• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po co rodzice chwalą się świadectwem dziecka?

Wioleta Stolarska
24 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Czy chwalenie się świadectwem dziecka w sieci to dobry pomysł? Czy chwalenie się świadectwem dziecka w sieci to dobry pomysł?

Czerwone paski, najwyższe średnie, olimpiady, frekwencja - już za chwilę zacznie się wielkie oklaskiwanie i... porównywanie wyników dzieci w mediach społecznościowych przez rodziców. Co roku to samo. Kolejny wyścig i targ próżności. Czy bez paska na papierze nie można być dumnym ze swojego dziecka? O czym świadczą piątki na świadectwie?



Publikowałe(a)ś kiedyś świadectwo czy inne dokumenty z osiągnięć swojego dziecka w mediach społecznościowych?

W piątek, 24 czerwca, kończy się rok szkolny 2021/2022. Kolejny trudny rok w polskiej szkole już od wielu lat. Zmiany w oświacie, nauka zdalna, brak nauczycieli - to tylko niektóre z problemów, jakie nakładają się na edukację dzieci i młodzieży.

Ale w piątek nikt już o tym nie myśli. Zakończenie roku szkolnego to ważna uroczystość zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Choć oceny znamy od tygodni, wręczaniu świadectw zawsze towarzyszy ekscytacja. Teraz czekamy na szkolny apel, aplauz, gratulacje, odbiory nagród i obowiązkową fotkę dla rodziców, która na ich fejsbuku wyląduje z hasztagiem #Dumnamama, #Najlepszedziecko czy #madredziecko. Bo świadectwa publikują nie uczniowie, lecz ich rodzice. Często bez pytania.

Czy w pogoni za czerwonym paskiem dziecka dostrzegają jednak to, co ważne i istotne w rozwoju ucznia?

Czytaj też: Trwa rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2022/2023. Jakie są progi i jak policzyć punkty?

Festiwal postów ze zdjęciami świadectw trwa



- Publikuję co roku albo świadectwo, albo dyplom swojego dziecka. Mam wrażenie, że przeżywam to nawet bardziej niż moje dziecko, ale wiem też, że to akceptuje i nie ma z tym problemu. Chociaż szczerze mówiąc, ja też cieszę się, że mam się czym chwalić, bo nie tylko oceny tu się liczą ale moja córka ma wiele dodatkowych zajęć, w których osiąga sukcesy. Szczerze mówiąc, nie wiem, jakbym się zachowała, gdybym miała dziecko, które jednak z nauką radzi sobie słabiej - przyznaje Magda, mama uczennicy liceum ogólnokształcącego.
- Moje dziecko w tym roku będzie miało ten pasek, chociaż w ogóle na to nie liczyliśmy, bo przyznam szczerze, że łatwo z tą nauką nie jest. Ale skoro się udało, wiem, że będzie mnie korciło, by pochwalić się tym światu, choć nigdy tego nie robiłam. Czy to źle? Czy to uderza w tych, którzy paska nie mają? Mnie wychwalanie się innych rodziców nie przeszkadzało - ocenia Dagmara, mama trzech chłopców.
Psychologowie przekonują jednak, że publiczne chwalenie się ocenami dziećmi wywołuje w nich poczucie jeszcze większej presji. Jeśli nie we własnych dzieciach, to w ich kolegach, kuzynach. Z drugiej strony "paskowe" zdjęcia i "ocenoidoza" potęgują wzajemną zazdrość pomiędzy rodzicami i być może czasem popychają ich do tego, by mieć zbyt wysokie wymagania wobec dziecka czy pogorszenia z nim relacji.

Czytaj też: Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022? Rekrutacja: technikum czy liceum?

Duma bez czerwonego paska



- Moje dziecko nie ma czerwonego paska, ale i tak jestem z niego dumna - mówi Marta, mama siódmoklasisty z Gdańska. - I nie mam problemu, żeby o tym rozmawiać ze znajomymi, ale nie widzę potrzeby, by dokument z ocenami mojego dziecka był publikowany w internecie. Nie jestem psychologiem, ale wiem, że takie rzeczy nic dobrego nie przyniosą młodym ludziom, którzy i tak mają nieźle namieszane w głowach. Dobrze, że chodziłam do szkoły w czasach, kiedy nie trzeba było się chwalić świadectwami, a moi rodzice uważali, że to nic dziwnego, że ktoś nie jest dobry w każdym przedmiocie - dodaje.
Jak podkreśla, jako rodzic warto również pamiętać, że czerwony pasek na świadectwie i "książkowa wiedza" niczego nie gwarantują w przyszłości dziecka.

- Trzeba uczyć dzieci, że uczą się dla siebie, a nie dla ocen. Rozumiem, że jeśli dziecko ma osiągnięcia, to rodzice są dumni. Ale nie tak się to wyraża, niech ono to czuje, a nie pół internetu. Moje chłopaki biją się w szkole, więc wzorowego nie ma i pasków też nie przynoszą, ale pękam z dumy, patrząc na świadectwo ze średnią ok. 4. Nie pochwalę się tym na fb, bo zaraz rozpoczęłaby się licytacja pt. "A moje dziecko" - dodaje Marcin.

Ranking szkół średnich w Trójmieście. Najlepsze licea i technika 2022



Szkolne rankingi czy publiczny wyścig?



System polskiego szkolnictwa i oceniania uczniów pozostawia niestety wiele do życzenia. Dzieci częściej nagradzane są za udzielenie poprawnych (według nauczyciela czy osoby, która tworzyła testy) odpowiedzi, wpasowanie się w klucz odpowiedzi, a nie za kreatywność czy postępy w nauce. Same szkoły też często nie starają się tego zmieniać.

- W szkole mojej córki po półroczu na tablicy na korytarzu zawisła lista uczniów z najlepszymi średnimi ocen, czyli od 6,0 do 4,75. Lista była długa, a na niej imiona, nazwiska, klasa i średnia, która wyznaczała miejsce w tym swego rodzaju rankingu. Co ciekawe, na jednej liście ujęto uczniów klas od 4 do 8, a przecież wyniki w nauce czwartoklasisty trudno porównać ze średnią ósmoklasisty. Jako mama dziecka, które miało średnią 5,85 i było w ścisłej czołówce, powinnam pękać z dumy, ale tak nie było. Taka forma "wyróżnienia" najlepszych uczniów, bo tym dyrekcja tłumaczyła ów ranking, bardzo mi się nie spodobała. Być może większość dzieci w ogóle nie przywiąże do tego wagi, inne poczują się docenione, ale będą też takie, które poczują presję. Jak zareagują, gdy z jakiegoś powodu po kolejnym półroczu spadną w rankingu i cała szkoła będzie o tym wiedziała? Po co w ogóle już w szkole wprowadzać takie narzędzie rywalizacji? Na szczęście dyrekcja wysłuchała próśb rodziców i zrezygnowano z tej formy... nagradzania - mówi Wioleta.
A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Publiczne chwalenie się dobrymi ocenami dzieci wyrządza więcej szkody czy pożytku?

Opinie (361) ponad 10 zablokowanych

  • A co potem

    Jak to było? Dawni piątkowicze pracują obecnie u dawnych trójkowiczów. I coś w tym jest. Kto za kilka lat zapyta co miałeś z fizyki na drugi semestr w pierwszej klasie?
    Najlepiej radzą sobie w życiu ludzie z pasją, pomysłem na siebie i determinacją. A za oceny to można rabacik wyhaczyć w jednym ze sklepów RTV. Pozdrawiam uczniów i miłych wakacji

    • 5 3

  • A dlaczego nie?

    Jeżeli ktoś może się pochwalić świadectwem z paskiem swojego dziecka, jego olimpiadami, czy wygranymi konkursami ... to dlaczego by się nie chwalić? Gdzie, jak ... to indywidualna potrzeba ...
    Jeżeli ktoś jest w czymś świetny to należy to pokazać ... przecież to są "małe" osiągnięcia - dzieci i często ich wspierających rodziców ... sama coś o tym wiem ... i chwalę się osiągnięciami mojego dziecka, może nie w mediach społecznościowych, ale wśród rodziny i najbliższych znajomych - a dziś z tej okazji idziemy na lody i jakiś obiadek plus odwiedzimy kocią kawiarnię (bo chłopaki zawsze uczą się we 2:) )
    Pozdrawiam wszystkich zmotywowanych i malkontentów ... słonecznego wypoczynku :)
    Wszystkim zadowolonym i malkontentom życzę słonecznego wypoczynku :)

    • 7 2

  • oceny nie przedstawiają prawdziwej wartości ucznia, nie liczy sie tylko wykucie wszystkiego na "blachę" , niemniej są dzieci zdolne i zdolniejsze, mały dostęp do dobrych szkól średnich i wyższych publicznych powoduje taki wyścig. Bo albo dzieciaki dostaja sie bo maja rodziców na stanowiskach, albo musza byc nadprzeciętnie zdolne, żeby załapac sie do najlepszych szkół, a potem ZONK . Zobaczymy jak będzie w tym roku już nbiedługo

    • 2 1

  • z drugiej strony lepiej wrzucic świadectwo z paskiem, niż roznegliżowana sylwetkę i buzie w ciup

    • 6 1

  • Kiedyś też się pokazywało przez płot sąsiadom...

    Rodzice po prostu kochają swoje dzieci i cieszą się z ich sukcesów. Obojętnie: z wyników w szkole, w pływaniu, tenisie czy piłce. Tak się cieszą, że chcą żeby inni wiedzieli jak się cieszą. I tyle....

    • 7 1

  • wszystkim nauczycielom podziękowania za ciężka naprawde pracę w czasie pandemii, a teraz czekamy aby te wszystkie dzieci z tymi świadectwami z paskiem i bez pasków dostały się bez problemów do szkół średnich.

    • 4 0

  • Jest czym się chwalić!

    Ale nie w całym internecie!
    Dziś kończyłam SP z wyróżnieniem. To efekt mojego zaangażowania i ciężkiej pracy. Nie należę do szczególnie zdolnych więc dla mnie pasek to nagroda.
    Co to za pomysł by mówić o wyróżnionych dzieciach: że to rodzice im kazali, że to ich niespełnione ambicje, że pasek właściwie nic nie znaczy bo liczy się człowiek i wiedza ble ble ble ...
    Otóż jeśli dziś odebrałeś/aś świadectwo z wyróżnieniem to moje najszczersze gratulacje! To znaczy, że znasz priorytety, masz cel w życiu do ktrorgo dążysz i wiesz co jest dla ciebie najważniejsze:)
    Nie sluchać buców

    • 7 1

  • Teraz bardzo dużo dzieci ma czerwony pasek, bo wprowadzono szóstki, które są już traktowane jak zwykłe oceny, a pasek otrzymuje się od średniej 4,75. Nawet mając dwójkę z matematyki można mieć czerwony pasek. Znam taki przypadek. Niewiele teraz mówią te paski o wiedzy dzieci. Przeciętni uczniowie mają paski, bo nadrobią szóstkami z plastyki, muzyki i wfu.

    • 4 0

  • Pruski model marchewki i kija (1)

    W polskich szkołach nadal panuje tradycyjny, pruski model opierający się na wytykaniu błędów, a nie na pokazywaniu, co uczeń zrobił dobrze, a co już umie.
    Chwalenie się ocenami i porównywanie świadectw z cenzurkami innych uczniów jest postępowaniem przemocowym wobec dziecka tego który ma pasek na świadectwie i tego który ledwo "zdał" do następnej klasy.

    • 4 4

    • kurde, straszne, to co taki wrażliwe dzieciątko zrobi jak pójdzie do roboty i nie dostanie premii albo awansu? oskarży szefa o przemocowe postępowanie?

      • 2 1

  • Wstyd przyznać mi....

    Ale ja się wychowałam w środowisku w którym czerwony pasek i wzorowe zachowanie to trzeba było ukrywać przed kolegami, bo inaczej niestety - jesteś wyzywany od kujonów, kabli, podlizywaczy, nikt się z Tobą nie zadaje...
    Nie miałam czerwonego paska. Skrajności są najgorsze

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane