• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wstrzymano przyjęcia na dziecięcym oddziale psychiatrycznym

Wioleta Stolarska
1 grudnia 2023, godz. 16:00 
Opinie (220)
Oddział Psychiatryczny Dzieci i Młodzieży jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja pogarsza się. Oddział Psychiatryczny Dzieci i Młodzieży jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja pogarsza się.

Szpital psychiatryczny od 1.12.2023 r. wstrzymuje przyjęcia do Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego - poinformowała placówka. Powodem jest "krytyczne przekroczenie liczby pacjentów". Obecnie na oddziale przebywa 76 pacjentów, dostępnych łózek jest 46.Czy znasz nastolatka, który zmaga się z kryzysem psychologicznym?

W piątek Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku poinformował o wstrzymaniu przyjęć na oddziale.

- Pomimo wszelkich starań Oddział Psychiatryczny Dzieci i Młodzieży jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja pogarsza się. Zbyt duża liczba dzieci przebywających w szpitalu istotnie utrudnia możliwość zapewnienia im bezpieczeństwa oraz należytej opieki i terapii. Jednocześnie nie ma miejsc, gdzie można byłoby przekierować małoletnich pacjentów zgłaszających się do tutejszej Izby Przyjęć, gdyż dotyczy to wszystkich oddziałów dziecięco-młodzieżowych w całej Polsce. Sytuacja ta jest obrazem trwającego od lat ogólnopolskiego kryzysu psychiatrii dziecięcej - poinformowano w komunikacie.
Obecnie na gdańskim oddziale hospitalizowanych jest 76 pacjentów na 46 dostępnych miejsc.

Na pododdziale dziecięcym znajdują się 22 miejsca, na pododdziale młodzieżowym są 24 łóżka. Coraz więcej dzieci boryka się z nerwicami i depresją, a co istotne dzieci stają się pacjentami w coraz młodszym wieku.


Zwiększenie miejsc, nowy oddział dziennyW ciągu ostatnich trzech lat na oddziale stacjonarnym zwiększono liczbę miejsc hospitalizacji z 35 do 46.

Jak pomóc dziecku w depresji? Ruszyła specjalna platforma Jak pomóc dziecku w depresji? Ruszyła specjalna platforma
Otwarto Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej, w ramach I poziomu referencyjnego otworzono też Poradnię Psychologiczno-Psychoterapeutyczną dla Dzieci i Młodzieży, oraz Oddział Dzienny dla Dzieci i Młodzieży w ramach II poziomu referencyjnego. W ramach programu Platforma "Lepsza przyszłość" ruszyła specjalna platforma, która ma wspierać dzieci i młodzież, ale też ich rodziców czy nauczycieli w kryzysie psychicznym.


Na Pomorzu dzieci i młodzież, aby skorzystać z wizyty w ramach umów Narodowego Funduszu Zdrowia, muszą czekać średnio ponad 410 dni. Specjaliści wskazują, że poradnie często starają się aktualizować kolejkę, kiedy okazuje się, że pacjenci umówili się już w innym miejscu. Nie zmienia to faktu, że czas oczekiwania jest zdecydowanie za długi, a terapia nie kończy się na jednej wizycie.

Codziennie 23 młode osoby dzwonią, mówiąc o depresji, smutku i samotności Codziennie 23 młode osoby dzwonią, mówiąc o depresji, smutku i samotności

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (220)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world

45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane