- 1 Starowiejska nigdy nie była tak świąteczna (142 opinie)
- 2 Atrakcje dla najmłodszych na weekend (5 opinii)
- 3 Niebieskie Trampki także w Metropolii (1 opinia)
- 4 Odurzony kierowca autobusu szkolnego (41 opinii)
- 5 Wszystkie iluminacje rozbłysną w Gdyni lada chwila (50 opinii)
- 6 Efektowna premiera w Operze Bałtyckiej (19 opinii)
Muzeum Emigracji w Gdyni z interaktywną wystawą dla dzieci
Wystawa stała w Muzeum Emigracji w Gdyni doczekała się osobnej ścieżki zwiedzania adresowanej specjalnie do najmłodszych. Otwarcie nastąpiło w sobotę, jednak przez cały weekend, 18-19 listopada, z okazji otwarcia ścieżki dziecięcej na zwiedzających czeka wiele rodzinnych atrakcji, kreatywnych warsztatów i animacji, z których można skorzystać jeszcze dziś do godz. 15. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Interaktywna ścieżka dziecięca
Właśnie otwarta została ścieżka stworzona z myślą o dzieciach w wieku 6-10 lat, ale cała rodzina znajdzie coś dla siebie. To nie tylko zabawa, ale i okazja do nauki przez doświadczenie - poznanie historii o przeprowadzkach za granicę, tych bliższych i dalszych. Ścieżka dziecięca to nowy, interaktywny sposób na odkrycie wystawy stałej Muzeum. Dzięki niemu najmłodsi zwiedzający będą mogli lepiej zrozumieć trudne wątki emigracyjne rozwijane na poszczególnych etapach wystawy.
- Dziś jest inauguracja interaktywnej ścieżki zwiedzania dla dzieci i rodzin. Przewodnikiem po tej ścieżce jest Krab Kłębek, który jest imigrantem. Jest on przedstawicielem gatunku krabów wełnistoszczypcych, które przypłynęły do nas z chińskich mórz w wodach balastowych statków. Krab poprzez interaktywne zadania i ciekawostki pokazuje dzieciom szczególnie interesujące dla nich zagadnienia z naszej wystawy stałej. Opowiada też o emocjach, które mogą towarzyszyć takim wyjazdom, nieraz na bardzo długo. Kraba trzeba szukać na ścianach, przy podłodze, na podłodze, w różnych zakamarkach - mówiła podczas otwarcia kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Emigracji, Anna Posłuszna.
Krab Kłębek w roli przewodnika i inne atrakcje
Jak wspomniała Anna Posłuszna, rolę przewodnika po wystawie powierzono pewnemu miłemu zwierzakowi - wełnistoszczypcemu Krabowi Kłębkowi, chińskiemu imigrantowi. W jednym z punktów na ścieżce jego historię przybliża nam znany i uwielbiany przez wszystkich głos telewizyjnej specjalistki od fascynujących zwierzęcych opowieści, czyli Krystyny Czubówny.
Ale to niejedyna atrakcja na trasie. Ścieżka dziecięca to tajemnicze walizki (sortery z autentycznymi przedmiotami), które można samemu spakować, szuflady z niespodziankami i pytaniami, kolorowe poduchy w kształcie morskich fal, na których można odpocząć lub poskakać, a także interaktywne tablice i wiele historycznych ciekawostek. Dzięki multisensorycznym, angażującym różne zmysły rozwiązaniom dzieci mogą się zanurzyć w świecie niezwykłej opowieści o podróży, jej celu i o poszukiwaniu schronienia.

Wiele rozwiązań nawiązuje stylistyką do starych zabawek - np. drewniany wagonik w labiryncie sieci kolejowych czy sznurek, z którego można ułożyć linię granic Polski. Inspirujący jest blok z PRL-u, do którego można zaglądać, otwierając okienka. Wszystkie aktywności znajdują się na wysokości wzrostu dzieci, a cała wystawa powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie rodzin z dziećmi, które muzeum poznało dzięki przeprowadzonym badaniom.
Ścieżka rekomendowana jest dla dzieci 6-10 lat, aczkolwiek ten wiek wydaje mi się nieco zawyżony. Po moich obserwacjach i reakcjach obecnych na otwarciu dzieci wydaje mi się, że najlepiej jednak bawiły się przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Górna granica zainteresowania ścieżką to według mnie 7-8 lat. Starszaki raczej zainteresowane będą już bardziej poszczególnymi elementami wystawy.
Całości towarzyszy też książeczka z zadaniami oraz mapką, dzięki której znajdziemy miejsca, w jakich ukrył się Krab na wystawie.
Weekend otwarcia ścieżki dziecięcej
W weekend otwarcia na zwiedzających w Muzeum Emigracji w Gdyni czekają liczne atrakcje, m.in.: interaktywne stoiska pełne zabaw i edukacyjnych atrakcji, animacje taneczne i ruchowe dla najmłodszych, kreatywne otwarte warsztaty plastyczne, w trakcie których stworzycie własnego kraba wełnistoszczypcego oraz elementy instalacji dotyczącej życia pod wodą, spotkanie z członkami fundacji "Mare", którzy przybliżą wam temat bałtyckiego ekosystemu. Wydarzenia odbywają się w sobotę i niedzielę, 18-19 listopada, w godz. 11:00-15:00. Wstęp wolny.
Miejsca
Opinie (1) 2 zablokowane
-
2023-11-19 12:11
Opinia wyróżniona
Starszym
Starszym Gierek pobudował mieszkania a co mają zrobić młodzi ?
- 10 1
Wszystkie opinie
-
2023-11-19 12:11
Opinia wyróżniona
Starszym
Starszym Gierek pobudował mieszkania a co mają zrobić młodzi ?
- 10 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.