Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dzieci?

Dodatkowy język obcy, balet, tenis, karate, nauka gry na pianinie. Presja, jaką odczuwają rodzice pragnący zapewnić swojemu dziecku dobry życiowy start, jest ogromna. Łatwo zagubić się w gąszczu rozmaitych kursów i zajęć pozalekcyjnych.Przed wyborem dodatkowych zajęć dla dziecka należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii. Przede wszystkim jego własną aktywność, a więc to, co lubi ono robić najbardziej. To, że cała klasa uczęszcza na lekcje języka angielskiego nie oznacza, że musi to robić również nasze dziecko.

Źle wybrane zajęcia, zamiast sprawić dziecku przyjemność, staną dla niego źródłem stresu. Szczególnie, że oferta trójmiejskich placówek skierowana jest do coraz młodszych dzieci. Dla przykładu, Klub Bolek i Lolek na zajęcia z języka angielskiego i rytmiki zaprasza już najmłodsze bobasy - półtora i trzyletnie. Do wzięcia udziału w zajęciach przedszkola artystycznego zachęca gdański Klub Winda. Z kolei maluchy 2,5-letnie z Gdyni i okolic już od marca mogą uczęszczać na zajęcia teatralne i taneczne do Teatru Miejskiego w Gdyni.

Aby uniknąć pomyłek warto zapytać prowadzących, jak dokładnie wyglądać będzie program zajęć. A więc, co konkretnie będą robić dzieci: czy będą one śpiewać, czytać, czy tylko uczestniczyć w wykładach.

Jeśli nasze dziecko lubi robić wycinanki, znajdźmy mu zajęcia plastyczne. Jeśli zaś trudno mu usiedzieć w miejscu, poszukajmy zajęć, w których najważniejsza będzie aktywność fizyczna. Ciekawą ofertę skierowaną do najmłodszych dzieci proponuje choćby pływalnia kryta przy Gimnazjum Jezuitów w Gdyni. - Zainteresowanie zajęciami skierowanymi do najmłodszych dzieci jest ogromne - mówi Piotr Płosaj z centrum Staś - Celem prowadzonych przez nas zajęć nie jest jednak nauka pływania, ale oswojenie dzieci z wodą. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem treningowym, a nad całością zajęć czuwa bez przerwy trzech instruktorów oraz dwóch ratowników.

Psychologom trudno jednoznacznie określić, na ile zajęć od jakiego wieku można na zajęcia dodatkowe zapisać dziecko. Dla jednego malucha dwie wizyty na basenie tygodniowo to już dużo, inne samo zapyta, czy może zostać na basenie dłużej.

- Dziecko przemęczone nie będzie się chętnie angażować w zajęcia, może być ospałe, niespokojne, nerwowe, częściej łapać infekcje i chorować. - mówi Katarzyna Wieczorek, psycholog, psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobowości Mila. - Każde dziecko ma swoje tempo przyswajania wiedzy i zapotrzebowania na odpoczynek. Im mniejsze dziecko, tym ważniejszy kontakt z rodzicami. Należy więc wybierać takie zajęcia, w których rodzic może aktywnie brać udział.

Wspólnie z dzieckiem warto wybrać się do jednego z licznych centrum zabaw działających w Trójmieście. Ciekawą ofertę rozrywek znajdziemy w Centrum Zabaw Twórczych Edward, Bajkowie, czy Kids Land. Coraz cieplejsze dni zachęcają również do częstszych zabaw poza domem. Obecne place zabaw w niczym nie przypominają tych sprzed kilkunastu lat. Plac przy ul. Dąbrowszczaków na Przymorzu, "Zielony park" przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej i Smoluchowskiego w Gdańsku Wrzeszczu, czy plac zabaw przy ul. Wieluńskiej w Gdyni Małym Kacku są tego najlepszym przykładem.

Pamiętajmy również, że dziecko, któremu organizujemy każdą minutę życia, nie tylko w dorosłym życiu nie będzie wiedziało, jak ciekawie wypełnić czas poza pracą, ale również będzie miało problemy z podejmowaniem samodzielnych decyzji. Poza tym żaden dodatkowy kurs nie zagwarantuje nam, że nasze dziecko odniesie w przyszłości sukces.

- Trudno jednoznacznie wyrokować, że dziecko, które dużo się uczy w dzieciństwie odniesie sukces - przyznaje Katarzyna Wieczorek. - Do tego bowiem potrzebne oprócz inteligencji są również zdolności społeczne, które się nabywa w kontakcie z rodzicami i zabawie z rówieśnikami. Dzieci nie rozwijające się harmonijnie, mogą być wycofane i onieśmielone w kontaktach rówieśniczych, zwłaszcza gdy ich umiejętności fizyczne pozostają w tyle w stosunku do kolegów i koleżanek. Zajęte tylko nauką mogą mieć mniej możliwości na rozwijanie swoich umiejętności interpersonalnych, uczenie się funkcjonowania w grupie rówieśniczej, co może powodować u nich ogromnych stres w przyszłości.

Opinie (49) 10 zablokowanych

 • A gdzie dzieciństwo? Dzieciaki mają biegac z zajęć na zajęcia i wracac do domu w nocy?

  • 1 0

 • Czy uważacie że zajęcia baletowe 2 razy w tygodniu

  i basen raz w tygodniu to za dużo? Ale nie mogę się spóźnić zawieźć jej na zajęcia, bo potem mam wrzutę od córki, że wiecznie się spóźniamy. Dodatkowo ciągle mnie pyta kiedy pójdziemy na ściankę wspinaczkową i pojeździmy konno. Nie wiem tylko czy ja jeszcze mam siłę i kasy czy mi starczy.

  • 1 0

 • my chodzimy sobie na fajne zajecia

  ja w ramach potygodniowego odstresowania chodze z moja 1,5 roczna córcią na zajęcia Musical Babies na Ujeścisku, jest bardzo przyjemnie i mila atmosfera, fajnie mozna sie pogibac razem z innymi maluchami:)

  • 1 0

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • karate

  Fajne mogą być zajęcia z karate, ale najpierw dobrze jest się zorientować o klubie i o instruktorze. Np też przez internet, np. www.gkkk.pl

  • 0 1

 • ZHP (1)

  nie żadne karate, balety i baseny! HARCERSTWO i jeszce raz HARCERSTWO!

  • 0 2

  • harcerstwo

   do kogo można się zwrócić w Gdyni żeby zapisać 9-latka do harcerstwa?

   • 0 0

 • ZHP przede wszystkim! Przecież to świetny sposób by dziecko uczyło się samodzielności i zachowania w najróżniejszych sytuacjach! Sam żałuję, że nie miałem okazji zapisać się do prawdziwego harcerstwa.. A druga sprawą wg. mnie są sztuki walki, m.in. karate, judo. Świetna tradycja, nauka walki z emocjami jak również samoobrony.

  • 0 0

 • Gadacie jak połamani

  Wam w głowach to czego Wy nie mięliście w dzieciństwie, albo właśnie to, co Wam kazali robić w dzieciństwie. A do dziecka powinno się podejść i zapytać: co tak na prawdę jest Twoją pasją, czy też najbardziej Cię porusza. Wtedy trzeba pomóc spełnić marzenie dziecku. Każde dziecko uwielbia coś innego i to jest najważniejsze.

  • 1 0

 • warto wziąć po uwagę potrzeby i zainteresowania naszego dziecka, podjąć mądrą decyzję nie dlatego, że koleżanki chodzą tylko czy nasze dziecko tego chce.
  Warto również przyjrzeć się czy naszemu dziecku nie jest potrzebna pomoc i zamiast baletu czy karate nie ważniejsze byłyby zajęcia korekcyjno wyrównawcze czy spotkania z logopedą.
  Czasem o tym zapominamy...

  • 0 0

 • APEL DO MŁODYCH RODZICÓW

  Sprawdzajcie dokładnie komu powierzacie swoje dzieci.Czy firma i lokal, w którym odbywają się zajęcia mają wszystkie zezwolenia na prowadzenie takiej działalności/p-poż.;bhp;sanepid i inne/.Macie do tego pełne prawo.Działalnośc z małymi dziećmi obwarowana jest szczególnymi przepisami.Obecnie jak grzyby po deszczu powstają prywatne przedszkola,ogniska itp.nastawione na działalność z coraz mniejszymi dziećmi.Wśród tych ludzi są i tacy,którym obce jest bezpieczeństwo i zdrowie Waszych dzieci.Wykorzystując koniunkturę robią kasę.Takim przykładem może być działające od kilku m-cy/bez jakichkolwiek zezwoleń/mini-przedszkole widmo przy ul.Matejki we Wrzeszczu.Jeden z przykładów:WYJŚCIE AWARYJNE Z LOKALU ZABITE JEST NA GŁUCHO DESKAMI!!! ZGROZA !!!A rodzice omamieni cudem intelektualnym swoich dzieci za wszelka cenę walą tam jak w dym.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Forum

Wydarzenia

Lux Æterna - wystawa GTF
Lux Æterna - wystawa GTF
wystawa
gru 13-27.03
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Dom Uphagena
Feerie experymentów
Feerie experymentów
warsztaty
sty 15-27.02
g. 11:00
Gdynia, Experyment
Ferie w stoczni
Ferie w stoczni
spacer
sty 17-27.02
Gdańsk, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Najczęściej czytane