• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lęk separacyjny u niemowląt. Jak sobie z nim radzić?

Joanna Stolp
20 września 2023, godz. 14:00 
Opinie (14)

Dziecko już od okresu płodowego przyzwyczajone jest do stałej obecności rodzica lub rodziców, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Im częściej opiekun reaguje na wołanie dziecka, tym dziecko czuje się bezpieczniej, a więź jest mocniejsza i stabilniejsza. 
Dziecko już od okresu płodowego przyzwyczajone jest do stałej obecności rodzica lub rodziców, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Im częściej opiekun reaguje na wołanie dziecka, tym dziecko czuje się bezpieczniej, a więź jest mocniejsza i stabilniejsza.

Twoje niemowlę płacze, gdy tylko znikasz z pola widzenia lub gdy przebywa na rękach u innych osób? Nie możesz wyjść z domu bez dziecka, ponieważ odczuwa zbyt duży niepokój podczas nieobecności rodzica? To lęk separacyjny, czyli nadmierny strach przed rozstaniem z bliskimi osobami, zazwyczaj rodzicami - z czego wynika i jak sobie z nim radzić?
Lęk separacyjny - na czym polega?Czy zauważyłe(a)ś lęk separacyjny u swojego dziecka?

Lęk separacyjny, chociaż kłopotliwy dla rodziców lub opiekunów, jest naturalnym etapem w rozwoju niemowląt. Zazwyczaj pojawia się między 6. a 9. miesiącem życia i osiąga szczyt pomiędzy 12. a 18. miesiącem życia. To naturalna reakcja na oddzielenie od rodzica i odkrywanie świata.

Dziecko już od okresu płodowego przyzwyczajone jest do stałej obecności rodzica lub rodziców, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Im częściej opiekun reaguje na wołanie dziecka, tym dziecko czuje się bezpieczniej, a więź jest mocniejsza i stabilniejsza. To właśnie teraz powstają połączenia nerwowe, które w dorosłym życiu będą wpływały na radość z bliskości.

Jak ocenić prawidłowy rozwój dziecka? Jak ocenić prawidłowy rozwój dziecka?
- Oprócz spełniania potrzeb fizjologicznych rodzic lub opiekun z czasem umożliwia dziecku zrozumienie własnych sygnałów płynących z ciała, w tym emocji. Zatem przyczyną lęku separacyjnego może być indywidualne dla dziecka i szeroko rozumiane poczucie zagrożenia własnego przetrwania, ale też zaburzenia już powstałych więzi - mówi Aleksandra LeśniewskaZaufaj Położnej.
Kiedy dziecko orientuje się, że bliscy lub przedmioty zaczynają znikać z jego pola widzenia, myśli, że znikają na zawsze.

- Dzieci nie mają poczucia stałości ani czasu, dlatego nie rozumieją, że bliscy lub przedmioty zniknęli na chwilę, a nie na całą wieczność - podkreśla Hanna Malinowska - Wikaryjczyk.
Kiedy odstawić dziecko od piersi? Kiedy odstawić dziecko od piersi?
Chociaż lęk separacyjny może przybierać różnorodne formy, to najczęściej objawia się płaczem i niepokojem po rozstaniu z opiekunem. Chociaż lęk separacyjny może przybierać różnorodne formy, to najczęściej objawia się płaczem i niepokojem po rozstaniu z opiekunem.

Lęk separacyjny - objawyChociaż lęk separacyjny może przybierać różnorodne formy, to najczęściej objawia się płaczem i niepokojem po rozstaniu z opiekunem, z którym przebywa najwięcej czasu, problemami z zasypianiem, nocnymi przebudzeniami, zwiększoną drażliwością, a także nieśmiałą reakcją na obce osoby lub brakiem chęci kontaktu z osobami, które uważają za obce lub nieznane. Nieco starsze dzieci mogą starać się zatrzymać opiekunów, trzymając ich nogi, ręce lub ubrania, nie chcąc ich puścić.

Adaptacja w żłobku musi być trudna? Kluczowe jest zachowanie rodzica Adaptacja w żłobku musi być trudna? Kluczowe jest zachowanie rodzica
Lęk separacyjny u niemowląt jest naturalnym etapem rozwoju, którego nie da się uniknąć, ale warto postarać się złagodzić jego objawy. Lęk separacyjny u niemowląt jest naturalnym etapem rozwoju, którego nie da się uniknąć, ale warto postarać się złagodzić jego objawy.

Jak złagodzić lęk separacyjny?Lęk separacyjny u niemowląt jest naturalnym etapem rozwoju, którego nie da się uniknąć, ale warto postarać się złagodzić jego objawy. Dobrym sposobem jest pozwolenie dziecku przez jakiś czas towarzyszyć mamie w łazience czy kuchni przy codziennych czynnościach. Mówienie do dziecka z drugiego pomieszczenia lub zabawa w "akuku" pomoże nauczyć dziecko, że rozłąka z bliskimi trwa krótko. Dobrym sposobem jest również stopniowe wprowadzanie oddzielania dziecka od rodziców lub opiekunów, co pomoże mu przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

- Zaangażowanie ojca, babć lub dziadków w opiekę nad niemowlęciem uczy, że nie tylko matka może dać poczucie bezpieczeństwa, pewności i spokoju. Warto stworzyć także stałą rutynę, która może pomóc niemowlęciu poczuć się bezpieczniej, ponieważ przewidywalność otoczenia może złagodzić niepewność - wyjaśnia Hanna Malinowska-Wikaryjczyk. - Jeśli dziecko będzie miało wypracowaną więź z innymi osobami niż mama, w momencie niepokoju może poczuć się bezpieczniej.
Warto przed wyjściem z domu zaplanować wszystko tak, by mieć chwilę na pożegnanie z dzieckiem, by w razie silnej reakcji emocjonalnej pomóc dziecku zaopiekować się trudnymi uczuciami. Z drugiej jednak strony nadmierne przedłużanie pożegnania z dzieckiem wcale może nie być dobrym rozwiązaniem.

- Może to powodować nasilenie lęku o to, czy opiekun ma zamiar wrócić. Podczas pożegnań część rodziców sięga po ulubioną zabawkę lub pluszaka dziecka - niektórym maluszkom takie rozwiązanie pozwala poczuć się bezpiecznie w momencie rozstania - wyjaśnia Aleksandra Leśniewska.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (14)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku (2 opinie)

10 zł
wystawa

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy (EUD) (1 opinia)

warsztaty, spotkanie

Garden of Lights - Pinokio - Ogród świateł (10 opinii)

35 - 79 zł
w plenerze, pokaz

Najczęściej czytane