Wiadomości

stat

Paweł Adamowicz: Wybudujemy 18 nowych żłobków w 2 lata

Prezydent Gdańska zapowiedział budowę nowych żłobków i wsparcie w opiece dla rodziców najmłodszych mieszkańców miasta.
Prezydent Gdańska zapowiedział budowę nowych żłobków i wsparcie w opiece dla rodziców najmłodszych mieszkańców miasta. fot. trojmiasto.pl

Budowę 18 nowych żłobków zapowiedział podczas konferencji prasowej Paweł Adamowicz. Prezydent Gdańska już wcześniej zdradził na swoim facebookowym profilu, że nowe placówki to projekt prowadzony razem z jedną z organizacji pozarządowych. Do 2020 roku miasto miałoby wzbogacić się o dwa żłobki gminne i 16 publicznych niesamorządowych placówek. Wśród wyborczych zapowiedzi Adamowicz przedstawił też szczegóły "bonu żłobkowego".Gdańsk potrzebuje kolejnych żłobków?

tak, rodzi się coraz więcej dzieci, a miejsc opieki zdecydowanie brakuje

71%

wystarczy wsparcie w postaci "bonu żłobkowego"

7%

nie, wyż demograficzny niedługo minie, a placówki zostaną niewykorzystane

22%
Według planu Adamowicza w kolejnej kadencji na lata 2018-2023 mają powstać minimum dwa nowe żłobki samorządowe, szacowany koszt inwestycji to ok. 10 mln zł.

Dodatkowo w ramach współpracy z Fundacją Pozytywne Inicjatywy osiem nowych żłobków niesamorządowych miałoby powstać już w przyszłym roku, kolejnych osiem zostałoby otwartych w 2020 roku. 16 nowych placówek dałoby miastu aż 1600 nowych miejsc dla najmłodszych gdańszczan.

Wniosek w spawie budowy placówek władze miasta złożyły 20 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim (głównym inwestorem z wkładem własnym ma być Fundacja Pozytywne Inicjatywy - red.).

- Fundacja Pozytywne Inicjatywy jest naszym wieloletnim partnerem przy zarządzaniu szkoły w Kokoszkach oraz kilku przedszkoli. Budowa nowych żłobków to nie tylko jednorazowy koszt ich wybudowania, ale też koszty eksploatacji i wynagrodzenia dla zwiększonej obsady kadry żłobkowej, już w tym roku wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki - mówił Paweł Adamowicz.
Nowe żłobki mają powstać głównie w południowych dzielnicach Gdańska.

- Wiemy, gdzie jest największe zapotrzebowanie, gdzie mieszkają rodziny z dziećmi, które potrzebują takiego wsparcia i będziemy na te potrzeby odpowiadać - powiedział prezydent Gdańska.

Dla kogo "bon żłobkowy"?Już wcześniej Adamowicz zapowiedział, że jednym z jego celów na przyszłą kadencję jest uruchomienie "bonów żłobkowych". Chodzi o przyznanie comiesięcznego bonu dla każdego dziecka. Wsparciem objęte byłyby dzieci do lat 3.

- Chcielibyśmy, aby w żłobkach niepublicznych bon żłobkowy był formą finansowego wsparcia rodzin i aby niwelował barierę finansową w dostępie do żłobków, konkluzja ma być taka, że nie będzie różnicy w kosztach ponoszonych przez rodziców między żłobkiem samorządowym a prywatnym - dodał Adamowicz.
- Chodzi o to, aby każdy, kto chce podjąć pracę mógł uzyskać bon żłobkowy po to, aby dziecko mogło być pod opieką placówki. Trzeba spełniać oczywiście odpowiednie kryteria: mieszkać na terenie Gminy Miasta Gdańska, pracować tu i płacić podatki, nie przebywać na urlopie wychowawczym. Twoje dziecko znajduje się w kolejce oczekujących na przyjęcie do Gdańskiego Zespołu Żłobów, w związku z tym korzystasz z niepublicznej formy opieki nad dzieckiem do lat 3, twoje dochody na osobę w rodzinie nie przekraczają 100 proc. najniższego krajowego wynagrodzenia netto - wyjaśniał Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.
Świadczenie nie będzie przysługiwało na dziecko, które zostało objęte opieką przez Gdański Zespół Żłobków, jest umieszczone w rodzinie zastępczej zawodowej, w rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Nie otrzymają go również rodzice, którzy nie ponoszą kosztów czesnego w placówce niepublicznej.

Bon żłobkowy miałby wejść w życie od września 2019 roku. Wniosek o przyznanie wsparcia byłby składany co roku przez rodziców.

- To jeden z naszych planów wyborczych, więc wszystko zależy od tego, jak rozstrzygną się wybory. Jednak nie obiecujemy czegoś, co nie jest realne, wszystkie nasze plany oparte są na realnych możliwościach finansowych Gdańska, które doskonale znamy - przekonywał Adamowicz.

Kolejka chętnychPod koniec marca w Gdańsku otworzono nowy żłobek "Skarbek". Placówka przy ul. Kolorowej przyjęła 96 dzieci w wieku do 3 lat, jednak kolejka chętnych była zdecydowanie większa, bo tylko do tej jednej placówki chętnych było ponad 500 osób.

"Skarbek" to trzynasta placówka, która weszła w skład Gdańskiego Zespołu Żłobków. Łącznie pod ich opieką jest 1088 dzieci. Od 2011 roku w Gdańsku uruchomiono 533 nowych miejsc dla dzieci w wieku do lat 3, także tych z niepełnosprawnościami.

Czytaj też: Otwarto nowy żłobek w Gdańsku. Kolejka chętnych to aż 500 osób

Według wielu rodziców nowa placówka to jednak kropla w morzu potrzeb, bo chętnych jest coraz więcej, a nie każdego stać na wykupienie opieki w prywatnych żłobkach.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (348)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Gdzie bezpłatna terapia małżeńska? Najlepiej w Gdyni, Rumi, Redzie, Wejherowie, aby łatwiej było namówić. Jednak jeśli trzeba...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Małżeństwo (4) Witam orientuje się może ktoś w Państwa gdzie w Trójmieście i okolicach jest możliwość...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Piotr

 • Krzesełko do karmienia Fotelik do karmienia firmy Apollo Sun. Bardzo funkcjonalny. Regulacja wysokości siedzenia...

  Sprzedam , autor: 1234

 • Ginekologia Redłowo zabieg planowy (2) Cześć, w przyszłym tygodniu mam operację w Redłowie na ginekologii. Chciałabym się...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: agnieszkaj

 • Dr Pakalska - Korcala (2) Szukam kontaktu do dr Pakalskiej. Jest psychiatra dzieciecym i chodzi mi o prywatna...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonim

 • Rehabilitant dla 2-latka z OMN Witam, poszukuje rehabilitanta doświadczonego w pracy z ruchliwymi, uciekającymi 2-latkami....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Serka

 • Apteka robiąca leki na receptę (9) Gdzie w okolicy Śródmieścia, Suchanina, Wrzeszcza, Piecek lub Siedlec znajdę aptekę która ma...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kaśka Gdańsk

 • Alergolog dziecięcy kogo polecacie ?? (5) Witam, Poszukuję dobrego alergologa / pulmonologa dziecięcego. Kogoś polecacie?? Będę...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kometa

 • Kombinezon dla dziewczynki rozmiar 86... Pilnie kupię kombinezon dla dziewczynki rozmiar 86. Zimowy. Najlepiej z rekawiczkami i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Aerochamber (5) Witam gdzie dostanę tanio tube aerochamber dla 5 latki albo może macie jakiś inny fajny...

  Sprzedam , autor: amela22

 • wozek kupie (3) Hej dziewczyny , bardzo pilnie potrzebuje tanio odkupić wózek dla dzieciaczka. Popsuł nam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: maja

 • Próchnica u 4 latka. (11) Leczyć czy nie? Gdzie najlepiej w gdańsku na nfz, z podejsciem do dzieci? I bez leku tylko...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: user_138537394372

 • Kueire - 12.11.2018 r (3) Czy kurierzy dzisiaj jeżdzą

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Ubezpieczenie dla rodzny (3) Zastanawiam się nad tym aby wykupic dla mojej rodziny ubezpieczenie indywidualne.Jaką firme...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • wynajem autokaru (3) Witam; muszę wynająć autokar na ok 30 osób. Macie może sprawdzone firmy ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: I.

 • Mebelki dla barbie Witam. Kupię mebelki dla barbie, może ktoś ma i chętnie by odsprzedał

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: nowa2

 • oddam butelki, kubeczki, nową... (3) oddam za darmo, odbiór osobisty Gdańsk Chełm

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MMG

 • Skrócony wymiar etatu na L4 w ciąży (9) Hej, obecnie ma skrócony wymiar etatu do 3/4 po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Proszę o...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jusia

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »