Wiadomości

stat

Kilkaset kontroli obozów i kolonii. Półmetek wakacji za nami

Wzmożone kontrole i akcje prewencyjne - to działania, które mają sprawić, by letni wypoczynek był jedynie przyjemnością dla najmłodszych.
Wzmożone kontrole i akcje prewencyjne - to działania, które mają sprawić, by letni wypoczynek był jedynie przyjemnością dla najmłodszych. fot. 123rf.com

Słońce, woda, las - to idealne warunki na letni wypoczynek. Młodzież najchętniej spędza wakacje na obozach czy koloniach, które często nazywa się prawdziwą "szkołą życia". Stan letnich ośrodków i jakość wypoczynku sprawdza sanepid i kontrolerzy kuratorium oświaty. Najczęstsze uchybienia do jakich dochodzi to oczywiście zły stan higieniczny pokoi i łazienek, ale też brak programu wypoczynku. Do tej pory na Pomorzu przeprowadzono ponad 800 kontroli.Czy twoje dziecko było kiedykolwiek na koloniach czy obozie?

tak, korzystamy z tej opcji regularnie

52%

tak, ale nie byliśmy zadowoleni, więc więcej nie skorzystamy

9%

bardzo byśmy chcieli, ale ceny są dla nas zaporowe

13%

nie, ale zamierzamy spróbować

12%

nie i nie zamierzamy - taka opcja w ogóle nas nie interesuje

14%
Wzmożone kontrole i akcje prewencyjne - to działania, które mają sprawić, by letni wypoczynek był jedynie przyjemnością dla najmłodszych.

Warunki sanitarno-higieniczne, a także bezpieczeństwo dzieci na koloniach i półkoloniach sprawdzają inspektorzy sanepidu.

Na terenie województwa pomorskiego do dnia 1 sierpnia 2018 r. zgłoszono ogółem 3421 turnusów wypoczynku dla dzieci i młodzieży (dla porównania - w tym samym czasie w 2017 roku było ich 3247), w tym 2618 turnusów wyjazdowych zorganizowanych w hotelach lub innych obiektach okazjonalnie wykorzystywanych do wypoczynku, 197 obozów pod namiotami, w tym 100 bez stałej infrastruktury komunalnej oraz 606 turnusów wypoczynku dla dzieci i młodzieży w miejscu zamieszkania.

Czytaj też: Bezpieczny wyjazd dziecka, o czym warto pamiętać?

Ze zorganizowanego wypoczynku skorzystało dotychczas 33890 uczestników (w analogicznym okresie w ubiegłym roku odnotowano 35370 uczestników).

- W czasie trwania letniego wypoczynku 2018 r. przeprowadzono dotychczas 677 kontroli, w tym 19 kontroli interwencyjnych oraz 3 kontrole tzw. "dzikiego" turnusu, wypoczynku, który nie figuruje w elektronicznej bazie wypoczynku. Na 26 turnusach stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości, w tym na 18 turnusach nie zapewniono odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych, w 12 przypadkach stwierdzono niewłaściwie urządzenie kąpieliska, a w 6 przypadkach stwierdzono brak aktualnej dokumentacji medycznej personelu. Kontrole sanitarne najczęściej wykazywały niewłaściwy stan sanitarno-higieniczny pokoi i namiotów wraz z ich wyposażeniem oraz pomieszczeń higieniczno-sanitarnych - informuje Anna Obuchowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Jak dodaje, kontrolerzy odnotowali 22 przypadki zachorowań oraz 62 wypadki/urazy. Nie odnotowano z kolei żadnych przypadków zatruć pokarmowych (w 2017 roku: 35 przypadków zachorowań, 56 wypadków/urazów, 15 zatruć pokarmowych).

ZOBACZ OFERTY KOLONII i WAKACJI W NASZYM SERWISIE

Wzmożone kontrole i akcje prewencyjne - to działania, które mają sprawić, by letni wypoczynek był jedynie przyjemnością dla najmłodszych.
Wzmożone kontrole i akcje prewencyjne - to działania, które mają sprawić, by letni wypoczynek był jedynie przyjemnością dla najmłodszych. fot. 123rf.com

Turnus bez programu, opiekunowie bez kwalifikacjiZadaniem kuratorium oświaty jest pełnienie nadzoru pedagogicznego nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży. A to oznacza sprawdzenie kwalifikacji kadry pedagogicznej czy realizacji programu wychowawczego.

Jak informują kontrolerzy, w tym roku nie wykryto wielkich nieprawidłowości. Jeśli jakieś się zdarzają, to zazwyczaj chodzi o braki w dokumentacji lub, w przypadku grup z dziećmi poniżej 10 roku życia, przekroczenie ich dopuszczalnej liczebności.

- Najczęściej występujące nieprawidłowości w organizowaniu i realizowaniu wypoczynku dla dzieci i młodzieży: brak zgodności kart kwalifikacyjnych i dzienników ze wzorem, brak programu wypoczynku, brak zgłoszenia zmian w wypoczynku (zmiana liczby i składu kadry oraz zmiana liczba uczestników), brak kompletu kart kwalifikacyjnych uczestników lub niekompletne wypełnienie kart, brak oświadczeń lub zaświadczeń o niekaralności kadry wypoczynku, brak zakresu czynności wychowawcy wypoczynku, niezgodna z przepisami ilość dzieci do 10 roku życia pod opieką jednego wychowawcy - poinformowała Hanna Piotrowska z Wydziału Organizacji i Informacji Oświatowej Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
W lipcu 2018 r. przeprowadzono ok. 150 kontroli wypoczynków, kontrolerzy kuratorium odnotowali również trzy niezarejestrowane wypoczynki.

Czytaj też: Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje?

Wzmożone kontrole i akcje prewencyjne - to działania, które mają sprawić, by letni wypoczynek był jedynie przyjemnością dla najmłodszych.
Wzmożone kontrole i akcje prewencyjne - to działania, które mają sprawić, by letni wypoczynek był jedynie przyjemnością dla najmłodszych. fot. 123rf.com

Rodzic może sprawdzić samRodzic czy opiekun dziecka przed wykupieniem wakacyjnego turnusu może sprawdzić organizatora w bazie wypoczynku, którą znajdziemy na stronie www.men.gov.pl/baza-wypoczynku. Można też skorzystać z e-usługi Bezpieczny Autobus - wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby dowiedzieć się, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC albo czy posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (9)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Apteki niedziele niehandlowe Gdynia Ktore apteki sa czynne w niedziele niehandlowe w miescie Gdynia?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • światełko do nieba dzisiaj.... (3) Gdzieś usłyszałam, że dziś jest światełko do nieba.... Ale nie umiem znaleźć żadnego info...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama Ania

 • Test obciążenia glukozą w ciąży,... (4) Drogie mamy, muszę wykonać test na tzw cukrzycę w ciąży. Podpowiedzcie mi gdzie najlepiej go...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Reklamacja agd w Lidlu Witam. Miesiąc temu kupiłam z Lidla wyciskarkę do cytrusów w prezencie. Niestety w czasie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Zajęcia dla kobiet w ciąży Wiecie gdzie są jakieś zajęcia/gimnastyka dla kobiet w ciąży bezpłatnie albo za małe...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: amela22

 • Usg genetyczne (2) Czy któraś robiła usg genetyczne u dr Gawła na nfz? Jak wrażenia. Ja właśnie dotarłam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama 3

 • sklepy w dzień pogrzebu (2) Czy sklepy są otwarte normalnke jutro, w dzień pogrzebu Prezydenta? Chodzi mi o Lidl,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ???

 • Szczepienie noworodków (5) Matki noworodków Mam pytania. Czy konieczne jest szczepienie dziecka zaraz po urodzeniu, czy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sebastiana

 • Badanie USG Byłam na badaniu prenatalnym u dr . Szczerze polecam . wszystko pokazane , wyjaśnione , miła...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marta E

 • klub malucha mali odkrywcy wejherowska (2) mamusie, możecie się podzielic opinia o tym klubie malucha? świat małego odkrywcy gdynia...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: gościowi 1234

 • Ccc reklamacje (4) Buty po 4 tygodniach użytkowania pomatszczons skóra i popękana reklamacja odrzucona bo nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Edit

 • Sobota 19.01 (2) Słuchajcie czy wszystko tego dnia jest zamknięte w Gdańsku? Bo wiem że kina i place zabaw...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Gdzie planujecie porod? (5) Hej ja mam termin na 25 kwiecień gdzie planujecie rodzic? Co z porodowka na klinicznej?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dora

 • Szczepienie noworodków Wzw B (5) Czy ktoś się orientuje czy w szpitalach dalej szczepią noworodki preparatem Euvax ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Princessa

 • rehabilitacja dzieci (4) Proszę o polecenie fizjoterapeuty pracującego z niemowlętami z dojazdem do domu.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Julia

 • Praca dyplomowa (6) Drogie Panie Bardzo proszę o poświęcenie kilku minut i wypełnienie calkowicie anonimowej...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • zarobki w sieciowkach (11) zaczynam się zastanawiać nad zmianą pracy i chciałabym się dowiedzieć jakie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: gościowi 1234

 • Zwolnienie lekarskie na praktykach (2) Czy zus może przyjść skątrolowac do domu ucznia ktury ma zwolnienie lekarskie z praktyk?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Albert

 • gdzie szukać pracy? (2) Dziewczyny, wiem że to nie tu, ale sądzę że Wy jednak możecie posiadać taką wiedzę. Szukam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Fundusz mieszkań na wynajem Witam korzysta ktoś może z funduszu mieszkań i chciałby powiedzieć coś więcej o tym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Oliwia

 • Zamienię pieluszki rozmiar 3 (3) Moze ktoras mama bylaby zainteresowana wymiana? Zostaly mi 3 pelne paczki pampers active...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • czy przekazujecie 1%swojego podatku (10) Jak w temacie.czy przekazujecie komuś 1%swojego podatku?Czy jest to osoba prywatna tzn np...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Robert Wójtowicz [URL]https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-c...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Grażyna

 • Ułożenie pośladkowe: CC umówione... (2) Witajcie, Czy macie może aktualną wiedzę czy w jakimś szpitali w 3city można umówić się na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ona

 • Egzamin (7) Ja jutro zdaje jestem trochę podenerwowana , podchodzę po raz czwarty nie wiem jak to będzie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Misia

 • Jestem trochę pogubiona (4) Mam obecnie 22 lata, studiuję pedagogikę specjalną. W związku ze studiami mam obowiązek...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aniela

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »