wiadomości

stat

Stworzyli komiks, w którym uczą jak walczyć z przemocą

W Sopocie powstał komiks - informator dotyczący przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
W Sopocie powstał komiks - informator dotyczący przeciwdziałania przemocy w rodzinie. mat. prasowe

Cztery krótkie historie ukazujące różne formy przemocy oraz dane instytucji, w których osoby dotknięte przemocą mogą uzyskać pomoc i wsparcie - tak wygląda specjalny komiks, który stworzył Sopocki Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. W ten nietypowy sposób chcą zająć się profilaktyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie.Wiesz, że u twoich sąsiadów dochodzi do przemocy domowej, co robisz?

od razu zgłaszam sprawę na policji

29%

staram się sprawą zainteresować policję, ale dyskretnie, anonimowo

37%

próbuję interweniować, ale we własnym zakresie

5%

nic, to nie moja sprawa

29%
- Mamy nadzieję, że taka nietypowa, łatwa w odbiorze forma informatora zachęci do zapoznania się z nim i tym samym zwiększy świadomość na temat zjawiska przemocy - mówi Alina Cysewska, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
Sopocki Zespół Interdyscyplinarny składa się z przedstawicieli różnych instytucji: policji, ośrodka pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Historie z życia wziętePomysłodawcą komiksu był członek zespołu z ramienia sopockiej policji kierownik rewiru dzielnicowych Lesław Mackiewicz. Scenariusz napisali psychologowie z Punktu Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie - Agnieszka Januszewska i Maja Woźnicka. W oparciu o swoje doświadczenia zawodowe stworzyły historie, z którymi mogą identyfikować się odbiorcy na różnych poziomach - jako osoba doświadczająca przemocy, osoba stosująca przemoc czy świadek. Stąd nazwa informatora "Krótkie historie o życiu". Stroną graficzną zajął się Adrian Lipiński.

- Naszą intencją było, aby informator trafił do różnych grup społecznych - od młodzieży po osoby starsze - mówi Wojciech Boduszyński, z-ca przewodniczącego sopockiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. - Szczególnie jednak zależało nam aby poprzez komiksową formę dotrzeć do młodszych odbiorców. W ramach działań profilaktycznych w sopockich szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczął się cykl spotkań warsztatowych z młodzieżą poświęcony przeciwdziałaniu przemocy - wyjaśnia.
Cały komiks można zobaczyć tutaj.

Pomagają ofiarom przemocy, ale też ich oprawcomZespół Interdyscyplinarny podejmuje również inne działania, m.in. szkolenia, organizuje co roku konferencję dla specjalistów, którzy pomagają ofiarom przemocy a także pracują ze sprawcami w celu zmiany ich agresywnych zachowań.

Informator w formie komiksu będzie dostępny m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie, Urzędzie Miasta Sopotu, Komendzie Miejskiej Policji, Sądzie Rejonowym w Sopocie, Prokuraturze, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej czy sopockich przychodniach lekarskich.

- Planujemy aktualizować Informator co roku - dodaje Wojciech Boduszyński. - Prawdopodobnie będą opracowywane kolejne historie, ponieważ chcemy pokazać różne formy i oblicza przemocy w rodzinie. Informator jest elementem profilaktyki zjawiska przemocy i mamy nadzieję, że uświadomi osobie czytającej, że takie sytuacje jak opisane w komiksie naprawdę się zdarzają. Nie wolno przechodzić obojętnie wobec zjawiska przemocy. Trzeba reagować kiedy widzimy, słyszymy czy podejrzewamy, że ktoś doświadcza przemocy. Lepiej zareagować za szybko niż dopuścić do tragedii - podkreśla.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (75)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wiadomości

forum rodzina i dziecko

Najczęściej czytane