracuje w prawidłowym wzorcu - przestrzega Aleksandra Fenska-Literska.
Jeśli chodzi o zapięcia, mamy do wyboru kilka rozwiązań, ale najpraktyczniejsze i najwygodniejsze dla rodziców są rzepy.

Buty dla dziecka, które zaczyna chodzić, muszą być elastyczne i giętkie w każdym kierunku. Jest to bardzo istotne, ponieważ na tym etapie maluch dopiero uczy się odpowiednio przetaczać stopę podczas chodu, a elastyczna i giętka podeszwa zapewni lepszą równowagę i czucie podłoża. Buty dla dziecka, które zaczyna chodzić, muszą być elastyczne i giętkie w każdym kierunku. Jest to bardzo istotne, ponieważ na tym etapie maluch dopiero uczy się odpowiednio przetaczać stopę podczas chodu, a elastyczna i giętka podeszwa zapewni lepszą równowagę i czucie podłoża.

Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka?Buty powinny być od 0,5 do 1 cm dłuższe od stopy dziecka. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ w okresie intensywnego rozwoju również stopy rosną szybko, a podczas chodzenia przesuwają się w bucie i potrzebują przestrzeni.

- Najlepiej udać się do sklepu razem z dzieckiem, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, to można odrysować stópkę dziecka na kartonie, a  później to wyciąć. Pamiętajmy, że szerokość też jest ważna - dodaje Aleksandra Fenska-Literska.
Niektóre sklepy udostępniają także specjalne szablony do oceny rozmiaru obuwia dziecięcego.

Miejsca

Opinie (9) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

 • (3)

  Mam znajomych, którzy dla swojej dwójki dzieci wydawali na buty po 350zł za parę. Dla 3 i 5 latka! Bo muszą mieć podeszwę taką a taką itp itd. A ja głupia kazałam dziecku chodzić w tanich rozwalonych trampkach...

  • 1 11

  • Dobrze się oceniłaś.

   • 9 3

  • (1)

   Nie, nie byłaś głupia. Po co kupować buty za 350 zł dziecku, które w nich de facto nie chodzi, gdyż cały czas jest albo wożone w wózku albo noszone.

   • 1 5

   • 3 i 5 latek wożony w wózku lub noszony?

    Malutkie, nie chodzące jeszcze dzieci butów nie potrzebują wcale.

    Przy nieco większych, ale na dworze wciąż głównie jeżdżących w wózku można nieco przymknąć oko na walory niezbyt intensywnie użytkowanego obuwia ale tylko pod warunkiem, że dziecko przez resztę czasu będzie poruszało się boso lub w wygodnych kapciach.

    Natomiast przy 3 a tym bardziej 5 letnich przedszkolakach dobre buty to podstawa, choć akurat tanie trampki wcale nie są aż takie złe. Jeśli będą wystarczająco elastyczne i nie za małe to mogą być lepsze od dużo droższych ale źle zaprojektowanych lub dobranych butów.. Tyle, że w trampkach raczej się nie chodzi przez cały rok i w każdą pogodę.

    Gdy jest ciepło to z butami nie ma raczej kłopotu, łatwo coś dobrać w każdym przedziale cenowym a w przedszkolu czy na placu zabaw można biegać na bosaka. Gorzej z butami na dłuższe spacery przy niesprzyjającej pogodzie.

    • 2 1

 • Pewnie że najerki

  od razu widać że jest szyk i elegancja a ni jak te bidaki co w smyku buciczki kupują.

  • 2 1

 • Opinia wyróżniona

  pierwsze buty do chodzenia (1)

  wiadomo, że lepiej nowe, w sumie, jak każde, bo dopasowują się do stopy

  ale kupowanie dziecku, które nie chodzi i ciągle się brudzi jedzeniem, błotem lub własnymi wydzielinami nowych rzeczy, to bananowa zabawa i nie szanuję tego. Chociaż przynajmniej po kimś mam te rzeczy kupować;) i są już wyprane z tej całej chemii, w której obecnie tarza się wszystkie tekstylia.

  • 2 2

  • Tylko nowe.

   Buty po kimś zniekształca stopę lub wpłyną na nieprawidłową postawę.

   • 1 0

 • Po co dziecku buty (1)

  Kiedyś to dzieci pierwsze buty dostawały na dziesiąte urodziny i było dobrze

  • 2 1

  • Tam u Was daleko od szosy?

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane