• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa?

Anna Żukowska
15 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Z bólem zęba idziemy do dentysty, kiedy doskwiera kaszel i katar, do lekarza pierwszego kontaktu. A co, kiedy widzimy, że nasze dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, kiedy jest agresywne, niegrzeczne, niespokojne, czy przygnębione? Możemy wówczas udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego.  Z bólem zęba idziemy do dentysty, kiedy doskwiera kaszel i katar, do lekarza pierwszego kontaktu. A co, kiedy widzimy, że nasze dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, kiedy jest agresywne, niegrzeczne, niespokojne, czy przygnębione? Możemy wówczas udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego.

Coraz rzadziej wizyta z dzieckiem u psychologa uważana jest za powód do wstydu. Zawód ten zaczynamy traktować jak każdy inny. Dziecko skarży się na ból zęba? Idziemy do stomatologa. Katar i kaszel? Umawiamy się do pediatry. Więc kiedy mamy problemy wychowawcze, możemy się zgłosić właśnie do psychologa dziecięcego.



Cz zwróciłeś(łaś) się kiedyś o pomoc do psychologa?

Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do psychologa dziecięcego? Nie ma ustalonego wieku pierwszej wizyty. Jednak może ona nastąpić nawet wtedy, kiedy maluch będzie miał zaledwie kilka miesięcy. Tak się dzieje z dziećmi, które np. trafiają do trójmiejskich Ośrodków Wczesnej Interwencji. - Mój syn urodził się w trzydziestym tygodniu ciąży i po pewnym czasie od wyjścia ze szpitala trafiliśmy do OWI z automatu - mówi Agnieszka, mama trzyletniego Stasia. - Wiedziałam, że Staś będzie rehabilitowany, bo musiał przecież nadgonić inne dzieci, zdziwiły mnie natomiast wizyty u logopedy i psychologa. Zupełnie nie wyobrażałam sobie mojego malucha "na kozetce" - śmieje się. - Okazało się to jednak bardzo pomocne - dowiedziałam się, czego mam się spodziewać w związku z etapami rozwoju synka, a na spotkaniach pani psycholog rozwiewała wszelkie moje wątpliwości i pomagała rozwiązać problemy.

Dobrze jest znać pewne zarysy związane z fazami rozwoju dziecka. Tego dowiemy się np. z lektury poradników i książek. Natomiast najczęściej nie znajdziemy tam konkretnego rozwiązania problemu lub sytuacji, która nas spotkała, ponieważ każde dziecko jest inne i trzeba do niego podejść w sposób bardzo indywidualny. Kiedy więc zauważymy, że nasze dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle i ta zmiana nie jest chwilowa, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

W jakich sytuacjach szukać pomocy? - Mogą to być problemy szkolne, np. dysleksja, słaba koncentracja uwagi czy brak motywacji do nauki, ale też problemy dziecka w kontaktach społecznych lub problemy wychowawcze, takie jak agresja, wybuchy złości - wyjaśnia Magdalena Giers, psycholog z Centrum Teraz. - Czasami zdarza się, że nie wychwycimy zmian w zachowaniu dziecka, bo np. w domu jest niezwykle spokojne, a konflikt z nauczycielem widoczny jest tylko w szkole. Wtedy dostaniemy sygnał od szkolnego pedagoga lub psychologa, że jest problem i powinniśmy zacząć nad nim pracować.

Oprócz psychologa dziecięcego możemy się też zwrócić o pomoc do psychoterapeuty z doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Czym się różni psycholog od psychoterapeuty? Psychoterapeuta musi mieć wykształcenie wyższe, ale nie musi być absolwentem studiów psychologicznych. Stosuje również konkretną metodę, można więc wybrać taką, która sprawia, że my i dziecko czujemy się najbardziej komfortowo. - Często psycholog jest osobą pierwszego kontaktu - wyjaśnia bardziej szczegółowo Katarzyna Janasiewicz-Nowak, psychoterapeutka ze Stowarzyszenia Zielona Myśl. - Łatwiej też do niego trafić, ponieważ często pełni dyżury lub pracuje na stałe w przedszkolu lub szkole. Jeśli okaże się, że jego interwencja nie wystarcza, bo problem jest zbyt złożony, może skierować rodziców do psychoterapeuty. Decyzję o wyborze terapeuty podejmują rodzice najczęściej polegając na poleceniu znajomych. Pomocny również bywa internet.

Wizyta u psychoterapeuty to jedna lub kilka wstępnych konsultacji, podczas których poznaje on pacjenta i problem, z jakim do niego trafił. Pierwsze spotkania służą temu, by móc rozpoznać podstawowe źródła kłopotów pacjenta. Ważne jest, by w trakcie konsultacji terapeuta opisał swoje rozumienie pojawiających się u dziecka problemów, w konsekwencji proponując psychoterapię, jeśli uzna, że może być pomocna. A z czym borykają się rodzice trafiający do gabinetu Katarzyny Janasiewicz-Nowak? - Ze względu na to, że prowadzę konsultację również dla mieszkańców Gdyni w ramach projektu "Początek w Rodzinie" w Szpitalu Morskim, najczęściej zgłaszają się rodzice noworodków. Pomocy szukają także matki i ojcowie dzieci jeszcze nienarodzonych - opowiada Janasiewicz-Nowak. - Pracuję również z dziećmi i młodzieżą, przekrój problemów jest bardzo duży. Spotykam się z mamami, które mają problemy z karmieniem, budowaniem więzi czy emocjami związanymi np. z szybkim powrotem do pracy, rodzinami w trakcie dużych zmian (jak pojawienie się rodzeństwa), trafiają do mnie też dzieci przechodzące przez rozwód rodziców - dodaje.

Przy młodszych dzieciach pomoc specjalisty dotyczy również takich - banalnych, jak by się wydawało, spraw, jak pożegnanie ze smoczkiem lub "odpieluchowanie". Nie wszystkie dzieci przechodzą przez te etapy gładko. Na naszym forum rodzina i dziecko wiele mam pyta, co ma zrobić w takiej czy innej sytuacji. O ile doświadczenie innych jest często pomocne, w sytuacjach poważnych problemów wychowawczych czy rozwojowych powinniśmy raczej zwrócić się po pomoc do specjalisty. Z porady psychologa dziecięcego można skorzystać w większości szkół i przedszkoli, w każdej poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, szpitalnych oddziałach dziecięcych, a także w prywatnych gabinetach psychologicznych.

Miejsca

Opinie (71) 5 zablokowanych

  • psycholog dzieciecy

    Zapraszam do korzystania z gabinetow psychoterapii, to przynosi spokoj i uczucie ulgi a takze rozwiazanie wiele problemow,
    a kazdy pofesjonalny psychoterepeuta tez korzysta z psychoterapii.

    • 8 0

  • Przerażające

    Przerażające jak infantylne są tutaj wypowiedzi na tym forum. Studiuję od 5 lat psychologię (nie, nie chciałam iść na medycynę ;] chciałam być psychologiem od 13 roku życia, zaskoczeni? i nie, nie mam problemów z sobą ;) ). Moja taka mała rada najpierw dowiedźcie się kim jest dokładnie psycholog, czym się zajmuje i jak może pomóc i dopiero wtedy jak posiądziecie tą wiedzę zacznijcie komentować :) Myślę, że kiedyś i nasze Polskie społeczeństwo dojrzeje do tego że chodzenie do psychologa to nie wstyd i że ten człowiek może nam naprawdę bardzo pomóc.

    • 4 4

  • Ania, wiedz ze wiekszosc tutejszych wpisow

    zostalo zamieszczonych przez domniemanych "psychologow" ktorzy powinni teraz zrobic appointment do psychiatry. Dla swojego dobra.

    • 0 0

  • pomoc

    Zawsze można zaczerpnąć odrobine informacji z książki powiem, że osobiście mi pomogła, i nie jest taka droga warto sprobować

    • 1 0

  • ??

    Tak czytam...czytammm..I naprawde az takie straszne opinie sa o psychologu??? Az mi sie wierzyc niechce
    Albo wypisuje to ciemnota albo faktycznie zawod psycholog to zawod jak hydraulik czy ekspedientka...

    • 0 0

  • dziecko

    My na pomoc psychologa zdecydowaliśmy się dopiero po tym jak dowiedzieliśmy się, że syn sprawia nie male problemy nauczycielom w szkole. Prawie został wyrzucony, a mało kto umiał wytłumaczyć w szkole co się dzieje i co nim kieruje. Pani psycholog Ewa z Instytutu Psychologii i Edukacji Dziecka dopiero mi pomogła i przedstawiła podłoże tego zachowania.

    • 0 0

  • instytut

    tak naprawdę jak najszybciej.. jak widzimy że coś złego dzieje się z naszym dzieckiem to nie ma na co czekać! ja się cieszę, że w porę się z mężem zorientowaliśmy i zabralismy Kubę do Pani Ewy ponieważ jej terapia przyniosła nam porządane efekty i udało się Kubie pomóc

    • 0 0

  • nie ma się czego bać

    Ciekawa jestem ile osób szkalujących pracę psychologa, faktycznie była kiedyś u psychologa? Zapewne niewielu albo nikt. Czasem to nie od nas zależy stan psychiczny, powody mogą się znajdować bardzo głęboko. Tak było w moim przypadku i gdyby nie terapia z Panią Urszulą Podsiadło z Psychologgia-Plus to kiepsko by ze mną było!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane