• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak ocenić prawidłowy rozwój dziecka?

Joanna Stolp
24 sierpnia 2023, godz. 10:00 
Opinie (21)
Sposób, w jaki dziecko zaczyna reagować wzrokiem i słuchem na otoczenie, a potem także sposób, w jaki się porusza, bawi oraz mówi, pozwala ocenić, na jakim jest etapie rozwoju i czy jest to adekwatne do okresu życia, w jakim się znajduje. Sposób, w jaki dziecko zaczyna reagować wzrokiem i słuchem na otoczenie, a potem także sposób, w jaki się porusza, bawi oraz mówi, pozwala ocenić, na jakim jest etapie rozwoju i czy jest to adekwatne do okresu życia, w jakim się znajduje.

Prawidłowy rozwój dziecka - jak to ocenić? Pierwszy rok życia dziecka jest okresem intensywnych zmian, w którym mały człowiek przekształca się z nieporadnego noworodka w niemowlaka, który nabywa coraz więcej zdolności ruchowych, wypowiada pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Chociaż rozwój każdego dziecka przebiega w indywidualnym tempie, warto monitorować jego przebieg, by jak najszybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości. Jak ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo?




W jaki sposób kontrolowałe(a)ś rozwój swojego dziecka?

Choć każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju, to istnieją określone ramy dotyczące rozwoju dziecka, które miesiąc po miesiącu i etap po etapie pozwalają rodzicom oceniać postępy swoich pociech i wykrywać ewentualne zaburzenia rozwojowe.

Etapy rozwoju dziecka - jak ocenia się rozwój dziecka?



Pierwsza ocena prawidłowego rozwoju dokonywana jest tuż po narodzinach, co daje wstępną informację, czy powinno zostać zakwalifikowane do częstszego nadzoru pediatry celem regularnej i bardziej skrupulatnej oceny stanu zdrowia i rozwoju noworodka.

- Ocena w skali Apgar oraz ocena odruchów noworodkowych jest bardzo ważna dla pediatry lub neonatologa - pozwala na określenie nam stopnia przystosowania dziecka do życia poza organizmem matki, jak również podjęcie decyzji o działaniach nagłych, jeśli to potrzebne. Postęp medycyny pozwolił też na ocenę rozwoju dziecka i wykrycie nieprawidłowości już w trakcie życia płodowego - mówi lek. Magdalena Krajewska-Nita, pediatra i diabetolog dziecięcy z przychodni Medyczna Gdynia.
Te 5 sposobów pozwoli uniknąć odparzeń u niemowląt Te 5 sposobów pozwoli uniknąć odparzeń u niemowląt
Pierwsza ocena prawidłowego rozwoju w skali Apgar jest dokonywana tuż po narodzinach. Pierwsza ocena prawidłowego rozwoju w skali Apgar jest dokonywana tuż po narodzinach.

Etapy rozwoju dziecka - najważniejszy pierwszy rok



Pierwszy rok życia dziecka oraz przebieg porodu pozwala określić tempo rozwoju i wykryć nieprawidłowości lub ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. To w tym czasie nabywanie nowych umiejętności odbywa się w najszybszym tempie, dlatego tak ważne jest monitorowanie osiągnięć niemowląt.

- Do prawidłowego funkcjonowania dziecko powinno przejść wszystkie etapy rozwoju mowy, czynności ruchowych, słuchu, wzroku - dodaje lek. Magdalena Krajewska-Nita. - Jeżeli mimo upływu czasu nie zauważamy u dziecka postępów czy to w zakresie ruchowym, rozwoju mowy, koordynacji, należy udać się do specjalisty.
W pierwszym miesiącu dziecko powinno mieć ułożenie zgięciowe i wykazywać ruchy kończynami, a także zwracać głowę w kierunku światła. Do trzeciego miesiąca życia powinno skupiać wzrok na osobach i przedmiotach, a także kontrolować ustawienie głowy. Półroczne dziecko powinno opanować umiejętność zabawy własnymi rękoma, chwytać zabawkę i reagować na mimikę twarzy rodziców. Umiejętność obrotów z pleców na brzuch i odwrotnie niemowlęta opanowują od czwartego do siódmego miesiąca życia, a do dziewiątego powinny usiąść, podciągać się za rączki i reagować lękiem na obce osoby. Roczne dziecko z reguły wymawia proste słowa, chwyta przedmioty i uczy się samodzielnego chodu.

- Moje dziecko nie chciało dać się przekonać do leżenia na brzuchu. Udałam się do fizjoterapeuty, który wskazał, jak ćwiczyć z dzieckiem, by wyeliminować źródło problemu - mówi Ania z Gdańska.

Pierwszy rok życia dziecka oraz przebieg porodu pozwala określić tempo rozwoju i wykryć nieprawidłowości lub ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. Pierwszy rok życia dziecka oraz przebieg porodu pozwala określić tempo rozwoju i wykryć nieprawidłowości lub ryzyko ich wystąpienia w przyszłości.

Jak sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo?



Sposób, w jaki dziecko zaczyna reagować wzrokiem i słuchem na otoczenie, a potem także sposób, w jaki się porusza, bawi oraz mówi, pozwala ocenić, na jakim jest etapie rozwoju i czy jest to adekwatne do okresu życia, w jakim się znajduje.

Symptomem do odwiedzenia specjalisty może być m.in. przetrwanie odruchów noworodkowych i brak gaworzenia po szóstym miesiącu życia, brak lęku przed osobami obcymi po siódmym miesiącu czy brak lokalizowania źródła dźwięku u dziesięciomiesięcznego niemowlęcia.

Etapy rozwoju dziecka - na jakie problemy zwracać uwagę?



- Jednym z problemów, z jakim zgłaszają się rodzice do gabinetu, jest niewłaściwy przyrost masy ciała, co ma związek z nieprawidłowościami odruchu ssania, ulewaniem, nadwrażliwością pokarmową, może mieć związek też z chorobami układu pokarmowego - wymienia lek. Magdalena Krajewska-Nita.
Bodźcem do działania powinno być także zaobserwowanie asymetrii ułożenia główki i asymetrii ruchowej, układanie się na jednej stronie, brak utrzymywania kontaktu wzrokowego, a także apatii i wszelkich odmienności w zachowaniu dziecka. Wiele z tych nieprawidłowości można skorygować odpowiednią terapią, zwłaszcza fizjoterapeutyczną.

- Kiedy mój syn był jeszcze mały, zauważyłam, że układa się na bok tylko na jedną stronę. Na szczęście w porę udałam się do specjalisty. Okazało się, że były to początki asymetrii, które udało się wypracować z fizjoterapeutą - relacjonuje Kasia z Gdyni.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane