W Przedszkolu nr 77 maluchy uczą się, bawią i leczą.
fot. Przedszkole nr 77
W Trójmieście nie brakuje przedszkoli specjalnych czy przedszkolnych grup integracyjnych, w których dzieci niepełnosprawne mogą rozwijać się pod okiem wykwalifikowanej kadry. Choć pierwszy etap rekrutacji do trójmiejskich przedszkoli dobiega już końca, na te dzieci wciąż czekają wolne miejsca.
Czy dzieci z niepełnosprawnością powinny być przyjmowane do wszystkich przedszkoli?
Przedszkola publiczne, które przyjmują dzieci z orzeczeniem
Tymczasem w Trójmieście są przedszkola, które przyjmują dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W Sopocie dwa, w Gdańsku sześć, w Gdyni, zgodnie z informacjami z miasta, wszystkie.
Tu sprawdzisz listę trójmiejskich przedszkoli
W Gdańsku dzieci z orzeczeniami mogą uczęszczać do sześciu publicznych placówek. Przyjmą je: Przedszkole nr 40, Przedszkole Specjalne nr 72, Przedszkole nr 77, Przedszkole Specjalne nr 78 oraz Przedszkole nr 35 i Przedszkole nr 48.
Przedszkole nr 77 (gdzie wciąż są wolne miejsca) przyjmuje dzieci z niepełnosprawnością ruchową (z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo-rdzeniową, chorobami genetycznymi, z opóźnionym rozwojem psychoruchowym).
- Proponujemy naszym wychowankom rehabilitację ruchową, prowadzoną indywidualnie i grupowo, terapię ręki, hydroterapię. Wspieramy w doborze indywidualnego sprzętu rehabilitacyjnego. Neurologopedzi w naszej placówce prowadzą diagnozę zaburzeń mowy, terapię logopedyczną, rozwijają komunikację werbalną i usprawniają funkcje pokarmowo-połykowe - wymienia Beata Tomaszewska z Przedszkola Specjalnego nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym.
Maluchami z niepełnosprawnością stwierdzoną na podstawie orzeczenia do kształcenia specjalnego zaopiekuje się Przedszkole Leonardo, Przedszkole Krzyś, Przedszkole Srebrna Kotwica, Przedszkole Bursztynowy Kompas, przy czym dla dobra dziecka decyzja o przyjęciu wymaga każdorazowo odrębnej analizy dyrektora przedszkola, uwzględniającej zalecenia zawarte w orzeczeniu oraz możliwości placówki i kadry.
- Przede wszystkim ważne jest dla nas dobro dziecka, a nie fikcja, że się pomaga - mówi Szymon Buda, dyrektor Pomorskiego Oddziału Fundacji Familijny Poznań. - Głównym kryterium przyjęcia dziecka jest możliwość zapewnienia mu takiej opieki, jakiej wymaga orzeczona w danym wypadku niepełnosprawność.
W Sopocie jest to Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 12 oraz Przedszkole nr 14 w Zespole Szkół Specjalnych nr 5.
W Gdyni jest inaczej
W Gdyni niepełnosprawne dzieci przyjmowane są do wszystkich 38 placówek. Dzięki temu rodzice dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych mogą zapisać je do przedszkola blisko miejsca zamieszkania. Dzieci z orzeczeniami są przyjmowane do oddziałów ogólnych, a przedszkole zapewnia im opiekę specjalistów. Do dyspozycji jest także Punkt Przedszkolny przy Zespole Szkół Specjalnych nr 17 oraz przedszkole przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1.
Potrzebne orzeczenie
O posłaniu dziecka do przedszkola specjalnego decyduje rodzic, ale podstawą jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Wydanie takiego orzeczenia zawsze następuje wyłącznie na wniosek opiekunów dziecka - z takim wnioskiem nie może wystąpić placówka edukacyjna. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie od lekarza o rodzaju niepełnosprawności. Choć poradnia psychologiczna nie musi uwzględnić opinii lekarza, to fakt, iż nie została ona w całości uwzględniona może być wykorzystany jako mocny argument w ewentualnym odwołaniu od decyzji.
Dodatkowe punkty
Mimo że niepełnosprawne dzieci przechodzą normalną procedurę rekrutacyjną nie ma obaw, że nie zostaną przyjęte do przedszkola. Orzeczenie o niepełnosprawności zapewnia liczbę punktów gwarantującą przyjęcie do placówki zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni.
Pełna opieka i wsparcie dla rodziców
- Rozerwanym pomiędzy rehabilitacją i terapią rodzicom wydaje się często, że nie są w stanie pogodzić tych zajęć z edukacją przedszkolną dziecka. Tymczasem placówki przyjmujące dzieci niepełnosprawne zapewniają im na miejscu nie tylko naukę, ale też opiekę specjalistów, rehabilitację, terapię - mówi Beata Tomaszewska.
Z takiej pomocy skorzystają nie tylko dzieci - ich rodzice mogą dzięki wsparciu gmin wrócić choćby do życia zawodowego.
Przedszkola niepubliczne także przyjmą dziecko z orzeczeniem
Niepełnosprawne dzieci przyjmują także niektóre przedszkola niepubliczne. W Trójmieście funkcjonuje sieć Przedszkoli Integracyjnych Tuptusie z oddziałami m.in. w Sopocie i Gdyni, niepełnosprawne dzieci mile widziane są także w Gdańsku.
Przedszkole MegaMocni z Gdańska dysponuje bazą lokalową umożliwiającą opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnością ruchową. Choć nie jest to przedszkole integracyjne, przyjmuje dzieci z różnymi problemami zdrowotnymi. W przedszkolu uczą się dzieci z cukrzycą (personel jest przeszkolony w opiece nad takimi maluchami), a także z różnego rodzaju alergiami pokarmowymi, wymagającymi utrzymania specjalnych diet.
Oferta kierowana do rodziców niepełnosprawnych dzieci jest coraz bogatsza, a mali podopieczni mogą liczyć na fachową opiekę i specjalistyczną pomoc.