• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hej kolęda, kolęda...

Monika Jodczyk
20 grudnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdzie w Gdańsku można spotkac anioła?
Ruchoma szopka w kościele św. Trójcy. Ruchoma szopka w kościele św. Trójcy.

Podczas ostatniej wyprawy szukaliśmy w Gdańsku św. Mikołaja, a dziś wyruszymy na poszukiwanie zwierząt. - Jakich? - zapytacie. Hmm... Już podpowiadam. Niedługo Święta Bożego Narodzenia. Co, oprócz Św. Mikołaja i uroczystej wieczerzy wigilijnej, kojarzy nam się z tymi radosnymi świętami? Szopka betlejemska, czyli miejsce, gdzie nowo narodzone Dziecię Jezus adorują zwierzęta. Wraz z nimi pokłon Najwyższemu oddają Trzej Królowie, pasterze, aniołowie. W odszukaniu żłóbka pomoże nam św.Franciszek i jego dzisiejsi następcy - Ojcowie Franciszkanie.



Dom kazalnicowy (ryglówka). Dom kazalnicowy (ryglówka).
Figura św. Franciszka. Figura św. Franciszka.
Dziś spotykamy się na Starym Przedmieściu, a dokładnie na ulicy Kładki. Ta krótka uliczka nazwę swą zawdzięcza drewnianej drodze (kładce), którą zbudowano w tym miejscu dawno temu, aby mieszkańcy mogli bezpiecznie przedostać się na przedmieście i nie wpaść w błoto, ponieważ teren był bardzo podmokły. Stare Przedmieście to stara dzielnica, położona poza murami Głównego Miasta Gdańska, z jednej strony otoczona wodami Motławy. Ponad 600 lat temu istniał na jej terenie kościół św. Piotra i Pawła, stocznia położona nad Motławą (Lastadia), gdzie gdańszczanie budowali i remontowali statki, tam też znajdowały się jatki mięsne (ul. Rzeźnicka), czyli sklepy, w których sprzedawano mięso.

Na Starym Przedmieściu zamieszkali także Franciszkanie, zakonnicy miłujący pokój i dobre życie, dobrzy kaznodzieje, czyli głosiciele kazań, ewangelicznych nauk. To właśnie oni zbudowali ogromny kościół św. Trójcy, widoczny z ulicy Kładki. Sprawują nad nim opiekę także i dziś. Kościół ten jest jednym z największych kościołów Gdańska - większa od niego jest tylko Bazylika Najświętszej Marii Panny. Możemy właściwie powiedzieć, że w skład całego założenia franciszkańskiego wchodzą trzy kościoły: dawny kościół Wieczerzy Pańskiej, a dziś prezbiterium kościoła św. Trójcy (miejsce, gdzie podczas Mszy świętej przebywają księża i ministranci), kościół św. Trójcy i kaplica św.Anny.

Z ulicy Kładki wejdźcie na ul. Św. Trójcy. Zanim zaproszę Was do obejrzenia franciszkańskiego kościoła, zachęcam, abyście zwrócili uwagę na domek, który pojawił się tuż przed Wami. To dom kazalnicowy, inaczej nazywany ryglówką, z zewnętrzną galerią, prowadzącą na piętro. Kiedyś w Gdańsku było wiele takich domów. Teraz w ryglówce mieszkają Ojcowie Franciszkanie.

Gdy już obejrzeliście dom ryglowy, proszę wejdźcie przez starą bramę na dziedziniec kościoła. Z dziedzińca można wejść po schodkach do kościoła św. Trójcy (po Waszej lewej stronie), a także do kaplicy św.Anny (na wprost Was). Dlaczego po schodach? - mogą zapytać niektórzy. Już odpowiadam: kiedyś schody nie były potrzebne, aby dostać się do świątyni, jednak przez wiele, wiele lat nagromadziło się tu sporo ziemi, kamieni, poziom dziedzińca podwyższył się i teraz nie inaczej, jak tylko po schodach możemy wejść do dwóch kościołów.

Co roku na Boże Narodzenie na tym dziedzińcu, przed pomnikami św. Franciszka i św. Klary, ojcowie Franciszkanie organizują... żywą szopkę (I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia)- możecie spotkać się z kozą, pogłaskać króliki, porozmawiać z owcami (tak, tak, może zdradzą Wam jakąś tajemnicę, przecież zwierzęta w wigilijną noc przemawiają ludzkim głosem).

Pierwszym twórcą szopek betlejemskich był właśnie św. Franciszek, założyciel zakonu braci mniejszych - Franciszkanów. Pochodził z dalekich Włoch i tam właśnie w 1222 r. w miejscowości Greccio, niedaleko Rzymu, pokazał szopkę betlejemską. Od tamtej pory bracia franciszkanie organizują na Boże Narodzenie w swoich kościołach szopki i żłóbki. W gdańskim kościele św. Trójcy, po lewej stronie od wejścia znajdziecie drewnianą szopkę z mechanizmem wprawiającym w ruch figurki Dzieciątka Jezus, Marii i Józefa, pasterzami, zakonnikami, zwierzętami, świętymi dzisiejszych czasów. Ruchoma franciszkańska szopka jest obecnie gruntownie przebudowywana, odnawiana, aby ostatecznie mogła na stałe zagościć w świątyni i prezentować się przez cały rok.

Jeżeli mielibyście jeszcze ochotę poszukać różnych przedstawień zwierząt, zapraszam na wybranie się do Muzeum Narodowego w Gdańsku, znajdującego się tuż przy kościele św. Trójcy (wejście od ul. Toruńskiej). Budynek, w którym obecnie mieści się muzeum, dawniej zamieszkiwali franciszkanie, tam był ich klasztor. W wyniku różnych wydarzeń, jakie miały miejsce w Gdańsku, franciszkanie opuścili klasztor, a w jego murach na przestrzeni wielu lat mieściła się szkoła, zwana Gimnazjum Gdańskim, szpital, magazyny i ostatecznie od XIX w. muzeum sztuki.

Chętnych, chcących uporządkować wiedzę, tradycyjnie zapraszam do rozwiązania krzyżówki.

Wszystkim małym pasjonatom Gdańska i jego tajemnic życzę radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Do zobaczenia w Nowym Roku!
Hej kolęda, kolęda...

O autorze

autor

Monika Jodczyk

- jest historykiem sztuki, pracownikiem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku - Centrum Edukacji Archeologicznej "Błękitny Lew".

Opinie (8) 3 zablokowane

  • "Co, oprócz Św. Mikołaja i uroczystej wieczerzy wigilijnej, kojarzy nam się z tymi radosnymi świętami?" (3)

    Tak odpowiem za przeciętnego mieszkańca

    - Galeria Bałtycka
    - Kevin sam w domu
    - Żarcie i picie alkoholu ponad miarę

    • 6 4

    • Jestem przecietnym mieszkańcem .... (1)

      ale nie życzę sobie żeby ktoś za mnie odpowiadał .Nie upoważniłem .A wszystkim życzę Wesołych Świąt !

      • 5 2

      • No to odpowiedz sam, każdy moz etu się wypowiedzieć

        • 0 0

    • Mac to teraz pomoc społeczna wkłada w paczki alkohol?

      przeciętny polak przeczyta ten artykuł i pomyśli że to prawda
      dlaczego milusio przemilczano kto zabrał zakonnikom cały klasztor i zaminienił w muzeum w który wystawia sie obraz zrabowany z innego kościoła?

      • 0 1

  • A wiecie że żydzi w Boże Narodzenie mogą robić różne bezeceństwa bez konsekwencji!

    Żydzi bardzoooo nie lubią świąt Bożego Narodzenia bo co roku świadczą one o nich samych nie za dobrze aby być poprawnym politycznie.
    Stąd napady na chrześcijan i lżenie kultury chcrześcijańskiej.
    No ale żydzi wpadli w potrzask bo muzułmanie ich nienawidzą w przeciwienstwie do chrześcijan którzy wszystko im wybaczają.

    • 0 1

  • w ARTYKULE NIE MA SŁOWA O TYM ŻE WŁADZE KOMUNISTYCZNE ZMIENIŁY KLASZTOR W MUZEUM!!!

    Do tego jak tak by się dokopać to te władze komunistyczne reprezentowali ci sami bezwyznaniowcy którzy następnie "zostali namówieni" na emigracje do Izraela.

    • 0 1

  • Pogańskie obyczaje, pogańskie obrządki

    ...obyczaje tzw.bożonarodzeniowe mają pochodzenie pogańskie, proszę poczytać z
    historii

    • 1 0

  • szopa

    Szopki to przekręt. Pasterze nie spotkali tak zwanych króli w stajence, bo ci przyszli w innym czasie do Jezusa(Mateusza 2,11 podaje, że weszli do domu, nie do stajenki). A przyszli nie królowie, tylko magowie(przypis w katolickiej Biblii Tysiąclecia do Mateusza 2,1). Święto 3 króli to cześć dla magów, których działalność Bóg potępił w Biblii. Nieżle nas kler szopkami wmanewrował w nieposłuszeństwo wobec Boga.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (7 opinii)

(7 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane