• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ośmiolatek z papierosem, czyli używki w szkole

Elżbieta Michalak
4 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
W dzisiejszych czasach znacznie obniżył się wiek inicjacji alkoholowej i niestety coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol, papierosy czy inne używki. W dzisiejszych czasach znacznie obniżył się wiek inicjacji alkoholowej i niestety coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol, papierosy czy inne używki.

Choć badania pokazują, że dziś po używki sięgają nawet 8-letnie dzieci, społeczeństwo nie ocenia tego jednoznacznie. Podczas trwającej kampanii wyborczej padła nawet propozycja legalizacji marihuany.



Raport o używaniu alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną w województwie pomorskim (badanie wykonane na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
przez PBS DGA ) potwierdza, że województwo boryka się z dużym problemem. Wskazuje też na przykre w skutkach konsekwencje sięgania po używki, m.in. problemy społeczne, zdrowotne i prawne (pogorszenie wyników w nauce, relacji z przyjaciółmi i rodziną, zmniejszenie sprawności fizycznej i psychicznej).

- Znacznie obniżył się wiek inicjacji alkoholowej i niestety coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol, papierosy czy inne używki. W środowiskach trudnych nawet 8-9 letnie dzieci ulegają upojeniu alkoholowemu. Często problem zaczyna się już w podstawówce, ale na ogół przełomem jest 14-15 rok życia, okres gimnazjum - mówi Mariola Mikucka, psycholog Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 2 w Gdyni.

Czy uważasz, że używki stanowią problem wśród dzisiejszej młodzieży szkolnej?

Jak zapanować nad dziećmi, którym zbyt mocno spieszy się do dorosłości? Kiedy zaczynają one sięgać po używki i jakie są tego przyczyny?

- W przypadku wczesnego spożywania np. alkoholu mamy do czynienia z środowiskiem dysfunkcyjnym, a sięganie po alkohol w takim przypadku wynika z codziennych trudności dziecka. To niejako sposób na radzenie sobie z emocjami. W przypadku dzieci starszych - myślę, że panuje moda, a co za tym idzie większe przyzwolenie na picie i na używki. Jest też tak, że kto nie pije, czy nie pali wydaje się dziwny, gorszy w oczach reszty rówieśników. Przechwalanie się, kto już pił, palił, co i ile nie dziwi, bo wśród młodzieży panuje przekonanie, że picie i palenie jest potwierdzeniem dorosłości - mówi Mariola Mikucka.

Szkoła musi być czujna. Jak poznać, że dziecko jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających? - Jest to łatwiejsze w przypadku małych szkół, gdzie dziecko nie jest anonimowe. Kłopot powstaje wówczas, gdy mamy do czynienia ze szkołą molochem, gdzie dziecko pozostaje bardzo długo jednym z wielu uczniów. W takiej sytuacji ciężej jest zauważyć jego problemy i właściwie na nie zareagować - mówi nauczycielka jednego z gdyńskich gimnazjów.

Pedagodzy i nauczyciele zgodnie twierdzą, że pierwszym sygnałem jest zapach - papierosy i piwo po prostu czuć. Poza tym dziecko nienaturalnie się zachowuje, jest niespokojne, albo wyciszone, nie interesuje się tym, co się dzieje na lekcji, nie uczestniczy w życiu klasy. Przy dużej ilości alkoholu zachowanie dziecka bywa nieprzewidywalne. Czasem pojawia się agresja, dziecko na siłę szuka zaczepki. Innym razem, częściej w przypadku dziewcząt, alkoholowe upojenie przechodzi w nastrój depresyjny.

Co zrobić powinna szkoła, jeżeli zauważy problem czy przyłapie swojego ucznia na spożywaniu alkoholu lub innych środków odurzających? Dowiedzieliśmy się, że każda szkoła ma wewnętrzne procedury, które regulują takie sytuacje.

Zawsze wzywa się rodzica, aby odebrał swoje dziecko ze szkoły i umawia się na rozmowę w celu ustalenia przyczyn zachowania dziecka i wspólnego podjęcia dalszych kroków.

- Jeżeli jednak sytuacja się powtarza, rusza cały cykl wsparcia, a więc dziecko kieruje się na badania do placówki zajmującej się pracą z dziećmi mającymi problem z uzależnieniami. - mówi Mariola Mikucka. Takie placówki bez problemu znajdziesz w Trójmieście.
Elżbieta Michalak

Opinie (33) 3 zablokowane

  • szewc bez butów

    Tak . Bardzo ciekawe co ta Pani Psycholog mówi . Ciekawe jest jak u niej w domu . Jestem bliską znajomą jej i wiem , że jej dzieci wylądowały w szpitalu w wieku 9 lat z powodu zatrucia alkoholowego . A papierosy oficjalnie paliły w wieku lat 15 . Zastanawiam się jak ktoś taki może się wypowiadać na takie tematy i doradzać innym jak sam sobie nie może poradzić . Tutaj można śmiało zacytować szewc bez butów chodzi

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane