• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niedzielski w Gdańsku o jakości świadczeń i sporze ws. szczepionek

Piotr Kallalas
22 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
-  Mamy projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. To nie jest łatwy projekt. To jest ustawa, która budzi emocje zarówno w naszym środowisku, jak i poza nim - stwierdził Adam Niedzielski. -  Mamy projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. To nie jest łatwy projekt. To jest ustawa, która budzi emocje zarówno w naszym środowisku, jak i poza nim - stwierdził Adam Niedzielski.

Minister zdrowia przedstawiał dziś w Gdańsku założenia forsowanej ustawy o jakości w opiece zdrowotnej, która ma podnieść bezpieczeństwo pacjenta. - Podmioty mają mierzyć swoją działalność i wyciągać wnioski - to jest zwykła metoda zarządcza. Nie każdy chce być mierzony i chce porównywać się z innymi. Szczególnie ci, którzy są poniżej średniej - mówił podczas konferencji minister Niedzielski.



Jak oceniasz system opieki zdrowotnej w Polsce?

System opieki medycznej od kilku lat przeżywa kolejne perturbacje związane najpierw z epidemią, a następnie obecną sytuacją geopolityczną i wyzwaniami związanymi z migracją uchodźców z Ukrainy. Na to nakładają się problemy, które obserwujemy i bez kryzysów - niedofinansowanie, brak kadr medycznych i wydłużony czas oczekiwania na świadczenia. Omówienie sytuacji pacjenta w tym trudnym czasie było tematem dzisiejszej konferencji "Bezpieczeństwo Pacjenta", która została zorganizowana w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

- Zagadnienie bezpieczeństwa pacjenta to temat, który musi być coraz bardziej eksponowany. Jest to punkt przełomowy - zaczynamy mówić, że bezpieczeństwo i jakość muszą być w centrum uwagi. Mamy projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. To nie jest łatwy projekt. To jest ustawa, która budzi emocje zarówno w naszym środowisku, jak i poza nim. Na pewno system no fault jest kontrowersją, jesteśmy do niego przekonani, ale na poziomie politycznym jest to trudne do wytłumaczenia - mówił podczas dzisiejszej konferencji minister Adam Niedzielski.
Czytaj też: Spada zainteresowanie testami na COVID-19. Wyjątkiem były święta

  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała
  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała
  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała
  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała
  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała
  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała

"Jakość powinna być na pierwszym miejscu"



Minister zapowiedział, że ustawa o jakości w ochronie zdrowia ma być procedowana jeszcze w tym roku, a jej zapisy powinny wejść w życie w 2023 r. Z kolei rzecznik praw pacjenta podkreślił, że pierwszym krokiem w stronę stawiania pacjenta w centrum systemu jest powstanie funduszu kompensacyjnego szczepień COVID-19, a w przyszłości funduszu kompensacyjnego zdarzeń medycznych.

- Po dwóch miesiącach funkcjonowania funduszu widzimy, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Pacjenci w sposób prosty i nieskomplikowany mogą składać wnioski i otrzymywać wsparcie. Jakość powinna być na pierwszym miejscu i w końcu powinniśmy ją właściwie weryfikować i sprawdzać. Bezpieczeństwo pacjenta jest związane z zarządzaniem i komunikacją. Nie powinniśmy koncentrować się na tym, kto popełnił błąd, ale jak go naprawić i wyeliminować. Fundusz kompensacyjny zdarzeń medycznych jest po to, aby pacjenci w łatwy sposób mogli otrzymać należną kwotę zadośćuczynienia - mówił Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta i współorganizator konferencji.
Zgodnie z zapowiedziami fundusz kompensacyjny zdarzeń medycznych miałby zostać uruchomiony jeszcze w maju tego roku.

Czytaj też: Geriatria będzie priorytetem polityki zdrowotnej? Augustyniak: to bardzo ważne

  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała
  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała
  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała
  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała
  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała
  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała
  • Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta" w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała

Każdy musi rozliczyć się z jakości



W dalszej kolejności skupiano się na zagadnieniach monitorowania jakości. Po raz pierwszy weryfikacja nie miałaby charakteru dobrowolnego, a systemowy, a główne narzędzie w tej kwestii miałby Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Temat bezpieczeństwa łączy się z zagadnieniem jakości i od wielu lat były próby rozwiązywania go w sposób legislacyjny. Zajmowanie się tego typu zagadnieniami było pewnego rodzaju hobby. Nie było centralnym elementem, ale pojawiało się gdzieś na obrzeżach, jako dodatek np. w postaci audytów. Doszliśmy do wniosku, że nie może być tak i że jest to materia nieuregulowana legislacyjnie. Przygotowanie projektu trwało długo, bo były kontrowersyjne treści. Dyskusja dotyczyła tego, czy nasza jakość ma być audytem i wiązać się z premią punktacji, czy jednak zarządzanie jakością inkorporujemy do systemu, co oznacza, że każdy musi się z tego rozliczyć - mówił Niedzielski.
Czytaj też: Łatwiejszy dostęp do lekarza? Powstanie specjalna platforma dla pacjentów

"Medyk musi zapewnić jakość"



System miałby przede wszystkim kłaść nacisk na premiowanie podmiotów mogących się pochwalić wysoką jakością usług. Ocenie podlegałby szereg czynników, w tym między innymi czas hospitalizacji czy poziom komunikacji z pacjentem.

- Podmioty mają mierzyć swoją działalność i wyciągać wnioski - to jest zwykła metoda zarządcza. Nie każdy chce być mierzony i chce się porównywać się z innymi. Szczególnie ci, którzy są poniżej średniej, bo może okazać się, że król jest nagi. Zmiana jest również po to, aby premiować te podmioty, które dostarczają wartość w postaci jakości i bezpieczeństwa - dodał minister zdrowia.
To będzie również wymagało zmiany na etapie procesu kształcenia lekarzy. Treści związane z zapewnieniem jakości i ideą kontroli mają być także uwzględnione w toku studiów.

- Koncentrujemy się bardzo często na pacjencie od strony problemy medycznego. Dzisiaj wiemy, że to nie wystarczy, bo medyk musi zapewnić jakość. Absolwent, lekarz, pielęgniarka i położna muszą wiedzieć, że to po prostu trzeba mierzyć, audytować i kontrolować i że nie jest to jakaś forma złośliwości. Ważne jest, aby nasi absolwenci rozumieli, po co to jest i czemu to służy. Jako uczelnie musimy w większym stopniu usystematyzować tę wiedzę. Studenci powinni być kształceni w środowisku akademickim, które to czuje i rozumie - stwierdził prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Spór z firmą Pfizer? "Jesteśmy przekonani, że postępujemy słusznie"



Po panelu z ekspertami minister zdrowia na konferencji prasowej był pytany o szczepionki przeciw COVID-19 i spór z koncernami farmaceutycznymi dotyczący kolejnych zamówień. Rząd będzie w tej sprawie starał się wypowiedzieć kontrakt.

- Zgodnie z zaleceniami wystawiliśmy od 20 kwietnia skierowania dla wszystkich osób powyżej 80 roku życia. Mamy zarejestrowanych kilka tysięcy chętnych, zainteresowanie jest, ale nie jest ono lawinowe. Jeśli chodzi o spór z firmą Pfizer, to jesteśmy na etapie złożenia wypowiedzenia kontraktu, powołując się na działanie siły wyższej, a więc związanej z sytuacją za wschodnią granicą Polski. W przypadku Moderny zastanawiamy się nad wykonaniem podobnego kroku - powiedział Adam Niedzielski i dodał: - Jesteśmy przekonani, że postępujemy słusznie.
We wtorek minister zdrowia przekazał, że pod koniec ubiegłego tygodnia Polska skorzystała z klauzuli siły wyższej, stanu wyższej konieczności i poinformowała Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i wykonywania za nie płatności.

MZ akcentuje, że nie możemy obecnie przyjmować kolejnych dostaw, m.in. dlatego, że Polska musi być przygotowana na wydatkowanie znacznych środków na leczenie obywateli Ukrainy. Ministerstwo chce elastyczności firm w realizacji kontraktów. Resort zapewnia, że mamy zapasy szczepionek przeciw COVID-19 i dla wszystkich chętnych ich wystarczy.

Szef resortu zdrowia podczas konferencji pytany był również o możliwość wprowadzenia płatnych szczepień przeciw COVID-19.

- W ramach zaleceń 80 plus nie będzie odpłatności za szczepienia - stwierdził minister.

Miejsca

Opinie (187) ponad 10 zablokowanych

  • Czy ta konferencja nie powinna odbywać się na Kurkowej przed prokuratorem ?

    • 64 3

  • Kiedy (1)

    Ten pan ze zdjęcia odpowie za swoje czyny przed sądem?

    • 59 3

    • Jak Tusk, Sikorski, Biedroń, Adamowicz i wielu innych totalnych staną obok w ławie oskarżonych.

      • 9 0

  • A ta szczepionka jest już dopuszczona czy dalej tylko warunkowo na rok ? (2)

    Bo to jest bardzo ciekawe zagadnienie.

    • 58 2

    • W 2023 skończą się badania

      • 3 0

    • Zgodnie z umowami eksperyment medyczny z warunkową dopuszczoną chemią, trwa jeszcze rok

      • 1 0

  • ... ok panie Jarku w tym tygodniu robimy dobrą zmianę (1)

    bo im się to po prostu należy następnie wprowadzimy polski ład i kilka tarcz by mieli na czym wracać .. na koniec dobijemy inflacją i napuścimy putina ... się rozejdzie te 70 baniek ... panie prezesie pytanie : a co jest lepsze od tłustego kota? ... dojna zmiana!

    • 28 2

    • A cichaczem walimy dalej Suwerena w cztery litery ile się da w myśl zasady: Teraz K..a My!

      • 2 0

  • wszczyscy naganiacze do szpryc pójdą siedzieć (2)

    za eksperymenty paramedyczne przyjdzie zapłacić kowidiotom

    • 55 4

    • Ale jak i kiedy? (1)

      Tak, tylko jak do tego doprowadzić?!

      • 3 0

      • Norymberga 2.0

        Trzeba popierać działania Konfederacji i Grzegorza Brauna w tym kierunku. Jakoś od dwóch lat żadna inna partia nie działa w tej materii.

        • 0 0

  • A kto jest odpowiedzialny za złe umowy z Pfizerem ? bo przecież nie Pfizer

    • 42 3

  • Sz. P. Grzegorz Braun zrobi z tobą porządek (2)

    • 42 4

    • Niestety Braun nie może skorzystać z leczenia psychiatrycznego

      bo psychiatria leży i kwiczy ...

      • 2 16

    • Polecam

      na YT relacje z poselskiej kontroli posła Brauna w nowej firmie pijanego Szumowskiego

      • 8 0

  • Dlaczego ja nie wiedziałem o tej konferencji? (3)

    Wpuszczano z zewnątrz? Mam co nieco mu do powiedzenia.

    • 35 1

    • (2)

      Zapewne tyle co twój partyjny kumpel ,,koperciarz" Zlikwidować szpitale, bo jest ich za dużo., albo dać konowałom podwyżki bo za mało zarabiają. Nie zapomnij o premiach kopertowych od pacjętów. Napisz co jeszcze byś POwiedział?

      • 0 6

      • powiedziałbym mu że za organizację plandemii na terenie Polski

        Będzie pierdzieć w więzienny pasiak do konca życia

        • 7 0

      • A co ci pis da?

        • 0 0

  • Minister wisielski...

    1,5 bln deficytu,200tyś ofiar,67 mln szczepionek do utylizacji...Jaka kara ?

    • 47 2

  • Norymberga 2.0 (7)

    2 lata cyrków powinno zostać rozliczone. Mam nadzieję że ludzie za to odpowiedzialni nie unikną wiezienia.

    • 92 2

    • Zgłupiałeś? Włos im z głowy nie spadnie a takie Szumowskie zachowają zdobyty majątek. (4)

      Bez względu na to czy wybory wygra PiS czy ekipa Tuska, to wszystko długoletni kolesie z sejmowych ławek. Pokrzyczą trochę o rozliczeniach żeby się plebs nie burzył i sprawa ucichnie.

      • 21 0

      • (1)

        Jest jedna partia która może ich rozliczyć. Ale wy wolicie mieć aborcję na żądanie, tęczowe rewolucje, pracę na szparagach u Niemca itd. Wybieracie mniejsze zło to wybierzcie mniejsze zło z poza popis.

        • 10 3

        • po kolejnych wyborach bedzie koalicja pis, KO, razem. socjalisci u koryta i rozkrecanie inflacji

          • 6 2

      • pis ma prawo w zadzie

        Kodeks KaRNY Art. 106. Kto, będąc upoważniony do działania w imieniu Państwa Polskiego w stosunku z rządem obcego państwa, działa na szkodę Państwa Polskiego, podlega karze więzienia na czas nie krótszy od lat 5 lub dożywotnio.

        § 1 a. Jeżeli sprawca, o którym mowa w § 1 przez nadużycie udzielnonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

        § 2. Jeżeli sprawca przestępstwa okreslonego w §1 lub 1a działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

        § 3. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 2 wyrządza szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

        • 5 0

      • Oni jak będą musieli to nas wciągną do wojny z Rosją byleby tylko nie ponieść odpowiedzialność

        • 3 0

    • g*wniana operacja migdałaka - okres oczekiwania 1340 dni - powiem tak - wypie...aj nieudaczniku - jakby miał takiego fachowca od remontów to by dawno dostał wpie..l za kłamstwa i został by wywalony ! Tyle pie..iłeś o Covidzie i nagle cyk , "prosze państwa w dniu dzisiejszym skończył się covid" - pajace i kłamcy grający pod dyktando innych nawet kosztem swoich rodaków - banda judasy co sprzedała Polskę !

      • 18 0

    • Ciekawe

      Ciekawe że właśnie teraz, kiedy za plecami wojny w Ukrainie, toczą się nasze losy o suwerenność (tzw. scenariusze pandemiczne w WHO), kiedy są gromadzone wszelkie dowody na największą ściemę pandemiczną, umiera dr Zbigniew Hałat, jeden z najlepszych i największych obrońców normalności w Polsce. Polski lekarz, specjalista epidemiolog, publicysta, działacz społeczny, wiceminister zdrowia oraz główny inspektor sanitarny obalał Covidian i Covidianizm w klika minut dialogu. Nie miał sobie równych i był bardzo niewygodny dla wielu osób.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane