• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa?

Anna Żukowska
15 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Z bólem zęba idziemy do dentysty, kiedy doskwiera kaszel i katar, do lekarza pierwszego kontaktu. A co, kiedy widzimy, że nasze dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, kiedy jest agresywne, niegrzeczne, niespokojne, czy przygnębione? Możemy wówczas udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego.  Z bólem zęba idziemy do dentysty, kiedy doskwiera kaszel i katar, do lekarza pierwszego kontaktu. A co, kiedy widzimy, że nasze dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, kiedy jest agresywne, niegrzeczne, niespokojne, czy przygnębione? Możemy wówczas udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego.

Coraz rzadziej wizyta z dzieckiem u psychologa uważana jest za powód do wstydu. Zawód ten zaczynamy traktować jak każdy inny. Dziecko skarży się na ból zęba? Idziemy do stomatologa. Katar i kaszel? Umawiamy się do pediatry. Więc kiedy mamy problemy wychowawcze, możemy się zgłosić właśnie do psychologa dziecięcego.



Cz zwróciłeś(łaś) się kiedyś o pomoc do psychologa?

Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do psychologa dziecięcego? Nie ma ustalonego wieku pierwszej wizyty. Jednak może ona nastąpić nawet wtedy, kiedy maluch będzie miał zaledwie kilka miesięcy. Tak się dzieje z dziećmi, które np. trafiają do trójmiejskich Ośrodków Wczesnej Interwencji. - Mój syn urodził się w trzydziestym tygodniu ciąży i po pewnym czasie od wyjścia ze szpitala trafiliśmy do OWI z automatu - mówi Agnieszka, mama trzyletniego Stasia. - Wiedziałam, że Staś będzie rehabilitowany, bo musiał przecież nadgonić inne dzieci, zdziwiły mnie natomiast wizyty u logopedy i psychologa. Zupełnie nie wyobrażałam sobie mojego malucha "na kozetce" - śmieje się. - Okazało się to jednak bardzo pomocne - dowiedziałam się, czego mam się spodziewać w związku z etapami rozwoju synka, a na spotkaniach pani psycholog rozwiewała wszelkie moje wątpliwości i pomagała rozwiązać problemy.

Dobrze jest znać pewne zarysy związane z fazami rozwoju dziecka. Tego dowiemy się np. z lektury poradników i książek. Natomiast najczęściej nie znajdziemy tam konkretnego rozwiązania problemu lub sytuacji, która nas spotkała, ponieważ każde dziecko jest inne i trzeba do niego podejść w sposób bardzo indywidualny. Kiedy więc zauważymy, że nasze dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle i ta zmiana nie jest chwilowa, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

W jakich sytuacjach szukać pomocy? - Mogą to być problemy szkolne, np. dysleksja, słaba koncentracja uwagi czy brak motywacji do nauki, ale też problemy dziecka w kontaktach społecznych lub problemy wychowawcze, takie jak agresja, wybuchy złości - wyjaśnia Magdalena Giers, psycholog z Centrum Teraz. - Czasami zdarza się, że nie wychwycimy zmian w zachowaniu dziecka, bo np. w domu jest niezwykle spokojne, a konflikt z nauczycielem widoczny jest tylko w szkole. Wtedy dostaniemy sygnał od szkolnego pedagoga lub psychologa, że jest problem i powinniśmy zacząć nad nim pracować.

Oprócz psychologa dziecięcego możemy się też zwrócić o pomoc do psychoterapeuty z doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Czym się różni psycholog od psychoterapeuty? Psychoterapeuta musi mieć wykształcenie wyższe, ale nie musi być absolwentem studiów psychologicznych. Stosuje również konkretną metodę, można więc wybrać taką, która sprawia, że my i dziecko czujemy się najbardziej komfortowo. - Często psycholog jest osobą pierwszego kontaktu - wyjaśnia bardziej szczegółowo Katarzyna Janasiewicz-Nowak, psychoterapeutka ze Stowarzyszenia Zielona Myśl. - Łatwiej też do niego trafić, ponieważ często pełni dyżury lub pracuje na stałe w przedszkolu lub szkole. Jeśli okaże się, że jego interwencja nie wystarcza, bo problem jest zbyt złożony, może skierować rodziców do psychoterapeuty. Decyzję o wyborze terapeuty podejmują rodzice najczęściej polegając na poleceniu znajomych. Pomocny również bywa internet.

Wizyta u psychoterapeuty to jedna lub kilka wstępnych konsultacji, podczas których poznaje on pacjenta i problem, z jakim do niego trafił. Pierwsze spotkania służą temu, by móc rozpoznać podstawowe źródła kłopotów pacjenta. Ważne jest, by w trakcie konsultacji terapeuta opisał swoje rozumienie pojawiających się u dziecka problemów, w konsekwencji proponując psychoterapię, jeśli uzna, że może być pomocna. A z czym borykają się rodzice trafiający do gabinetu Katarzyny Janasiewicz-Nowak? - Ze względu na to, że prowadzę konsultację również dla mieszkańców Gdyni w ramach projektu "Początek w Rodzinie" w Szpitalu Morskim, najczęściej zgłaszają się rodzice noworodków. Pomocy szukają także matki i ojcowie dzieci jeszcze nienarodzonych - opowiada Janasiewicz-Nowak. - Pracuję również z dziećmi i młodzieżą, przekrój problemów jest bardzo duży. Spotykam się z mamami, które mają problemy z karmieniem, budowaniem więzi czy emocjami związanymi np. z szybkim powrotem do pracy, rodzinami w trakcie dużych zmian (jak pojawienie się rodzeństwa), trafiają do mnie też dzieci przechodzące przez rozwód rodziców - dodaje.

Przy młodszych dzieciach pomoc specjalisty dotyczy również takich - banalnych, jak by się wydawało, spraw, jak pożegnanie ze smoczkiem lub "odpieluchowanie". Nie wszystkie dzieci przechodzą przez te etapy gładko. Na naszym forum rodzina i dziecko wiele mam pyta, co ma zrobić w takiej czy innej sytuacji. O ile doświadczenie innych jest często pomocne, w sytuacjach poważnych problemów wychowawczych czy rozwojowych powinniśmy raczej zwrócić się po pomoc do specjalisty. Z porady psychologa dziecięcego można skorzystać w większości szkół i przedszkoli, w każdej poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, szpitalnych oddziałach dziecięcych, a także w prywatnych gabinetach psychologicznych.

Miejsca

Opinie (71) 5 zablokowanych

  • Psychologia to ściema (1)

    To nie jest nauka, ani dziedzina medycyny. Psychologia to kompletna ściema. Na podstawie kolorów, które człowiek lubi opisuje jego charakter. Litości. Ktoś kto chodzi do psychologa jest mocno naiwny. To w niczym nie pomoże.

    • 7 6

    • Psychologia to nauka!

      Psychologia to nauka, u nas na ogół zaliczana do nauk społecznych, na świecie do SCIENCE.
      Dobrze byłoby nie stosować uproszczeń. To, co napisał przedmówca nie odpowiada prawdzie.

      • 1 1

  • Prawie codziennie!

    • 1 0

  • Pójście z dzieckiem do psychologa to dzisiaj nie wstyd (1)

    tylko strach.

    • 4 2

    • dokładnie,jescze problemów więcej niż to warte.

      • 1 1

  • zaściankowe myślenie (6)

    psycholog jest od psycholi... psycholog to niespełniony psychiatra... leczy kolorami... ehh... Szkoda słów.

    Psycholog nie jest od przepisywania leków, cudownych pigułek na "grzeczność", nie leczy z problemów. Zadaniem psychologa jest pomaganie w rozwiązywaniu problemów. Ma wiedzę i stara się ją wykorzystać, by pomóc dziecku i rodzinie. Najważniejsze jest tu indywidualne podejście, a nie szablonowe udzielanie porad wszystkim tak samo.

    A straszenie psychologiem z Krakowa??? Dobrze, że mieszkamy w Trójmieście- to daleko od Krakowa :)

    • 5 0

    • Niestety nie tak różowo:( (3)

      A czy masz może dzieci uczeszczające do trójmiejskich szkół? Po zapoznaniu się ze sposobami pracy kilku pedagogów szkolnych (szk.podstawowa + gimnazjum) jestem absolutnym antyfanem ludzi z tej profesji.

      • 2 0

      • niestety się z Tobą zgadzam (2)

        ale tylko z racji tego, że etat psychologa/pedagoga w szkole to kompletna pomyłka!
        Jak np dziecko, które się wstydzi, że potrzebuje pomocy, ma się czuć swobodnie w szkole, gdy jest wywoływany z klasy do gabinetu? Albo jak ma leczyć fobię szkolną w szkole? Do tego dochodzi jeszcze brak dyskrecji i tajemnicy- w szkole wszyscy wszystko wiedzą.
        p.s. tak mam dzieci w szkole podstawowej

        • 3 0

        • "etat psychologa/pedagoga w szkole to kompletna pomyłka!"
          usprawiedliwiasz w ten sposób nieróbstwo i niekompetencję:/// Psycholog/pedagog jest niezbędny w każdej szkole, pod warunkiem że jego praca nie polega na "odpękaniu". Pamietam psycholożkę z mojej szkoły - to była kobieta, która była adwokatem każdego ucznia, nigdy jej działania nie obróciły sie przeciwko uczniowi. Nawet największe zakapiory mialy do niej zaufanie i jeżeli sie komukolwiek mieli przyznać do tego co zmalowali - to właśnie jej:) a wcale im nie pobłażała i potrafiła równo dac popalić:) Była sprawiedliwa, szanowała każdego ucznia i to z czym do niej przychodził. Uczniowie sami do niej chodzili i nikt nie musiał ich "wywoływać":/// pewnie zalet miała więcej, ale nigdy później już ani ja, ani moje dzieci takiego pedagoga w szkole nie spotkały:(

          • 1 0

        • jako ciekawostkę dodam opis obecnej pani psycholog ze szkoły podstawowej mojego dziecka:) Młoda kobieta, około 30 lat. najczęściej ubrana na czarno/ granatowo. I to nawet nie to że sie nie uśmiecha. Ona się krzywi! chodząc po korytarzu szkolnym... Usmiech widze tylko jak rozmawia z nauczycielami. Nawet do rodziców potrafi najzwyczajniej w swiecie burknąć. Jak małe dziecko widząc na korytarzu szkolny taką za przeproszeniem Babę Jagę ma do niej nabrać zaufania? Które dziecko pójdzie do nie po pomoc? A jeżeli sie juz odważy - JAK ONA JEMU POMOŻE???

          • 1 0

    • (1)

      I naiwnie myślisz że u nas przestrzegają tajemnicy?
      Jakoś prędzej uwierzę w krasnoludki.
      Ryzyko po prostu jest zbyt duże

      • 0 0

      • przeczytaj uważnie

        przecież wyraźnie napisałam: brak dyskrecji i tajemnicy w szkole

        • 0 0

  • Leki czy psycholog?

    Tak mi pasuje do tematu:

    Kiedy ludzie wychodzą z depresji dzięki psychoterapii, ich rozumienie tego dlaczego wyzdrowieli jest inne niż tych osób, które były poddawane jedynie farmakoterapii.
    Psychoterapia to doświadczenie polegające na uczeniu się. Poprawa nie jest tu osiągana dzięki zewnętrznym substancjom, ale zachodzi w środku danej osoby. Można to porównać do nauki czytania, pisania lub jazdy rowerem.
    Jeśli raz się czegoś nauczyłeś, nabyte umiejętności pozostają. Ludzie nie stają się analfabetami po ukończeniu szkoły, a jeśli trochę osłabną ich umiejętności jazdy na rowerze, można to szybko nadrobić z relatywnie niewielkim wysiłkiem.
    Co więcej, częścią tego, czego pacjent uczy się w trakcie psychoterapii jest zgoda na to, że w różnych momentach życia czujemy się lepiej lub gorzej, i jeśli właśnie jest gorzej to jest to normalną częścią życia (...).
    To całe rozumienie, połączone z nabytymi umiejętnościami radzenia sobie z negatywnymi nastrojami i sytuacjami, może bardzo pomóc w zapobieganiu nawrotom depresji".

    Irving Kirsch, "The Emperor's New Drugs: Exploding the Antidepressant Myth".

    • 3 0

  • do psychologa mogą chodzić ludzie którzy nie potrafią nie umieją rozmawiać ze swoimi dziećmi

    lub też wcale tego nie robią. psycholodzy w polsce to sa ludzie którzy chcą się wykazac za wszelką cenę,szczególnie młodzi początkujący.szukają dziury w całym i wyolbrzymiaja problem który często nawet nie istnieje. psycholog jest bardziej potrzebny w sprawach kryminalnych bo w życiu codziennym to tylko dla takich małych świrów, którym może wciskac że nie ma ludzi normalnych są tylko żle przesłuchani..

    • 1 1

  • znam takich psychologów no narobili normalnym ludziom takich problemów z dziećmi że szkoda se nimi głowe zawracać.

    • 3 1

  • (1)

    psychologów unikajcie szerokim łukiem,to sa ludzie kompletnie nieodpowiedzialni którzy chcą zarobic pieniądze swoją idiotyczną paplanina i namieszać człowiekowi w głowie.

    • 7 5

    • nie można generalizować

      Pani Olu, dlaczego Pani generalizuje? Może Pani trafiła do kogoś, kto się pod psychologa podszywał a nim nie był?

      • 2 1

  • do psychologa można iść w ostateczności zaraz po wizycie u egzorcysty.

    • 6 4

  • (1)

    tylko debilstwo może liczyć na pomoc psychologa,przestańcie się oszukiwac i nie bójcie się używać tych słów.

    • 4 3

    • odpowiem tak...

      Dlaczego używa Pan?/Pani? słowa "debilstwo"?. Życzę trafienia w trudnych chwilach na dobrego psychologa, a sama z racji współpracy z psychologami znam ich wielu. Proszę się nie bać! Bo z Pańskiej wypowiedzi bije lęk przed zwróceniem się o pomoc. Można zacząć od samonaprawy. O ile Pan/Pani ma wiedzę psychologiczną, będą efekty. A jak nie - potrzebna będzie pomoc profesjonalisty.

      • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane