• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rotawirusy coraz groźniejsze. Więcej chorych dzieci

ws
17 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Szczepienia należy rozpocząć u niemowląt w wieku od 6. do 12. tygodnia życia, u których nie występują przeciwwskazania do podania żywych szczepionek. Szczepienia należy rozpocząć u niemowląt w wieku od 6. do 12. tygodnia życia, u których nie występują przeciwwskazania do podania żywych szczepionek.

Rekordową liczbę przypadków zakażeń rotawirusami odnotowano w II kwartale 2019 roku na Pomorzu. Zgłoszono 1218 zachorowań, z czego 94 proc. osób wymagało hospitalizacji. Zdecydowana większość przypadków dotyczyła dzieci. Specjaliści przypominają o szczepieniach.



Czy szczepisz swoje dziecko?

Gdański sanepid zauważył zdecydowany wzrost liczby zachorowań na zakażenia rotawirusowe. W ubiegłym roku w województwie pomorskim zarejestrowano ponad 2,5 tys. zakażeń rotawirusowych. Ponad 90 proc. osób wymagało wówczas hospitalizacji.

- Faktyczna liczba zachorowań była z pewnością większa, bo nie we wszystkich przypadkach nieżytu żołądkowo-jelitowego przeprowadzane są badania diagnostyczne. Największą zapadalność stwierdzono w grupie wiekowej do 1. roku życia (25-26 zachorowań na 1000 dzieci) - informuje Anna Obuchowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Rekordową liczbę przypadków zakażeń w porównaniu z analogicznymi okresami w ubiegłych latach zanotowano jednak w II kwartale 2019 r.

- W okresie tym zgłoszono 1218 zachorowań, z czego 94 proc. osób wymagało hospitalizacji - wyjaśnia rzeczniczka WSSE.
Przed ciężkim przebiegiem zachorowania skutecznie chroni szczepionka. W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepionki podawanej doustnie: jednoskładnikowa oraz pięcioskładnikowa. Przed ciężkim przebiegiem zachorowania skutecznie chroni szczepionka. W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepionki podawanej doustnie: jednoskładnikowa oraz pięcioskładnikowa.

Rotawirusy szczególnie niebezpieczne dla dzieci



Szacuje się, iż niemal każde dziecko przed ukończeniem 5. roku życia przechodzi przynajmniej jedną infekcję rotawirusową. Pierwsza infekcja ma przeważnie najcięższy przebieg, często gwałtowny, wymagający interwencji medycznej i hospitalizacji. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt do 6. miesiąca życia.

- Przed ciężkim przebiegiem zachorowania skutecznie chroni szczepionka. W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepionki podawanej doustnie: jednoskładnikowa oraz pięcioskładnikowa. Szczepienia należy rozpocząć u niemowląt w wieku od 6. do 12. tygodnia życia, u których nie występują przeciwwskazania do podania żywych szczepionek. Szczepienie szczepionką jednoskładnikową składa się z dwóch dawek podanych doustnie w odstępie przynajmniej czterech tygodni. Drugą dawkę szczepienia powinno się podać przed upływem 24. tygodnia życia, a najlepiej przed upływem 16. tygodnia życia. Szczepienie szczepionką pięcioskładnikową składa się z trzech dawek podanych doustnie również w odstępie przynajmniej czterech tygodni. Zaleca się, aby pierwszą dawkę szczepionki podać przed 12. tygodniem życia. Ostatnią dawkę szczepionki powinno się podać najpóźniej do 32. tygodnia życia - podkreśla Obuchowska.
Szczepienia przeciwko rotawirusom są szczepieniami zalecanymi (nierefundowanymi z budżetu). Jak wyjaśnia rzeczniczka WSSE, szczepionki można stosować z innymi szczepieniami zawartymi w Programie Szczepień Ochronnych.
ws

Miejsca

Opinie (119) ponad 10 zablokowanych

  • Nieszczepione karmione piersią przechodzą łagodnie (3)

    Kiedy nasza cała rodzina złapała potwornego rotawirusa, najstarsza córka (po jej ciężkich powikłaniach poszczepiennych pozostałych dzieci nie szczepiłam) trafiła z odwodnienia nieprzytomna do szpitala, średnia miała halucynacje z odwodnienia (ale obyło się bez hospitalizacji), a najmłodsza, nie szczepiona na nic, ale wówczas karmiona piersią (miała 7 miesięcy i niewiele jadła poza cycem) zrobiła raptem 2 rzadkie kupy i po wszystkim... kiedy przychodziłam do najstarszej do szpitala (była tam z tatą) lekarze dziwili się, że najmłodsza najłagodniej przechodzi chorobę...

    • 7 2

    • RACJA (2)

      wystarczy pomyśleć dlaczego

      • 0 0

      • (1)

        No ja wiem, co więcej moja na nic nieszczepiona córka ma najlepszą frekwencję w przedszkolu (kiedy inne chorują, ona jest, albo w ciągu 2 dni jej przechodzi).

        • 3 1

        • RACJA

          Dokładnie tak moja córa w ciągu trzech lat RAZ dwa dni gorączka trochę osowiała i po wszystkim i to gdy praktycznie oprócz mnie wszystkich w około dopadło coś grypopodobnego.

          • 1 0

  • to cudowna szczepionka jest

    zrobiona ze szczepionki przeciw VSV:
    wirus bydlęcego pęcherykowatemu zapaleniu żołądaka zmodyfikowano przez wstawienie sekwencji kilku wybranych rotawirusów

    totalnie niegroźna u ludzi choroba zwalcza groźną, jak ospa krowianka użyta przeciw ospie prawdziwej, historia się powtarza, Natura daje nam możliwości obrony, nie tylko nas atakuje

    XXIwieczne prawo powinno dawać rodzicom jedynie moliwość którą dostępną metodę szczepienia wolą, ale nakładać przymus, by użyli którąś z zatwierdzonych. Bo ciemni, niewykształceni, pod wpływem reklamy i katechezy nie zechcieli wybrać woo-doo, okadzania modlitewnego i leczenia świętymi plemnikami.

    • 0 2

  • Władza w telewizji się chwaliła że z Nepalu, Korei i Chin mamy w Polsce pracowników , więc nie dziwota.

    • 0 0

  • nachalna reklama szczepień, które niewiele dają w przypadku rotawirusa

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane