• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przegląd wózków dziecięcych

Katarzyna Kołodziejska
12 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Wybierając wózek nie powinniśmy kierować się modą - radzą eksperci. Wybierając wózek nie powinniśmy kierować się modą - radzą eksperci.

Powinien być wygodny, funkcjonalny, a może bezpieczny i lekki? Chociaż idealny wózek nie istnieje, podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę decydując się na jego kupno.



Model Mondial Duo Combi, szykowny i elegancki wózek. Waży 7 kg, posiada stabilne, wąskie podwozie. Wyposażony jest w pojemny stalowy kosz na zakupy. Uchwyt do prowadzenia wózka można regulować pod względem wysokości, a zawieszenie można dostosować do wagi dziecka oraz do rodzaju nawierzchni. Model Mondial Duo Combi, szykowny i elegancki wózek. Waży 7 kg, posiada stabilne, wąskie podwozie. Wyposażony jest w pojemny stalowy kosz na zakupy. Uchwyt do prowadzenia wózka można regulować pod względem wysokości, a zawieszenie można dostosować do wagi dziecka oraz do rodzaju nawierzchni.
Model Monkey, wózek miejski, lekki, z możliwością rozbudowy. Elementy do kombinowania zestawu Monkey są dostępne w postaci 5 części: spacerówki, stelaża pojedynczego, stelaża podwójnego, gondoli głębokiej oraz siedziska spacerowego. Model Monkey, wózek miejski, lekki, z możliwością rozbudowy. Elementy do kombinowania zestawu Monkey są dostępne w postaci 5 części: spacerówki, stelaża pojedynczego, stelaża podwójnego, gondoli głębokiej oraz siedziska spacerowego.
Wózek głęboko-spacerowy Cadet Navington, wytrzymały i lekki z dużą gondolą. Spacerówka przekładana w obu kierunkach. Wózek głęboko-spacerowy Cadet Navington, wytrzymały i lekki z dużą gondolą. Spacerówka przekładana w obu kierunkach.
Wiele mam uważa, że wybór wózka to niemal najważniejszy zakup przed narodzeniem dziecka i z pewnością nie można odkładać tego na ostatnią chwilę. Zdarza się, że na wybrany model, szczególnie w przypadku sklepów internetowych, trzeba czekać nawet kilka tygodni.

- Ja czekałam prawie 2 miesiące - mówi nam Adriana, mama kilkumiesięcznej Tosi. - Zdecydowałam się na model typu 3 w 1, bo to najwygodniejsza opcja i przynajmniej teoretycznie więcej wydatków na wózek nie powinno mnie już czekać. Jeden stelaż pasuje do gondoli, spacerówki oraz fotelika. Poza tym ważna była dla mnie waga wózka, bym poradziła sobie sama pakując go do bagażnika samochodowego, a potem bez trudu i pomocy osób trzecich umiała go rozłożyć. Żałuję jedynie, że nie wybrałam modelu z pompowanymi kółkami. Takim wózkiem na pewno wygodniej jeździ się po nierównych terenach, na przykład po lesie. Moje piankowe kółka lepiej sprawdzają się na spacerach po mieście.

Moda czy wygoda?

Dość popularne są ostatnio wózki w stylu retro czy wózki sportowe, do joggingu, odpowiednie dla aktywnych rodziców, którzy zamierzają biegać z dzieckiem. Eksperci radzą jednak, żeby nie sugerować się modą czy popularną marką.

- Klienci dokonując wyboru bardzo często kierują się aktualną modą, podpowiedzią znajomych lub emocjami. Taka sytuacja często nie sprzyja podjęciu właściwej decyzji - mówi nam Tomasz Marek z firmy Emmaljunga.

Przypomina to trochę decyzję towarzyszącą wyborowi samochodu. Rodzinny czy kompaktowy? Do miasta czy na długie wycieczki?

- Do kupna wózka podchodziłam niczym do wyboru samochodu, wszak to pierwsze cztery kółka dziecka - mówi Helena, mama Niny. - Nie można kierować się tylko wyglądem, ja skorzystałam z profesjonalnych rad sprzedawców w jednym ze sklepów specjalizujących się w sprzedaży wózków. Radzę to każdemu.

Podobnie jak nasz ekspert Tomasz Marek. - Dobry sprzedawca powinien zapytać o to, gdzie i w jakich warunkach wózek będzie używany. Małe skrętne koła nie sprawdzą się w terenie czy na dziurawych chodnikach. Tutaj potrzebne będzie większe, solidne i stabilne podwozie, które z kolei nie sprawdzi się w galerii handlowej, wąskiej klatce schodowej lub niewielkiej windzie. Ważna jest przymiarka wózka do bagażnika samochodu. Istotne jest też pytanie o piętro, na którym się mieszka. Ważne jest uświadomienie sobie, w jakiej porze roku będziemy użytkowali poszczególne elementy wózka. Jeżeli jest to pora chłodniejsza warto pomyśleć o dodatkach w postaci np. dedykowanej do modeli wózków pościeli lub uniwersalnym śpiworku do spacerówki.

To jeszcze nie wszystko. Musimy też pamiętać o poszczególnych elementach wózków, takich jak:

Budka - powinna cicho się składać, żeby podczas składania nie budzić malucha
Poręcz - najlepiej teleskopowa, dzięki temu nawet osoby o różnym wzroście będą mogły komfortowo prowadzić wózek i panować nad nim.
Dno - styropianowe lub drewniane, zapewnia najlepszą izolację przed zimnem.
Kosz na zakupy - pojemny i umieszczony na tyle wysoko, by nie zamoczył się w kałużach.
Stelaż - aluminiowy jest najlżejszy, ale może być mniej trwały. Szprychy i obręcze ze stopów stali mogą szybko zacząć rdzewieć.
Waga - teoretycznie im cięższy pojazd, tym stabilniejszy. Ciężar wózków typu gondola waha się średnio od 12 do 19 kg.
Hamulce - sprawdź, czy zablokowanie go wymaga dużo siły.
Kółka - najlepsze są pompowane; ich rozmiar powinien zależeć od rodzaju nawierzchni, po której będziesz jeździć
Obicie - powinno być przewiewne, porządnie zamocowane i dokładnie obszyte. Dobrze jest wybrać takie, które można łatwo wyprać.
Szelki - powinny być w komplecie, lub przynajmniej zaczepy do ich mocowania. Gwarantują bezpieczeństwo, gdy dziecko jest bardzo ruchliwe.

  • Edge Duo to wózek przeznaczony dla dzieci od narodzin do 3 lat. Posiada siatkę przeciwsłoneczną, funkcję kołyski i przestronną gondolę z dużym siedziskiem.
  • Model Double City Cross to propozycja dla rodziców bliźniąt oraz rodzeństwa. Lakierowane podwozie aluminiowe zmniejsza jego masę, zapewnia wygodę jazdy, jest wytrzymałe i bezpieczne. Dodatkowy atut stanowią lekkie, odporne na przebicie koła.
  • Classic Sport to wózek na kołach pneumatycznych, z przekładanym siedziskiem i regulowaną rączką. Nadaje się dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.
  • Model NitroCity jest smukłym oraz odpornym wózkiem dziecięcym, przystosowanym do warunków wielkomiejskich. Szerokość zaledwie 57 cm pozwala pokonywać wąskie przejścia i swobodnie korzystać z wind, autobusów oraz metra. Można obracać wózek w miejscu dzięki skrętnym przednim kołom.
  • Wózek LIRA 4 Euro Cart to czterokołowy wózek spacerowy. Wózek jest zwinny, funkcjonalny i po złożeniu mały. Posiada opcję regulacji oparcia i regulacji podnóżka.
  • Wózek głęboko-spacerowy Trio Living Smart kolor Romantic Chicco. W skład zestawu wchodzi gondola, wózek spacerowy z dwustronnie montowanym siedziskiem oraz fotelik samochodowy 0-13 kg na bazie przypinanej pasami. Fotelik można montować również na stelażu wózka. Trio Living to wózek lekki (waga wraz z siedziskiem 10,5 kg) i składa się do niewielkich rozmiarów.


Na co jeszcze zwrócić uwagę? - Warto sprawdzić zgodność z europejskimi wymogami. Potwierdza ją norma EN-1888 z 2012 roku. - mówi Małgorzata Gromadzka ze sklepu Akpol w Gdańsku.

Głęboki czy głęboko-spacerowy?

Wózek głęboki jest bardzo wygodny, odpowiedni dla noworodka i niemowlęcia. Sprawdza się zwłaszcza jesienią i zimą. Wadą jest to, że dziecko szybko z niego wyrasta - za kilka miesięcy trzeba będzie kupić spacerówkę.

Wielofunkcyjny (głęboko-spacerowy) jest dopasowany do potrzeb noworodka oraz młodszego i starszego niemowlaka (składa się z gondolki i spacerówki). Niektóre modele oferują również fotelik samochodowy w zestawie.

A cena?

Rozpiętość jest ogromna. Od kilkuset złotych do nawet 10 tys. Wysoka jakość i bezawaryjność wózka musi mieć swoje odbicie w cenie. Pamiętajmy, że wózek dla dziecka powinien dziecku i nam służyć przez ok. trzy lata. A być może kolejnemu przez następne trzy? Optymalny wydatek to 1,5-2,5 tys. zł.

Na koniec pytamy naszych ekspertów czy istnieje wózek idealny.

Niestety nie - odpowiadają zgodnie. - Każdy wybiera wózek do swoich potrzeb, nie ma wózka, który spełniałby wszystkie wymagania konsumenta - mówi Małgorzata Gromadzka z Akpolu.

- Stanowczo twierdzę, że nie ma takiego pojęcia jak wózek idealny. Każdy przedmiot i urządzenie nazwane uniwersalnym, zawsze będzie zaprojektowane jako kompromis, który zwykle daleki jest od ideału - uzupełnia Tomasz Marek z firmy Emmaljunga.

Miejsca

Opinie (95) 3 zablokowane

  • Emmaljunga

    TYLKO EMMALJUNGA ! ! !

    • 9 2

  • Quinie buzz

    Ja miałam quinnie przy starszym dziecku, kupiony na Allegro, sprzedany ze stratą 500 zł. Teraz tez kupiliśmy taki sam, tez używany z fotelikiem, spacerówką i gondolą oraz wszystkimi akcesoriami w cenie nowego polskiego.

    • 2 2

  • Polski tylko polski więc i sponsor artykułu (3)

    Zapomnieli dodać że części do emmaljungi produkowane są w Polsce na taśmie tuż obok roana. Pan w skelpie z wózkami vis a vis dworca w Gdyni wie wszystko i o głupich kółkach potrafi gadać godzinami. Są to bez wątpienia dobre wózki, ale stosunek jakości do ceny tragiczny. Chyba ze ktoś planuje małą produkcję taśmową 3-4dzieci i kupuje jeden wózek dla całej gromady. Oby bliźniaki nie pokrzyżowały planów :)

    • 6 3

    • kiedyś Emmaljunga była przy rafinerii gdańskiej w barakach (2)

      wózki super, rewelacyjnie sprawdzają się na naszych chodnikach. Całą 4 odchowałam w Emmaljundze ale cena wydumana totalnie , każda pierdoła kosztuje kupę kasy a cena nieadekwatna do pierdoły.

      • 0 2

      • Fabryka Emmaljunga była i jest nadalw Szwecji w miejscowości o tej samej nazwie niedaleko Vitssjo (1)

        Na Górkach Zachdnich mieli kiedyś sklep zwany Wzorcownia

        • 0 0

        • skarszewy

          w Szwecji?? w PL Skarszewach..

          • 1 0

  • ///

    Tylko X - Lander . Wozek nie do zdarcia .

    • 4 2

  • Mieliśmy już pięć wózków

    Kolejno: Emmaljunga, Baby Dream, Gabi i Denim. Dzisiaj używamy wózka firmy Jane i jesteśmy zadowoleni. Owszem - były małe kłopoty z hamulcem (blokowało koła), ale wózek po prawie rocznym użytkowaniu wygląda na nowy, chociaż eksploatowaliśmy go bez taryfy ulgowej. W porównaniu z tamtymi, to niebo i ziemia. Zwłaszcza wózek Gabi dopiekł nam do żywego. Z chęcią wysłałbym kandydaturę inżyniera, który wymyślił przedni hamulec (który po pewnym czasie opada i blokuje koła, zwłaszcza przy przekraczaniu ulicy), wysłałbym jego kandydaturę na konkurs Idioty Roku!

    • 4 2

  • (1)

    taki wozek na 3 lata/? bez przesady po roku kupiłam już wygodną lekką parasolkę

    • 2 4

    • parasolkę???

      Żadna lekka parasolka nigdy nie będzie tak funkcjonalna i wygodna jak wózek na pompowanych kołach! Kupiłam spacerówkę lekką:) jak córka miała prawie dwa latka i od tego czasu chodzimy bez wózka bo się przestawić nie mogłam na takie badziewie po porządnym wózku wielofunkcyjnym!

      • 10 0

  • Mutsy (1)

    Tylko Mutsy

    • 6 4

    • polecam

      tylko mutsy

      • 0 0

  • Tako Jumper!

    Swietny polski wózek i w rozsądnej cenie. Stabilny, amortyzacja na "6". Nie trzeba kupować nowego, bo te wózeczki po 1 dziecku po roku są prawie jak nowe! Na roczek rodzice z reguły kupują już lekką spacerówke.

    • 0 3

  • Duże pompowane kółka i amortyzacja

    to są podstawowe cechy wózka na nasze chodniki. Inne będą katorgą i na pewno pociechy w nich nie pośpią w czasie spaceru.

    • 6 0

  • ROAN MARITA (2)

    najlepsze wózki to roan marita ideał :)

    • 9 4

    • (1)

      mhm i po pół roku te roany są krzywe bo amortyzatory od nacisku na raczke padaja jak muchy.wielkie stare pudła.

      • 2 3

      • ciekawe. moj ma juz 4 lata i nadal nie do zdarcia.

        • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane