• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nadwrażliwość na dotyk potrafi skomplikować życie

Izabela Małkowska
22 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Nadwrażliwość jamy ustnej występuje wtedy, gdy dziecko sięga chętniej po potrawy o konkretnej konsystencji i określonym smaku pokarmu. Zazwyczaj je ono tylko kilka wybranych potraw. Nadwrażliwość jamy ustnej występuje wtedy, gdy dziecko sięga chętniej po potrawy o konkretnej konsystencji i określonym smaku pokarmu. Zazwyczaj je ono tylko kilka wybranych potraw.

Gdy dziecko nie je - mówimy: niejadek. Gdy nie lubi mycia zębów - brudasek. Jednak po dokładniejszym zbadaniu te pozornie nieszkodliwe cechy mogą okazać się schorzeniem. Nadwrażliwość jamy ustnej to problem, z którym do gabinetów logopedycznych coraz częściej trafiają dzieci.



Nadwrażliwość wnętrza ust kojarzy się najczęściej z problemem związanym z jedzeniem. Ale ponieważ nierzadko wiąże się z nadwrażliwością całego ciała, co komplikuje życie i dziecku, i rodzinie.

- Nadwrażliwość sfery oralnej objawia się tym, że dziecko akceptuje i je tylko kilka potraw, najczęściej w postaci papki - mówi terapeuta Marta Baj-LiederCentrum Terapii Logop. - Dziecko często się dławi, nie lubi napojów gazowanych, w trakcie przyjmowania pożywienia występuje u niego odruch wymiotny, podobnie jak podczas badań stomatologicznych, ortodontycznych czy pediatrycznych.

Nadwrażliwości oralnej często towarzyszą zaburzenia ssania, połykania i żucia. Rodzice widząc, jaki dyskomfort sprawia dziecku spożywanie pewnych pokarmów, rezygnują z konsystencji i faktur, które nie są tolerowane. Niestety powoduje to ograniczenie doświadczeń dotykowych i pogłębia nadwrażliwość. Permanentne podawanie papek i produktów płynnych powoduje, że język nie wykonuje ruchów pionowych czy poziomych, co wpływa negatywnie na wymowę dziecka.

Zdaniem Marty Baj-Lieder zaburzenia dotykowe w jamie ustnej mogą być przyczyną problemów motorycznych narządów mowy, stąd częste wady wymowy. Jednak zwykle nadwrażliwość dotykowa dotyczy całego ciała, ponieważ dzieci początkowo poznają świat właśnie przez dotyk. W takiej sytuacji doświadczenia dotykowe są mocno ograniczone, co skutkuje nieprawidłowym rozwojem, w tym również rozwojem mowy. Kiedy stać się czujnym? Gdy dziecko nie przepada za czesaniem, obcinaniem i myciem włosów, nie lubi mycia zębów oraz twarzy.

- Nadwrażliwość dotykowa całego ciała dotyczy dzieci, które nie lubią zabaw z masą solną, plasteliną, gliną, nie lubią malować palcami, unikają zatem wszelkich zajęć plastycznych - wyjaśnia Baj-Lieder. - W piaskownicy tłumaczą rówieśnikom, że nie lubią się brudzić lub mama im nie pozwala.

Terapeutka wylicza też inne objawy, na które rodzice powinni zwrócić uwagę. Dzieci z nadwrażliwością buntują się, kiedy chcemy obciąć im paznokcie lub mają wziąć kąpiel. Mają swoje ulubione ubrania, które chcą nosić non stop - nie przepadają za szalikiem, rajstopami, które trzeba ubrać pod spodnie czy pewnymi swetrami. Nieustannie narzekają na buty, twierdząc, że je uwierają. Czasami odmawiają przytulania, denerwuje je bliskość drugiej osoby, mają problemy z koncentracją, bywają rozkojarzone, a nawet lekkie zadrapanie sprawia im ogromny ból.

Według logopedy Agnieszki Giemzy z przedszkola "Pod Wesołą Chmurką", praca z dzieckiem nadwrażliwym na dotyk nie jest łatwa, ponieważ ciężko je zbadać lub wykonać masaż logopedyczny.

- Ze względu na jednorodną, papkową dietę, narządy artykulacyjne są mało sprawne, a to z kolei powoduje liczne wady wymowy - mówi Agnieszka Giemza. - Jeśli nie odwrażliwimy dziecka, trudniej będzie uzyskać pożądane efekty, dlatego ważna jest współpraca z terapeutą SI oraz wiedza na temat pracy z dzieckiem nadwrażliwym na bodźce dotykowe, aby pomóc, a jednocześnie nie powodować dyskomfortu. Nie można rozpoczynać od masażu z użyciem oliwki, ponieważ to zwykle nie jest tolerowane przez dzieci.

Warto za to skupić się na zabawach z fakturami, wprowadzać treningi węchowe, różne temperatury, należy też przeprowadzać regularną gimnastykę buzi i języka.

- Masować możemy różnymi fakturami, a wykorzystać możemy praktycznie wszystko: pędzle, gąbki, futerka, szczoteczki, również te wibrujące - radzi Giemza. - Logopeda pracujący z dzieckiem nadwrażliwym musi wiedzieć, że delikatny dotyk w postaci muskania dla tych dzieci bywa drażliwy, należy stosować mocniejsze i stanowcze dociski. Również rodzice powinni zostać poinstruowani jak postępować z dzieckiem nadwrażliwym, wykluczanie pokarmów i konsystencji, które nie są tolerowane przez dziecko, jest niewłaściwe, ponieważ ograniczanie doznań, pogłębia nadwrażliwość. Tutaj trzymamy się zasady małych kroków, dziś może dziecko tylko popatrzy na nowy produkt, jutro może go dotknie, a innym razem spróbuje.

Twoje dziecko ma problem z mówieniem? Poproś o pomoc logopedę

Opinie (46) 1 zablokowana

  • Niewiarygodne

    Szukając pomocy dla mojego dziecka przeczytałam ten artykuł. I tak jak z artykulem się zgadzam, nie zgadzam się z komentarzami. Ludzie co wy wypisujecie??? Nie macie pojęcia o problemie nie piszcie bredni!!! Moje dziecko jest wczesniakiem z cesarskiego cięcia, od poczatku miałam problem z jego karmieniem. Slaby odruch ssania, wymioty w tym chlustające, kolki nawiększe podczas jedzenia - dramat i dla mnie i dla dziecka. Prawidłowo rozszerzałam dietę a mimo to to moje dziecko od początku nie chciało żadnej grudki, nawet jabłuszka startego na drobnych oczkach. Na wszystko reaguje mego odruchem wymiotnym, a jak uda nam się przebrnąć przez kilka łyżeczek to i tak zwymiotuje. Szukałam pomocy u pediatr, neurologoedów, nie jednego, gastrologa. Szukam wciąż informacji co jeszcze moge zrobić, by moje dziecko jadło nowmalnie, bo ma już roczek, a nadal je tylko zmiksowane potrawy. Codziennie próbuję podać coś, by wreszcie coś ruszyło do przodu. Masujemy buzię i nic. Więc jak czytam takie bzdury - komentarze to płakać mi się chce. Nie mając pojęcia o problemach innych po prostu się nie wypowiadajcie!!!

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane