Wiadomości

Już 10,5 mln na 300+. Rodzice korzystają też z funduszu za obniżone wynagrodzenie

300 zł przysługuje nieżalenie od dochodu na każde uczące się w szkole dziecko, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia.
300 zł przysługuje nieżalenie od dochodu na każde uczące się w szkole dziecko, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. fot. 123rf.com/ Evgeny Atamanenko

29 tys. wniosków na kwotę ponad 10,5 mln zł - od prawie miesiąca trójmiejskie samorządy przyjmują wnioski o dofinansowanie na wyprawkę szkolną. Od 1 sierpnia można je składać również w formie papierowej, jednak urzędnicy apelują, by w takiej sytuacji umawiać się na konkretny dzień i godzinę. Od kilku tygodni można składać również wnioski o zasiłek rodzinny oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Ze względu na epidemię koronawirusa mogą się o nie ubiegać osoby, które w czasie pandemii miały obniżone wynagrodzenie.Czy wypełnianie urzędowych wniosków sprawia ci trudność?

nie, nie mam z tym nigdy problemu 34%
różnie - raz muszę się mocno zastanowić, co wpisać, innym razem nie mam tego problemu 35%
tak, najczęściej są zagmatwane i mało intuicyjne, przez co łatwo można się pomylić 31%
zakończona Łącznie głosów: 108
Od sierpnia będzie można składać tradycyjne - papierowe - wnioski na nowy okres świadczeniowy 2020/2021 na wyprawkę szkolną, zasiłek rodzinny oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Osoby, które obecnie otrzymują świadczenie wychowawcze (500+) nie muszą składać nowego wniosku. Świadczenie będzie im wypłacane do 31 maja 2021.

W tym roku jednak, ze względu na sytuację epidemiczną szczególnie zalecane jest składanie wniosków przez internet.

- Dbając o bezpieczeństwo, zarówno klientów, jak i pracowników, w tym roku szczególnie zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną - mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. - To bezpieczny, wygodny i szybki sposób. Osobom, które nie mają takiej możliwości, w celu złożenia wniosku papierowego zalecamy wcześniejszy kontakt telefoniczny i umówienie spotkania na konkretną godzinę - apeluje.
Jak zapewnia, w Punktach Obsługi Klienta w sopockim MOPS zachowane są niezbędne środki ostrożności. Przy wejściu znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji. Po każdej wizycie klienta dezynfekowane są stoły oraz krzesła. Pomieszczenia są regularnie wietrzone.

- Pamiętajmy o założeniu maseczki przed wejściem oraz dezynfekcji rąk. Zachęcamy również do zabrania swojego długopisu - dodaje Czekaj. Aby usprawnić obsługę prosimy o poprawne wypełnienie wniosku oraz dołączenie wymaganych załączników - dodaje.

300 zł przysługuje niezależnie od dochoduZasady przyznawania świadczenia "Dobry start", czyli jednorazowego świadczenia na wyprawkę szkolną, nie zmieniły się. 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na każde uczące się w szkole dziecko, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci z niepełnosprawnościami, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Świadczenie "Dobry start" nie przysługuje na dzieci uczące się w przedszkolu oraz realizujące roczne przygotowanie szkolne (tzw. zerówka) w szkole lub przedszkolu.

Od 1 lipca mieszkańcy Sopotu złożyli 814 elektronicznych wniosków o ustalenie prawa do świadczenia "Dobry start" (na 1950 spodziewanych).

- Wszystkie wnioski wpływające elektronicznie są na bieżąco weryfikowane i rozpatrywane. Wypłaty świadczenia "Dobry start" realizujemy bezzwłocznie - mówi Aleksandra Roman, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego MOPS Sopot.
Do chwili obecnej rozpatrzono 776 wniosków i zrealizowano wypłaty dla 1022 dzieci na łączną kwotę 306 150 zł.

W tym czasie do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło ponad 21,5 tys. wniosków o świadczenie "Dobry start".

- Zdecydowana większość z nich została już zweryfikowana. Dzięki temu tzw. 300+ otrzymało już ponad 20 tys. gdańskich rodzin, na 27,3 tys. dzieci. Łączna kwota wypłaconych świadczeń wynosi ponad 8,2 mln zł - informuje Arkadiusz Kulewicz, kierownik działu organizacyjnego GCS.
Z kolei Urząd Miasta Gdyni przyjął 8952 wniosków o tzw. 300+.

- Dotychczas wypłacono około 2 mln zł na 6,5 tys. dzieci. Na jaką kwotę są wszystkie złożone wnioski będzie wiadomo po ich weryfikacji i sprawdzeniu na ile dzieci wnioskuje rodzic w danym wniosku - informuje Małgorzata Omachel-Kwidzińska z gdyńskiego magistratu.

Zasiłki rodzinne bez zmianNie zmieniły się również zasady przyznawania zasiłku rodzinnego. Podobnie jak w ubiegłym okresie zasiłkowym kryterium dochodowe uprawniające do zasiłku wynosi 674 zł netto na osobę w rodzinie. W przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, kryterium wynosi 764 zł.

W Sopocie wpłynęło dotychczas kilka wniosków elektronicznych na te świadczenia. Jak przekonują urzędnicy, z doświadczenia ubiegłych lat wynika, że klienci chętnie korzystają z tej możliwości kiedy ubiegają się o świadczenia 500+ i 300+, natomiast w przypadku pozostałych świadczeń najczęściej składają wnioski w sposób tradycyjny - papierowo.

Również w Gdańsku i Gdyni w porównaniu z tym samym okresem, rok temu odnotowano niewielki wzrost liczby wniosków o zasiłek rodzinny.

Zmiany w funduszu alimentacyjnymOd nowego okresu świadczeniowego zostanie zwiększone kryterium dochodowe w funduszu alimentacyjnym i będzie wynosiło 900 zł na osobę w rodzinie. Została również wprowadzona zasada "złotówka za złotówkę", co oznacza, że świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostaną przyznane także w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego lecz odpowiednio pomniejszone. Świadczenia nie zostaną jednak wypłacone, kiedy wyliczona kwota wsparcia będzie niższa niż 100 zł. Do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego brane są pod uwagę dochody uzyskane w 2019 roku.

Mniejsza pensja przez epidemię?Osoby, które ze względu na pandemię koronawirusa mają obniżone wynagrodzenie, mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia rodzinne. Obniżone wynagrodzenie rodzica może być traktowane jako utrata dochodu.

To rozwiązanie tymczasowe wprowadzone tzw. Tarczą antykryzysową. Do wniosku o przyznanie świadczenia należy dołączyć dokument potwierdzający obniżenie dochodu z powodu pandemii. Jeżeli łączna kwota dochodu rodziny nie przekroczy ustalonego kryterium, rodzina uzyska dodatkowe wsparcie.

- Tarcza Antykryzysowa umożliwiła traktowanie obniżonego wynagrodzenia rodzica jako utratę dochodu. Dzięki temu niższe wynagrodzenie mogło skutkować uzyskaniem prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Od czasu wprowadzenia tych przepisów, czyli od 18 kwietnia bieżącego roku, z tej możliwości skorzystało dziewięć osób ubiegających się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego - mów Arkadiusz Kulewicz.
- Urząd Miasta Gdyni wydał trzy decyzje z funduszu alimentacyjnego uwzględniające obniżenie wynagrodzenia z powodu Covid - dodaje Małgorzata Omachel-Kwidzińska z gdyńskiego magistratu.

Nie trzeba składać nowego wniosku o 500+Osoby, które obecnie otrzymują świadczenie wychowawcze nie muszą składać nowego wniosku, aby otrzymać 500 zł na dziecko. Świadczenie będzie im wypłacane do 31 maja przyszłego roku, chyba że zmieniła się ich sytuacja rodzinna. O każdej zmianie należy poinformować urząd, który przyznał świadczenie. Rodzice, którym urodziło się dziecko mogą dołączyć do programu Rodzina 500+ w każdym momencie.

Wnioski w formie elektronicznej można składać za pośrednictwem portalu Emp@tia lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Świadczenie Dobry Start oraz 500 plus dodatkowo za pomocą bankowości elektronicznej. Wzory wniosków znajdują się m.in. na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Opinie (79) 2 zablokowane

 • (2)

  Mam nadzieję, że istnieją jakieś mechanizmy kontrolujące wnioski nieuczciwych beneficjentów? Obawiam się, że Janusze staną na głowie aby coś uszczknąć, i chodzi tu zarówno o osoby prywatne, madki itp., jak i różnej maści firmy januszexy.

  • 26 8

  • Żenada (1)

   Nie kompromituj się nieuku......twoje wypociny są śmieszne...

   • 5 9

   • nieuki to beneficjenci

    • 5 2

 • Brawo PiS!!! (17)

  Od platformy nigdy nie otrzymaliśmy żadnej pomocy!

  • 27 75

  • Pomoc dostajecie od podatników a nie żadnych Pisów i innych platform (13)

   • 44 6

   • I tak cię boli podatniku,ze pomagasz dzieciom z mniej zamożnych rodzin? (12)

    • 8 45

    • Woli dać lgbt..... (5)

     Szkoda ...

     • 11 32

     • Krzyczy zeby nie dac na wyprawki dla polskich dzieci bo to rozdawnictwo (4)

      A za chwile nalega ,aby rząd przyjął murzynów i dawal im mieszkania i socjal

      • 12 31

      • A dlaczego podatnik ma pomagać twoim dzieciom? (3)

       Dlaczego ktoś ma finansować ze swojej pracy cudze dzieci? I proszę mi nie pisać, że te dzieci będą pracować na moją emeryturę, bo widzę, ile z konta zabiera mi się na to świadczenie. Poza tym nie wierzę, że będzie pracował ktoś, kogo przyzwyczaimy, że dostanie "od PiSu". Utrzymywać to mogę policję, służbę zdrowia, edukację, wojsko... nawet urzędników, niech już będzie. Ale cudze "bombelki"? Albo Kościół Katolicki do którego nie uczęszczam? To mi się nie podoba. Choć nie mam prawa o tym decydować, to mam prawo o tym mówić, proszę mnie nie uciszać.

       • 31 5

       • bo ja zrobiłam bombelka i bombelkowi się należy! O! Dlatego!

        On będzie potem na socjalu żył za twoje podatki więc daj teraz choć te 500 i 300 bo i tak płacisz za mało podatków.

        • 7 3

       • (1)

        Za parę lat to dziecko będzie cię obsługiwać w domu starców, więc powinno ci zależeć by było jak najlepiej przygotowane do tej funkcji.

        • 0 6

       • Daj mi gwarancję na pismie

        Stary magistrze

        • 0 0

    • Mniej zamożnych??

     Dostają wszystkie, bez względu na dochód rodziców, co jest dokładnie zaprzeczeniem socjalu, a jedynie kiełbasą wyborczą. Ale działa kiełbasa na nasz piękny januszowy naród, oj działa...

     • 26 2

    • Dzieciorobie (1)

     Wiesz co to inflacja? wątpię bo na PiS głosował niewykształcony motłoch

     • 18 3

     • Jeżeli kogokolwiek nazywasz motłochem, to znaczy że sam jesteś trzy klasy niżej.

      • 0 7

    • taaa, jakby dochód był tu ważny...

     • 5 1

    • pomyśl przeciętny człowieku najpierw,

     ideą wszystkich 'plusów' byłaby pomoc gdyby trafiała do rzeczywiście potrzebujących, a nie do wszystkich 'jak leci'. W tym przypadku jest to tylko czyste przekupstwo polityczne...

     • 2 0

    • Tak, bo jak mnie nie stać na dzieci to ich sobie nie robię. Do roboty, a nie żerować na innych!

     • 1 0

  • Trzeba było iść do roboty i zarobić

   A teraz można sobie poleżeć do góry brzuchem

   • 7 3

  • Za rządów pisu tez nic nie dostaliśmy

   Mąż 3 miesiące nie pracował i nie dostał ani grosza postojowego.

   • 3 3

  • pejsowata pomoc niedługo się skończy...

   • 0 0

 • Nie lepiej pomagać inaczej (3)

  Darmowe przedszkola, żłobki. Budowa takich inwestycji bardziej pobudza gospodarkę niż danie komuś w rękę kasy i przejedzenie jej. Budowa żłobków np: spowoduje że ludzie będą mieć pracę a firmy zachowają ciągłość, można takich przypadków mnożyć, ALE wyborów takim czymś się nie wygra. Gospodarkę będziemy mogli jednak uratować na przestrzeni jednego pokolenia ale roszczeniowego społeczeństwa raczej nie.

  • 71 6

  • Jak bardzo się zgadzam! Dodatkowo np przybory szkolne dla dzieci na cały czas trwania nauki, dla wszystkich obiady i kanapki w szkole - to byłoby prawdziwe wsparcie. Ale niestety jak piszesz, brzmi gorzej wyborczo niż dawanie gotówki do portfela...

   • 9 2

  • (1)

   nie chcę dziecka dawać do żłobka, więc dziekuję nie skorzystam

   • 1 11

   • nie chcę płacić na TWOJE dziecko, nie skorzystam

    • 2 0

 • (1)

  Wojskowym ucinać kasę /dodatki. Przecież trepownia tak się oblawia , że w palę się nie mieści.

  • 15 4

  • Pan Minister chciał(podjął próbę) uciąć uposażenia byłym funkcjonariuszom słusznego ustroju,
   to musiał dostać ochronę BOR-u, przepraszam BOP-u, też mi nazwa....
   Takie mamy Państwo 30 lat po...

   • 4 1

 • Zwracam uwagę, że artykuł o kolejnej formie socjalu... (1)

  ... znalazł się w dziale "Styl życia" :)
  Dosłownie padłem ze śmiechu!

  • 54 3

  • Faktycznie dobre:) Prawdziwe do bólu.

   • 1 0

 • ? (8)

  No w Gdansku to tylko 30 % mieszlancow powinno sie starac o jakie kolwiek dofinansowanie czy nawet 500 + . Nie popierasz Pisu nie bierz, przeciez to nie Platforma wprowadzila. Tylko, ze ludzie za krzty honoru nie maja. Taka smutna prawda. Ja nie popieram ani Pisu ani Po . 500 + nie biore. Trzeba miec troche godnosci

  • 30 26

  • biorę bo w ten sposób mniej tracę.

   • 12 1

  • Idąc tym tokiem rozumowania - nie popierając ZUS mam nie pobierać emerytury? (1)

   Chętnie, ale zwolnij mnie ze składek na nią. Podobnie zwolnij mnie z podatku dochodowego, wtedy ok. Może zabiorę ci z pensji 20% i zaoferuję 500 zł miesięcznie, ale tylko jeśli będziesz mnie popierał. W przeciwnym razie będę tylko pobierał 20%. Honorowy z ciebie gość, więc pewnie się zgodzisz...

   • 16 1

   • dobrze, nie płać dochodowego

    tylko:
    - nie korzystasz z publicznych ulic, dróg, chodników
    - wodę tylko z Bałtyku, ewentualnie jakieś jezioro czy rów
    - służba zdrowia tylko prywatna (przeziębienie spokojnie wyleczysz)
    - straż pożarna w razie potrzeby tylko prywatna
    - policja nie pomoże i nie przyjedzie, ewentualnie prywatna agencja ochrony
    - sądy tylko odpłatnie
    - edukacja tylko i wyłącznie odpłatnie
    - i jeszcze cała masa innych rzeczy i świadczeń finansowanych z podatków
    Czy tobie korwinisto się wydaje że wystarczy przestać płacić podatki i zaraz wszystko będzie lepiej funkcjonować? Podatki w Polsce na tle innych krajów UE są niskie a to co korwinowska szuria nazywa socjalem śmiesznie małe.
    Problem jest zupełnie gdzie indziej, ale o tym nie dowiesz się od króla i konfszurii.

    • 0 2

  • Droga Pani Magdo

   Więcej szacunku dla tych, którzy pracują na Twoje świadczenia.

   • 16 5

  • Nie popierasz pisu nie bierz ale też nie płać podatków , wtedy to byłoby fair, a nie nie bierz i płać na was darmozjady

   • 20 2

  • Przekupni (1)

   Dalej polacy przekupni. I za co biora te 500 plus 300 plus? Moi rodzice nic nie dostawali a potrafili nas wychowac utrzymac i wyuczyc a teraz trzeba placic tym matkom polkom. A to zwykle szczury legna sie i jeszcze im plac. Co za kraj nierobow.

   • 1 0

   • Trzaskowski też chciał przekupić społeczeństwo za 200 zł

    • 1 0

  • 10/10

   To jest właśnie ta hipokryzja do sześcianu reprezentowana przez światłych Europejczyków z Gdańska, broniących postkomunistycznych sądów, praworządności UB-eków i nieuznających demokracji, bo PO znowu przegrała wybory, tzn, że w Polsce rządzą bolszewicy i faszyści. Ale, żeby wyciągnąć ręce PO 500+, 300+, 13,14 emeryturę to są pierwsi, znam pełno takich przypadków. Krytykują PiS, ale PO programy społeczne wprowadzone przez PiS są pierwsi. Dla mnie to dno intelektualne i hipokryzja w najgorszym wydaniu, ale oni nie mają sobie nic do zarzucenia, wiecie dlaczego, bo im Budka z Nitrasem i kilkoma pseudocelebrytami POwiedzieli, że Kaczyński jest faszystą i bolszewikiem.

   • 3 1

 • (7)

  A ja muszę na to zap...

  • 47 4

  • (4)

   Ja też...

   • 15 1

   • ja też i powoli mam już dość. Zwłaszcza, że to jest wprost niszczenie kraju poprzez masową (3)

    produkcję biorców socjalu, którzy potem na socjalu pozostaną bo innego życia nie znają i myślą, że pieniądze biorą się z bankomatu, konta, 500+....ale nie z pracy.

    • 11 1

    • To ciekawe co piszesz bo biorę 500+ (na 2 dzieci) (2)

     i mam bardzo dobrze płatną pracę, skończone studia, moja żona tak samo. Nie generalizuj. Dodatki na dzieci w każdym cywilizowanym kraju są.

     • 0 4

     • To po co Ci socjal jak dobrze zarabiasz?Pewnie życie na kredyt i dzieci spłacają z 500+. Im bogatsze tym bardziej pazerne,zero honoru.

      • 5 0

     • No proszę, dobrze płatna praca, studia, ale kasę za free przytuli, a jakże...
      Dlaczego ja mam na to robić? Nie rozumiem. Kredyt mam Twój spłacać? Dlaczego?

      • 3 1

  • (1)

   W Niemczech 500 euro od dziesięcioleci i żyją.

   • 1 3

   • Proszę nie porównywać poziomu życia w obu krajach, bo to śmieszne.

    • 2 0

 • Nie no fajnie dają 500+, postojowe, dodatek solidarnościowy, i Bóg wie co jeszcze... (4)

  A ja się pytam, kiedy ja jako zwykły "zjadacz chleba" coś dostanę???

  • 37 3

  • Dostaniesz

   podwyżki

   • 11 1

  • Postojowe to fikcja

   Mąż 3 miesiące nie pracował i nie dostał nic.

   • 1 2

  • Proste

   Jak będziesz miał dzieci , albo działalność, albo będziesz na emeryturze,

   • 2 3

  • Jak, założysz rodzinę, będziesz miał dzieci, wyślesz je do szkoły. Wtedy. Czyli jak, dorośniesz młodzieńcze.

   • 1 0

 • Daj, daj, daj i daj!

  • 19 2

 • (3)

  Szkoda, że mój Mąż nie dostał ani grosza postojowego. Przez 3 miesiące nie pracował, a teraz ma na umowie 1/8 etatu, choć pracuje nawet 12h...

  • 6 0

  • To sie nie zmieni

   Jak ludzie beda dawali sie wykorzystywac w ten sposob, jak Twoj maz.

   • 5 0

  • Może dostał, ale się Tobie nie przyznał tak jak mąż mojej znajomej.

   • 4 0

  • W 3 city pracy nie brakuje. Tyloo czy chce pracować?

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane

Polecane imprezy

kalendarz imprez »