Wiadomości

Domowa nauka kilkulatków: tryb zadaniowy albo porażka

artykuł czytelnika
Nowe przepisy obowiązują od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. - od środy wszystkie szkoły muszą obowiązkowo uczyć dzieci na odległość. Do tej pory zdalne nauczanie nie było obowiązkowe.
Nowe przepisy obowiązują od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. - od środy wszystkie szkoły muszą obowiązkowo uczyć dzieci na odległość. Do tej pory zdalne nauczanie nie było obowiązkowe. fot. 123rf.com/ Iakov Filimonov

- Zmuszanie kilkulatków do nauki w domu potrafi wywołać frustrację, a minęło dopiero kilka dni. Jak wytłumaczyć dwójce absorbujących maluchów, że to nie wakacje? Nie ma innego wyjścia, trzeba wejść w tryb zadaniowy i... zaangażować się jak nigdy wcześniej - pisze pan Zbigniew.Ile czasu dziennie poświęcasz na domową naukę?

mniej niż godzinę 17%
godzinę 16%
dwie godziny 23%
kilka godzin 44%
zakończona Łącznie głosów: 599
Od środy, 25.03.2020 roku, wszystkie szkoły muszą obowiązkowo uczyć dzieci na odległość. Do tej pory zdalne nauczanie nie było obowiązkowe. O tym, jak wygląda domowa szkoła z najmłodszymi, napisał nasz czytelnik, pan Zbigniew.

Zostałem nauczycielemMijają dwa tygodnie w domu z dwójką dzieci - pierwszoklasistką i przedszkolakiem. Pierwsze siedem dni na pracy zdalnej były całkiem miłe - dużo zabawy, wygłupów, trochę wspólnych gier (oczywiście, że nie tylko planszowych) i telewizji - takie ferie na początek wiosny. Dni leciały w miarę beztrosko. Zapracowani ludzie wiedzą, że taki czas to całkiem miła odmiana, gdy wszystko wokół pędzi, a dla kilkuletnich pociech nie ma czasu, sił, a często też przez to pomysłu.

Gdy okazało się, że co najmniej do Wielkanocy nic się nie zmieni, zrobiło się niewesoło. Zwłaszcza że stało się pewne, że trzeba będzie przymusić dwójkę zachowujących się jak elektrony brzdąców do nauki na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Wiadomo, że to nauka inna niż w klasach 4-8 czy liceum, gdzie konsekwencje nie tylko w e-dzienniku mogą być poważne i nieodwracalne, ale jednak wciąż edukacja, oczywiście jeśli traktujemy sytuację poważnie.

Czytaj też: Jak będzie wyglądało zdalne nauczanie?

Panie przedszkolanki i nauczycielki ze swojej roli wywiązały się dobrze. Wysłały e-mailowo materiał i podtrzymywały na duchu dzieciaki i rodziców. Co mogły więcej zrobić przy kilkulatkach? Reszta w rękach rodziców, a w moim przypadku w moich rękach, bo tak się złożyło, że zostałem z "uczniami" i ich podręcznikami sam, stając się - chcąc nie chcąc - nauczycielem. Oczywiście mogłem zostawić to na popołudnie, czekając, aż wróci mama - jak zawsze w takich sytuacjach superbohaterka, ale kto ma dzieci, ten wie, że po godz. 17 koncentracja umysłowa jest u nich odwrotnie proporcjonalna do aktywności ruchowej.

Problemy i wyzwania, jakie stawia zdalna edukacja, zostają głównie na barkach rodziców i nauczycieli.
Problemy i wyzwania, jakie stawia zdalna edukacja, zostają głównie na barkach rodziców i nauczycieli. fot. 123rf.com/ Evgeny Atamanenko

Uczymy się na błędachNaprawdę chciałem być dobrym tatą, ale pierwszego dnia poległem po całości. Problemem nie był ogrom materiału, ale skłonienie do nauki. Bo zawsze było coś atrakcyjniejszego i rozpraszającego i to już od rana: a to gra, a to telewizor. Wydawało mi się, że dotrę do nich słowem i przekazem, że trzeba się uczyć, bo wszyscy tak robią, i niewykluczone, że już nie pójdą do szkoły. Wszystko na nic.

Złamałem się, odpuszczałem, bo sam musiałem pracować. Skończyło się awanturą, płaczem, histerią i wyrzucaniem wzajemnych pretensji - i to całkiem niespodziewanych - oraz moją frustracją, że jestem kiepskim ojcem, skoro nie mogę skłonić dzieci do nauki - nawet na tak podstawowym poziomie. A to uczucie pogłębiały jeszcze "latające" w mediach społecznościowych zdjęcia z domowej nauki uśmiechniętych dzieci i zadowolonych rodziców.

Kluczowy plan dniaSzybko zdałem sobie sprawę, że tak jak ja do nich nie dotarłem, tak wiele nie dotarło do mnie. Trudno - trzeba przejść w obcy mi od zawsze tryb zadaniowy plus zaangażować się najmocniej z pełną konsekwencją jak to tylko możliwe, bo inaczej czeka nas dalsza męczarnia.

Wieczorem wypisaliśmy z żoną plan dnia z podziałem na śniadanie, zabawę, naukę. Bez godzin, ale z orientacyjnym czasem przeznaczonym na każdą z czynności. Zawisł na magnetycznej ścianie w pokoju młodych i oby był punktem odniesienia na najbliższą przyszłość. Nazajutrz było lepiej. Nie zrobiliśmy całości zaplanowanego przez panie materiału, ale jest postęp. Nie obyło się bez histerii, ale nie była ona tak gwałtowna.

Mogłem popracować, dzieci oprócz rozwiązywania zadań mogły się pobawić czy pooglądać bajki. Nie było idealnie, ale było spokojniej, bo z podziałem i konsekwencją. Nie wiem, jak będzie dalej. Nie wiem, czy do Wielkanocy horror z koronawirusem się skończy.

Wiem, że jest sporo narzekań, że szkoła online nie funkcjonuje, choć to dopiero początek. Wiem jednak też, że sytuacja może zmienić podejście nas - rodziców kilkulatków - do naszych dzieci. Akurat my zostaliśmy z nauczaniem sami - bez nas młodzi nie dadzą rady. Oprócz pomocy przy nauce liter, liczb, szlaczków i kolorowanek możemy nauczyć się przy okazji samodyscypliny.

I jedno, i drugie powinno prędzej czy później zaprocentować.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Forum dziecko

 • Obumarła ciąża - szpital w Redłowie (2) Wczoraj dowiedziałam się że moja ciążą obumarła, 11 tc. Dostałam skierowanie do szpitala ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: smuteczek

 • Żylaki powrózka nasiennego (2) Witam mam pytanie czy orientuje się ktoś czy,taki zabieg na żylaki powrózka nasiennego można...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Agata

 • Wyprawka do przedszkola (6) Dzień dobry, Pierwszy raz posyłam dziecko do przedszkola ( panstwowego) Mam problem, nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Basia w.

 • Ciuszki dla chłopca wymiana Czy jest tu mama która chcialaby odkupić ciuszki dla małego chłopca?mam ich bardzo dużo, w...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Mòj pòłtora roczny synek ugryziony... (2) Witam. Chciałabym was prosić o opinię.. Otòż mòj mąż wybrał się z synkiem pòtora rocznym w...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mała

 • Brak wakacji (11) Kto tak jak ja nie jedzie nigdzie na wakacje? Nie stać nas na żaden wyjazd.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • ginekolog NFZ Cześć. Polećcie jakiegoś dobrego (czy chociaż niezlego) ginekologa przyjmującego w Gdańsku...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: 3mama

 • Plus size sukienki (4) Dziewczyny ,gdzie kupię wieczorowe sukienki w większych rozmiarach ? Rozmiar 44-48 . Jestem...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kadi

 • Ginekolog NFZ (5) Może macie do polecenia jakiegoś ginekologa w Gdańsku lub okolicach? Najlepiej na NFZ i z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Agawina

 • Stomatolog dla rocznego dziecka (4) Drogie mamy proszę polećcie mi dobrego dziecięcego stomatologa w Trójmieście. Mam dziecko 14...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

wszystkie tematy »