• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jesteś w ciąży? Zadbaj o wykonanie niezbędnych badań

Małgorzata Zimnoch
10 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Kobieta, która spodziewa się dziecka lub planuje ciążę, powinna wykonać test na HIV. Kobieta, która spodziewa się dziecka lub planuje ciążę, powinna wykonać test na HIV.

Jeżeli kobieta wie, że jest nosicielką wirusa HIV, można niemal całkowicie wyeliminować ryzyko zarażenia dziecka. Jeżeli nie jest tego świadoma, prawdopodobieństwo, że zakazi dziecko wynosi 50 proc. Lekarze z trójmiejskich przychodni nie zawsze informują jednak o zalecanych testach na HIV.



Czy chciał(a)byś, aby twój partner/partnerka wykonał test na HIV?

Gdy lekarz prowadzący ciążę zaproponował Monice Pryśko z Gdańska wykonanie testu na HIV, jej pierwszym odruchem było oburzenie. Na swoim blogu tekstualna.pl pani Monika napisała: "Już chciałam się zerwać z fotela i krzyknąć ,,No wie Pani co?!''. Jak widać ja też uległam stereotypowi, że grzeczne dziewczynki się nie zarażają... zapomniałam o nieszczęśliwych przypadkach, szczepionkach, zastrzykach... Teoretycznie, nawet niewinna wizyta u stomatologa może skończyć się zarażeniem".

- Tylko osoba, która nie przeszła inicjacji seksualnej może nie obawiać się zakażenia. Niestety, chociaż coraz mniej niż kiedyś mówi się o HIV i AIDS w mediach, to liczba zakażonych i chorych wzrasta, zwłaszcza wśród kobiet - mówi dr n. med. Małgorzata Lemańska, specjalista chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Automatycznie wzrasta więc również liczba kobiet ciężarnych, które mają HIV.

Szacuje się, że w Polsce ok. 70 proc. nosicieli nie wie, że są zarażeni wirusem HIV.

Od 2012 roku badanie na HIV jest w Polsce jednym ze standardów opieki medycznej nad kobietą w ciąży - tak samo jak oznaczenie grupy krwi - i nie oznacza wcale, że lekarz uważa pacjentkę za osobę z grupy podwyższonego ryzyka. Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, test należy wykonać w I i III trymestrze. Niestety, w Polsce badanie kierunku HIV wykonuje niewiele ciężarnych kobiet. Dlatego poziom zakażenia noworodków przez matki-nosicielki wirusa według statystyk z 2010 r. wynosił w naszym kraju ok. 50 proc., podczas gdy np. we Francji jest to zaledwie 3 proc.

W tej chwili w Polsce żyje około 150 dzieci zakażonych wirusem HIV, 118 z nich jest leczonych antyretrowirusowo. 

W ciągu ostatnich 10 lat w Trójmieście doszło do 5 zakażeń dziecka wirusem HIV podczas ciąży, porodu lub połogu. W ciągu ostatnich 10 lat w Trójmieście doszło do 5 zakażeń dziecka wirusem HIV podczas ciąży, porodu lub połogu.
- I tak jest znacznie lepiej niż jeszcze kilka lat temu - mówi Ewa Lisius, zastępca oddziałowej pionu położniczo-ginekologicznego w Copernicusie i położna z 25-letnim stażem. - W naszym szpitalu mniej niż 40 proc. kart ciąży ma wpisany wynik testu na HIV, a według oficjalnych danych średnia w Polsce jest dużo gorsza - tylko kilkanaście proc. Polek robi w ciąży badania w kierunku wirusa.

Powody są dwa - twierdzi dr Małgorzata Lemańska. Po pierwsze my, Polacy, jak ognia unikamy wszelkich badań, zwłaszcza takich, które mogą zdiagnozować poważną chorobę.

- Drugi powód to powód finansowy. Badanie nie jest finansowane przez NFZ, ciężar finansowy musi więc wziąć na siebie przychodnia lub pacjentka - tłumaczy dr Lemańska. - Jest pewna grupa lekarzy - niestety niemała - która ciągle jeszcze nie informuje i nie zaleca kobietom w ciąży badania w kierunku HIV.

Koszt takiego testu to ok. 30 zł, ale przychodnie - zwłaszcza publiczne - liczą każdą złotówkę. Wszystkie trzy kobiety z naszej miniankiety, które nie były poinformowane o testach, były pod opieką lekarzy z placówek publicznych. Wśród nich była pani Małgorzata z Gdańska, obecnie w 9. miesiącu ciąży. O test na HIV upomniała się sama.

- Byłam w szóstym miesiącu, gdy zapytałam, dlaczego jeszcze nie miałam badań na HIV. Lekarz, który prowadził moją ciążę, zanim dał mi skierowanie, zrobił dwuznaczną i bardzo zdziwioną minę.

Odpowiednia terapia pozwala zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa ciężarnej kobiety na dziecko do 1 procenta.

Pani Dorota z Gdańska urodziła córeczkę na początku tego roku. W I trymestrze ciąży wykonała serię badań zleconych przez lekarza prowadzącego, między innymi test na obecność wirusa HIV.

- Sama bym o tym nie pomyślała, a to jest bardzo ważna informacja, bo w razie - tfu tfu - gdybym miała, to dziecko mogłoby być dzięki tej informacji zdrowe. HIV można mieć mimo że się nie jest w grupie ryzyka, to się zdarza przecież, więc jestem jak najbardziej za tymi badania, po prostu człowiek jest bardziej spokojny, a w czasie ciąży naprawdę jedyne o czym się marzy to spokój i taka pewność, że jest wszystko w porządku z dzieckiem w brzuchu.

Kobieta seropozytywna podczas ciąży otrzymuje leki antyretrowirusowe, poziom wirusa w jej krwi jest regularnie monitorowany.

- Dziecko po urodzeniu jest natychmiast dokładnie myte, a jego drogi oddechowe oczyszcza się ze śluzu. Noworodek nie jest karmiony piersią i nie otrzymuje szczepionki przeciwko gruźlicy - mówi dr Lemańska. - W ciągu 4 godz. po przyjściu na świat (najpóźniej do 48 godz. po porodzie) otrzymuje leki antyretrowirusowe.

W ciągu ostatnich 10 lat w Trójmieście doszło do 5 zakażeń dziecka wirusem HIV podczas ciąży, porodu lub połogu.

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła się kampania informacyjna "Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV". Kampania skierowana jest do środowisk medycznych - lekarzy ginekologów, położnych i pielęgniarek oraz lekarzy rodzinnych. Ale trudno będzie ocenić jej wyniki - nie ma bowiem statystyk dotyczących badań na HIV kobiet ciężarnych. W formularzu zgłoszenia wyniku dodatniego nie przewidziano miejsca na informację o ewentualnej ciąży. Dane dotyczące zakażonych wirusem HIV oraz chorych na AIDS w ogóle są mało precyzyjne.

- W zgłoszeniach dodatnich wyników testów bardzo często nie ma informacji dotyczących miejsca zamieszkania zakażonego/chorego, podawane jest tylko województwo - tłumaczy Anna Obuchowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Gdańsku. - W związku z tym dane dotyczące zakażeń HIV w poszczególnych powiatach nie są precyzyjne. W 2013 r. zarejestrowano 3 przypadki zakażeń HIV z  powiatu miasta Gdynia, 11 - miasta Gdańsk, 1 - miasta Sopot, 8 z innych określonych powiatów województwa pomorskiego, w 24 przypadkach nie podano powiatu.

Na Pomorzu w 2013 r. odnotowano 47 nowych zarażeń HIV i 15 nowych rozpoznań AIDS.

Według dr. Lemańskiej badanie w kierunku HIV dla kobiet w ciąży powinno być obowiązkowe.

- W Trójmieście wszystkie zarażone kobiety objęte opieką i wczesną terapią urodziły zdrowe dzieci. A takich porodów w ciągu ostatnich kilkunastu lat było ok. 40. Pamiętam, że jedna kobieta powiedziała lekarzowi o zakażeniu dopiero pod koniec ciąży - zrobiliśmy, co było można, niestety dziecko przyszło na świat zarażone i zmarło wkrótce po urodzeniu.

W województwie pomorskim jest 622 nosicieli HIV oraz 297 osób chorych na AIDS.

Pani Anna z Gdyni jest w 8. miesiącu ciąży. Testu nie robiła, bo nikt nie poinformował jej, że powinna go zrobić.

- W sumie to nie mam powodów, żeby się badać na HIV, ale gdyby lekarz zapisał mi taki test, to bym go zrobiła, tak jak robiłam wszystkie inne zlecone badania.

Kobieta, która w ciąży nie została poinformowana o zalecanych testach i urodziła zarażone dziecko, może pociągnąć lekarza do odpowiedzialności prawnej i uzyskać odszkodowanie. Każde dziecko, które jest zakażone wirusem, wymaga leczenia do końca życia.

W Polsce jest ok. 17 tys. potwierdzonych zakażeń HIV. Szacuje się, że drugie tyle to nosiciele nieświadomi (dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny). Liczba zakażeń HIV w Polsce systematycznie wzrasta. Na ryzyko zakażenia HIV narażeni jesteśmy wszyscy - bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę.

Test na HIV możesz zrobić bezpłatnie i anonimowo w PKD przy NZOZ INVICTA, ul. Podwale Grodzkie 2 w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (41) 1 zablokowana

  • NHS (1)

    NHS w UK w 2012 roku odnotował wzrost o 40% zakażeń wirusem HIV wśród używających prezerwatywy. Wśród homoseksualistów wzrost o 60%.
    Odsyłam do materiałów źródłowych NHS.

    • 4 0

    • UK to jeden bu*del, tam 15to letnie dzieciaki zmianiaja partnerow kilka razy w mieisacu.

      • 1 0

  • Test na HIV? (1)

    Kwiatek do kozucha, sa duuuzo wazniejsze badania w trakcie ciazy - czemu o nich nie piszecie (jak i o tym, ze niektore sa praktycznie nieosiagalne bez prywatnej wizyty)?

    • 0 2

    • OK, juz chyba wiem czemu o nich nie piszecie: bo tylko INVICTA ma granty od badan na HIV ze stronu budetu, wiecej badan = wiecej kasy. A jak wiadomo, badanie na HIV nie jest jakos popularne, wiec zrobmy panike w mediach i dorobmy sobie klientow (czyli kasy). Ten sam cyrk co pneumokoki.

      Obrzydliwe.

      • 0 4

  • Zacznijmy od tego że KUR***WSKI NFZ nie popodpisywał umów z ginekologami

    skutkiem czego np, na Suchaninie nie ma takiej przychodni, kobiety płacą za wizyty albo szukają innej, jak jeszcze była czynna, to za wizyty w ciąży NFZ zapłacił przychodni PRAWIE PO ROKU, rozpoczętego leczenia u laryngologa nie można kontynuować, bo nie podpisują kontraktów i po kilku latach leczenia zmieniaj lekarza, na operacje zaćmy czeka się 2 lata, a tu o pedalskiej zarazie artykuł, opanujcie się i piszcie o prawdziwych problemach a nie artykuły o jednostkowych przypadkach, piszcie jak działa ten chory system!

    • 1 2

  • o jej...

    na zdjęciu to ja i moja 3 centymetrowa wówczas Oleńka, teraz 11 kg Bąbel śpi smacznie w pokoju obok :)

    • 1 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane