• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Niebezpieczne i niestosowne zabawki dla dzieci

Katarzyna Kołodziejska
12 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Niektórzy artyści ze scenami agresji i przemocy wkraczają nawet w dziecięcy świat. Przed kupnem prezentu dla najmłodszych warto się więc dobrze zastanowić. Niektórzy artyści ze scenami agresji i przemocy wkraczają nawet w dziecięcy świat. Przed kupnem prezentu dla najmłodszych warto się więc dobrze zastanowić.

W zabawkach dziecięcych przebierać możemy bez końca. I choć wiele z nich zachwyca, nie brakuje też takich, które mogą okazać się nie tylko niebezpieczne, ale też zbyt drastyczne. Podpowiadamy wam, na co zwrócić uwagę przy zakupie prezentu dla dziecka.Co trzecia sprawdzona przez Inspekcję Handlową zabawka nie spełnia wymagań bezpieczeństwa. Tylko w 2013 roku do rejestru produktów nie spełniających wymagań trafiło 25 kolejnych potencjalnych upominków dla dzieci.

Na co zwracasz uwagę kupując zabawkę?

- Zabawka przede wszystkim musi być bezpieczna. Moja córka wciąż wszystko wkłada do buzi, więc zabawki, które jej kupuję, nie mogą mieć łatwych do połknięcia drobnych elementów. Także wszelkie maskotki nie mogą być zbyt włochate, by nie najadła się pluszowej sierści. Zwracam też uwagę na kolory, te zdecydowane i kontrastowe bardziej cieszą oczy niemowlaków - mówi Monika, mama niespełna rocznej Helenki.

Podsuwamy kilka sprawdzonych i ciekawych pomysłów na prezent dla dzieci.

Kluczowym słowem w przypadku zabawek jest oczywiście 'bezpieczeństwo'. Choć wiedzą o tym wszyscy, a szczególnie producenci akcesoriów dziecięcych, to dalej zdarza się, że zabawki zanieczyszczone są ołowiem, cyną czy fenolem. Na polski rynek w poprzednich latach trafiły m.in. mebelki Barbie pokryte farbą zawierającą ołów w przekraczających normy ilościach, koraliki Beendez czy małe laleczki z serii Polly Pocket z wypadającymi magnesami, które łatwo mogą zostać połknięte przez dziecko.

Rejestr zabawek niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami.

W ostatnich badaniach przeprowadzonych na zlecenie UOKIK zastrzeżenia wzbudzał najczęściej brak lub niezasadne umieszczenia ostrzeżenia "0-3", często nieprawidłowo sformułowanego lub wskazującego na nieistniejące ryzyko.

- Ponadto z uwagi na brak informacji o producencie lub importerze zabawki, utrudnione było ustalenie tego, kto jest odpowiedzialny za wprowadzenie jej na rynek. W 9 zabawkach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia ftalanów, substancji chemicznych stosowanych do zmiękczania części plastikowych - informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowa UOKiK.

Często spotykane mankamenty zabawek to ostre, mogące kaleczyć krawędzie i zbyt drobne części, łatwe do połknięcia przez małe dziecko. Pewne ryzyko może też stwarzać zbyt długa linka przy niektórych produktach lub zbyt cienka folia opakowania, które niefortunnie wykorzystane przez dziecko w zabawie, mogą udusić.

Na liście niebezpiecznych zabawek znaleźć można m.in. misia w ubranku z pozytywką marki BABY (jeśli sznurek od pozytywki zostanie nawinięty na palec, rękę lub nogę dziecka, może wstrzymać swobodny przepływ krwi, na skutek wady mechanizmu naciągającego), hulajnogi OXELO MF 3.6 (w kierownicy hulajnogi zastosowano zbyt krótką wewnętrzną listewkę, która może stopniowo pękać, a także złamać się, co w konsekwencji stanowi zagrożenie dla użytkownika hulajnogi) czy zabawki dla niemowląt marki Fisher Price zawierające nadmuchiwane piłeczki (w zabawkach stwierdzono możliwość odpadnięcia zaworu w nadmuchiwanych piłeczkach będących częścią składową każdego z produktów, co może spowodować ryzyko połknięcia go przez dziecko i w konsekwencji zadławienie się).

Lista zabawek niebezpiecznych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiada, o czym należy pamiętać wybierając zabawki dla najmłodszych:

Krok pierwszy. Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku twojego dziecka. Pomocne będą informacje na opakowaniu wskazujące, dla której grupy wiekowej jest przeznaczona, np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Przykładowo zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie mogą zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza deklarację producenta, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.

Krok drugi. Obejrzyj dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych. Niektóre istotne cechy można sprawdzić samodzielnie. Warto upewnić się, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Mogą one znajdować się np. w kierownicy roweru, ramie wózka dla lalek. Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróćmy uwagę, czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub się nimi udławić.

Krok trzeci. Sprawdź, czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim. Do niektórych zabawek, np. rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych, powinny być dołączone instrukcje użytkowania, a w przypadku zabawek kupowanych w stanie zdemontowanym - również instrukcje montażu.

Krok czwarty. Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić, czy nie są zbyt długie(poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.

Warto pamiętać, że przyjęcie zwrotu nieudanego prezentu, który nie ma wad, a jedynie nie podoba się dziecku, zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Oczywiście, każdą zabawkę można reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową (tj. produkt nie posiada cech, o których zapewniał przedsiębiorca).

Podczas kupna prezentu dla dziecka, czy to zabawki, czy np. biletu na spektakl lub wystawę, ważna jest świadomość i zdrowy rozsądek rodzica. Na rynku nie brakuje produktów (bajek, książeczek, a także zabawek) po prostu nieodpowiednich dla dziecka. Przykładem może być zestaw do tańca na rurze proponowany w internetowym dziale zabawek Tesco w Wielkiej Brytanii, czy sztuka i kolekcje niemieckiej artystki - Patrici Waller, która 'uśmierca' swoje zazwyczaj krwawe, bajkowe postacie. Jelonka Bambi artystka pokroiła na kawałki, w królika Bugsa wbiła widelec, a na róg jednorożca nabiła krwawiącego, białego misia. Sceny prezentowane przez artystkę z pewnością nie są przeznaczone dla najmłodszych widzów.

Każdy rodzic, który uważa, że dana zabawka nie jest bezpieczna, powinien zgłosić się do Inspekcji Handlowej lub zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza. Konieczne będzie podanie informacji o producencie zabawki, miejscu i dacie zakupu. Pomocne będzie także dołączenie zdjęć wyrobu oraz opakowania.

Miejsca

 • UOKiK Gdańsk, Podwale Przedmiejskie 30

Opinie (20)

 • Teraz to już (1)

  wiele zabawek wkracza na poziom maksymalnej głupoty i ogłupiania. To co powinno się znaleźć wśród zabawek powinno być rygorystycznie pilnowane i za przegięcia powinny być mocne kary a nie popierdułki w postaci 500 zł ?

  • 31 2

  • Patricia Waller

   Tacy ludzie powinni być izolowani od społeczeństwa. Jak i wielu pseudo artystów.

   • 17 2

 • (2)

  "wycofane ze sprzedaży koraliki, w których znaleziono zagrażającą zdrowiu substancję (połknięty koralik może działać jak pigułka gwałtu)".

  szkoda, że wcześniej nie daliście tego artykułu - co bym się zaopatrzył w kilka pudełek koralików ; )

  • 33 13

  • Zaopatrz się w mózg, debilu

   • 5 5

  • żonie bym podał, jak nie maochotyna małe co nie co.

   • 2 1

 • Nie ma czym sie podniecac. Nie znam rodzica, ktory kupiłby "zabawke" prezentowana na zdjeciu. Dziwne, ze w ogole ktos zaryzykowal produkcje czegoś czego nikt nie kupi.

  • 11 1

 • tak naprawdę (1)

  dziecku wystarczy pudło kartonowe z którego może zrobić praktycznie wszystko + bezcenny czas rodzica. To my dorośli zasypujemy dzieciaki plastikiem za fortunę łudząc się,że je w ten sposób przekupimy. Niestety to nie działa na dłuższą metę...

  • 41 1

  • jak wyżej

   ostatnio zrobiłem z pudła po pampersach kuchenkę dla starszego dziecia, do tego wygrzebałem z szafy stare mąki, które i tak byłyby do wyrzucenia, do tego trochę przypraw, miska udająca garnek, woda - ubaw po pachy.

   • 1 0

 • Dziwny jest ten świat..

  A kierowca ciężarówki,jak przejedzie bez uiszczonej opłaty po drodze krajowej pod jedną bramką ViaTOLL zapłaci karę 3 tyś.złotych. Nikogo nie zabije,nikomu nie zrobi krzywdy ale kasy zapłaci tyle,że sam może zrobić sobie krzywdę

  • 20 2

 • s

  Tylko dmuchany krokodyl i nic więcej

  • 6 0

 • czy są jeszcze na świecie idioci, którzy kupują takie zabawki?

  • 12 2

 • niestety mamy rodziców bezmózgów co takie cos kupuja tak samo jak kosciotrupy na

  święto umarłych

  • 19 2

 • znak CE ma niskie wymagania (1)

  Jest tez na zabawkach zlej jakosci i nie gwarantuje bezpieczenstwa. Najlepiej unikac kupowania tanich zabawek na rynku czy w kioskach i wywalmy zabawki wyprodukowane przed 2007 (id tego roku obowiazuja inne normy dot. materialow).

  • 4 0

  • Też kwestia że mało kto wie, że jest cos takiego jak znak CE (China Export), rózni się długoscią środkowej kreski w literze E. To właściwe CE ma kreskę krótrką, to chińskie ma równą do pozostałych części litery E.

   • 1 1

 • Jest masa głupich zabawek..... na czele z anorektycznymi zdzirami typu Monster High... :/

  • 24 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane