• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak ocenić prawidłowy rozwój dziecka?

Joanna Stolp
24 sierpnia 2023, godz. 10:00 
Opinie (21)
Sposób, w jaki dziecko zaczyna reagować wzrokiem i słuchem na otoczenie, a potem także sposób, w jaki się porusza, bawi oraz mówi, pozwala ocenić, na jakim jest etapie rozwoju i czy jest to adekwatne do okresu życia, w jakim się znajduje. Sposób, w jaki dziecko zaczyna reagować wzrokiem i słuchem na otoczenie, a potem także sposób, w jaki się porusza, bawi oraz mówi, pozwala ocenić, na jakim jest etapie rozwoju i czy jest to adekwatne do okresu życia, w jakim się znajduje.

Prawidłowy rozwój dziecka - jak to ocenić? Pierwszy rok życia dziecka jest okresem intensywnych zmian, w którym mały człowiek przekształca się z nieporadnego noworodka w niemowlaka, który nabywa coraz więcej zdolności ruchowych, wypowiada pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Chociaż rozwój każdego dziecka przebiega w indywidualnym tempie, warto monitorować jego przebieg, by jak najszybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości. Jak ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo?




W jaki sposób kontrolowałe(a)ś rozwój swojego dziecka?

Choć każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju, to istnieją określone ramy dotyczące rozwoju dziecka, które miesiąc po miesiącu i etap po etapie pozwalają rodzicom oceniać postępy swoich pociech i wykrywać ewentualne zaburzenia rozwojowe.

Etapy rozwoju dziecka - jak ocenia się rozwój dziecka?



Pierwsza ocena prawidłowego rozwoju dokonywana jest tuż po narodzinach, co daje wstępną informację, czy powinno zostać zakwalifikowane do częstszego nadzoru pediatry celem regularnej i bardziej skrupulatnej oceny stanu zdrowia i rozwoju noworodka.

- Ocena w skali Apgar oraz ocena odruchów noworodkowych jest bardzo ważna dla pediatry lub neonatologa - pozwala na określenie nam stopnia przystosowania dziecka do życia poza organizmem matki, jak również podjęcie decyzji o działaniach nagłych, jeśli to potrzebne. Postęp medycyny pozwolił też na ocenę rozwoju dziecka i wykrycie nieprawidłowości już w trakcie życia płodowego - mówi lek. Magdalena Krajewska-Nita, pediatra i diabetolog dziecięcy z przychodni Medyczna Gdynia.
Te 5 sposobów pozwoli uniknąć odparzeń u niemowląt Te 5 sposobów pozwoli uniknąć odparzeń u niemowląt
Pierwsza ocena prawidłowego rozwoju w skali Apgar jest dokonywana tuż po narodzinach. Pierwsza ocena prawidłowego rozwoju w skali Apgar jest dokonywana tuż po narodzinach.

Etapy rozwoju dziecka - najważniejszy pierwszy rok



Pierwszy rok życia dziecka oraz przebieg porodu pozwala określić tempo rozwoju i wykryć nieprawidłowości lub ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. To w tym czasie nabywanie nowych umiejętności odbywa się w najszybszym tempie, dlatego tak ważne jest monitorowanie osiągnięć niemowląt.

- Do prawidłowego funkcjonowania dziecko powinno przejść wszystkie etapy rozwoju mowy, czynności ruchowych, słuchu, wzroku - dodaje lek. Magdalena Krajewska-Nita. - Jeżeli mimo upływu czasu nie zauważamy u dziecka postępów czy to w zakresie ruchowym, rozwoju mowy, koordynacji, należy udać się do specjalisty.
W pierwszym miesiącu dziecko powinno mieć ułożenie zgięciowe i wykazywać ruchy kończynami, a także zwracać głowę w kierunku światła. Do trzeciego miesiąca życia powinno skupiać wzrok na osobach i przedmiotach, a także kontrolować ustawienie głowy. Półroczne dziecko powinno opanować umiejętność zabawy własnymi rękoma, chwytać zabawkę i reagować na mimikę twarzy rodziców. Umiejętność obrotów z pleców na brzuch i odwrotnie niemowlęta opanowują od czwartego do siódmego miesiąca życia, a do dziewiątego powinny usiąść, podciągać się za rączki i reagować lękiem na obce osoby. Roczne dziecko z reguły wymawia proste słowa, chwyta przedmioty i uczy się samodzielnego chodu.

- Moje dziecko nie chciało dać się przekonać do leżenia na brzuchu. Udałam się do fizjoterapeuty, który wskazał, jak ćwiczyć z dzieckiem, by wyeliminować źródło problemu - mówi Ania z Gdańska.

Pierwszy rok życia dziecka oraz przebieg porodu pozwala określić tempo rozwoju i wykryć nieprawidłowości lub ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. Pierwszy rok życia dziecka oraz przebieg porodu pozwala określić tempo rozwoju i wykryć nieprawidłowości lub ryzyko ich wystąpienia w przyszłości.

Jak sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo?



Sposób, w jaki dziecko zaczyna reagować wzrokiem i słuchem na otoczenie, a potem także sposób, w jaki się porusza, bawi oraz mówi, pozwala ocenić, na jakim jest etapie rozwoju i czy jest to adekwatne do okresu życia, w jakim się znajduje.

Symptomem do odwiedzenia specjalisty może być m.in. przetrwanie odruchów noworodkowych i brak gaworzenia po szóstym miesiącu życia, brak lęku przed osobami obcymi po siódmym miesiącu czy brak lokalizowania źródła dźwięku u dziesięciomiesięcznego niemowlęcia.

Etapy rozwoju dziecka - na jakie problemy zwracać uwagę?



- Jednym z problemów, z jakim zgłaszają się rodzice do gabinetu, jest niewłaściwy przyrost masy ciała, co ma związek z nieprawidłowościami odruchu ssania, ulewaniem, nadwrażliwością pokarmową, może mieć związek też z chorobami układu pokarmowego - wymienia lek. Magdalena Krajewska-Nita.
Bodźcem do działania powinno być także zaobserwowanie asymetrii ułożenia główki i asymetrii ruchowej, układanie się na jednej stronie, brak utrzymywania kontaktu wzrokowego, a także apatii i wszelkich odmienności w zachowaniu dziecka. Wiele z tych nieprawidłowości można skorygować odpowiednią terapią, zwłaszcza fizjoterapeutyczną.

- Kiedy mój syn był jeszcze mały, zauważyłam, że układa się na bok tylko na jedną stronę. Na szczęście w porę udałam się do specjalisty. Okazało się, że były to początki asymetrii, które udało się wypracować z fizjoterapeutą - relacjonuje Kasia z Gdyni.

Miejsca

Opinie (21) 6 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Jak sprawdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo?

    No jasne, że przede wszystkim korzystając z takich profesjonalnych portali branżowych jak trojmiasto.pl !
    Najlepiej też korzystać ze wskazanych w takich "artykułach" lokowanych miejsc, które "dziennikarz" promuje.

    Prawo prasowe Was już nie obowiązuje? Gdzie info o artykule sponsorowanym?

    • 24 4

  • Jak sprawdzić? Pójść do specjalisty, który się kształcił w tym temacie (6)

    a nie polegać na wiedzy z "internetów".

    • 13 2

    • Z przykrością nie zgadzam się z Tobą. (4)

      moje dzieci (i syn i córka) mają zdiagnozowany autyzm. Już przy pierwszym dziecku od ok. 3 miesiąca życia widziałam, że coś jest nie tak. Brak wodzenia wzrokiem za przedmiotem, za ludźmi, brak reakcji na swoje imię itd. Wiele razy zgłaszałam to pediatrze w przychodni (różnym lekarzom!) i ciągle słyszałam, że jestem przewrażliwiona, a nawet uwagi, że może dla mnie samej potrzebny jest psychiatra, bo moje niepokoje zakrawają na diagnozę. Podobnie było, gdy poszłam na wizytę do prywatnego pediatry za którą zapłaciłam niemałe pieniądze. Dopiero "buszując w sieci" i szukając informacji w internecie dlaczego moje dziecko jest takie niekontaktowe natknęłam się na artykuł, że to może być autyzm. Prawie wszystkie objawy się zgadzały. Poszłam z tym do przychodni i kolejny hit. Lekarki nawet nie wiedziały gdzie mnie z tym podejrzeniem skierować! Wspomniały o czymś takim jak OWI (ośrodek wczesnej interwencji) Tam, po kilku miesiącach oczekiwania (na cito, gdzie samo dziecko ma kilka miesięcy! sic!) lekarka stwierdziła, że na jej oko wszystko z dzieckiem ok. Tam udzielono mi informacji, że na Chopina jest ośrodek diagnozujący autyzm u dzieci jeśli mam wątpliwości. Na Chopina dalszy ciąg hitów- kolejka na diagnozę - kilka lat czekania (!) No chyba, że chcemy prywatnie. Oczywiście, że zapłaciliśmy kilkaset złotych i poszliśmy prywatnie, do Rubikonu. W 3 tygodnie mieliśmy już pełną, profesjonalną diagnozę autyzmu z opisem. Również prywatnie dziecko uczęszczało do przedszkola IWRD, któremu z całego serca dziękuję za specjalistyczną opiekę i terapię. Dzięki szybko podjętej terapii i internetowi (!) moje dziecko jest dziś wykokofunkcjonującym autystykiem. A Paniom z przychodni radzę się dokształcić, bo kilka miesięcy robiły ze mnie wariatkę! Przy kolejnym dziecku już nawet nie zgłaszałam nic pediatrze, od razu poszłam na prywatną diagnozę widząc, że córa też nie rozwija się prawidłowo. Dziękuję internetowi, bo w przeciwieństwie do Przychodni NFZ, internet to wielka skarbnica wiedzy.

      • 8 4

      • czestokroc pacjent jest tylko wtedy zadowolony, jesli jego diagnosa jest identyczna z diagnoza lekarza (1)

        • 4 3

        • Ja bym wolał żeby ich diagnozy były trafne a nie moje

          A już kilka razy było tak że to ja miałem rację

          • 3 0

      • Problem jest taki, ze zle zaczelas temat. (1)

        Z takimi rzeczami nie idzie sie do pediatry tylko do fachowcow od rozwoju psychoruchowego niemowlakow czyli wyksztalconego fizjoterapeuty dzieciecego i terapeuty SI z papierami. Najlepiej z papierami bobath baby, SI i doswiadczeniem. Pediatra moze pierdy ogarnąć tj. przeziebienie wyleczyc przepisujac witamine c tudziez sprawdzic czy masa i wzrost w normie. Z racji, ze czesto mają kompleksy i manie wyzszosci, rzadko kiedy poradzi ci wizyte u specjalisty wyksztalconego terapeuty dzieciecego. Znam temat doskonale.

        • 3 2

        • A tovpediatrw czasem nie powinien podsunąć tkogo rozwiązania

          Nawet jeśli uważa matkę za wariatkę, tylko żeby rozwiać jej obawy? Pacjent jest jak zwykle zdany sam na siebie i na wszystkim musi się znać

          • 3 0

    • Niestety nasza specjalistka mówiła że wszystko super

      A tak nie było

      • 2 0

  • przede wszystkim wyluzować

    mój syn, dość późno nauczył się mówić bo w wieku 4 lat. Dziś 10 lat później jest świetnym skrzypkiem. Zdobywa międzynarodowe wyróżnienia. Z elokwencją też nie ma problemów, a tym bardziej z wynikami w nauce. Mój kumpel z kolei w wieku 12 lat miał tylko 130cm wzrostu. Zdiagnozowali u niego niskorosłość. Dziś jako dorosły człowiek mierzy 184cm wzrostu. Po prostu niektóre organizmy nie rozwijają się równomiernie jak mediana w społeczeństwie inwestując wcześniej w inne walory, ale na koniec wynik jest taki sam.

    • 27 7

  • (1)

    Co do ankiety to zabrakło odpowiedzi: z książek.No ale w dzisiejszych czasach trudno na to wpaść.

    • 24 1

    • Fakt.

      Dzisiejsi pseudorodzice to raczej z tiksroka czerpią wiedzę. I od patocelebrytów.

      • 2 0

  • Czasem lepiej być " matką histeryczką"

    I urządzić rajd po specjalistach, niż zaniedbać i żałować przez całe życie. Syn miał trudny poród na klinicznej 11 kat temu, bo mnie olali. Podejście pediatry w pierwszych 3miesiacach: to nic, najwyżej później się nauczy. Podejście pierwszego ortopedy: eeee, nie, spoko, przejdzie mu. Podejście neurologa: on nigdy nie będzie chodził, on ma jakiegoś garba. Ortopeda nr 2: asymetria, wzmozone napięcie. Lekarz rehabilitacji: Tak krzywego dziecka dawno nie mieliśmy, 3 pkty na 7 w teście odruchow. Intensywna rehabilitacja i w miarę wybrnęliśmy. Dobrze, że mieszkałam w 3miescie i miałam dostęp do specjalistów, dobrze, że to pierwsze dziecko i mogłam poświęcić swój czas na 100%. Dobrze, ze wtedy bylo mnie stac na prywatne wizyty, leczenie i rehabilitację. Rada dla młodych rodzicow: nie dajcie się zbyć, jeśli coś Was poważnie niepokoi. Odpowiedź " taki model" to żadna informacja.

    • 13 0

  • Opinia wyróżniona

    moje dziecie trudno było rozśmieszyć przez pierwszy rok, mega poważny niemowlak

    może ze 2x smiała się "do łez", późno zaczęła się obracać, ale zaraz potem już siedziała sama, chodzia w wieku 10 miesiecy sama, niezmuszana, a teraz...sprawne, zdrowe, uśmiechnięte dziecko, kazde dziecię jest inne, nie ma co doszukiwać się odchyleń. I najważniejsze jest jak ocenia je mama, bo to ona wyłapie, że coś może być nie tak, nawet nie lekarz, fizjoterapetua, który leci schematami, trzeba obserwować swoje dziecko, być czujnym i nie dawać się wkręcać w machinę diagnostyczno terapeutyczną tylko dlatego, że nie wpisuje się idealnie w schemat, robi postępy to ok, a że z 2 tyg czy miesięcznym poślizgiem to trudno

    • 9 2

  • Zabrakło w ankiecie odpowiedzi "nie zamierzam się rozmnażać w tym ciemnym kraju". (2)

    • 9 5

    • Ajajaj, aleś elokwentny. Widać,że czytelnik GW.

      • 2 2

    • ja też. Nie chcę skazywać swojego ewentualnego potomstwa na życie tutaj.

      • 0 0

  • Gdy jako nastolatek potrafi poprawnie określić swoją płeć to jest

    zdrowe.

    • 3 0

  • Czy z aspargerem moge miec prawo jazdy i pozwolenie na bron? (3)

    • 1 0

    • Tak, w pon wystawimy pozwolenie.

      • 1 0

    • Oczywiście (1)

      Spektrum to nie choroba. Prawo jazdy dostaje się w Polsce zdając egzamin. To stosunkowo proste. Pozwolenie na broń wymaga opinii psychologa. Wszystko zależy od nasilenia spektrum. Znam wielu ludzi ze spektrum które są doskonałymi kierowcami i kilku z pozwoleniem na broń. Powodzenia

      • 0 1

      • Jak mam zdac egzamin skoro nie jestem w stanie nauczyc sie nawet kodu do domofonu na pamiec.pozatym asperger to uposledzenie a n

        Spektr cos tam

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane