• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Światowy Dzień Autyzmu. Kluczowa jest terapia

Wioleta Stolarska
2 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się w okresie pierwszych trzech lat życia. Autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się w okresie pierwszych trzech lat życia.

Przez niektórych mylony z agresją czy geniuszem u dzieci, ma tak wiele postaci, że prawie niemożliwym jest znalezienie dwóch osób, u których to zaburzenie miałaby taki sam przebieg. Autyzm jest wciąż trudnym tematem. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 30 tys. osób cierpiących na autyzm, 80 proc. to dzieci. Jednak problem wykluczenia dotyczy również rodzin osób z autyzmem, dlatego specjaliści przypominają, że rola terapii jest tu nie do przecenienia.Czy masz coś przeciwko, żeby w grupie/klasie twojego dziecka była chora osoba?

Na całym świecie dramatycznie rośnie liczba dzieci z autyzmem. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych. Według amerykańskich danych statystycznych już 1 na 68 dzieci rodzi się zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a kwiecień to Miesiąc Wiedzy nt. Autyzmu - to wtedy rodzice i terapeuci, którzy zmagają się z tą chorobą na co dzień przypominają, jak wielkim problemem jest autyzm.

Czytaj też: Pracują z dziećmi z autyzmem. "Jest trudno, ale cieszą nas najmniejsze rzeczy"

Do 2 roku życia może się nie ujawnićAutyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się w okresie pierwszych trzech lat życia. U niektórych dzieci zaburzenie jest widoczne bardzo wcześnie, w innych przypadkach rozwój przebiega prawidłowo do 2 roku życia, po czym następuje regres. Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, co oznacza, że w okresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do zaburzeń w kształtowaniu funkcji mózgu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych.
W pierwszym okresie rozwoju zaburzenie dotyczy głównie nieprawidłowości w rozwoju odbierania i przetwarzania bodźców sensorycznych. Przejawia się to m.in.: problemami w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, braku lub osłabieniu reakcji na bodźce dźwiękowe, zwłaszcza na wołanie po imieniu, może także występować nadwrażliwość na dotyk, światło, dźwięki.

- Należy edukować o autyzmie rodziców, aby mogli zauważyć niepokojące sygnały w zachowaniu dziecka i udać się wówczas niezwłocznie do specjalisty. Pamiętajmy, że im wcześniej postawiona diagnoza i wdrożona właściwa, intensywna terapia, tym większe szanse na poprawę funkcjonowania dziecka. O autyzmie trzeba publicznie dyskutować, ponieważ to zaburzenie, które trwa całe życie, a osoby z autyzmem potrzebują wsparcia i akceptacji na każdym etapie swojego życia - mówi dr Anna Budzińska, dyrektor Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.
Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu. Mogą mieć różne symptomy i inną głębokość, dlatego w używa się określenia "spektrum zaburzeń autystycznych" (z ang. Autism Spectrum Disorder, w skrócie ASD).

Czytaj też: Coraz więcej przypadków autyzmu. "Trzeba uświadamiać i dyskutować"

Potrzeba nieustannej terapiiJak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Wiadomo jednak, że wczesna diagnoza i rozpoczęcie intensywnej terapii behawioralnej i wyrównywania deficytów na różnych płaszczyznach to sprawa kluczowa. Może znacząco odmienić życie dziecka z autyzmem i jednocześnie życie całej jego rodziny.

- Sytuacja z roku na rok się poprawia, mamy coraz więcej możliwości, żeby pomagać dzieciom ze spectrum zaburzeń autystycznych. W naszym ośrodku uczą się dzieci od 3 roku życia, które dzięki edukacji i terapii są w stanie rozwinąć swój potencjał, nauczyć się nowych umiejętności w zakresie komunikacji i kompetencji społecznych oraz zwiększyć swoją samodzielność. Program nauczania jest zindywidualizowany i dopasowany do możliwości i potrzeb każdej osoby - mówi Iwona Baryła, dyrektor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku.
Jak dodaje, szczególnie w Gdańsku w wielu szkołach i przedszkolach powstają specjalne klasy integracyjne dla dzieci z autyzmem. Oprócz indywidualnych zajęć edukacyjnych, uczniowie uczestniczą w lekcjach muzyki, gimnastyki i religii.

Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm.

Solidarność z autystycznymi osobamiW kwietniu na całym świecie odbywają się akcje informacyjno-edukacyjne a charakterystycznym motywem jest kolor niebieski. Organizowane wydarzenia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej oraz budowanie postaw akceptacji i tolerancji wobec osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.

2 kwietnia w Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka wraz z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (AWFiS) organizują Niebieskie Igrzyska. Impreza dobędzie się w godzinach od 9 do 12. Ambasadorami są Natalia Partyka, Leszek Blanik i Adam Korol. Weźmie w nich udział około 500 osób: dzieci z autyzmem i dzieci prawidłowo rozwijające się oraz ich nauczyciele i terapeuci, a także studenci AWFiS.

W piątek w godzinach od 10 do 12 Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku organizuje dzień otwarty, podczas którego będzie można zapoznać się z działalnością poradni, przedszkola, fundacji i ośrodka szkoleń. Wszystkie osoby zainteresowane - nauczyciele, terapeuci, pracownicy poradni oraz rodziny dzieci z autyzmem - będą miały możliwość wysłuchania godzinnego wykładu na temat działalności IWRD oraz obejrzenia prowadzonej terapii.

W sobotę, 6 kwietnia, w godz. 12-15, w Centrum Handlowym Manhattan Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku organizuje "Dzień Świadomości Autyzmu".

- Ponieważ kolor niebieski jest symbolem autyzmu, zachęcamy wszystkich, którzy pojawią się w Manhattanie do ubrania się właśnie w tych barwach. Będzie to dla nas wszystkich symbol solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem - dodaje Iwona Baryła.

Wydarzenia

Niebieskie Igrzyska 2019

Autyzm? Zdarza się. Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie (1 opinia)

(1 opinia)
spotkanie, pokaz, protest / demonstracja

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

projekcje filmowe

Miejsca

Opinie (48) 3 zablokowane

 • Niebieskie igrzyska (5)

  Niebieskie igrzyska niesamowicie mnie fascynują. Jaki geniusz wpadł na pomysł, żeby ciągnąć dzieci z autyzmem na halę sportową pełną bodźców i hałasu? Impreza integracyjna, w której dzieci z autyzmem nie bardzo mają przyjemność uczestniczyć. Brawo Wy organizatorzy.

  • 44 9

  • (1)

   A wiesz Ty "mamo aspika", że nie ma dwóch takich samych dzieci z autyzmem? Twoje może nie będzie miało tam przyjemności, a moje na pewno by miało. Wiecznie walczymy o to, żeby ludzie poznali, zrozumieli autyzm, wiecznie jest podkreślane, że każde dziecko i dorosły z autyzmem jest inny, a potem taka znawczyni "mama aspika" wszystko generalizuje i nie uznaje tego, że jej dziecko jest akurat takie, a moje dziecko jest inne.

   • 11 5

   • Drogi autorze/autorko powyższej wypowiedzi przemyśl, czy właśnie to miałam na myśli pisząc mój komentarz. I czy rzeczywiście nie można zrobić eventu, który brałby pod uwagę także potrzeby dzieci z autyzmem, które źle znoszą hałas. Mama aspika akurat wyobraża sobie, że jednak można.

    • 5 1

  • Co za problem? Zostań ze swoim w domu.

   • 8 3

  • (1)

   A może przemyśl swoją wypowiedź - rodzice dzieci z autyzmem ciągle walczą z tym, żeby nie zamykać ich w czterech ścianach. A jak jest organizowane "wydarzenie" specjalnie dla nich dedykowane, to Tobie jest źle. Skąd wiesz jak to będzie zorganizowane, czy będzie mnóstwo bodźców i hałasu? Może trzeba było tam być zanim zaczniesz oceniać i krytykować.
   A jeśli to nie jest dla Twojego dziecka przyjemność i już wiesz to "z góry", nie musisz tam być - po prostu zostań z dzieckiem w domu.

   • 4 3

   • Przemyślałam i podtrzymuję

    Dziecko było i przeżyło. Przebodźcowało się trochę, ale spoko przecież mogłam go tam nie ciągnąć. Wszak to oczywiste, że jak dziecko z autyzmem nie nadaje się na event dla dzieci z autyzmem, to z dzieckiem jest coś nie tak a nie z eventem.

    • 3 1

 • Wiecej (9)

  Szczepień

  • 15 59

  • Tak, tak ;* (5)

   Szczepienia powodują autyzm ;*

   • 19 8

   • (4)

    Oczywiście że powodują, trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć.

    • 12 24

    • (1)

     Poproszę o badania potwierdzające te bzdury. Jak można być takim ciemniakiem przy obecnym dostępie do wiedzy...

     • 19 9

     • Radzę wyjść z wirtualnego świata. Moje ,,badania,, to przykład mojego dziecka i moich znajomych które również mają problemy ze swoimi dziećmi po szczepieniu. Papier wszystko przyjmie tym bardziej jak za tym idą pieniądze. Nam już nikt tego kitu nie wciśnie że szczepienia są bezpieczne. Panstwo Polskie w żaden sposób nie weryfikuje składu szczepionek, proszę sobie o tym poczytać, a głównym sposobem namawiania rodziców na szczepienia jest straszenie, przy równoczesnym bagatelizowaniu tego co jest napisane w ulotkach szczepionek. Także drodzy rodzice czytajcie ulotki i zadawajcie pytania lekarzom i wtedy zobaczycie ten ciemnogród.

      • 5 6

    • (1)

     Gdyby powodowały to wszyscy byliby autystyczni.

     • 16 5

     • Jednym wystarczą dwa piwa żeby się upić a dla drugich pięć jest za mało.

      • 1 4

  • tak,podobno autyzm to szok organizmu i zmiany neurologiczne po szczepieniach...

   • 9 16

  • Pracowałem w Afryce jako wolontariusz przez prawie 2 lata (1)

   Żeby zobaczyć na własne oczy coś czego w Europie nie ma / nie było od lat i nauczyć się czegoś praktycznego.... Wiesz co sie dzieje gdy szczepienia nie są powszechne ? Całe wioski są dziesiątkowane, umiera 50 / 60 % zarażonych niektórymi chorobami, bo na pomoc jest często za późno lub nie pozwalają na to warunki...często na choroby, których u nas się w zasadzie niespotyka.

   • 7 6

   • Jest druga strona medalu. Afryka jest niestety największym poligonem doświadczalnym.  

    Szczepionki przeciwko tężcowi podawano kenijskim kobietom nie informując o tym, że powodują bezpłodność. Szczepienia sfinansowały Światowa Organizacja Zdrowia WHO i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci unicef (źródło: gosc .pl)

    • 2 5

 • "30 tys. osób cierpiących na autyzm, 80 proc. to dzieci" (5)

  czy ktoś może wyjaśnić, dlaczego 80% to dzieci? przecież dzieci stają się dorosłe, a autyzm jest nieuleczalny.

  • 18 0

  • (2)

   Bo wielu dorosłych z autyzmem nie jest zdiagnozowana. Wśród osób ze zdiagnozowanym autyzmem masz 20% dorosłych i 80% dzieci. Kiedyś był większy problem z uzyskaniem prawidłowej diagnozy, zmieniły się też kryteria diagnostyczne. Za 20 lat te procenty będą inaczej wyglądały.

   • 19 2

   • A od kiedy autyzm to jednostka chorobowa ktora jest diagnozowalna? I pozwala być "wpsiana" gdziekolwiek?

    • 1 4

   • hm... w artykule jest napisane, że liczba jest szacunkowa, więc nie znamy nawet szacunkowej liczby dorosłych z autyzmem?

    • 1 0

  • (1)

   Ja mam na 100% pewien stopień autyzmu ale nigdy tego nie diagnozowałem dlatego jestem poza statystykami. Jestem dorosły, przynajmniej formalnie.

   • 5 0

   • Dorosłość

    To najgorsze, co mi się mogło stać...

    • 11 0

 • czytałam na internecie, że to skutem uboczny szczepień, (3)

  • 15 46

  • To się nie szczep i umrzyj młodo. (2)

   • 13 8

   • (1)

    Zaszczep się i zostań kaleką.

    • 5 14

    • Nie wolisz być żywym kaleką niż zdrowym trupem?

     • 1 0

 • że też medycyna konwencjonalna leży w tym temacie

  • 14 1

 • To nie terapia jest kluczowa (1)

  Kluczowe jest pozyskanie przez szkoły zwiększonej subwencji oświatowej. Potem można ją dowolnie wykorzystać. Dziecko akurat zupełnie się nie liczy.

  • 26 3

  • Co ciekawe szkoły publiczne też głównie liczą na orzeczenie. Można zatrudnić dodatkową osobę, która załatwi problem każdego zastępstwa.

   • 0 0

 • Wszystkiemu winne są następujące czynniki (2)

  1. Wszechobecna chemia w jedzeniu, napojach. Wszystkie produkty pakowane są w plastiki. ubrania z plastiku , kosmetyki plastikowe wcierane w skórę
  2. Tutaj możecie się śmiać , opady pierwiastków takich jak Aluminium, Bor rozsiewane przez samoloty (chemitrejsy) jest to realne zakwaszanie gleby w Polsce w celu przejścia jak najszybciej na GMO. Niestety większość polityków to Lobbuje
  3. Za duża liczba niepotrzebnych szczepionek wciskanych przez koncerny farmaceutyczne . Niektóre szczepionki są jak najbardziej potrzebne ale połowa z Nich to niepotrzebna chemia.
  4. Stres matki w ciąży jako ostateczny czynnik

  • 24 34

  • Chemtrails

   To jedna z najbardziej głupich teorii spiskowych :)

   • 19 10

  • Całość ma sens, poza...

   ...Chemtrails - doczytaj o tym, a będziesz się śmiać :)

   • 0 7

 • Nie wincie szczepień bo one nas chronią a nie szkodzą. (3)

  • 24 17

  • (2)

   Powiedz to milionom rodziców na całym świecie, których dzieci zostały uszkodzone przez szczepienia.

   • 12 15

   • (1)

    A może to wina tych rodziców bo zaprowadzili chorego dzieciaka na szczepienie?? Dziecko idąc na szczepienie musi być zdrowe w 100% bez żadnej infekcji, kataru czy nawet wysypki.

    • 12 3

    • Dobra uwaga, zgadzam się. Tylko dlaczego lekarze mimo takich objawów szczepia dzieci mówiąc że to nie przeszkadza przy szczepieniu?

     • 1 2

 • Ciężki temat, bo wiadomo - nie powinno się izolować, itd.

  ale jednak to jest ciężki temat, choroba i pytanie, czy polska edukacja ma zasoby (ludzkie, pieniężne, instytucjonalne, sprzętowe, pomieszczeniowe) na to, by mieszać. Widzę to tak, że takie dziecko mimo wszystko ma non stop opiekuna, który przy nim jest. Mega kontrola to podstawa. No i nie ma mowy o tym, że jak coś się stanie (coś "odbije") to żadnych konsekwencji. Ktoś bierze odpowiedzialność i to musi być egzekwowane. No i właśnie - a może jednak (ale pewnie na to nie ma pieniędzy) oddziały chociażby specjalne, gdzie po prostu no wszystko jest inaczej zorganizowane. Pewnych rzeczy nie nagniemy - rzeczywistości i choroby...

  • 9 7

 • Wzrost zachorowań (1)

  Zanieczyszczone środowisko, śmieciowe jedzenie i picie

  • 13 3

  • Zgoda

   Ale to człowiek posiada wolną wolę i decyduje czy pije wodę czy pepsi

   • 3 5

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane