• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja do szkół średnich. "Zaczyna się czas decyzji"

Wioleta Stolarska
10 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
O przyjęcie do szkół średnich ubiegają się absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa roczniki. O przyjęcie do szkół średnich ubiegają się absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa roczniki.

Na wybór szkoły średniej absolwenci 8 klasy podstawówki i gimnazjum mają jeszcze ponad tydzień, jednak już teraz zaczyna się gorączkowe wyczekiwanie na listy przyjętych. Zainteresowanie w trójmiejskich szkołach z dnia na dzień rośnie, ale jak przekonują dyrektorzy prawdziwą skalę poznamy pod koniec tygodnia, kiedy znane będą wyniki egzaminów.



Czym kierowałeś się przy wyborze szkoły średniej?

O przyjęcie do szkół średnich ubiegają się absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa roczniki. Na Pomorzu to ok. 45 tys. osób. Przy wyborze szkoły nie obowiązuje rejonizacja, więc i zainteresowanie jest większe.

W samym Trójmieście, wybierając swoje preferowane szkoły można wybrać maksymalnie pięć szkół publicznych w Gdańsku + trzy z Gdyni + trzy z Sopotu + szkoły niepubliczne bez limitu.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w tych placówkach.

- Zainteresowanie jest bardzo duże, już teraz widzimy, że mamy kandydatów więcej, niż jesteśmy w stanie przyjąć. W przyszłym roku szkolnym otwieramy i tak o trzy oddziały więcej niż w poprzednim - powiedziała Dorota Suchacz, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
Dyrektorzy trójmiejskich szkół średnich podkreślają, że oferta, która jest dostępna w systemie rekrutacyjnym nie zmieni się. Nie ma możliwości utworzenia dodatkowych oddziałów.

- W naszej szkole przygotowujemy osiem oddziałów, po cztery dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, jeszcze nigdy nie mieliśmy tyle klas, szkoła jest maksymalnie zapełniona - dodaje Elżbieta Piszczek, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
Tu również zainteresowanie daje o sobie znać.

- Pakiet wyboru, jaki dostali uczniowie jest bardzo duży, dlatego daje im do myślenia, teraz mamy taki czas wyczekiwania, egzaminu predyspozycji do klas dwujęzycznych. Oczywiście pierwsi w rekrutacji określili się laureaci olimpiad, którym łatwiej ocenić, jakie mają szanse na dostanie się do danego oddziału. Do zeszłego tygodnia był czas, kiedy wszyscy dopytywali, prosili o informacje - teraz, kiedy znane będą wyniki egzaminów zacznie się prawdziwy czas decyzji - przyznała Piszczek.
Czytaj też: NIK krytykuje reformę oświaty

W Gdyni co roku dużym zainteresowaniem cieszy się III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi. Tam kandydaci również podeszli już do egzaminów kwalifikacyjnych.

- W tej chwili z tego, co widzimy, kto podszedł do sprawdzianów kwalifikacyjnych, chętnych jest ok. 255 osób na ok. 191 miejsc po szkole podstawowej i aż ok. 320 absolwentów gimnazjów na też ok. 191 miejsc - powiedział Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni.
Jak podkreśla, największym zainteresowaniem cieszą się klasy o profilu biologiczno-chemicznym, później matematyczno-fizycznym i humanistycznym.

- W przyszłym roku szkolnym przygotowujemy 12 oddziałów, to o trzy-cztery więcej niż w ubiegłych latach. Jesteśmy w o tyle komfortowej sytuacji, że mamy pomieszczenia po zlikwidowanym gimnazjum, ale tam klasy były mniej liczne niż te, które mają być w liceum. Przygotowujemy szkoły na przyjęcie podwójnego rocznika, ale nikt nie wspomniał o tym, żeby przygotować internaty na większą liczbę zainteresowanych, to może mieć duże znaczenie przy ostatecznym wyborze szkoły przez osoby z odleglejszych miejscowości - dodał Kosakowski.
Do kumulacji roczników szykują się nie tylko licea publiczne, ale również te prywatne i społeczne. Do kumulacji roczników szykują się nie tylko licea publiczne, ale również te prywatne i społeczne.

Kumulacja liceów szansą dla prywatnych szkół



Do kumulacji roczników szykują się nie tylko licea publiczne, ale również te prywatne i społeczne. Więcej chętnych oznacza większą konkurencję, część uczniów nie chce ryzykować i decyduje się na kontynuację nauki w prywatnej szkole. Oznacza to, że będzie opłacać czesne, ale rekrutacja do takiej placówki może okazać się prostsza.

2 września swoją działalność rozpocznie Liceum Ogólnokształcące im. dr Wandy Błeńskiej.

- Naturalnym krokiem dla nas było przekształcenie likwidowanego gimnazjum w liceum. Rekrutacja już się rozpoczęła poprzez platformę nabór-pomorze.edu.com.pl. Zainteresowanie jest duże, otrzymujemy bardzo dużo telefonów, spotykamy się z kandydatami i ich rodzicami. Przed nami jeszcze prawie dwa tygodnie na podejmowanie decyzji przez uczniów, cierpliwie czekamy na zakończenie procesu rekrutacji - informuje Michał Kaniewski, dyrektor LO im. Błeńskiej.
Szkoła oferuje kandydatom dwie klasy interdyscyplinarne: matematyczno-informatyczna / matematyczno-chemiczna oraz filologiczno-artystyczna. W obu klasach będzie po 25 miejsc.

- Tworzymy szkołę opartą na wartościach, w której uczniowie będą mieli szansę rozwinąć się na miarę swoich możliwości, nie rezygnując z realizacji pozaszkolnych pasji i aktywności, w której młodzi ludzie przy wsparciu życzliwych i uważnych nauczycieli biorą odpowiedzialność za swoją przyszłość. U nas zaangażowany nauczyciel wspiera zaangażowanego ucznia - dodaje Kaniewski.
Czytaj też: Najbardziej oblegane licea w Trójmieście

Kiedy wyniki egzaminów?



Zarówno wyniki egzaminu gimnazjalnego, jak i ósmoklasisty uczniowie poznają w piątek, 14 czerwca, czyli tuż przed zakończeniem roku szkolnego (w przypadku testu przeprowadzanego w kwietniu i w czerwcu). Zaświadczenia wydawane będą w szkołach tydzień później, czyli w piątek, 21 czerwca 2019 roku.

Miejsca

Opinie (63) 4 zablokowane

  • Minister zostawiła bajzel i uciekła do Brukseli (1)

    • 8 6

    • Raczej

      ...elektorat ją odesłał - ze wstydu.

      • 1 2

  • Po co się uczyć ?

    By być elektoratem zje...nej prawicy i szczytować na myśl o srebrnym deweloperze wystarczy wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne ...

    • 7 5

  • Rozliczyć za tę dezreformę (2)

    Zalewska i ekipa powinni skończyć na ławie oskarżonych oraz zapłacić odszkodowania. To dramat dzieciaków, których marzenia i przyszłość legną teraz w gruzach bo ekipa tworzy skansen Polski z czasów minionych. I zrobili to mega nieudolnie.

    • 12 5

    • (1)

      Krociutko:totalne bzdury.

      • 3 4

      • bo to pisal jakis frustrat z ZNP :)

        • 2 0

  • Buzek zniszczyl edukacje w Polsce w 1999 i uciekl do Bruskeli

    Pamietacie jego reformy? Kazda to porażka. PAtologiczne gimnazja. OFE itd.

    • 2 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane