• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Licealiści walczą ze stereotypem współczesnej "matki Polki"

Wioleta Stolarska
29 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Licealiści chcą wspierać trójmiejskie mamy, pokazując, jak łączyć macierzyństwo z pasją, a także, jak w wirze codziennych obowiązków znaleźć chwile wytchnienia dla siebie. Licealiści chcą wspierać trójmiejskie mamy, pokazując, jak łączyć macierzyństwo z pasją, a także, jak w wirze codziennych obowiązków znaleźć chwile wytchnienia dla siebie.

"Supermatka" - przez ten stereotyp kobiety same się unieszczęśliwiają, większość z nich na co dzień mierzy się z wyobrażeniem tego, jaka powinna być idealna matka i pani domu. Właśnie dla nich dedykowany jest projekt społeczny #mamamorze. To akcja stworzona przez grupę uczniów z III LO w Gdyni w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii". - Kobiety na całym świecie decydują się częściowo rezygnować ze swoich pasji, samorozwoju i odpoczynku na rzecz macierzyństwa. Nasze mamy były dla nas, są i zawsze będą największym wsparciem i pomocą w trudnych chwilach, dlatego teraz to my postanowiliśmy zrobić coś dla nich - mówią autorzy projektu.



#mamamorze to projekt organizowany przez grupę licealistów - Martę Dołębską, Julię Wróblewską, Maję Bińkowską, Paulę Wołkowską, Macieja Głogowskiego i Michała Śliwińskiego. Chcą wspierać trójmiejskie mamy, pokazując, jak łączyć macierzyństwo z pasją, a także, jak w wirze codziennych obowiązków znaleźć chwile wytchnienia dla siebie. Opowiedzieli nam o tym, co robią.

Skąd pomysł na taki projekt? Co was zainspirowało?

Pierwotna idea zrodziła się dość spontanicznie podczas przeglądania Facebooka, gdzie ludzie niesamowicie krytycznie wypowiadali się o młodych matkach. Pod jednym artykułem ktoś napisał, że jeśli już ma się dziecko, to nie ma wychodzenia z domu. Takie opinie mogą być niesamowicie krzywdzące, dlatego kiedy dowiedzieliśmy się o olimpiadzie Zwolnionych z Teorii, postanowiliśmy wykorzystać okazję i zająć się tym problemem. Im dłużej zagłębialiśmy się w tematy współczesnego macierzyństwa, tym dostrzegliśmy więcej przeszkód i stereotypów, które stają na drodze matek. Potem pomysł oczywiście mocno ewoluował i wraz z grupą stworzyliśmy #mamamorze.

Nazwa stanowi grę słowną, w której ludzie dopatrują się błędu ortograficznego. Zastosowaliśmy ten celowy zabieg, aby przykuć uwagę odbiorcy oraz połączyć naszą chęć udowodnienia, że mama może wszystko, w nadmorskim regionie, w jakim działamy.

Dyskusje na forum o dzieciach



Jaki jest cel waszego projektu? Z jakimi stereotypami chcecie walczyć?

Chcemy pokazywać, że każda mama powinna w wirze codziennych obowiązków znaleźć czas dla siebie, na swój rozwój oraz odpoczynek. Pragniemy zwiększać świadomość mam i ich otoczenia na temat problemu przepracowania, przeciążenia i presji społecznej, pod którą żyje wiele mam. Stereotyp bycia idealną i przygotowaną na wszystko "matką Polką" powoduje frustracje, a próby poświęcenia czasu na siebie i swoje potrzeby wzmagają poczucie winy i często krytykę społeczną, z którą trudno poradzić sobie w pojedynkę.

Zobacz też inne projekty licealistów z Trójmiasta

Jakie są wasze doświadczenia? Czy podczas tworzenia projektu poznaliście mamy, które opowiedziały o swoich problemach, potrzebach czy marzeniach i planach? Co dla nich było najważniejsze?

Dużą częścią naszego projektu jest publikowana seria wywiadów z niesamowitymi mamami, które udało nam się poznać w czasie trwania kampanii. Każda z nich na co dzień zajmuje się czymś innym, od rzeczy hand-made po prowadzenie kawiarni, rozwija swoje zainteresowania lub łączy pracę zawodową z macierzyństwem. Te inspirujące historie pokazują, że można i naprawdę warto poświęcić w ciągu dnia trochę czasu dla siebie, mimo że - jak same wspominają - nie zawsze jest łatwo. Początki bywają trudne, ale według naszych ekspertek najważniejsze jest to, żeby nauczyć się prosić o pomoc i informować o swoich potrzebach ludzi w bliskim otoczeniu. Warto też od początku wyznaczyć jasny podział obowiązków w rodzinie.

#mamamorze to projekt organizowany przez grupę licealistów - Martę Dołębską, Julię Wróblewską, Maję Bińkowską, Paulę Wołkowską, Macieja Głogowskiego i Michała Śliwińskiego. #mamamorze to projekt organizowany przez grupę licealistów - Martę Dołębską, Julię Wróblewską, Maję Bińkowską, Paulę Wołkowską, Macieja Głogowskiego i Michała Śliwińskiego.
W jaki sposób docieracie ze swoim projektem do zainteresowanych?

Nasze działania koncentrują się w social mediach, to chyba teraz najłatwiejszy sposób, by dotrzeć z naszym przesłaniem do wielu odbiorców. Nasze wywiady publikujemy w formie popularnych ostatnio podcastów - idealnych dla np. zabieganych mam. Pierwotnie koncepcja zakładała organizacje kilku spotkań dotyczących na przykład zarządzania czasem, lecz niestety obecna sytuacja pokrzyżowała nam plany i dotychczas współorganizowaliśmy razem z gdyńską kawiarnią "Ciuciubabka" tylko jedne warsztaty "Kobiecy Biznes Pełną Parą", które były skierowane do kobiet.

Według was - jako też może przyszłych mam - jak wyglądałaby idealna sytuacja dla matek?

Myślimy, że sytuacja nigdy nie będzie idealna, ponieważ każda mama i każde dziecko jest inne, tym samym ma inne potrzeby i możliwości. Chcielibyśmy, żeby praca mamy była postrzegana jako równie wartościowa, jak pozostałej części społeczeństwa, mimo że nie jest płatna, i żeby mama miała prawo do urlopu od obowiązków i czasu dla siebie. Chcemy, by ich inicjatywy były doceniane i nie spotykały się z niekonstruktywną krytyką, tylko dlatego że postanowiły poza zaspokajaniem potrzeb swoich dzieci i rodzin spróbować czegoś nowego. Ze względu na panujące stereotypy, jak i znaczny zakres obowiązków mamy potrzebują wsparcia i wyrozumiałości w dążeniu do swoich celów. Nie mówimy tutaj o faworyzowaniu, ale o zwróceniu uwagi na ich potrzeby, zarówno te dotyczące odpoczynku, jak i samorealizacji. Warto jest promować inicjatywy dotyczące nie tylko dzieci, ale też mam, a także takie, które pomogą to połączyć, jak wspólne zajęcia sportowe, strefy dla dzieci w kawiarniach czy seanse kinowe dla matek z dziećmi.

Co według was jest ważne dla mam w aktualnej sytuacji, kiedy większość z nich musiała zostać w domach?

Myślimy, że będąc w domu, gdzie opieka nad dzieckiem trwa całą dobę, ważne, aby nie zapominać o należnym odpoczynku. Obecne czasy są bardzo stresujące i niepewne nie tylko dla mam, ale i dzieci. Warto jest zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, przez nawet w tych trudniejszych warunkach znalezienie czasu oraz przestrzeni dla siebie, kiedy mamy będą robić to, co im sprawia przyjemność. Ten okres, gdy całą rodziną jesteśmy w domu, warto również wykorzystać na zacieśnienie więzi rodzinnych, organizując aktywności, na które czasem w wirze codziennych obowiązków nie było czasu, np. granie w gry planszowe. Żyjąc wspólnie, powinniśmy sobie nawzajem pomagać, także organizować czas i obowiązki w najbardziej efektywny dla wszystkich sposób. Może nie warto skupiać się na ugotowaniu trzydaniowego obiadu, ale na pomocy dzieciom przy nauce czy rozmowie, co prawdopodobnie będzie dla nich dużo bardziej cenne.

Miejsca

Opinie (268) 9 zablokowanych

  • III LO zawsze wychodzi przed szereg (2)

    Co jest z tym liceum, że zawsze to oni realizują autorskie projekty i inicjatywy. Najważniesze, ze tym młodym ludziom się chce!

    • 7 8

    • projekty ... a co poza tym? Może pomogłyby komuś w opiece nad dziećmi ?

      Wtedy ta pisanina miałaby sens.

      • 4 1

    • Młodym ludziom powinno się chcieć coś sensownego

      To nie ma racji bytu i jest po prostu w takiej formie niepotrzebne.

      • 1 2

  • Fajne!

    Zrobili wywiad z moją przyjaciółka, a to najlepsza matka jaką znam. Poza tym przemili młodzi ludzie

    • 9 1

  • Poznałam osobiście! (2)

    Dzieciaki były na warsztatach o biznesie, bardzo kulturalne i pomocne, szczególnie pamiętam Martę. Widać że cieszy ich to co robią a to najważniejsze. Mam nadzieję, że będą rozwijać ten pomysł dalej!

    • 8 1

    • ja też!

      Mam bardzo podobne doświadczenia - super grupa! Trzymam za nich kciuki.

      • 1 0

    • I co? Na warsztatach mówili, że kobieta

      nadaje się do branży kosmetycznej, fryzjerskiej i beauty?

      • 0 0

  • Super inicjatywa! (2)

    Sama wychowuję trójkę dzieci i zawsze przyda się chwila dla siebie. Ci młodzi ludzie zainspirowali mnie do znalezienia pasji i teraz nałogowo bawię się w DIY. Trudno, żeby licealiści zajmowali się naszymi dziećmi, dlatego to my musimy zmienić nasze podejście, a do tego super motywują ;)

    • 9 10

    • Ty chyba metalnie dalej jesteś dzieckiem

      • 3 3

    • no fakt, jak będą ludzi naganiać w centrach handlowych na promocje na jakiś abonament, to umiejętność takiego lania wody może być przydatna.

      • 1 2

  • Świetny pomysł

    Wielki szacun za tematykę jakiej się podjęli, w Trójmieście nie brakuje inicjatyw dla dzieci ale mało kto pamięta o mamach!

    • 7 3

  • Obejrzałam i

    Myślę, że pomysł fajny przyjemnie przygotowane materiały. Wiadomo mogli by pomyśleć nad czymś wiecej niż wywiady ale nie jest źle! Dobrze, że coś robią zamiast szlajać się po parkach i pić jak niektóre młode osoby.

    • 5 2

  • Stereotypem to jest przymus posiadania dzieci

    I wbijanie tym młodym ludziom, że kobieta jest stworzona do rodzenia. Otóż nie. To jest Wasze życie i Wy decydujecie o nim. Pamiętajcie o tym, zanim podejmiecie decyzję o macierzyństwie. Macie prawa reprodukcyjne. Nic nie musicie, ale możecie, jeśli chcecie. Nie ulegajcie społecznym naciskom i pseudowychowaniu do ról społecznych. Spotkajcie się też z matkami, które macierzyństwa żałują lub zostały matkami z przypadku. Warto znać pełny obraz.

    • 12 11

  • Seria warsztatów (3)

    Byłam na tych warsztatach - fantastycznie zorganizowane, brawo Pewnie gdyby nie koronawirus, zrobiliby jeszcze kilka takich, ale cóż zrobić :( mam nadzieje, ze jak to się skończy to uda im się zorganizować jeszcze takich kilka, a na teraz wywiady są super - bardzo inspirujące i dające do myślenia

    • 6 3

    • Warsztaty powinny opierać się idei świadomego macierzyństwa (2)

      I podejmowania wyboru. Nie każda kobieta będzie matką, choćby z powodu problemów z płodnością, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Należałoby uświadomić tym młodym ludziom, że też dzieci nie muszą mieć. To ich wybór. Tylko i wyłącznie.

      • 4 1

      • Nie muszą, ale chcą (1)

        Wiele kobiet chce być matkami, ale nie radzi sobie z nadmiarem obowiązków. Fajnie, że młodzi oferują takie treści, które przydadzą się każdemu, jak właśnie warsztaty o prowadzeniu biznesu, nie trzeba być wcale mamą ;)

        • 2 0

        • To jeśli chcą

          to chyba dziecko jest wspólne i obowiązki też. Wybór partnera życiowego to kluczowa sprawa. To powinno być poddane dyskusji, a nie to jak zarządzać czasem przy nadmiarze obowiązków. Problemem jest to, żeby w coś takiego się nie wpakować, jeśli chce się mieć dzieci.

          • 2 0

  • znowu pieniądze wydawane na projekty dla darmozjadów (7)

    A dzieciakom wtłacza się głupoty do głowy

    • 14 10

    • Super projekt ;)

      • 2 2

    • Fajnie, że oferują podcasty z wywiadami, dla tych co nie maja czasu (2)

      • 1 2

      • Obejrzeć też trzeba mieć czas (1)

        Prawda?

        • 0 1

        • podcast - słuchowisko, mozna sobie cos robic i słuchac jednoczesnie

          • 1 0

    • Finansowanie (1)

      Z tego co wiem, to każdy projekt finansuje się sam, wiec jeśli nie znajdzie aprobaty, nie będzie miał środków do działania. Lepiej docenić inicjatywę młodych, a nie tylko narzekać. Pieniądze dla darmozjadow rozdaje obecny rząd

      • 4 1

      • czyli właśnie na te Matki Polki tak ?

        • 0 0

    • Projekty społeczne w zwolnionych z teorii nie są finansowane przez rząd, dzieci nie dostają ani złotówki

      • 3 0

  • Podoba mi sie ten projekt (1)

    Bardzo ciekawa tematyka, ciesze się że nastolatkowie przejmują się takimi kwestiami.

    • 5 4

    • Powinny raczej zająć się sobą i swoim życiem

      I rozważaniem nad tym czy one/oni chcą mieć dzieci. Jak nastolatek ma dawać rady z organizacji czasu? Kiedy jego jedynym obowiązkiem jest chodzenie do szkoły.

      • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane