- 1 Dlaczego w szkołach nie promuje się szczepień przeciw HPV? (82 opinie)
- 2 Atrakcje na rodzinny weekend (7 opinii)
- 3 Nowy budynek atrakcją leśnego ogrodu (75 opinii)
- 4 Lęk separacyjny u niemowląt. Jak sobie z nim radzić? (13 opinii)
- 5 Darmowe leki dla dzieci i młodzieży (57 opinii)
- 6 Oto najlepsza książka dla dzieci 2022 roku (27 opinii)
Jak zostać rodziną zastępczą? MOPR zaprasza zainteresowanych
Ponad 600 dzieci objętych wsparciem MOPR w Gdańsku wychowuje się w rodzinach zastępczych. To m.in. maluchy, dzieci z niepełnosprawnościami, rodzeństwa, które wymagają uważności, troski, poczucia bezpieczeństwa. Rodzina zastępcza to najlepsza pomoc, gdy zawodzi rodzina biologiczna. Rodzice zastępczy nie tylko karmią, uczą czy opiekują się dziećmi, ale też je wychowują. Kto może zostać rodzicem zastępczym? MOPR zachęca osoby, które mają dużo cierpliwości i wyrozumiałości, aby stworzyły rodzinę zastępczą i przyjęły do swojego domu dzieci. W środę, 24 maja w Forum Gdańsk dyżurować będą specjaliści, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania zainteresowanych.
Daj przyszłość - zostań rodziną zastępczą
W środę, 24 maja, w Forum Gdańsk przy ul. Targ Sienny 7 dyżurować będą specjalistki i specjaliści Wydziału Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W godzinach od 10 do 18, na scenie w obiekcie służą informacją m.in., jak się przygotować do pełnienia roli zastępczego rodzica, jakie trzeba spełnić warunki, by nim zostać.

- Psycholodzy, pedagodzy, trenerzy szkolący kandydatów na opiekunów zastępczych zapraszają do kontaktu zwłaszcza mieszkanki i mieszkańców, którzy są zainteresowani założeniem rodziny zastępczej. Osoby, które są otwarte na potrzeby dzieci. Specjalistki i specjaliści Ośrodka zachęcają do kontaktu, rozmowy oraz współpracy każdą osobę, która może i chce stworzyć dziecku ze smutnym bagażem doświadczeń bezpieczny dom, gdzie panują szacunek, troska i miłość. Środowa akcja MOPR przebiega pod hasłem "Daj przyszłość - zostań rodziną zastępczą". Jej głównym celem jest pozyskanie nowych opiekunów zastępczych dla gdańskich dzieci, które tego wsparcia bardzo potrzebują - mówi Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku.
Pracowniczki i pracownicy Wydziału Pieczy Zastępczej są też dostępni i zapraszają do kontaktu w MOPR przy ul. K. Leczkowa 1A w Gdańsku, tel.: 58 347 82 77 i 58 347 82 78, e-mail: mopr@gdansk.gda.pl.
Kto może zostać rodzicem zastępczym?
Przypomnijmy, że rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka mogą tworzyć małżonkowie lub osoba samotna, którzy m.in.:
- dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
- nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej,
- nie są ograniczeni w zdolności do czynności prawnych,
- są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem,
- zapewniają warunki umożliwiające zaspokojenie indywidualnych potrzeb dziecka.

- Być może po konsultacji ze specjalistami pieczy zastępczej łatwiej będzie zainteresowanym podjąć decyzję o takim wsparciu dzieci z bagażem doświadczeń. Pamiętając przy tym, że prowadzenie np. zawodowej rodziny zastępczej jest przede wszystkim odpowiedzialną pracą. Może ona się okazać nie tylko zawodowym, ale i życiowym spełnieniem - przekonuje Ressel.
Szczegółowe wiadomości m.in. o formach rodzinnej pieczy zastępczej, wsparciu dla opiekunów oraz dla dzieci objętych pomocą są dostępne na stronie gdańskiego MOPR.
Wydarzenia
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-05-18 12:42
Paradoks polega na tym
Że 80% odpowiedzialnych ludzi się nie podejmie przez odpowiedzialność. Ja też. Ale fakt - dzieci potrzebują takiej pomocy
- 7 1
-
2023-05-18 21:38
Czy na pewno MOPSowi zależy?
Dzwoniłam jakiś czas temu do MOPSu w tej sprawie, chciałam dopytać o kilka szczegółów, których nie ma w ustawach (a przynajmniej nie znalazłam). Pani tak nieprzyjemna, tak ostręczająca, oczywiście nie potrafiąca udzielić mi odpowiedzi, że na dalszą współpracę aż włos się jerzy na głowie.
- 8 0
-
2023-05-17 19:40
Niestety tylko (3)
Ta cała procedura trwa tak długo, że się odechciewa...
- 24 8
-
2023-05-17 21:19
mopry i sądy tworzą procedury że się po prostu nie da
- 16 3
-
2023-05-18 10:31
No - normalnie trwa 9 miesięcy i też nie jest przyjemna
- 4 4
-
2023-05-19 07:15
Dokladnie. W tym jest problem. Nie w braku chetnych.
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.