Wiadomości

stat

Pomoc psychologiczna w szkołach. "Pozwalamy dzieciom wyrazić emocje"

Uczniowie i pracownicy gdańskich szkół oddają hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi na różne sposoby, n.in. organizując apele pamięci, ubierając się na czarno w czasie trwania miejskiej żałoby. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku, której absolwentem był prezydent Adamowicz, przygotowali tablicę pamiątkową.
Uczniowie i pracownicy gdańskich szkół oddają hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi na różne sposoby, n.in. organizując apele pamięci, ubierając się na czarno w czasie trwania miejskiej żałoby. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku, której absolwentem był prezydent Adamowicz, przygotowali tablicę pamiątkową. fot. Trojmiasto.pl

Nie tylko Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku uruchomił pomoc psychologiczną dla osób potrzebujących wsparcia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Wzmożoną opieką pedagogiczno-psychologiczną objęci zostali też uczniowie gdańskich szkół oraz ich rodzice. W wielu placówkach organizowane są również apele pamięci.W poniedziałek 14 stycznia Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, zmarł w szpitalu na skutek obrażeń, jakie odniósł w wyniku ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym.

Wzmożona i kompleksowa pomoc psychologicznaW związku z tragedią, jaka rozegrała się na Targu Węglowym, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie uruchomił pomoc psychologiczną. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie oddelegowanych zostało czterech psychologów. Zorganizowano też pomoc całodobową.

Zobacz też: Pomoc psychologiczna dla świadków ataku nożownika

- Do tej pory - w związku z tragedią - około 250 potrzebujących osób skorzystało z tej pomocowej oferty (m.in. porady telefoniczne, wizyty w domach, kontakt bezpośredni ze specjalistami itd.) - informuje Sylwia Ressel z gdańskiego MOPR-u. - Wśród osób, które zgłosiły się po pomoc są m.in. rodziny z dziećmi, uczestniczące w dramatycznych wydarzeniach na Targu Węglowym. Wówczas, na miejscu tragedii, nie zdecydowały się poprosić o pomoc psychologów. Problem pojawił się później, kiedy emocje nieco opadły i dzieciom 8- czy 9-letnim trzeba było wytłumaczyć, co się tam tak naprawdę wydarzyło. Nie byli w stanie tego zrobić bez pomocy specjalisty.
W związku z dużym zapotrzebowaniem na tego rodzaju pomoc uruchomiono dodatkowe punkty, umożliwiające zapewnienie kompleksowej opieki psychologicznej. Ofertę MOPR-u uzupełniają Fundacja Wspierania Rodzin "Przystań" oraz Tumbo Pomaga - Fundacja Hospicyjna.

- Te organizacje przyłączyły się do nas, oferując wszystkim potrzebującym bezpłatnie swoją pomoc. Jesteśmy im za to ogromnie wdzięczni - mówi Sylwia Ressel.
Tu otrzymasz bezpłatne wsparcie psychologiczne

Informację na temat dodatkowej pomocy psychologicznej zamieściło na swoich stronach internetowych wiele szkół, w tym ZSO nr 6 w Gdańsku.
Informację na temat dodatkowej pomocy psychologicznej zamieściło na swoich stronach internetowych wiele szkół, w tym ZSO nr 6 w Gdańsku.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkołachPomorskie Kuratorium Oświaty zapewnia, że uczniowie trójmiejskich placówek oświatowych mają zapewnione należyte wsparcie psychologiczne w miejscu nauki.

- Szkoły głównie gdańskie, ale nie tylko, są przygotowane na wsparcie dzieci i młodzieży w ramach szeroko pojętej pomocy pedagogiczno-psychologicznej - zapewnia Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty. - Zwracam się do rodziców/opiekunów dzieci i młodzieży o szczególną uwagę i podjęcie wspierających rozmów w tak trudnym dla nas wszystkich czasie.
Przeprowadzenie takich rozmów w wielu przypadkach jest konieczne, ponieważ dzieci mogą być przytłoczone zarówno samą tragedią, jak i skalą zdarzeń, jakie wydarzyły się tuż po niej.

- Nigdy nie angażowaliśmy dziecka w politykę lokalną, więc na temat prezydenta Pawła Adamowicza syn posiadał śladowe informacje. To, co wydarzyło się na Targu Węglowym przeraziło go jednak tak bardzo, że następnego dnia nie chciał pójść do szkoły - mówi Marta, mama wolontariusza WOŚP, uczestniczącego w niedzielnym "Światełku do Nieba". - Nasze rozmowy nie dały zbyt wiele - syn coraz bardziej się bał i zamykał w sobie. Poczucie zagrożenia eskalowały każde kolejne informacje, jakie pojawiały się w mediach społecznościowych czy w telewizji. Sytuacja go przerosła. My nie byliśmy w stanie mu pomóc, więc poprosiliśmy o pomoc psychologa.
- Myślę, że ta tragedia dotknęła nie tylko małe dzieci, ale i nastolatków, które mnóstwo czasu spędzają na przeglądaniu mediów społecznościowych - mówi Anna, mama jednej z uczennic "Topolówki". - Wystarczyło kilkanaście minut w internecie, aby moja córka zdała sobie sprawę z tego, że zginął nie tylko prezydent, ale i mąż, i ojciec. Że dziewczyna niemal w jej wieku oraz jej młodsza siostra straciły rodzica. Ten drastyczny przykład ulotności życia bardzo ją przybił.
Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Informację na temat dodatkowej pomocy pedagogiczno-psychologicznej zamieściło na swoich stronach internetowych wiele szkół.

Uczniowie Morskiej Szkoły Podstawowej poznali prezydenta Pawła Adamowicza podczas uroczystości nadania placówce imienia Aleksandra Doby.
Uczniowie Morskiej Szkoły Podstawowej poznali prezydenta Pawła Adamowicza podczas uroczystości nadania placówce imienia Aleksandra Doby. fot. Morska Szkoła Podstawowa

Nie radzisz sobie? Poproś o pomoc szkolnego psychologa- Dla naszych uczniów Paweł Adamowicz nie jest anonimową osobą - poznali go osobiście podczas niedawnej uroczystości z okazji nadania szkole imienia Aleksandra Doby - mówi Aleksandra Musielak, psycholog z Morskiej Szkoły Podstawowej.
Dyrekcja i pracownicy Morskiej Szkoły Podstawowej nie czekali, aż uczniowie zwrócą się po pomoc, tylko sami ją zaoferowali.

- Przygotowałam pisemną informację dla rodziców, którą przekazaliśmy za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Staraliśmy się wytłumaczyć, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o tej strasznej tragedii, aby przekazywane informacje nie powodowały wzrostu poczucia zagrożenia - informuje Aleksandra Musielak. - Udzielamy pomocy nie tylko tym dzieciom, które o nią poproszą, ale i tym, których zachowanie bądź wypowiedzi wzbudzają nasz niepokój. Swoją pomoc oferuję też rodzicom, z którymi jestem w ciągłym kontakcie telefonicznym, również po godzinach pracy.
Co więcej, uczniowie zachęcani są do szukania własnych, skutecznych sposobów na radzenie sobie z emocjami.

- Pozwalamy dzieciom na wyrażenie emocji w takiej formie, w jakiej tylko mają ochotę, jeśli tylko pomoże im to uporać się z tą trudną sytuacją - mówi Musielak. - Uczniowie klas starszych, dla przykładu, wyszli z inicjatywą napisania listu do Jerzego Owsiaka zawierającego prośbę, aby nie rezygnował z zarządzania fundacją. Pozwoliliśmy im na to, aby zbierali pod nim podpisy, bo widzę, że mają ogromną potrzebę działania, zrobienia czegokolwiek. Być może ich działania coś zmienią, może nie, ale przynajmniej mają świadomość, że nie siedzieli bezczynnie.
W minioną niedzielę Morska Szkoła Podstawowa organizowała finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy u siebie w placówce - zaangażowała się cała społeczność uczniowska.

- Zebraliśmy ogromną kwotę i odnieśliśmy wielki sukces, o którym z uwagi na okoliczności jeszcze nie mieliśmy okazji uczniów poinformować - mówi szkolna psycholog. - Cały czas monitorujemy sytuację, aby wychwycić, którzy uczniowie potrzebują pomocy i w razie potrzeby niezwłocznie jej udzielić. Organizujemy też apele pamięci.

Opinie (89) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Małżeństwo mi się sypie.... Gdzie po... Może podpowiecie gdzie udać się na jakąś terapie małżeńska? Tylko Gdańsk. Z góry dziękuję

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Mamy na spacery - Gdynia! Hej Mamy, Przeprowadziłam się do Trójmiasta w styczniu i brakuje mi koleżanek na spacery z...

  Rodzina i dziecko , autor: ZupelnieNieIdealna

 • Staranie o dziecko (2) Hej mam 20 i jestem mamą półtora rocznej córki. Nadal karmie piersią. Zdecydowaliśmy się na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jamama

 • Kolega doniósł na męża czy będzie... (2) Mąż chciał zrobić z kolegą interes. Kolega przelał mu na konto pieniądze na auto (kolega z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Iwona

 • Kiedy chłopcy zaczynają mówić? (6) Witam, mój maluch zaraz kończy 3 latka a mówi tylko pojedyncze słówka, mama , nie, daj i to...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: elka

 • nieuczciwi? (3) odradzam, kasa zapłacona towaru od miesiąca nie ma.... i nikt nie wie czy będzie......

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mp

 • rezonans magnetyczny glowy (2) Dziewczyny,niestety musze zrobic prywatnie rezonans magnetyczny glowy. Wiecie moze gdzie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ewa

 • Moja historia ciąży pozamacicznej... :( (15) Dziewczyny, postanowiłam opowiedzieć Wam moją historię... jeśli kogoś to nie interesuje, to...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Olka

 • Czy panuje teraz jakis wirus?? (12) Cala nasza 3 sie rozchorowala.najgorzej synek. Mial temperature pow 39, ktora ciezko bylo...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: anonim

 • Restauracja na chrzest (3) Witam szukam lokalu na obiad dla niewielkiej grupy osób ok 15, zależy mi na smacznym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jjjj

 • Mieszkania od miasta Poszukuje osob ktore czekaja na stworzenie nowych list na mieszkania od miasta w Gdyni....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Martyna

 • Zwrot podatku 2020 (21) Czesc. Zastanawiam sie, czy ktos rozliczal PIT w styczniu i dostal juz zwrot. Jak dlugo...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ona

 • Uwaga na gotowy e-pit przygotowany... US już kolejny rok rozlicza nasze pity, ale nie podlicza zwrotu za składki ubezpieczenia....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamacia

 • Własna działalność Piecki Migowo Witam, Zastanawiam się nad otworzeniem czegoś swojego w okolicy Piecki Migowo. Czego wam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama wraca do pracy

 • Jaki leżaczek Bujaczek polecacie od... (7) A może inna opcja?huśtawka się sprawdza?będę wdzięczna za poradę

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Szkola podstawowa nr 60 i nr 77 Prosze o opinie rodzicow, ktorych dzieci chodza do tych szkol. Co Wam sie podoba, co nie,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Autor

 • Senatorium (6) Hej rodzice długo się czeka na senatorium dla dzieci ? I gdzie kierują 8 miesięczne dzieci...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: amela22

 • żłobek Oliwa (2) Cześć Czy możecie polecić żłobek w Oliwie Dziękuje

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Marta Pęksa ginekolog gdzie przyjmuje ?? (2) Czy wiecie może gdzie teraz przyjmuje dr Pęksa ? Widzę, że pracuje w UCK i chciałabym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Paulina

 • Wyniki tarczycowe - proszę o pomoc (6) Hej, tyle się mówi o chorobach tarczycy, że i ja postanowiłam się zbadać. USG tarczycy ok...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dora

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »