Wiadomości

Problem z wakacyjną opieką w przedszkolach

Wakacyjna opieka w przedszkolach może być dla rodziców dużym wsparciem po powrocie do pracy.
Wakacyjna opieka w przedszkolach może być dla rodziców dużym wsparciem po powrocie do pracy. fot. 123rf / Katarzyna Białasiewicz

Problem zapewnienia wakacyjnej opieki dzieciom w przedszkolach powraca co roku, tym razem sytuacja może być jeszcze trudniejsza ze względu na pandemię koronawirusa. Rodzice alarmują, że planowane miesięczne przerwy w miejskich przedszkolach są dla nich nie do przyjęcia, z kolei urzędnicy przekonują, że placówki nie są w stanie pracować cały rok, bo potrzebne są remonty i urlopy dla pracowników.Szukasz przedszkola w Trójmieście? Zobacz placówki prywatne i publiczne


Jak radzicie sobie w sytuacji, kiedy przedszkole waszego dziecka jest zamknięte?

bierzemy urlop 31%
częściowo w opiece pomaga rodzina, a częściowo wykorzystujemy urlop 52%
korzystamy z publicznego przedszkola zastępczego 5%
zapisujemy dziecko do przedszkola prywatnego 10%
wymieniamy się opieką z innymi rodzicami przedszkolaków 2%
zakończona Łącznie głosów: 245
Lipiec i sierpień to zwykle czas wakacji i urlopów, który przedszkola wykorzystywały jako przerwę, by przeprowadzić niezbędny remont czy dać ten czas pracownikom na skorzystanie z urlopów.

W tym roku jednak wielu rodziców liczyło na to, że placówki ze względu na wcześniejszą konieczność zamknięcia z powodu pandemii będą pracowały dłużej. Niestety wielu z nich swoje urlopy wykorzystało podczas "przymusowego wolnego", kiedy obowiązywał lockdown.

- Włodarze miasta mówią o pandemii itp., ale co my, rodzice, mamy zrobić? Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na miesiąc urlopu, a w niektórych przypadkach dwa - jeśli mamy to szczęście, że młodsze dziecko uczęszcza do państwowego żłobka, które także ma miesięczną przerwę, ale w innym terminie niż przedszkole. Przecież nie wyślę 4,5-letniego dziecka na kolonie (na które zresztą nie wszystkich stać), babcia aktywna zawodowo, a co zrobić z 1,5-letnim synem? Do pracy dzieci nie zabiorę, zdalnie nie uda mi się pracować z dwójką dzieci z domu, mimo dobrych chęci. Przerabiałam to już podczas lockdownu. Czy mam oddać dzieci do UM Gdynia, zatrudnić opiekunkę i wystawić fakturę miastu? - pisze nasza czytelniczka.
- W trakcie wakacji w Gdyni w przedszkolach i żłobkach publicznych okresy czasu wolnego nie zazębiają się i trwają na tyle długo (bez zapewnienia placówki zastępczej), że rodzice muszą brać urlopy na 4 czy 6, a może nawet 8 tygodni. To nie jest problem tylko tego mojego przedszkola, ale wszystkich placówek w mieście. Przecież można by zreorganizować urlopy albo zatrudnić dodatkową osobę na ten czas, żeby kadra odpoczęła i żeby rodzicom dać trochę wytchnienia - dodaje inna.
Dodatkowym problemem są obowiązujące nadal wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, które m.in. nie rekomendują przemieszczania się dzieci pomiędzy placówkami. Oznacza to, że rodzice praktycznie nie mają szansy na miejsce w innym przedszkolu, w czasie kiedy ich placówka jest zamknięta.

Wakacje 2021 - ponad 100 ofert: kolonie, obozy, kursy językowe


Zamknięcie przedszkola publicznego na czas wakacjiCzy przedszkole publiczne - tak jak szkoła - może być zamknięte w okresie wakacji?

Szkoły nie pracują w czasie ferii i wakacji letnich, z kolei przedszkola są jednostkami nieferyjnymi i powinny w tym czasie normalnie funkcjonować.

- Organizację pracy przedszkoli publicznych określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Zgodnie z nim przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i Rady Rodziców - informuje Jadwiga Wachulik z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni.
Jak wyjaśnia, "aby dziecko w okresie wakacji mogło poza pobytem w swoim przedszkolu skorzystać także z przedszkola zastępczego - to rodzice innego dziecka z tego drugiego przedszkola muszą z miejsca swojego dziecka zrezygnować - gdyż każde przedszkole dysponuje określoną, stałą liczbą miejsc, która w okresie wakacji nie ulega przecież zwiększeniu".

- Przedszkola nie są w stanie pracować bez przerwy przez cały rok - wymagają czasu na prace remontowo-modernizacyjne (często inwestycyjne), zrobienie porządków w budynku i ogrodzie, odnowę eksploatowanych sprzętów i pomocy oraz corocznego odświeżenia pomieszczeń pionu kuchennego. Jest także zakładem pracy, którego pracownicy mają prawo do wykorzystania przysługujących im urlopów - nauczycielowi przysługuje 35 dni, tj. 7 tygodni urlopu, i w okresie wakacji ten urlop powinien być wykorzystywany, a nie np. we wrześniu, gdy rozpoczyna się nowy rok szkolny. Należy też zauważyć, że dziecko ma prawo do wypoczynku i czasu wolnego - tak jak uczeń w szkole ma prawo do wakacji, a pracownik do urlopu. Mówi o tym art. 31 Konwencji o prawach dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 20 listopada 1989 r. - dodaje.
Czy przerwa w pracy przedszkola jest jednak nieunikniona? Według przepisów organ prowadzący przedszkole nie musi jednak przychylać się do wniosku dyrektora czy rady. Jeżeli po analizie sytuacji okaże się, że na terenie gminy w okresie wakacji może zabraknąć miejsc przedszkolnych, to mogą wniosek dyrektora i rady rozpatrzyć negatywnie.

Opinie (145) 7 zablokowanych

 • Przedszkole to usługa i działlanośc jak każda inna... (7)

  Skoro sklep może działać cały rok to i przedszkole może.
  Problem w tym, że w Polsce świat jest do góry nogami - "rządzi" pracownik a nie klient i jego pieniądz!

  • 19 30

  • Ciekawe skąd te negatywy... (6)

   Aż tyle tutaj socjalistów?!

   • 6 5

   • Gdyby nie socjaliści to (5)

    Byś nie mial ani urlopu, ani 40h tygodnia pracy ani prawa do emerytury. Dzieci nadal pracowały by w fabrykach. Kapitaliści nie oddali tego za darmo. Ludzie gineli dla tych praw.

    • 9 2

    • Taa... (4)

     Nie jest to prawda, a poza tym:
     1. nie potrzebuje tych "praw".
     2. umówiłem się z pracodawca w ten sposób, iż mam 45 dni urlopu płatnego rocznie, pracuję w nienormowanych godzinach, a "emeryturę" zapewniam sobie inwestując długoterminowo swoje dochody w aktywa różnego rodzaju.

     Z tymi "prawami" socjalistycznymi jest kilka podstawowych problemów:
     1. każdego traktują tak samo i to wbrew jego woli.
     2. tzw. "emerytura" państwowa to "obiecanki-cacanki" - ja nie wierze bankrutowi, ze za x lat mi zapłaci x pieniędzy, zwłaszcza, że już dziś jest zadłużony po uszy!
     3. i najważniejsze - dziś te "prawa" są - jutro może ich już nie być, bo w "demokracji/socjalizmie nie rządzi prawo a wola "ludu" i można co się dało, zabrać zawsze!

     Dlatego, sorry, ale Twój "argument" mało ma sensu.

     • 3 5

     • Ale to jest głupie i egoistyczne co napisales (3)

      Aż boli. Masakra.
      Teraz każdy ma się iść umawiać z pracodawcą? Pracownik biedronki banku listonosz? Wszyscy 'wolnościowcy' to straszni egoiści. Tylko o sobie myślą. Ale jak się rodziny nie ma to można tak żyć póki zdrowie pozwoli. A potem Pracodawca się z tobą odumowi i narta na bezrobocie

      • 5 3

      • To nie jest egoizm a realizm i logiczne myślenie. (2)

       Tak, każdy pracownik może i powinien się umawiać z pracodawcą indywidulanie, a dlaczego by nie?! Jednym wystarcza 26 dni urlopu, innym potrzeba więcej, a jeszcze inni w ogóle nie chodzą na urlop bo nie lubią/nie potrzebują... Niech każdy układa swój stosunek pracy swobodnie w ramach umowy z pracodawcą.

       I tak, - Jestem "wolnościowcem", tyle że mam rodzinę. Nie ma to żadnego znaczenia dla tego co napisałem... no oprócz takiego znaczenia, ze postępując jak postępuję i proponuję innym, dbam o swoją rodzinę właśnie (nie wierząc w obiecanki bankruta-złodzieja)!
       Tak szczerze, Ty naprawdę wierzysz w obiecanki tego bankruta-złodzieja?

       Oczywiście, że pracodawca, tak jak i ja pracownik, możemy w każdej chwili zrezygnować ze współpracy (podobnie jak jest to w lubianym przez Ciebie "socjalistycznie gwarantowanym" stosunku pracy). Na tym polega wolność, życie, świat. I ja to akceptuje. Ty nie akceptujesz rzeczywistości?

       P.S. Egoizm nie jest niczym złym - chyba należy dbać o swoje interesy/zdrowie itd, nieprawdaż! Ja nie kamikadze.

       • 2 5

       • Tak szczerze, Ty naprawdę wierzysz w obiecanki tego bankruta-złodzieja? (1)

        a "emeryturę" zapewniam sobie inwestując długoterminowo swoje dochody w aktywa różnego rodzaju.

        Wierzysz w jednych bankrutów-złodziei, a w innych już nie? Ciekawe.

        • 0 0

       • Których innych?

        Zależy w co się inwestuje...

        • 0 0

 • Przedszkola podobnie jak szkoły nie są dla dzieci tylko dla nauczycieli i wychowawców (3)

  Oczywiście nikogo nie obchodzi co ma zrobić rodzic z dwójką dzieci, jeśli jedno w przedszkolu ma wolne w lipcu a drugie w żłobku w sierpniu. Tłumaczenie, że trzeba zrobić remonty , przeglądy itd. jest co najmniej śmieszne, jeśli nie żałosne. Szczyt paranoi był w zeszłym roku, gdzie przedszkola były zamknięte do czerwca przez COVID a później zamknęli w lipcu na miesiąc urlopowy.

  • 45 14

  • tylko że nauczyciele, wychowawcy, kucharki, obsługa to też ludzie (2)

   i też chcą kiedyś odpocząć, wziąć wolne, spełnić czas ze swoimi dziećmi

   • 8 8

   • I nikt im nie broni.

    Sprawą właściciela przedszkola/dyrektora/zarządcy jest tak zorganizować prace/zastępstwa itd by przedszkole działało mimo tych urlopów!

    • 8 3

   • Inne zakłady pracy sobie z tym radzą

    Pracują w sposób ciągły także w sezonie urlopowym

    • 14 2

 • (12)

  wiadomo, że w publicznych jest tak, a w prywatnych nie ma problemu i ograniczają się do dwóch tygodni. Skoro ktoś zdecydował się na taniochę, to o co ten lament?

  • 19 27

  • nieprawda (6)

   prywatne przedszkole do którego uczęszcza moje dziecko ma miesiąc sierpień wolny, cały! miesiąc za który musimy również zapłacić, ale niestety w mieście z morza nie ma miejsca w przedszkolu państwowym!! wiec place i tez nie mam co zrobić z dzieckiem!! półkolonie dopiero od 5 lat... nic tylko się rozmnażać w tym dzikim kraju

   • 9 2

   • (2)

    Niestety o takich wakacjach trzeba pomyśleć już na etapie zapisywania dziecka do przedszkola. A nie zapisać, a potem narzekać, że miesiąc przedszkole zamknięte. Nie wiedziałaś o tym wcześniej? Trzeba było popytać za wczasu.

    • 6 8

    • Wybór przedszkola jest uzależniony od różnych czynników, a nie tylko od faktu czy w lato pracuje czy nie (1)

     • 0 1

     • Ale jeśli wiesz, że przedszkole latem nie pracuje to po co narzekasz, że w lipcu jest zamkniete? Takie wybrałeś to sie teraz dostosuj do organizacji pracy danej placówki.

      • 0 0

   • nie ma przedszkoli państwowych (1)

    są publiczne i dla każdego dziecka jest miejsce.

    • 2 5

    • Na drugim końcu miasta

     Dzięki za takie rady

     • 3 1

   • Zmień przedszkole

    To ewenement. Większość robi tylko 2 tygodnie przerwy, a są i takie co pracują w bez przerwy.

    • 1 3

  • Taniocha to jest w prywatnych przechowalniach stosunek cena do jakości edukacji (1)

   Dno dna

   • 2 8

   • Tjaaaaa

    • 2 1

  • po ch.. się odzywasz w temacie który cie nie dotyczy ?

   • 1 2

  • (1)

   w prywatnym zlobku, owszem latem sa tylko 2 tyg, ale za ta sa rowniez zamkniete w dlugie weekendy, pomiędzy Bożym Narodzeniem a nowym rokiem, w okolicach wielkanocnych itp. a miejskie w te wszystkie dni funkcjonują

   • 3 1

   • Coś za coś.

    • 0 1

 • Na urlop wszyscy na raz ?? (10)

  W każdej firmie w sezonie urlopowym pracownicy po prostu się zastępują i w rożnym terminie biorą urlopy. Skoro pracownicy będą na urlopach to wierzcie niektórzy rodzice również i w wakacje nie sadze żeby w jakimkolwiek tygodniu był komplet dzieci od 7-17! Można wiec się zastępować i działać normalnie. Oczywiście rozumiem, ze jest pandemia ale w sezonie letnim przy obecnych cyfrach ryzyko zachorowania znikome a poza tym przecież kadra jest już zaszczepiona w pełni

  • 50 9

  • Przepisy (6)

   Niestety przepisy określają ile dzieci może znajdować się pod opieką jednej opiekunki. Jeżeli połowa przedszkolanek pójdzie na urlop oznacza to, że połowa dzieci będzie mogła przyjść do przedszkola a druga nie.

   • 10 2

   • Tzn., że dyrektor przedszkola powinien na taki okres organizować zastępstwa lub zatrudniać dodatkowy personel! (4)

    Płacimy to wymagamy, Darmozjady!

    • 12 9

    • ale skąd niby ma wziąć te zastępstwa??? (1)

     przecież przedszkole musi zatrudniać wykwalifikowanych nauczycieli - naprawdę myślisz, że na rynku jest wolne morze ludzi, którzy tylko marzą, żeby popracować przez miesiąc na zastępstwo???

     • 14 3

     • Jak zapłacisz odpowiednią stawkę, to się znajdą tacy ludzie...

      Przy czym nie jest to kwestia szukania nagle, niespodziewanie - urlopy się planuje z wyprzedzeniem i tak samo z wyprzedzeniem można planować zastępstwa...

      Ponadto, taka placówka musi i tak przecież mieć dodatkowych pracowników na wypadek choroby personelu itp...
      Jakby moja firma poszła na urlop na 2 miesiące to bym wypadł z rynku i już do niego nie wrócił! Takie przedszkole, które robi sobie urlop powinno splajtować momentalnie - problem w tym, ze jak służba zdrowia opłacane jest z Naszych podatków ("czy się stoi, czy się leży...")
      Dlatego tez zrezygnowałem z publicznego przedszkola moich dzieci i przeniosłem je do prywatnego, gdzie UWAGA nie ma przerwy wakacyjnej żadnej (czyli, że można)!

      Jedyne co mnie boli, to kasa, która z moich podatków, idzie na tych leni w państwowych placówkach!

      • 7 7

    • A kto niby zapłaci tym osobom zatrudnionym na miesiąc? Dyrektor że swojej kieszeni? A moze rodzice?

     • 5 1

    • Tak pisze osoba, która pojęcia nie ma o zasadach zatrudniania w przedszkolach.

     • 3 0

   • ale w sezonie%

    • 0 0

  • (2)

   A co pracownicy przedszkola są do zajechania. Aby 1 nauczyciel poszedł na urlop 2 w tym czasie musi go zastąpić pracować po 10 godz dziennie przez cała jego nieobecność ciekawe kto z was cwaniaki chciałby tak pracować

   • 8 1

   • (1)

    Wszyscy inni tak pracuja.

    • 0 1

    • Serio? Jak twój kolega z biurka obok ma urlop to ty biedaku codziennie przez 2 tygodnie zamiast 8 godzin pracy masz 16? Na prawdę? Komu te bajki wciskasz...

     • 0 0

 • Dostanie się do miejskiego graniczy z cudem (1)

  Jestem ciągle około 600 w kolejce .... #dziekujePaniPrezydentDulkiewicz

  • 14 7

  • Mamy ten sam problem...

   • 5 3

 • Ankieta, brak odpowiedzi typu > kiedy przedszkole jest zamknięte moje dziecko jest wtedy ze mną w domu. Moje dziecko chodzi do zerówki, która jest w przedszkolu i automatycznie jest przedszkolakiem. Za tydzien jest koniec zerówki i od 17 czerwca ma wolne lub może dalej chodzić jak inne przedszkolaki. Zamknięte przedszkole jest w lipcu. Ale na szczęście nie muszę sie martwić co z dzieckiem. Współczuję tym, co mają problem. My mamy do dyspozycji 2 babcie i 2 dziadków pod ręką, a nawet sąsiadki, gdzie można by było wymienić sie opieką nad dziećmi. I to też fajne rozwiązanie, jeśli w grupie waszego dziecka są fajni rodzice, a dzieci sie lubią.

  • 8 0

 • Tłumaczenie że trzeba remontować

  To bzdura jest przedszkole państwowe gdzie remontowali w roku szkolnym

  • 11 11

 • Przepraszam najmocniej (26)

  Ale jakim prawem ci ludzie mają problem? To są WASZE dzieci, a nie placówek. Sami się nimi zajmujcie, nikt wam nie kazał ich mieć. Nagle chcecie jechać na wakajki? Trzeba było o tym pomyśleć zanim zdecydowaliście się na pasożyta.

  • 54 110

  • Płacimy tym placówkom za usługę, której nie otrzymujemy tak, jak sobie życzymy!!! (18)

   Przerwa wakacyjna to jakiś absurd! Kto tu jest klientem!?
   "Normalny" człowiek nie ma żadnej przerwy wakacyjnej w pracy, a przedszkole ma! Dlaczego? Po co? Tłumaczenia w artykule to totalne bzdury.

   • 25 19

   • (16)

    To trochę jak z osobami, które kupiły mieszkanie przy obok wysypiska i potem narzekają, że im śmierdzi. Nie twierdzę, że nie należy tego zmienić, nie mniej odkąd pamiętam to było tak, że w wakacje przedszkola mają dyżury - część z nich jest zamknięta w lipcu a część w sierpniu -dzieciaki są przenoszone na ten czas ze swojego przedszkola do innego - które ma akurat dyżur - lub w przypadku braku miejsc, rodzice sami się nimi zajmują.
    Ma Pani/Pan prawo życzyć sobie czego się żywnie podoba, ale zapłacone zostało za usługę, która tak działa niezmiennie od wielu lat i nie mam pojęcia skąd nagle taki szok i niedowierzanie.

    • 16 13

    • teraz niestety dyżury są tylko dla dzieci z danej placówki

     nie można iść do obcego przedszkola na dyżur (przepisy epidemiologiczne)

     • 22 1

    • Skoro płacę, to mam prawo żądać, by usługa była świadczona w sposób, które MNIE satysfakcjonuje... bo to ja jestem klientem! (13)

     • 8 15

     • . (3)

      Skoro usługa nie satysfakcjonuje to najprostsze co możesz zrobić - nie płać i nie korzystaj.

      • 16 4

      • I tu jest problem!!! (2)

       Nie mam możliwości nie płacenia za przedszkole państwowe, bo płacę na nie poprzez podatki przymusowe!!!

       • 10 12

       • (1)

        My też przez kilkanaście lat z naszych pensji płacimy podatki na przedszkola i co z tego? Nasze dzieci ani jednego dnia z niego nie skorzystały i co? Też na nie płaciliśmy. Argument do bani.

        • 3 1

       • Nie do bani!

        Prawidłowy argument!

        • 0 1

     • (8)

      Jeśli praca przedszkola ci nie odpowiada to nie korzystaj. Zatrudnij opiekunkę. Albo jak ja, zajmuj się dziećmi do czasu pójścia przez nie do szkoły. Masz wybór. Poza tym zapisując dziecko do przedszkola na pewno wiedziałaś, że mają miesiąc wolnego latem, czyli świadomi się zdecydowałaś na takie rozwiązanie. A więc w czym problem? Wiesz od września, że w wakacje będzie miesiąc wolnego od opieki przedszkolnej to masz dużo czasu, żeby sobie zorganizować na ten czas opiekę babci, siostry, przyjaciółki, sąsiadki czy niani. Pełno opcji.

      • 7 12

      • (5)

       to tak jakbym ci powiedział grubasie , że aby schudnąć trzeba mniej jeść - prawda jakie proste a jednak dla ciebie trudne - latwo teoretuzowac nie mając do czynienia z problemem - podejście jak rządu - masz urodzić kalekie dziecko ale ska kasa na opiekę całe zycie albo kto zajmie sie po smierci jedynego opiekuna to już zbyt trudne i mamy to w zadzie - ...wygląda to tak :" jak się głupi uprze..."

       • 9 5

       • Oczywiście.

        Ale czy jako grubas mam pretensje do wszystkich dookoła że jestem gruby i coś mają z tym zrobić?

        • 7 2

       • (2)

        Jak byłam gruba to nie płakałam o tym na formu, tylko przeszłam na dietę i schudłam. Nie prosiłam żeby ktoś mnie odchudził ani za mnie rozwiązał problem. I ty też musisz sam rozwiązać problem opieki nad dzieckiem. Przedszkola zawsze miały wolne. Wiedziałeś o tym. Ja też wiedziałam, że obżarstwo skończy się źle. Ale sama tak wybrałam i musiałam ponieść konsekwencje i trud schudnięcia. Ty też nie jęcz tylko załatw opiekę nad dzieckiem. Ja mogłam schudnąć, ty możesz wybrać jakąś opcję zdobycia opieki nad dzieckiem.

        • 5 3

       • (1)

        to dlaczego jak ktoś nie ma dzieci udziela się w temacie który go nie dotyczy ? wylewać żale ? doawrtośdciować się trolingiem ? dosrać anonimowo tym co mają problem związany z tematem ? zaraz się okazę że nie ma lekarzy i tyrzeba czekać na wizytę pół roku ..a taki jeden z drugiim ci napisza że "trzeba było nie chorować"...ponadto zaproponuj jakieś opcje skoro się mądrkujesz w temacie - łatwo się mówi jak nie masz tego problemu - opiekunka kosztuje 1500 zł a przy tym znajdź taką co się nie będzie gapiła caly dzień w telefon tylko zjmie się dzieckiem ... pie...enie teoretyków

        • 3 2

       • Jako odchudzony grubasek powiem ci jeszcze jedno. Rozwiązałam problem nie tylko nadwagi ale i opieki nad dziećmi. Dwójką. Kiedy nie dostały się do przedszkola zrezygnowałam z pracy i po kłopocie. To też rozwiązanie problemu. Jeśli cię na to nie stać to musisz znaleźć inne. Taki mądry jesteś to dasz radę.

        PS. Jak wiesz, że opiekunka kosztuje 1500 zł trzeba było zaoszczędzić, słynny tekst masz 500 plus to nie bądź żyła. Od września wiesz, że przedszkole będzie miało przerwę, że jest pandemia, że jest ciężko. Moi znajomi i w rodzinie co mają małe dzieci nikt nie narzeka, że przedszkola zamknięte miesiąc,. Wszyscy sobie radzą, nie płaczą, więc sie da, a ty nie możesz.

        • 2 1

       • Nie masz obowiązku wychowywać chorego dziecka, więc porównanie kulą w płot.

        • 0 1

      • Niestety są tacy rodzice, dla których żadna z przedstawionych przez Ciebie opcji nie jest dostępna. (1)

       Bo rodzina mieszka daleko, przyjaciółka jak większość ludzi pracuje, a opiekunka na cały miesiąc na cały etat to dość kosztowna sprawa.

       • 2 1

       • Biednemu zawsze wiatr w oczy. Wiele możliwości, ale każda zła. No nie dogodzisz. To w takim razie co w lipcu zrobisz? Siądziesz i będziesz płakać czy jak?

        • 0 0

    • W tym roku dyżurujące przedszkola nie przyjmują dzieci spoza placówki. Bo Covid.

     • 0 0

   • Normalny człowiek ma do dyspozycji 26 dni urlopu

    Jakaś przerwę wakacyjną więc ma.

    • 2 1

  • Sam nazwałeś się pasożytem (1)

   bo jesteś dzieckiem swojej mamy

   • 16 2

   • kijem głaskany albo trudny dom - wiele jest rodzin patologicznych i w nich też są dzieci które dorastają z czasem a później wypisują takie opinie

    • 3 2

  • Słuchaj egoistyczny impotencie - nie u każdego ewolucja minęła prawidłowo i niektórym bliżej do zwierząt co zrobić ? ale fobie czy uprzedzenia sie leczy a nie publikuje na forach , to że masz dzieciowstręt ma wiele podłoży psychicznych , poza tym nie sr. się do gniazda z którego samemu się wywodzi - idź się lecz !! forum to nie terapia dla psychicznie chorych !

   • 4 2

  • Pasożyta?

   Człowieku idź się leczyć z nienawiści. Jak Cię problem nie dotyczy to się nie udzielaj. Na sprawy związane z LGBT nie rozmawiam bo mnie nie dotyczą. Wracając do tematu jak coś jest za "darmo" to tak już jest... Mamy takie czasy, że trzeba się ciągle rozwijać i zwiększać kwalifikacje, chcesz mieć prywatne przedszkole albo nianię a cię nie stać to zrób coś z tym aby to zmienić... Kto jak nie ty na na to wpływ?

   • 6 3

  • (1)

   Ty jestes pasozytem

   • 1 4

   • jest taki głupi i w sumie światu zupełnie do niczego nie potrzebny że powinien płacić podatek za samo istnienie... i za ten żal wylewany pod każdym artykułem

    • 1 1

  • Piszesz o dzieciach pasożyty ! A ciebie kto począł pasożycie !

   • 0 0

 • ja mogę opiekować sie dzieciakami w wakacje w przedszkolu, a nie ma ogłoszeń do takiej pracy... (5)

  • 10 2

  • Ja też bym mogła. Cały rok siedzę w domu, miesiąc bym mogła sobie dorobić. W okolicy mam 4 placówki, ale nie szukają nikogo do pomocy.

   • 2 1

  • (3)

   Jak ma pani wykształcenie pedagodiczne i uprawnienie do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym to jest wiele placowek gdzie Panią przyjmą.

   • 3 1

   • (2)

    Jakbym miała takie uprawnienia to bym pracowała cały rok, a nie tylko na zastępstwo miesiąc w roku.

    • 0 0

    • (1)

     Skoro nie ma pani takich uprawnień, to na jakiej podstawie chciałaby pani zostać zatrudniona na zastępstwo w przedszkolu? Czy pani myśli, że placówki oświatowe zatrudniają byle kogo? Bez wykształcenia?

     • 1 1

     • No przecież do pomocy na miesiąc to jak znalazł skoro chętnych z wykształceniem pedagogicznym nie ma. Mam swoją dwójkę, wiec co to dzieci i jakie bywają. Skoro za niańkę mogę robić to i z przedszkolakami miesiąc da się wytrzymać.

      • 0 0

 • Ludzie, to wasze dzieci! (30)

  Roszczeniowość rodziców mnie powala! Sama jestem matką dwójki dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym, więc wiem, że czasami jest ciężko ale sporo można zaplanować wcześniej. Zaznaczam też, że nie mam nikogo z dziadków do pomocy, musimy sobie z mężem radzić sami.Urlopu ma się 26 dni to jest ponad 5 tygodni, do tego ojciec ma tyle samo, wcale nie trzeba całego wykorzystywać wspólnie. Zapewnienie więc opieki przez miesiąc swoim dzieciom nie jest żadnym problemem. Z obserwacji jednak widzę, że najwięcej hałasu robią mamuśki, które i tak nie pracują. Pamiętajcie to są wasze dzieci, to wy się na nie decydowaliście i to jest Wasz problem jak się ogarniecie.

  • 48 25

  • Płace za usługę opieki nad dzieckiem w przedszkolu! (11)

   To nie jest za darmo! Więc to żadna roszczeniowość, tylko proste wymaganie usługi za zapłatę swoimi pieniędzmi!

   P.S. Urlop nie jest po to by bawić się w jednoosobowe przedszkole, a po to by wypocząć, z mężem/żoną i też z dziećmi - te 26 dni tego nie obskoczy w moim przypadku (bo nie uprawiam takiego życia jak Ty) - płace za usługę przedszkola i wymagam w związku z tym, by ta usługa działała! Za NIC nie mam zamiaru płacić!

   • 10 12

   • no i nie płacisz przecież za letnie miesiące, więc o co kaman (5)

    • 7 6

    • O to, że nie zamierzma pałcic za usługę przedsiębiorcy, który według wojego kaprysu świadczy ją lub nie w dogodnym dla siebie

     Taki kontrahent jest niepoważny, niewiarygodny i traktuje mnie-klienta źle! Dlatego zabieram swoje pieniądze i zapałce je takiemu który wykona usługę jak należy....

     I właśnie tu jest problem - żyjemy w socjalizmie i nie mogę zabrać moim pieniędzy (podatków) i przekazać ich przedszkolu, które świadczy usługi tak jak sobie tego życzę! I to jest sedno problemu!

     • 2 6

    • (3)

     Hahahaha cooooo? Dziwne ja placilam pelna stawke (jedynie bez wyzywienia) i za zlobek i za dwa przedszkola place. A uslugi brak.

     • 1 3

     • no jak się dałaś robić w ci*la jakiemuś prywatnemu asowi, to Twój problem (1)

      w państwowym jak dziecko nie chodzi, to nie płacisz

      • 2 2

      • Dokładnie. Moje dziecko nie skorzysta w wakacje z przedszkola i wtedy nic mnie to nie kosztuje.

       • 2 1

     • A podpisując umowę z przedszkolem nie wiedziałaś o ty? Wiedziałaś, a jednak się zgodziłaś.

      • 3 1

   • To płacisz czy nie płacisz... (2)

    Zdecyduj się albo prywatne i płacisz albo publiczne i tylko dopłacasz za wyżywienie i dodatkowe zajęcia a za resztę płacimy my wszyscy podatnicy nawet Ci bez dzieci! Moja córka chodziła do prywatnego przedszkola, płaciłam za nie przez 3 lata przez pełne 12miesięcy a też była miesięczna przerwa bo nauczycieli muszą wysłać na urlop, taki kodeks pracy. A chodziła do prywatnego tylko dlatego, że do publicznego się nie dostała bo nie jestem pseudo samotną matką. A takie dominują w społeczeństwie. Oczywiście nie mam nic do faktycznie samotnych- są różne sytuacje życiowe. W okresie prywatnego przedszkola płaciłam więc jakby podwójnie bo ze swojej kasy za przedszkole a z podatków za przedszkole innych!

    • 2 4

    • nie jeżdżę samochodem, a z moich podatków są opłacane drogi (1)

     nie mam dzieci w szkole, a z moich podatków są one opłacane; nie mam raka, a z moich podatków jest opłacane leczenie chorych; mąż nie jeździ rowerem, a z jego podatków są opłacane ścieżki; co to za durny argument: "a za resztę płacimy my wszyscy podatnicy nawet Ci bez dzieci!"

     • 9 1

     • Bardzo mądry wpis.

      • 0 0

   • Trzeba było (1)

    pomyśleć o tym wcześniej. A nie teraz wielkie zdziwienie. Zawsze tak było, żadna nowość, madko.

    • 1 1

    • To, że zawsze tak było... to nie powód by tak było dalej!

     Zwłaszcza ze to zawsze to absurd!!!

     • 0 0

  • są jeszcze samotni rodzice i tacy co pracodwaca nie jest wyrozumiały, wszystko w życiu ma 2 strony (5)

   • 8 4

   • (4)

    O tym trzeba pomyśleć wcześniej. We wrześniu przedszkole podaje kiedy będzie zamknięte i ma się czas na organizację. To nie jest z dnia na dzień tylko miesiące czasu na przygotowanie i zaplanowanie lata.

    • 3 6

    • (1)

     Po ilości minusów widać, że jednak wielu rodziców dopiero w czerwcu odkryło, że w lipcu czy sierpniu przedszkole dziecka będzie zamknięte. To sorry i współczuję refleksu.

     • 4 1

     • Weź pod uwagę że...

      Wiele osób straciło pracę przez epidemię, a ofert było mniej, teraz wszystko ruszyło więc jak teraz ktoś rozpoczął pracę to nie dostanie po miesiącu pracy miesiąca urlopu i nie "obudził się" czerwcu tylko przez lockdowny nie można było nic wcześniej zaplanować

      • 0 2

    • Nie w każdej pracy tak sobie możesz zaplanowac (1)

     Co z tego że od września wiesz że w lipcu będzie zamknięte? A w pracy wiele osób chce urlop w tym terminie. I co teraz? Babci i dziadka do pomocy brak. Cioć i wujków też.

     • 1 1

     • Wymień się opieką z innym rodzicem. Weź tydzień urlopu i 3 dzieciaków z przedszkola. Potem inny rodzic i on też weźmie dzieci. Moja sąsiadka sobie radzi. Jest u niej czasem po 4 czy 5 dzieci z przedszkola jej córki. Parę dni tu, parę tam i całe wakacje mają rodzice zaplanowane. dają radę.

      • 0 0

  • o kurcze... (4)

   pozazdrościć pracy ... 4-5 tyg ciurkiem jakby mnie to zastępujący mnie współpracownicy byliby baaaardzo "zadowoleni"..

   • 3 1

   • Błędne myślenie, mnie też nikt nie da całego urlopu naraz ale... (3)

    Dziecko zawsze ma matkę i ojca (inaczej by nie powstało;-)) Pomijając różne wypadki losowe są to więc 2 osoby do opieki. Miesiąc to tylko 4 tygodnie, z czego np. 2 tyg może wziąć matka a 2 ojciec i każdemu pozostają jeszcze 3tygodnie urlopu. Proste?! Ludzie, przestańcie biadolić. Nauczcie się planować swoje życie. Kto mówi, że trzeba wybrać cały urlop na raz i wspólnie! Do tego, kto was zmuszał do posiadania dzieci. Z dziećmi trzeba przebywać, wychowywać, żadna instytucja tego za Was nie zrobi.

    • 2 2

    • (1)

     A jak rodzic lub oboje sa na smieciowkach albo na wlasnej dzialalnosci, ktora i tak kuleje przez pandemie, to co madralinska?

     • 1 1

     • Sprzedaj dzieciaka hehe

      • 0 0

    • Daj taką mądra radę...

     ...wdowie, osobie która właśnie wraca na rynek i nie ma żadnego urlopu, osobom które pracowały dorywczo aby wogóle coś zarobić itd...latwo jest się mądrzyc jak ma się inną sytuację... egoistyczne aspołeczne podejście

     • 3 0

  • Super

   U mnie żłobek zamknięty w lipcu, przedszkole w sierpniu, czyli musielibyśmy wykorzystać cały urlop obydwu rodziców aby to pokryć. A co ze świętami, gdy dziecko ma katarek (bo wtedy też nie wpuszczają), gdy trzeba coś załatwić na mieście, gdy chciałoby się spędzić wspólnie z całą rodziną dłuższy urlop? ech :)

   • 6 2

  • Stawiamy podobno na rozwój kobiet i równe szanse na rynku pracy. Szok ze ten beznadziejny komentarz napisała kobieta. Naprawdę, jeszcze tyle plusów dostała od podobnych sobie. Niby czemu przedszkole ma byc zamkniete w wakacje, czy w lecie dziecko staje sie bardziej samodzielne?

   • 5 3

  • Ja (3)

   Nie każdy ma 26 dni urlopu . Ludzie na działalności nie mają . A pani to trochę jak koń co ma klapki na oczach co by zbyt dużo dookoła nie widzieć . Dramat umysłowy aż boli .

   • 3 3

   • Tych na działalności (2)

    stać na opiekunkę do dziecka w czasie kiedy przedszkole jest zamknięte.

    • 3 3

    • (1)

     Nie, nie stac i co teraz?

     • 1 3

     • Rzuć papierosy i alkohol .

      • 0 1

  • Miesiąc to rzeczywiście nie taki wielki problem

   Każdy rodzic bierze po 2 tygodnie i temat zamknięty. Ale przy dwójce dzieci i nie zazebiajacych się przerwach w pracy przedszkola i żłobka robi się już problem. Dni urlopowe wykorzystuje się również w innych terminach, z różnych powodów, czasem trzeba coś załatwić, jechać do lekarza, itd oto, więc może nie starczyć na okres wakacyjny.

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane

Polecane imprezy

kalendarz imprez »