• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dzieci?

rm
28 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 18:27 (28 lutego 2008)

Dodatkowy język obcy, balet, tenis, karate, nauka gry na pianinie. Presja, jaką odczuwają rodzice pragnący zapewnić swojemu dziecku dobry życiowy start, jest ogromna. Łatwo zagubić się w gąszczu rozmaitych kursów i zajęć pozalekcyjnych.



Przed wyborem dodatkowych zajęć dla dziecka należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii. Przede wszystkim jego własną aktywność, a więc to, co lubi ono robić najbardziej. To, że cała klasa uczęszcza na lekcje języka angielskiego nie oznacza, że musi to robić również nasze dziecko.

Źle wybrane zajęcia, zamiast sprawić dziecku przyjemność, staną dla niego źródłem stresu. Szczególnie, że oferta trójmiejskich placówek skierowana jest do coraz młodszych dzieci. Dla przykładu, Klub Bolek i Lolek na zajęcia z języka angielskiego i rytmiki zaprasza już najmłodsze bobasy - półtora i trzyletnie. Do wzięcia udziału w zajęciach przedszkola artystycznego zachęca gdański Klub Winda. Z kolei maluchy 2,5-letnie z Gdyni i okolic już od marca mogą uczęszczać na zajęcia teatralne i taneczne do Teatru Miejskiego w Gdyni.

Aby uniknąć pomyłek warto zapytać prowadzących, jak dokładnie wyglądać będzie program zajęć. A więc, co konkretnie będą robić dzieci: czy będą one śpiewać, czytać, czy tylko uczestniczyć w wykładach.

Jeśli nasze dziecko lubi robić wycinanki, znajdźmy mu zajęcia plastyczne. Jeśli zaś trudno mu usiedzieć w miejscu, poszukajmy zajęć, w których najważniejsza będzie aktywność fizyczna. Ciekawą ofertę skierowaną do najmłodszych dzieci proponuje choćby pływalnia kryta przy Gimnazjum Jezuitów w Gdyni. - Zainteresowanie zajęciami skierowanymi do najmłodszych dzieci jest ogromne - mówi Piotr Płosaj z centrum Staś - Celem prowadzonych przez nas zajęć nie jest jednak nauka pływania, ale oswojenie dzieci z wodą. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem treningowym, a nad całością zajęć czuwa bez przerwy trzech instruktorów oraz dwóch ratowników.

Psychologom trudno jednoznacznie określić, na ile zajęć od jakiego wieku można na zajęcia dodatkowe zapisać dziecko. Dla jednego malucha dwie wizyty na basenie tygodniowo to już dużo, inne samo zapyta, czy może zostać na basenie dłużej.

- Dziecko przemęczone nie będzie się chętnie angażować w zajęcia, może być ospałe, niespokojne, nerwowe, częściej łapać infekcje i chorować. - mówi Katarzyna Wieczorek, psycholog, psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobowości Mila. - Każde dziecko ma swoje tempo przyswajania wiedzy i zapotrzebowania na odpoczynek. Im mniejsze dziecko, tym ważniejszy kontakt z rodzicami. Należy więc wybierać takie zajęcia, w których rodzic może aktywnie brać udział.

Wspólnie z dzieckiem warto wybrać się do jednego z licznych centrum zabaw działających w Trójmieście. Ciekawą ofertę rozrywek znajdziemy w Centrum Zabaw Twórczych Edward, Bajkowie, czy Kids Land. Coraz cieplejsze dni zachęcają również do częstszych zabaw poza domem. Obecne place zabaw w niczym nie przypominają tych sprzed kilkunastu lat. Plac przy ul. Dąbrowszczaków na Przymorzu, "Zielony park" przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej i Smoluchowskiego w Gdańsku Wrzeszczu, czy plac zabaw przy ul. Wieluńskiej w Gdyni Małym Kacku są tego najlepszym przykładem.

Pamiętajmy również, że dziecko, któremu organizujemy każdą minutę życia, nie tylko w dorosłym życiu nie będzie wiedziało, jak ciekawie wypełnić czas poza pracą, ale również będzie miało problemy z podejmowaniem samodzielnych decyzji. Poza tym żaden dodatkowy kurs nie zagwarantuje nam, że nasze dziecko odniesie w przyszłości sukces.

- Trudno jednoznacznie wyrokować, że dziecko, które dużo się uczy w dzieciństwie odniesie sukces - przyznaje Katarzyna Wieczorek. - Do tego bowiem potrzebne oprócz inteligencji są również zdolności społeczne, które się nabywa w kontakcie z rodzicami i zabawie z rówieśnikami. Dzieci nie rozwijające się harmonijnie, mogą być wycofane i onieśmielone w kontaktach rówieśniczych, zwłaszcza gdy ich umiejętności fizyczne pozostają w tyle w stosunku do kolegów i koleżanek. Zajęte tylko nauką mogą mieć mniej możliwości na rozwijanie swoich umiejętności interpersonalnych, uczenie się funkcjonowania w grupie rówieśniczej, co może powodować u nich ogromnych stres w przyszłości.
rm

Opinie (49) 10 zablokowanych

  • Do rodzica

    Zarządca Budynku ma obowiązek chronić interesów wszystkich właścicieli nieruchomość, stąd jego postawa wobec autokratycznie i samowolnie działających właścicieli tegoż lokalu. Jeśli właściciel dopuszcza się samowolnych działań łamiących Ustawę o Własności Lokali oraz Ustawę Prawa Budowlanego, Zarządca budynku ma obowiązek wszcząć wobec takiego właściciela postępowanie administracyjne, a nawet sądowe. Wynika to z prostej zasady - wszelkie działania poza obowiązującym prawem są naganne i powinny być egzekwowane. Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości??? To nie zła wola lokatorów i współwłaścicieli, tylko samowola właścicieli tego lokalu sprawiły, że sytuacja jest napięta i prawdopodobnie znajdzie swój finał w sądzie.

    • 0 0

  • Ukłony i szacunek dla OBSERWATORA,ze nie ogarnęła go wszechobecna znieczulica.Serce się raduje gdy sie pomyśli ,ze jeszcze dla niektórych wartością nadrzędną jest zdrowie i zycie człowieka a nie mamona.Podawajcie wiecej takich przykładów jako ostrzezenie.

    • 0 0

  • Do "lojalnego" rodzica

    A, oto trochę koniecznej wiedzy dla lojalnego wobec "Step Ahead" rodzica. Jak przestudiuje nieco obowiązującego w Polsce prawa, będzie może wiedział, że właściciel lokalu to może wydać zezwolenie nawet na prowadzenie ZOO we własnym lokalu, ale jak to się ma do PRAWA??? Oto, jeden z artykułów Prawa Budowlaneg: Art. 71. 1. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga pozwolenia właściwego organu. Przepisy art. 32 stosuje się odpowiednio.
    2. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:
    1) przeróbkę pomieszczenia z przeznaczeniem na pobyt ludzi albo przeznaczenie do użytku publicznego lokalu lub pomieszczenia, które uprzednio miało inne przeznaczenie bądź było budowane w innym celu, w tym także przeznaczenie pomieszczeń mieszkalnych na cele niemieszkalne;
    2) podjęcie albo zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego lub pracy, warunki zdrowotne, higieniczno-sanitarne lub ochrony środowiska, bądź wielkość lub układ obciążeń.
    3. W razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez pozwolenia, o którym mowa w ust. 1, przepisy art. 50, art. 51 i art. 57 ust. 7 stosuje się odpowiednio. W decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1, właściwy organ może nakazać właścicielowi albo zarządcy przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. I, jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia - organem właściwym do wydania decyzji o przekwalifikowaniu lokalu na cele niemieszkalne w przypadku Gdańska jest WAiOZ UM. A, niestety właściciele lokalu nie raczyli dopełnić żadnej z tych formalności. Teraz Państwo wiecie, czy to, aby na pewno nienawiść do dzieci kieruje lokatorami nieruchomości, czy też - najzwyklejsze w świecie nie zgadzanie się na bezprawie. Z poważaniem / lokatorzy

    • 0 0

  • DO STEP AHEAD

    Słowo "PRZEDSZKOLE"związane jest, i tak się kojarzy,z prowadzeniem pewnego, szczególnego rodzaju usług i spełnianiu określonych zadań.Na Waszej stronie internetowej wyraźnie figuruje hasło"MINI-PRZEDSZKOLE"wraz z dokładnym rozkładem zajęć.W poście powyżej właścicielka p.Aleksandrowicz temu zaprzecza.Przyjmując,że prawdą jest post firma nadużywa słowa"PRZEDSZKOLE",świadomie manipulując i wprowadzając w błąd potencjalnych klientów. Każdy się domyśli w jakim celu.
    PS:Cała okolica Matejki 16 wie, że pod tym adresem funkcjonuje PRZEDSZKOLE.Świadczy o tym szyld na budynku wyrażnie reklamujący usługi przedszkolne.Potwierdzją to również rodzice przyprowadzający doń swoje pociechy.Komu i w jakim celu p.Aleksandrowicz próbuje udowodnić ,że"koń jest wielbłądem"i zaprzecza oczywistym i potwierdzonym faktom.?

    • 0 0

  • Drogie Panie prowadzące 'Mini Przedszkole", skoro tak profesjonalnie podchodzicie Panie do swojej działalności, to może powinnyście zainwestować jakąś sumę w wyciszenie lokalu, w którym odbywają się najróżniejsze zajęcia z dziećmi. Tańce, gimnastyka, rytmika, przyjęcia urodzinowe, wszystko przy wtórze głośnej muzyki, "okraszone" spontanicznym hałasem, do jakiego jest zdolna grupa rozbawionych dzieci, dają się we znaki wszystkim mieszkańcom kamienicy. Czy nie wypadałoby wygłuszyć chociaż drzwi??? Czy nie można ich uszczelnić, by przy ich zamykaniu nie trzęsła się w posadach cała kamienica. Łomot zatrzaskiwanych drzwi daleki jest chyba od kultury bycia. Panie stawiacie na kulturalne, bezstresowe, przyjazne zajęcia z dziećmi, a co z naszym stresem??? Dlaczego nie pomyślicie o zrobieniu czegokolwiek, by mieszkańcy kamienicy nie byli zmuszani codziennie, przez kilka godzin, do biernego uczestnictwa w Waszych nader "wolnych od wszystkich stresów" zajęciach.
    Z poważaniem/LOKATORZY

    • 0 0

  • Dziwne rzeczy:(

    Niby dorośli, niby świadomi, a uważają, że, skoro nie przygotowują (oferują) posiłków dla korzystających z usług przedszkola, to nie muszą mieć, tzw. odbioru lokalu przez SANEPID i Straż Pożarną. Przecież to aż niemożliwe, żeby nie mieć świadomości, jakie są kompetencje SANEPIDU; w jakich rodzajach działalności ta instytucja MUSI zaopiniować przydatność danego lokalu. Nie tylko w tej, która wiąże się z "pożywieniem". Brak wiedzy niekiedy bardzo dużo kosztuje, również nieprzyjemności. A, lokal w który prowadzona jest działalność "wykonywana na dzieciach" MUSI mieć opinię SANEPIDU. WIEM TO NA PEWNO.

    • 0 0

  • Prawda

    To prawda, że tylko kompletny dyletant (ignorant) może twierdzić, że SANEPID nie powinien zaopiniować (dokonać inspekcji/odebrać) lokal, w którym odbywają się jakiekolwiek, nawet jeśli nie są oferowane posiłki, zajęcia zbiorowe dla dzieci. Tłumaczenie prowadzących Przedszkole, czy Mini Przedszkole jest nieodpowiedzialne, albo celowo tendencyjne, by uciszyć ten szum wokół tej, nie do końca formalnej działalności.

    • 0 0

  • Zadowolonej mamie proponujemy następujący eksperyment. Niech wszystkie dzieci, które uczęszczają do tego "Mini Przedszkola" zaprasza wraz z opiekunami (mamami, tatusiami, babciami) do siebie do mieszkania. Niech to robi codziennie, sześć razy w tygodniu. Niech ich wszystkich gości przez te dni, po kilka godzin dziennie. Niechże wszystkie dzieci tańczą, śpiewają, biegają, gimnastykują się. Niech im zafunduje trochę rozrywki przy muzyce. I, na koniec niechże popatrzy na reakcje swoich sąsiadów. Wnikliwie oceni, czy aby wszyscy mile się Jej kłaniają, tak jak przed tym eksperymentem. Zapewniamy, że z całą pewnością zaczną się burzyć na hałas i dokuczliwość wynikającą z naturalnej potrzeby dzieci (potrzeby biegania, skakania, krzyku, śmiechu, płaczu, itd). Niechże "zadowolona Mama" nie zapomina, że miejsce, do którego, jako jedna z wielu, przyprowadza swoją pociechę na te bezstresowe zajęcia, to miejsce, w którym najzwyczajniej w świecie mieszkają sobie ludzie. Ludzie, którzy chcą mieć spokój w swoim miejscu zamieszkania. Czy to wygórowane i aroganckie oczekiwania?

    • 1 0

  • (1)

    Z drugiej strony, cisza nocna jest od 22

    • 0 0

    • cisza nocna zaczyna sie o 22 konczy o 6

      ja osobiście pracuje na nocki nie wiem czy byłabym szczesliwa gdybym musiała jeszcze w dzień znosić halas dzieci, nie mowie o tym ze nawet jako osobie uczącej się ciezko się skupic w halasie... jeżeli przeczkole to nie w miejscu gdzie mieszkają ludzie bo to trochę razi

      • 0 0

  • Gdyby stosować się tylko, i wyłącznie do "zasady ciszy nocnej", to można byłoby urządzać sąsiadom codziennie dyskotekę od 6.00 do 22.00. Trzeba pamiętać, że jest to działalność komercyjna, a nie charytatywna, więc tolerancja ma inny wymiar. Co człowiek toleruje w imię wyższych celów, nie musi być tolerowane w sytuacji, kiedy w grę wchodzi oczywisty komercjalizm, a nie "nieodpłatne zajęcia pozalekcyjne dla dzieci z dzielnicy"!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane