• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jazda konna dla dzieci. Kiedy zapisać dziecko na zajęcia?

Klaudia Cichocka
21 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Jazda konna dla dzieci to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również korzyści fizyczne i intelektualne. Jazda konna dla dzieci to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również korzyści fizyczne i intelektualne.

Jazda konna dla dzieci to sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu z dala od zgiełku miasta. Nie tylko maluchy, ale również starsze dzieci marzą o kontakcie z końmi, które zachwycają majestatycznym wyglądem i spokojem. Jak wyglądają zajęcia jazdy konnej dla dzieci i kiedy zdecydować się na dołączenie do szkółki jeździeckiej?
Jazda konna - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Stadniny zapraszają dzieci w każdym wieku. Wiele ośrodków prowadzi zajęcia dla maluchów już od 4 roku życia, które zaczynają przygodę od spokojnych spacerów na kucykach. Dzieci uczą się również opieki i pielęgnacji zwierząt.

Jazda konna dla dzieci - dlaczego warto?Kontakt ze zwierzętami to ważny element terapii schorzeń psychicznych, neurologicznych, ale również związanych z mięśniami czy stawami. Hipoterapia czyli metoda rehabilitacji ruchowej z udziałem koni odgrywa dużą rolę w czasie terapii dzieci z niepełnosprawnością.

Dziecko uspokaja się, wycisza i odnajduje w sobie troskę o zwierzę. Jazda konna dla dzieci to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również korzyści fizyczne i intelektualne.

Czas spędzony w stadninie to dobry sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków. Dzieci spędzają godziny na świeżym powietrzu z dala od miejskiego zgiełku, ekranów komputerów i telefonów oraz szkolnych problemów. Jazda konna uczy cierpliwości, konsekwencji i spokoju. Dziecko buduje więź ze zwierzęciem, ćwiczy pielęgnację i troskę o konia. Pociecha rozwija również samodzielność, zaangażowanie oraz pewność siebie. Uczy się rozpoznawać emocje i kształtuje inteligencję emocjonalną. Dziecko ćwiczy wrażliwość i odpowiedzialność.

Jazda konna - Gdynia


Nauka jazdy konnej dla dzieci to sposób na wzmocnienie ciała. Podczas jazdy pracują mięśnie nóg - łydek i ud, ale również górne partie ciała - ramiona, ręce czy plecy. Jazda konna uczy również utrzymania prawidłowej postawy. Dziecko przestaje się garbić i wyrabia nawyk trzymania prostych pleców. Wzmacnia zmysł równowagi i koordynację. Poprawia również spostrzegawczość.

Zanim zapiszesz dziecko na zajęcia jazdy konnej, dowiedz się więcej o szkółce jeździeckiej. Zanim zapiszesz dziecko na zajęcia jazdy konnej, dowiedz się więcej o szkółce jeździeckiej.

Jazda konna dla dzieci - od ilu lat?Dla dzieci w wieku ok. 4 - 5 lat sprawdzi się nauka jazdy na kucyku. Maluchy zapoznają się ze zwierzęciem dopasowanym do ich wzrostu. Kilkunastominutowe oprowadzanie na kucyku pozwala dziecku zapoznać się z nowym wrażeniem. Jeżeli dziecku spodoba się czas spędzony na grzbiecie zwierzęcia, w następnym kroku instruktor zacznie ćwiczenia poprawiające koordynację i równowagę.

Jazda konna. Czy trzeba mieć własny sprzęt, aby zacząć?Starsze dzieci w wieku 9 - 10 lat mogą zacząć regularne treningi na koniu. Eksperci wskazują, że to najlepszy czas na systematyczne ćwiczenia, ponieważ układ kostny gotowy jest na wysiłek na grzbiecie zwierzęcia, a ewentualne obciążenia nie przyczynią się do poważnych kontuzji.

Ile kosztuje jazda konna dla dzieci?Zanim zapiszesz dziecko na zajęcia jazdy konnej, dowiedz się więcej o stajni i zwierzętach. Jak sprawdzić szkółkę jeździecką?

Zwróć uwagę na stan koni i stajni. Oceń, czy zwierzęta są zadbane, czyste i odżywione. Zajrzyj do boksów - zwierzęta powinny mieć regularnie wymienianą ściółkę. Sprawdź również kwalifikacje instruktorów. Dowiedz się więcej o odbytych kursach i ukończonych szkołach. Sprawdź również, jak instruktorzy podchodzą do kontaktu z dziećmi. Odwiedź z dzieckiem kilka szkółek i wspólnie ustalcie, gdzie pociecha czuła się najlepiej. Możecie również skorzystać z lekcji próbnej i przetestować metody i sposób działania szkółki jeździeckiej.

Po czasie, kiedy dziecko zaangażuje się w naukę jazdy konnej, warto wykupić karnet na kilka godzin zajęć. Po czasie, kiedy dziecko zaangażuje się w naukę jazdy konnej, warto wykupić karnet na kilka godzin zajęć.
Ile kosztuje jazda konna dla dzieci?

Stajnie oferują jazdę naukę jazdy konnej dla dzieci:

  • na lonży, czyli oprowadzanie po okręgu, na kilkumetrowej linie,
  • na okólniku, czyli po wyznaczonym terenie, bez linki.

Na początku dziecko zacznie naukę jazdy po okręgu, na kilkumetrowej linie kontrolowanej przez instruktora. Większość stadnin wykonuje przeliczenia na 30 min jazdy. Na lonży koszt kształtuje się na poziomie ok. 30 - 50 zł. Średnia cena jazdy na okólniku wynosi ok. 35 - 40 zł za pół godziny.

Po czasie, kiedy dziecko zaangażuje się w naukę jazdy konnej, warto wykupić karnet. Stadniny oferują kilka lub kilkanaście godzin w pakiecie.

Opinie

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane