Wiadomości

Świąteczne doświadczenia z Centrum Nauki Experyment

Czy jajko może zachowywać się jak piłka? Czy umieszczone w morzu potrafiłoby pływać? Jak przygotować świątecznego baranka lub zajączka? Przedstawiamy kolejny odcinek "zdalnego experymentu" pokazujący trzy krótkie doświadczenia, które każdy przy użyciu podstawowych produktów może wykonać w domu.W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy przy współpracy z Centrum Nauki Experyment pierwszy artykuł z krótkim filmikiem, pokazujący eksperymenty, które można wykonać z dziećmi w domu.

- W związku z epidemią koronawirusa i tym, że nasze centrum jest zamknięte do odwołania, postanowiliśmy, że przekształcimy się w filmowców, aktorów, reżyserów i scenarzystów i rozpoczniemy edukację online - mówiła wówczas Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment.
Dziś publikujemy kolejny odcinek z serii "zdalnego experymentu". W związku z tym, że zbliżają się Święta Wielkanocne, zrobimy m.in. baranki. Sprawdzimy także, czy jajko może utrzymywać się na wodzie oraz czy może zachowywać się jak piłka kauczukowa.

Gumowe jajkoSurowe jajko kurze umieszczamy w słoiku/wysokiej szklance i zalewamy octem. Cierpliwie odczekujemy 24 godziny, delikatnie wyciągamy jajko z octu i ostrożnie myjemy je pod bieżącą wodą. Obserwujemy zmiany. Jajko zostało tylko w błonce. Możecie je podświetlić latarką - widzicie żółtko? Jajko jest miękkie i odbija się jak piłka, należy jednak obchodzić się z nim delikatnie... jak to z jajkiem.

Pamiętajcie - jajko po wyciągnięciu z octu nie nadaje się do spożycia.

Czy jajko umieszczone w morzu potrafiłoby pływać?Dwie szklanki wypełniamy wodą do połowy. W jednej z nich rozpuszczamy kilka łyżek soli. Wkładamy jajka do szklanek. Jajko w solance pływa, w wodzie opada na dno. Dlaczego? Jajko jest cięższe od wody, ale lżejsze od solanki i dlatego w solance pływa. Sól zagęszcza wodę, która w efekcie wypiera jajko na powierzchnię. Im więcej soli w wodzie, tym większa jest wyporność. W przyrodzie najlepiej widać to w Morzu Martwym.

Jak przygotować świątecznego baranka?Potrzebna będą:

  • szklanka mąki
  • szklanka soli
  • 1/2 szklanki wody

Mieszamy mąkę i sól w misce i bardzo powoli dodajemy wodę, cały czas ugniatając (tak jak kruche ciasto). Gdy masa będzie gładka i nie będzie się kruszyła, będzie to oznaczało, że jest gotowa. Z takiej masy możemy lepić dowolne kształty, a po wysuszeniu pomalować. Figurki z masy można suszyć w piekarniku.

Do zabarwienia całości masy można użyć soku z buraka, kurkumy, kakao, papryki w proszku lub farbek plakatowych.

W pierwszym odcinku przestawiono proste eksperymenty, które wykonasz z dzieckiem w domu

Opinie (5)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

wszystkie tematy »