• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia idzie śladem Gdańska i wspiera rodziny wielodzietne

Michał Sielski
18 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Rodziny wielodzietne będą mogły liczyć na pomoc gdyńskiego magistratu. Rodziny wielodzietne będą mogły liczyć na pomoc gdyńskiego magistratu.

Darmowy bilet komunikacji publicznej dla dzieci, zniżki na imprezach, rodzinne ścieżki rowerowe i Gdyński Dzień Rodzeństwa - to część pomysłów radnych rządzącej Gdynią Samorządności na wsparcie dla rodzin wielodzietnych.



Czy rodziny wielodzietne powinny mieć przywileje?

Karty Rodzin Wielodzietnych obowiązują w coraz większej ilości polskich miast. W zeszłym roku kartę wprowadzono w Gdańsku. Od stycznia podobny program rozpoczyna Gdynia.

- Chcemy iść jednak dalej. Wprowadzić w życie politykę, która będzie dotyczyła wszystkich rodzin, nie tylko wielodzietnych - mówi Beata Łęgowska z Samorządności, która wraz z Beatą Szadziul i Mają Wagner (także Samorządność) opracowała założenia projektu.

To rodziny wielodzietne zyskają jednak najwięcej. A raczej najwięcej oszczędzą, jeśli program rozpatrzymy od strony grubości portfela. Najdroższym elementem projektu, który szacunkowo może kosztować setki tysięcy złotych rocznie, jest zmiana współfinansowania biletów komunikacji publicznej. Do tej pory rodzina z czwórką lub większą ilością dzieci ma jeden bilet, który upoważnia do darmowych podróży dzieci. Tylko, że problem zaczyna się gdy nie jadą razem, bo np. uczęszczają do różnych szkół - wtedy płacić trzeba. A takich rodzin w Gdyni jest ponad 680. Teraz imienny bilet otrzyma każde dziecko.

Kolejnym elementem będą bilety rodzinne na wydarzenia kulturalne, które w niektórych miejscach już działają i stają się coraz popularniejsze.

- Trwa już u nas pilotaż tego projektu. Na początku np. na Scenę Letnią sprzedawało się kilka takich biletów, potem kilkanaście, a teraz zdarza się, że nawet kilkadziesiąt. To się po prostu opłaca, bo wydaje się 50 zł na bilet rodzinny, a jeden normalny kosztuje 25 zł - zauważa Jarosław Wojciechowski, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni.

Rodziny z dziećmi będą też mogły taniej kupić bilety na imprezy sportowe, kulturalne czy rekreacyjne. Za wstęp ma płacić rodzic i dwoje dzieci, a reszta maluchów wejdzie za darmo. Powstaną też nowe ścieżki rowerowe, przeznaczone dla rodzin. Będzie tam można spokojnie nauczyć dziecko jeździć na rowerze, pojawią się też elementy edukacyjne - np. znaki drogowe czy tabliczki z informacjami jak zachowywać się na drodze.

- Adresatami programu będą wszystkie rodziny - z jednym czy dwojgiem dzieci - ale także rodziny zastępcze czy opiekunowie prawni. Naszym celem jest też integracja międzypokoleniowa, bo wielopokoleniowa rodzina to wartość - podkreśla współautorka programu Maja Wagner.

Zmienić ma się też podejście do dzieci w muzeach. Nie jest tajemnicą, że teraz większość dzieci się tam po prostu nudzi. Dlatego powstaną tzw. "karty pracy" czyli podpowiedzi dla rodziców i przewodników jak ciekawiej opowiadać dzieciom o eksponatach, jak wciągnąć je do zabawy. Idealnym do tego miejscem będzie też specjalna sala w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, pod wiele mówiącą nazwą "Experyment Junior".

- Powstanie też znak graficzny, którym wyróżniać będziemy miejsca przyjazne rodzinom. W 2013 roku zaczniemy też świętować Gdyński Dzień Rodzeństwa. Zorganizowana zostanie uroczysta gala, podczas której wręczymy m.in. nagrody dla firm - dodaje Beata Szadziul, która nie ukrywa, że pomysł pochodzi od... jej córki.

Projekt zostanie jeszcze dopracowany i jeszcze w tym roku przyjęty przez Radę Miasta. Na razie nie wiadomo ile będzie kosztował, ale według wstępnych szacunków koszt sięgnie kilkuset tysięcy złotych.

- Nie można mówić tylko o kosztach i narzekać jak nam, rodzicom jest ciężko - uśmiecha się Joanna Kraszewska, matka czwórki dzieci i członek zarządu gdyńskiego koła rodzin 3+. - Pewnie, że kupno czterech par butów dla dzieci to spory wydatek i jest nam ciężko, ale podjęłam świadomą decyzję o dzieciach i czuję się z tym świetnie. Przecież niektórzy nie mogą mieć dzieci, więc my - rodziny wielodzietne - jesteśmy szczęściarzami - dodaje.

Opinie (122) 4 zablokowane

  • Cholera! (2)

    oferowanie gdynianom czegokolwiek powoduje lawine niechęci: bezdzietni kontra dzietni, jednodzietni kontra wielodzietni, itp. Nie o to chodzi!!! Projekt, z którym mozna zapoznać się na stronie http://www.gdynia.pl ma na celu wspomaganie, uatrakcyjnienie różnych dziedzin życia rodzinnego, budowanie wspólnoty między członkami rodziny wielopokoleniowej i między rodzinami. każde narzędzie jest fajne, nawet wyciagnieta z kontekstu ścieżka rowerowa. A może szanowni internauci zabłysnęliby pomysłami wzbogacajacymi projekt, przede wszystkim takimi, które można zrealizowac tanim kosztem. I nie łudźmy się - kryzys jest wszechobecny i pomysły w stylu "proponuję fajne cośi tylko za 10 mln." nie wypalą...

    • 10 0

    • Można prosic o namiary, (1)

      gdzie szukać na stronie tego projektu?

      • 0 0

      • www.gdynia.pl - porzadek XXIV Sesji RMG - projekt uchwały 4.7

        • 0 1

  • Hmm

    Z jednej strony wiadomo, ze rodziny wielodzietne potrzebuja pomocy. Ale slyszalam tez, ze to pierwsze dziecko kosztuje najwiecej, kolejne juz nie tak bardzo bo ma sie rzeczy po tym pierwszym... Jak to w koncu jest?

    • 4 0

  • A jakie korzyści dostaną rodziny z 1 i 2 dziećmi ?

    • 2 1

  • Podatki a polityka prorodzinna

    Po pierwsze każdy powinien być równo opodatkowany i mieć możliwość rozliczania się jak firma, tzn. móc prowadzić uproszczoną księgowość i płacić podatki po zbilansowaniu przychodów i kosztów. Przy tym zero ulg i maksymalne uproszczenie systemu podatkowego, co sprawiłoby, że utrzymanie systemu byłoby tańsze, pracownicy urzędu mogliby sie zająć ważniejszymi sprawami, jak np. tworzenie dokumentacji celem pozyskania funduszy z UE, uszczelnienie systemu podatkowego, podniesienie poziomu obsługi podatnika.

    Co by to dało?

    Tańszy system to niższe podatki. Każdy musi jeść, pić, mieć schronienie, ubranie i możliwość przemieszczania się, a w przypadku posiadania rodziny zapewnić wszystko to sobie i swoim podopiecznym. Koszty utrzymania siebie i podopiecznych, zmniejszałyby podstawę podatku. W skład kosztów utrzymania można wliczyć określona grupę produktów lub usług wg ustalonej normy. Podopiecznymi mogą być nie tylko dzieci, ale np. schorowany współmałżonek, albo niedołężni rodzice.

    Prorodzinne działanie powinno zakładać, że rodzina przechodzi różne etapy i nie tylko dzieci są problemem.

    • 1 0

  • Wydaje mi sie, ze trzeba przedefiniowac sformulowanie "rodzina wielodzietna"

    W tej chwili, w Polsce, jest to rodzina z 2 dzieci i wiecej.

    • 6 0

  • gdzie lepiej mieszkać dla rodziny z dziećmi?? (1)

    w Gdańsku czy Gdyni??? Planujemy założyć rodzinę i rozglądam sie w 3Mieście za mieszkaniem. Niewiemy gdzie lepiej mieszkać? pytam serio.

    Z góry dzięki za sugestie

    • 0 3

    • wedle wpisow na forum to dla mieszkancow Gdyni lepiej jest w Gdańsku a wedle Gdańszczan wladze lepsze w Gdyni :)

      • 0 0

  • a samotni rodzice?

    sama wychowuję dwie córki z jednej pensji,bez alimentów i funduszu
    dla nas jak zwykle nic mamy tylko mieć dużo dzieci i do roboty bo na państwo nie ma co liczyć

    • 0 1

  • Światełko w tunelu dla wielodzietnych

    Z nieukrywaną satysfakcja czytam ta informację. Jest "światełko w tunelu" ! Strach przed niżem demograficznym lepiej wpływa na Magistrat niż wcześniejsze prośby różnego rodzaju stowarzyszeń. Pieniądze poniesione na rodziny wielodzietne na pewno nie będą zmarnowane. Jest szansa, że dzieci z tych rodzin będą dobrze wspominać miasto w którym mieszkają. Przestaną być "wykluczone społecznie". Czytając wypowiedzi osób przeciwnych takim projektom (często bez dzietnym), zawsze zastanawia mnie fakt dlaczego nie zrezygnują ze świadczeń emerytalnych, które wypracują właśnie dzieci z rodzin wielodzietnych. Może było by dobrym pomysłem aby dzieci opłacały emerytury tylko swoim rodzicom w zamian za trudy ich wychowania i utrzymania, a nie osobom, które z własnej wygody nie chciały mieć dzieci i teraz podobne projekty kontestują. JESZCZE RAZ DUŻE BRAWA DLA SAMORZĄDU GDYNII !!!! Nareszcie !!!!

    • 10 3

  • Polityka prorodzinna powinna zachęcać do posiadania dzieci i wspierać wszystkie rodziny z dziećmi, a nie tylko rodziny wielodzietne. Ważne, aby przeciętna rodzina miała 2, 3 dzieci, ew. 1. I to na te rodziny powinna być nakierowana polityka prorodzinna. Rodziny wielodzietne mogą zyskać więcej, ale tylko 'przy okazji' i nie powinny być głównym adresatem polityki prorodzinnej. Rodziny wielodzietne nie nadrobią braku dzieci w przeciętnej polskiej rodzinie. Polityka prorodzinna powinna być skierowana do przeciętnej polskiej rodziny.

    • 7 0

  • Hm..No tak, załóżmy.Daję dopłaty paliwowe do aut z pojemnością powyżej 3 litrów.Warunek; auto nie może spalić więcej jak 4litryPb/100km.Takie tam.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane