Wiadomości

stat

Późne macierzyństwo to nie tylko ryzyko

Ciąża, po przekroczeniu 35. roku życia nie zawsze jest groźna. Choć lepiej jest urodzić dziecko do 30, bez obaw, później nie zawsze znaczy ryzykownie.
Ciąża, po przekroczeniu 35. roku życia nie zawsze jest groźna. Choć lepiej jest urodzić dziecko do 30, bez obaw, później nie zawsze znaczy ryzykownie. fot. ©istock/Elena_P

Zazwyczaj współczesne kobiety planują swoje życie według następującego scenariusza: studia, praca, budowanie kariery zawodowej, mieszkanie i czas na to, żeby zająć się sobą. Założenie rodziny odkładają na później.W jakim wieku przyszło na świat twoje pierwsze dziecko?

szybko, bo do 25 roku życia

25%

między 25 a 30 rokiem życia

34%

między 30 a 35 rokiem życia

26%

między 35 a 40 rokiem życia

10%

powyżej 40 roku życia

5%
O późnym macierzyństwie mówimy wtedy, gdy mamą zostaje kobieta powyżej 35. roku życia. Czy to nie za późno? Z każdej strony słychać przecież głosy, że najlepiej i najbezpieczniej jest urodzić dziecko przed 30 rokiem życia. Okazuje się, że nie ma reguły, bo również kobiety po 40 roku życia pomyślnie przechodzą ciążę i rodzą zdrowe dzieci.

Barbara w lipcu urodziła córeczkę. Zadbana, wysportowana i uśmiechnięta przemierza z wózkiem Bulwar w Gdyni. Niewiele osób uwierzy, że ma 46 lat i jest już nawet babcią. Ma dwoje starszych dzieci - 25-letnią Agnieszkę (która sama jest już mamą) i 22-letniego Tomka. Po długiej przerwie dołączyła do nich dwumiesięczna Wiktoria.

- Wcale nie chciałam tak późno zostać mamą, ale wcześniej po prostu nie wychodziło - opowiada. - Z drugim mężem, tatą Wiktorii, związałam się dziesięć lat temu i prawie od razu zdecydowaliśmy się na dziecko. Chciałam zdążyć przed magiczną czterdziestką. Ale wiele lat nie mogłam zajść w ciążę. Kiedy już się pogodziliśmy z tym, że raczej nie będziemy mieć wspólnych dzieci, okazało się, że w końcu się nam udało.

Wiele kobiet, które mają zostać mamami po 35. czy 40. roku życia obawia się chorób genetycznych u swoich dzieci. Dlaczego?

- Trzydzieści pięć lat to punkt zwrotny dla kobiety, bo właśnie w tym okresie obniżeniu ulega płodność i pojawia się istotne ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych u rozwijającego się dziecka - tłumaczy prof. dr n. med. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Statystycznie, u pań po 35. roku życia możemy mówić o kilku innych problemach. Po pierwsze stopniowo obniża się rezerwa jajnikowa, czyli liczba komórek jajowych, jaką posiada kobieta. To wpływa na płodność i szanse na naturalne poczęcie dziecka. Po drugie stale, wraz z wiekiem kobiety, wzrasta ryzyko wad genetycznych u płodu - po 37. roku życia jest ono już bardzo wysokie. W praktyce oznacza to wyższy odsetek poronień i zaburzeń w liczbie chromosomów u rodzących się dzieci (np. zespół Downa). Częściej także występują komplikacje podczas ciąży i porodu.

Nie oznacza to, że ciąża po przekroczeniu 35 lat jest zawsze związana z komplikacjami. Wszystko zależy od stanu zdrowia i kondycji przyszłej mamy. Specjaliści podkreślają, że jeśli kobieta dba o siebie, stosuje odpowiednią dietę i uprawia sport, nawet w dojrzałym wieku może spokojnie przejść okres ciąży i urodzić zdrowe dziecko. Najstarsza pacjentka prof. Łukaszuka miała ponad 50 lat i dzięki odpowiedniej opiece lekarskiej, urodziła zdrową córeczkę. Ale - jak podkreśla lekarz - warto zdecydować się na posiadanie dziecka znacznie wcześniej, bo tak późna ciąża to ogromne ryzyko.

Anna, mama dwóch córek, z których pierwszą urodziła w wieku 27 lat, a drugą, po 40. roku życia, tak porównuje swoje doświadczenia z macierzyństwem. - Kiedy urodziła się młodsza córka, Maja, wiedziałam, do jakiego lekarza mam iść, w co ją ubierać, co jej kupować. Choć początki były trudne, udało mi się karmić ją piersią, co przy pierwszej córce mi absolutnie nie wyszło. Miałam dużo więcej spokoju, cierpliwości i frajdy z przebywania z maluszkiem niż za pierwszym razem. Tak naprawdę chyba dopiero przy Mai włączył mi się ten słynny macierzyński instynkt. Wielką przyjemność sprawiało mi wpatrywanie się w nią, leżącą mi na rękach czy obok mnie na łóżku.

- Późne macierzyństwo często wiąże się z większą samoświadomością kobiety i często z większą wrażliwością na swoje potrzeby - mówi Magdalena Bil, psycholog z Fundacji Rozwoju Rodziny "rodzicdziecko.pl". - Oczywiście, może to mieć swoje pozytywne i negatywne konsekwencje. Z jednej strony kobiecie doświadczającej przyjemności z bycia niezależną może być trudno wejść w relację silnej zależności, jaką tworzy matka z dzieckiem. Z drugiej strony, kobiety te dbając o przestrzeń dla siebie, częściej korzystają z pomocy partnera i wzmacniają go w budowaniu więzi z dzieckiem od samego początku.

A jak ze względu na wiek zmienia się podejście mamy do dziecka i do macierzyństwa? - Często kobiety dojrzałe, które "doświadczyły siebie" w rożnych rolach - w życiu zawodowym, osobistym i towarzyskim - odnajdują w sobie tęsknotę za więzią idealną, która kojarzy się im z relacją matka-dziecko - tłumaczy Magdalena Bil. - Konsekwencją tego może być umiejętność dużego oddania siebie dziecku, poświęcenia mu większej ilości czasu i uwagi. Jednak zdecydowanie ważniejsza od wieku powinna być wewnętrzna gotowość i dojrzałość do pełnienia tej roli. Jednak czasem kobieta czeka na idealny moment na macierzyństwo tak długo, że traci tę możliwość.

A co z tatusiami? Kiedy możemy mówić o późnym ojcostwie, które ma wpływ na prawidłowy rozwój ciąży?

- Mężczyźni zdecydowanie dłużej zachowują możliwość doprowadzenia do ciąży, a rekordowy przypadek ojcostwa, udokumentowany w literaturze, to wiek 94 lat - opowiada dr Robert Czech, specjalista zajmujący się medycyną rozrodu z gdyńskiego Centrum Zdrowia Gameta. - Przez długi czas sądzono, że wiek mężczyzny w mniejszym stopniu niż u kobiet wpływa na ryzyko chorób genetycznych u płodu i urodzonego dziecka i choć nie ma w pełni precyzyjnych badań na ten temat, to część danych naukowych wskazuje jednak, że już od 45-50 roku życia może dochodzić do wzrostu ryzyka mutacji oraz innych drobnych nieprawidłowości genetycznych. Powoduje to zwiększony odsetek strat ciąż, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

Jeśli kobieta decyduje się na ciążę w późniejszym wieku, lub taka ciąża się jej po prostu "przytrafia", trzeba pamiętać o wykonaniu wszystkich zleconych badań. Zanim pacjentka zajdzie w ciążę powinna razem z partnerem wykonać również badanie kariotypu. - Polega ono na analizie zestawu chromosomów, który posiadają dane osoby i ewentualnych nieprawidłowości, które w nim występują - wyjaśnia prof. Łukaszuk. - Błędy w DNA mogą zostać przeniesione na dziecko i skutkować chorobą. Badanie to przeprowadza się tylko raz.

Przed rozpoczęciem starań o dziecko zaleca się też podstawową diagnostykę (badania ogólne krwi i moczu, badania hormonalne, badanie ginekologiczne wraz z USG). Należy się upewnić, że stan zdrowia kobiety umożliwia bezpieczne donoszenie ciąży (niektóre choroby mogą być do niej przeciwwskazaniem). Panie powinny przebadać się także w kierunku różyczki, cytomegalii i toksoplazmozy - te infekcje mogą być groźne dla płodu i warto wyeliminować je wcześniej.

Natomiast jeśli chodzi o badania prenatalne kobiet w ciąży, wskazane są w każdym wieku. Po 35. roku życia bądź w sytuacji zwiększonego ryzyka wad genetycznych danej pacjentki (co objawia się wadami genetycznymi we wcześniejszych ciążach) są refundowane przez NFZ. Są to badania nieinwazyjne - USG wraz z badaniem biochemicznym krwi, tzw. test PAPP-A. Ocenia on ryzyko urodzenia dziecka obciążonego chorobą genetyczną, głównie w kierunku zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau.

Opinie (139) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Poradnia laktacyjna (7) Cześć jestem mama 5 tygodniowego szkraba. Niestety mam problemy z przystawieniem dziecka do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: AZ

 • Koślawość stępu Witam, czy ktoś ma może dziecko i którego stwierdzono koślawość stępu lub zdeformowanie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Magda

 • piaskownica dziecięca ja kupowałem ostatnio z http://www.piaskownicedladzieci.pl jestem zadowolony

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: robert

 • Autko (2) Zakupiłem autko dla Syna i sa podpinane kable czy. Ktos może mi pomóc

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Seba

 • Książka z biedronki (3) Czy ktoś wie w jakiej biedronce jest dostępna książka z gangu za naklejki?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Renia

 • proszek do prania dostanę gdzieś stacjonarnie proszek do prania clovin septon?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kasia

 • Bliźniaki -kogo polecacie do... (7) Witam, Ponieważ Lux Med nie chce prowadzić ciąż bliźniaczych (?!) niestety muszę szukać...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dorota

 • Ginekolog do prowadzenia ciąży NFZ (6) Czy możecie polecić jakiegoś ginekologa do prowadzenia ciąży na NFZ w Gdańsku - najlepiej...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Domi

 • Pit (2) Czy ktoś dostał zwrot z podatku 1 urząd skarbowy poczta

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ja

 • Krostki na policzkach (8) Witam Mamy maly problem. Od jakiegos czasu 2-miesieczny synek ma takie oto krostki (pare...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosc

 • Monitor oddechu a szumiś (8) Hej Mamusie, Szukam opinii, czy tzw. Szumiś wpływa na pracę monitora ruchu/oddechu....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MajaB.

 • Poczta-duże opóźnienie... (2) Witam, przedwczoraj otrzymałam 3 listy - m.in.zniżkę do sklepu internetowego, która...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Pomylki na usg (20) Czesc, Na usg w 12 tyg lekarz powiedzial ze dziewczynka. W 16 tyg chlopak. I zalamalam sie....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Polaw

 • Szukam opiekunki / niani Gdańsk... Witajcie! Szukamy opiekunki dla 14 miesięcznej dziewczynki, max 8h dziennie, u nas w...

  Sprzedam , autor: anna

 • Legitymacja (7) Sym chodzi do zerwki ktra znajduje sie w szkole. Chcialam wyrobic mu legitymacje i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamcia

 • sprzedam koszulki z długim rękawem... (2) za 20 zł jak w ogłoszeniu...

  Sprzedam , autor: balbinka

 • Tani notariusz Witam poszukuje taniego i dobrego notariusza do sprawy rodzinnej o odrzucenie spadku?...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: amela22

 • Spacerówka jaką możecie polecić? Cześć zaraz będzie czas na przesiąde synka do spacerówki. Szukam spacerówki takiej w której...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Wiśnia

 • lukier plastyczny Dziewczyny czy gdzieś w Gdańsku kupię lukier plastyczny?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

 • Psychiatra dla dziecka pracujący w... Proszę o namiary na psychiatre dla dziecka że srebrzyska. Tylko prywatnie i naprawdę dobrego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Szkoła de la Salle / lub inna... (3) Witajcie, moja córka ma 11 lat, jest w 5. klasie państwowej podstawówki. Widzę, jak z każdym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Komunia dziecka po rozwodzie rodziców (24) Wkrótce czeka nas Pierwsza Komunia św.mojej córki. Jej ojciec zostawił nas, kiedy była...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Gdzie obiad urodzinowy ( 18 stka)? (2) J/w. Gdzie polecacie wprawić córce 18 urodziny. Chodzi mi o obiad dla rodziny. 12 osób...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

 • wcaksham indocin

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • ranking wózków 2019 (10) Czas odświeżyć ranking wózków :) Napiszcie jaki polecacie, a jaki mniej. Na tą chwilę...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: **emi

 • sukienka większy rozmiar (4) dziewczyny gdzie znajdę sukienkę jakiś większy rozmiar na komunię ale nie babciną , nie chcę...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: asienkaj

 • Powiększenie biustu tabletkami (6) Czy ktoś powiekszał biust tabletkami? Jesli tak to jakimi powiekszaliście oraz ile Wam się...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Brenna

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »